Biz kimiz? Münazara Konu Çalışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Esselamu aleykum ve rahmetullahi
Yönetici kardeşlerimizin açmış olduğu bu forum hayırlı olsun.

İlk olarak münazarayı yapmak bize nasip olacak herhalde.
Allah c.c. hayırlar getirsin.amin

Biz kimiz?
Önce bunu münazara edelim diyorum.
Biz bu dünyada halk edilen adı ve varlığı insan olarak bildirilen bir vücud ile yaşam sürmekteyiz.

1) Bu dünyaya geliş amacımız nedir ?

2) Hangi dine, mezhebe, siyasi görüşe bağlıyız?

3) Şeriat neye denir ve şeriatta biz neredeyiz?

Buyrun başlayalım.

ibrahimi

Has Uşak
Kuralları okumadınız sanırım.
Konuya katılmak isteyen olursa ve yeterli çoğunluk sağlanırsa ki bu sayı en az iki kişidir.
Münazara ana forumunda bu konu tartışmaya başlanır.Münazara kurallarını ise yöneticiler belirlemiştir.Sizin münazara kuralı yazmaya yetkiniz yoktur.

Ve 9 soru çok fazla bunu 1 soruya daraltabilirseniz tartışma açısından daha iyi olacaktır.Ve böylece biz onaylayabiliriz.Selamlarımla.

Tanım:

Münazara forumu,forum üyelerinin ikili,üçlü dörtlü gruplar halinde başka üyelerin katılımı olmadan tartışabilecekleri forumdur.

İşleyiş:

*Münazara forumunda tartışmak isteyen üyeler,özel mesaj yoluyla konuyu ve tartışmaya katılacak kişilerin ismini yöneticilere bildirir.

*Yöneticiler konuyu değerlendirir ve onay verir.

*Münazara yapmak isteyen üyelerden biri foruma konuyu açar.

*Münazara forumu moderatör onaylı olduğu için,yönetim tarafından konunun onaylanması beklenir.

*Uygunluğu kontrol eden yönetici konuyu onaylar.

*Tartışma süresi 1 haftadır.Devam ettirilmek istenen tartışma süresi yönetimin onayıyla uzatılabilir.

Konu önceden belirlenmemiş ise;

*Üye tartışmak istediği konuyu "Münazara Konu Çalışmaları" forumuna açar.Burada tartışmak isteyen üyeler belirlenir.Ve yöneticiler tarafından onaylandığında,münazara forumuna konu tartışacak üyeler tarafından açılır.

Kurallar ve Sorumluluklar:

1-İsmi verilen üyelerin haricinde,hiç bir ihvan forum üyesi (yöneticiler dahil) konuya katılamaz,mesaj yazamaz.

2-Tartışmalar forum kurallarına uygun olmak zorundadır.

3-Yöneticileri bilgilendirmeden açılmaya çalışılan konular onaylanmadan iptal edilecektir.

4-Katılımcılar birbirlerine son derece saygılı olmalılar.Mesajlar hiç bir aşağılama,hakaret içermemelidir.Hakaret eden üyenin mesajları silinecek ve tartışmaya son verilecektir.

Ve üye tekrar bu forumda tartışmak isterse,bu önceki hali göz önünde bulundurularak konu onaylanacaktır.

5-Tartışabilecek insan sayısı maximum dörttür.

6-Bir üye aynı süreç içerisinde sadece bir tartışmada yer alabilir.

***Bu bildirgede maddeleri değiştirme insiyatifi yöneticilerin elindedir.Değişen maddeler bu konudan takip edilebilir.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Eyvallah kuralları görmemiştim. Teknik ağırlıklı kurallara şu maddeyide eklermisiniz?
Hiçbir kimse hakkında ispatsız ve belgesiz hüküm verilemez!

