BM'nin 'En yaşanası ülkeler' sıralaması

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
BM'nin 'En yaşanası ülkeler' sıralamasıBirleşmiş Milletler'in eğitim, sağlık, gelirler ve mekroekonomik değerler sıralamasının belirleyici unsurlar olduğu 'En yaşanabilir ülkeler' sıralamasında Türkiye, Ermenistan'ın bile gerisinde kaldı..
Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı, yeni İnsani Gelişme Endeksi'ni (İGE) açıkladı. Buna göre, dünyada yaşanacaken iyi ülkeler sıralamasında Türkiye 83. sırada yer aldı.

Listede ülkeler, çok yüksek, yüksek, orta ve düşük insani gelişmenin görüldüğü gruplar şeklinde ayrıldı. Eğitim, sağlık, gelirler ve mekroekonomik değerler sıralamada belirleyici unsurlar oldu. BM'nin raporunda Norveç 169 ülke arasında birinci sıraya yerleşti. Avustralya ikinci, Yeni Zelanda üçüncü ülke oldu. Nijer, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Zimbabve son üçte yer aldı.

BM verilerine göre Türkiye'de ortalama yaşam süresi 72 yıl, ortalama eğitim süresi 6,4 yıl ve kişi başına düşen milli gelir 13 bin 359 dolar. Türkiye, 2009'da 0,674 olan indeks puanını 2010'da 0,679'a yükseltti. 1980'de Türkiye'nin indeks puanı 0,455'le dünya ortalaması civarındaydı. 2010'da dünya ortalaması 0,624 puan.
Rusya'nın 65. olduğu listede, Estonya 34, Litvanya 44, Letonya 48, Belarus 61, Kazakistan 66, Azerbaycan 67, Ukrayna 48, Gürcistan 74 ve Ermenistan 76. sırayayerleşti.
Raporun sonuç bölümünde, 1970 verileri ele alındığında tüm ülkelerin halklarının daha sağlıklı, daha zengin ve daha eğitimli olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada özellikle zengin ve fakir ülkeler arasındaki uçurumun devam ettiği de vurgulandı.

efonaltı

Kısıtlı Erişim
bilmiyorum nekadar yurtdışına çıktınız,partizanlığı kenara atarsak bu sıralama bana çok komik geliyor.

benim yurt dışında anlayamadığım .Almanya bizden çok çok iyi fakat bir işcisinin yaşam standardı alım gücü senin orta hallin memurun kadar.
ev alma öyle kolay değil...
doğal ürünlere ulaşmayı unutun zaten çok pahalı..
vergiler almış başını gidiyor..ziyaret edilmeyen mezarlar kapatılıyor.kapatılmyandan işgal parası alıyor..

türkiye almya gibi olursa ,boğazın kenarın her gun olta atan çay içenler aında biter..zenginlerin yeri olur.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Madem öyle niye emekli olan gavurlar Türkiye'ye yerleşiyor. Ermenistan'a gidip yerleşen bir Avrupalı düşünsenize! :D

Boşverin, kötü bilsinler. Allah bizi saklıyor ve bu saklayış içinde bizi hazırlıyor.. Onlar çürüyor biz tazeleniyoruz. Gerçeklere gözlerini kapama sırası onlara geçti. Bu hastalık içlerine girdiyse sağlıklı çıkarımlar yapamazlar.. Hiç ellemeyin, şahsen ben bu haberlere seviniyorum.. 20 yılı bulmaz, bu kibirli gavurların feleklerini şaşırtacağız inşallah.. Ah şu eğitim sistemi bi değişse..

efonaltı

Kısıtlı Erişim
Madem öyle niye emekli olan gavurlar Türkiye'ye yerleşiyor. Ermenistan'a gidip yerleşen bir Avrupalı düşünsenize! :D

Boşverin, kötü bilsinler. Allah bizi saklıyor ve bu saklayış içinde bizi hazırlıyor.. Onlar çürüyor biz tazeleniyoruz. Gerçeklere gözlerini kapama sırası onlara geçti. Bu hastalık içlerine girdiyse sağlıklı çıkarımlar yapamazlar.. Hiç ellemeyin, şahsen ben bu haberlere seviniyorum.. 20 yılı bulmaz, bu kibirli gavurların feleklerini şaşırtacağız inşallah.. Ah şu eğitim sistemi bi değişse..

Sizin almanyada kutu gibi evlerde ,gdu'lu ürünlerle çileçektiğin belli.sabah 7 den akşamın 6 sına kadar çalış!
bizde almanya bir çilehane kim durur orada?
senin bu rufai zikirlerini desdeklemeni çok iyi anlıyoruz.....allah kurtarsın diyelim..

benim iki ingiliz arkadaşım var ,ekomik kriz sonrası geldiler türkiyede duruyorlar..çunku ingilterede ev kirasından
aldıkları para bile türkiyede katbekat alım gücü, ve kalite sunuyor ona ..bereketli yer yani..
ingilterede ev kirası alarak geçinsin bakalım ?mümkün değil..
bir bağ pırasa 5 paund..çok çok pahalı.
ingilterde annesinin evindeki banyo küvetini kaldırıp yerini seramik döşetti.verdiği para 3000 paund.
bin paund bana verse ben yapardım...

sonuç şuki ,avrupada para çok masrafda çok ,tarı ürünü çok kısıtlı ve çok pahalı...

türkiye bol bereketli bir ülke....

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

Sizin almanyada kutu gibi evlerde ,gdu'lu ürünlerle çileçektiğin belli.sabah 7 den akşamın 6 sına kadar çalış!
bizde almanya bir çilehane kim durur orada?
senin bu rufai zikirlerini desdeklemeni çok iyi anlıyoruz.....allah kurtarsın diyelim..

benim iki ingiliz arkadaşım var ,ekomik kriz sonrası geldiler türkiyede duruyorlar..çunku ingilterede ev kirasından
aldıkları para bile türkiyede katbekat alım gücü, ve kalite sunuyor ona ..bereketli yer yani..
ingilterede ev kirası alarak geçinsin bakalım ?mümkün değil..
bir bağ pırasa 5 paund..çok çok pahalı.
ingilterde annesinin evindeki banyo küvetini kaldırıp yerini seramik döşetti.verdiği para 3000 paund.
bin paund bana verse ben yapardım...

sonuç şuki ,avrupada para çok masrafda çok ,tarı ürünü çok kısıtlı ve çok pahalı...

türkiye bol bereketli bir ülke....
Rufai Zikri, GDO, benim olan Almanya, kutu gibi evler, sabah 7 akşam 6 çalışmak? Sen benim ne demek istediğimi anladınmı ki alıntı yapıp cevap veriyorsun? İki İngiliz tanıdığını duyurmak için böyle cambazlıklara lüzum yoktu be nnuri.. Türkçe yazmasını öğrenmen yeterdi..

Amin, amin.. Allah hepimizi kurtarsın. Hem seni, hem beni! :)