Münazaradaki soruları 3'e indirsek daha iyidir 1soru yaparsak konu anlaşılması zor olabilir. Bu konuda esnek olunmasını rica ederim.
Ves'selam

ibrahimi

Has Uşak
Söylediğiniz tarzda bir maddeye gerek yok,o söylediğiniz zaten otomatik olarak uygulanır.Soru sayısı 3 olabilir diğer soruları siliyorum.Katılım olduğunda münazara başlayacaktır.Selamlarımla

Bu maddelerle münazara değilde mütalaa yapılır.. Ortada karşı bir fikir beyan edilecek madde yok ki.. Şöyle tarikat ile risale ile ilgili olsa katilabilirim :)

arifan yolcusu

Profesör
onların amacı üzüm yemek olmadığından meydana çıkmayacaklardır Allalhualem...
şayet münazara olursa kalemimizin ercan abimizden yana...
Mevla yolunuzu açık eylesin

korakademik

Ordinaryus
münazara mı savaş mı yapıcaz
skoru kim tutucak

onların amacı üzüm yemek olmadığından meydana çıkmayacaklardır Allalhualem...
şayet münazara olursa kalemimizin ercan abimizden yana...
Mevla yolunuzu açık eylesin

Konuyu dağıttım kusura bakılmasın ama bu söz bana ise ben hodri meydan diyorum buyrun.. Kusura bakmayın buraya yazdık ama sırası dedim :)

K

Kaçak

Guest
Yaz benide Ercan kardeş ...
Gidecegimiz sonuçların aynı olmadıgını düşünüyorum ...
Takılacagımız yer ikinci madde ...
Hoş ikinci madde kendi içinde bir derya ama ve tek başına o yeterde artar bile ...
Varım efendim ...

ibrahimi

Has Uşak
2 kişi oldu bile.
gün içerisinde katılım için bekleyelim,eğer olmazsa yarın itibariyle münazarayı başlatabilirsiniz.
selamlarımla.

korakademik

Ordinaryus
benim 3 madde de de aykırı fikirler sunabilirim.
yönetim kabul ederse benim için sorun değil.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Hayy Allah. Konu çok güzel. Ama malesef iki mani var.

1)İşlerim yoğunlaştı foruma girmek zorlaşacak. Zira, iş yerinden yazışıyorum. Hal böyle olunca münazaradan ziyade fikir serd edebilirim.

2)Münazarar teklifi yapan kardeş beni kabul eder mi?

Dördüncü kişi olmaz ise tamamlamak için beni yazabilirsiniz.

Muhabbetle

ibrahimi

Has Uşak
çok hızlı ilerlemeyecektir diğer konular gibi, katılımcı sayısı baya az olacak ve bilgiye dayalı olacağı için.evde yazdığınız tezinizi işinize gelince aktarabilirsiniz.selamlarımla.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Allah c.c. tüm samimilerden razı olsun.
Münazara konusuna katılım yapmak isteyen katılabilir.
Ancak benim yönetimdende teklifim şudur. Münazaraya teknik ağırlıklı şartlara bazı seviyeleri koruyacak ek maddelerde eklenmeli. Otomatikman kişilerin hakları hukukları garanti altına alınır denilmesi güzel ama bunu maddeye dökmeszsek istismar olabilir.

1. Kişiler hakkında ispatsız ve belgesiz hüküm koymak yasaklansın.
2. Belge ve hüccete riayet edilmeyene müsade edilmesin ve münazaralardan alınsın.
3. Kardeşlik hukukuna riayet edilsin.

Bu maddelerde seviyelerin korunması adına çok lüzumludur.
Şartlarda anlaşırsak eğer ben münazarayı başlatmak istiyorum erdem kardeşim.

Bu 3 sorudan oluşan münazara konumuzdan münazara olamaz diyen arkadaşımıza şunu söylemek istiyorum:

Bu maddeler öyle geniş anlamlar ve yaşamlar ifade etmektedir ki acaba biz HAKKIN istikametindemi yoksa BATILIN istikametindemi yol alıyoruz BU ONUN MÜNAZARASIDIR. Yani yol ne yolu onu görüşeceğiz. İnşaALLAH bizi anlamışsınızdır.

Erdem kardeşimizin görüşlerini alır almaz münazara hakkında ilerleyip ilerleyemiyeceğimize yön vermek istiyoruz.
Ves'selam

K

Kaçak

Guest
İspat ve belgeden kastının ne oldugunu da açıklarsan iyi olur Azizim ...
Bİr köşe yazısıda belgedir , bir gazete küpürüde ...
Resmi gazetede belgedir , bir fotografta ..
Kastettigini anlatırsan yönümüzü buluruz inş.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
İspat ve belgeden kastının ne oldugunu da açıklarsan iyi olur Azizim ...
Bİr köşe yazısıda belgedir , bir gazete küpürüde ...
Resmi gazetede belgedir , bir fotografta ..
Kastettigini anlatırsan yönümüzü buluruz inş.
Bir köşe yazısı atmasyonda çıkabilir nitekim ne atmasyon yazan yazarları biliyoruz. Elbette özü sözü doğru kişilerde var hamd olsun ama bu kişilerin kim olduğu çok önemli yani nasıl bir kişi ki sözünde yalan dolan ve bilgisizlik şuursuzluk olmasın. Kişiler için belgeden kasıt şunlardır; fotoğraf, resmi belge, itikadı düzgün takva ehli olan kimselerin sözleri belge niteliğindedir. İslami nizama göre ise belgeleme kur'an, sünnet-i seniyye, icma-i ümmet ve kıyası fukahadır.
Bunlar herkesin makul ve kabul edebileceği şartlardır.
Ves'selam

ibrahimi

Has Uşak
Ercan Tekin herşeyi bir yere bağlarsan o zaman bu münazaradan çıkar karşı tez olmaz.Ortada bir tez olacak ki onu delilleriyle çözebileceksin.Konular ve mesajlar yönetici onaylı olacağı için seviyenin düşmeyeceğine emin olabilirsin.

Ercan Tekin,Kaçak,korakademik ve duha 4 lüsüyle bu münazara başlatılabilir.Siz ana foruma konuyu açın biz eklemeler yaparak onaylayalım.Selamlarımla.

K

Kaçak

Guest
Fotograf noktasında şunuda belirtelim...
Eğer bir kareye yapılan yorum , başka bir kareye yapılmıyorsa sıkıntı olur kanısındayım ...
Benim sakallı cübbeli biriyle fotograflanmam , müslüman oldugumun ispatı olmadıgı gibi , bir amerikalı ile görüntülenmemde hristiyan olduguma delil olmaz ...
İtikadı Düzgün takva ehli olan kimseden kastınız açık degil ...
Kime göre takva ehli , kime göre itikadı düzgün ...
Kastınız zamanımıza şahit olmamış geçmiş kişiler ise , zannedersem az çok orta yolu bulabiliriz ...
Ama kastınız zamanımıza şahitlik etmiş kişiler ise, o konuda sizin görüşünüzü destekleyenlermi itikadi duzgun takva ehli oluyor ?
Ne itikat nede takva sizin bizim ölçme harcını gösteremedigimiz şeylerdir ...
Allah sadece takvada üstün olundugunu beyan ediyor , ve takvayı Allahtan başkasının bilmeyecegini beyan ediyor ...
Bu durumda ne itikat nede takva ölçmek gibi bir niyetim olmaz , olmamalıda zaten ...
Hasılı getirmeye çalıştıgınız kriterler , gitmek istediginiz yolu az çok belli ediyor ...
Hayırlısı bakalım ...
Buyrun konu sahibi olarak konuyu siz açın , başlıgı siz seçin, girişi siz yapın ...
Allah muhabbetimizi bozmasın ...
Selamlar ...

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Fotograf noktasında şunuda belirtelim...
Eğer bir kareye yapılan yorum , başka bir kareye yapılmıyorsa sıkıntı olur kanısındayım ...
Benim sakallı cübbeli biriyle fotograflanmam , müslüman oldugumun ispatı olmadıgı gibi , bir amerikalı ile görüntülenmemde hristiyan olduguma delil olmaz ...
İtikadı Düzgün takva ehli olan kimseden kastınız açık degil ...
Kime göre takva ehli , kime göre itikadı düzgün ...
Kastınız zamanımıza şahit olmamış geçmiş kişiler ise , zannedersem az çok orta yolu bulabiliriz ...
Ama kastınız zamanımıza şahitlik etmiş kişiler ise, o konuda sizin görüşünüzü destekleyenlermi itikadi duzgun takva ehli oluyor ?
Ne itikat nede takva sizin bizim ölçme harcını gösteremedigimiz şeylerdir ...
Allah sadece takvada üstün olundugunu beyan ediyor , ve takvayı Allahtan başkasının bilmeyecegini beyan ediyor ...
Bu durumda ne itikat nede takva ölçmek gibi bir niyetim olmaz , olmamalıda zaten ...
Hasılı getirmeye çalıştıgınız kriterler , gitmek istediginiz yolu az çok belli ediyor ...
Hayırlısı bakalım ...
Buyrun konu sahibi olarak konuyu siz açın , başlıgı siz seçin, girişi siz yapın ...
Allah muhabbetimizi bozmasın ...
Selamlar ...

Fotoğraf noktasında bir müslüman kilisede papaz eli öpüp sevgi gösterisinde bulunuyorsa veya yeryüzünün firavunları ile dostluk muhabbetlik ve müttefiklik gösteriyorsa bunun gibi materyaller delil kisvesindedir.

Alimler peygamberlerin varisleridir. Hadis-i şerifine binayn icma-i ümmetin sözleri senettir. Hangi alimler bunlar derseniz o alimlerimiz size göre belli değil mi? O alimlerimizin yani sözleri senet teşkil edecek alimlerimizin birkaçını ben yazayım isterseniz;

Ali Haydar efendi r.a, Said-i Nursi r.a, Süleyman Hilmi Tunahan r.a, Mehmed Zahit Kotku r.a, Mahmud Sami Ramazanoğlu r.a, Mahmud efendi hz'leri, Seyyid Muhammed Raşid Erol r.a, Hacı İhsan Tamgüney r.a, Yahyalılı Hacı Hasan efendi r.a, Bayram Ali Öztürk r.a, Cübbeli Ahmed hoca, Resül hocaefendi, Mehmed Talü hoca, Nusretullah hocaefendi, dr.Ebubekir Sifil, Abdulmetin Balkanlıoğlu hocaefendi, Mustafa Özşimşekler hocaefendi, Ali Eren hoca, Hüseyin Avni hoca, Ali Kara hoca gibi aklıma gelebilen şimdilik bunlardı tabi nice aklımıza gelmeyen sözleri senet teşkil eden ALLAH dostları vardır.

Ama sen gelir dersen Hayrettin Karaman, Mustafa İslamoğlu, Ali Bulaç, Bayraktar Bayraklı, Abdulaziz Bayındır, Süleyman Ateş, Fethullah Gülen vs... ben bu tür isimlerin sözlerini senet kabul etmem neden etmediğimizide gerekirse ispatlarım.

Ülkemizde ve yeryüzündeki HAK VE BATIL mücadelesinde kimin HAKKIN ve kimin BATILIN yolunda olduğunu anlamak içün Kur'an ve Sünnet çizgisinde kim hareket ediyor kim etmiyor ona bakılırsa kim takva kim zayıf böylece ayırt edilebilir. Bu saydığımız isimler bu tespitlerden meydana gelmiştir.

Böylece sözü senet kabul edilen ile edilmeyeni ayırt etmek ifşa edilmiş bir takım isimler ortadayken yapılabilir!

Sen yeterki samimiyetle yaklaş ve o zaman delillendirmelerin adil olacağını göreceksin.
Ves'selam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...