Biz kimiz? Münazara Konu Çalışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fakiri

Kıdemli Üye
Bu maddelerle münazara değilde mütalaa yapılır.. Ortada karşı bir fikir beyan edilecek madde yok ki.. Şöyle tarikat ile risale ile ilgili olsa katilabilirim :)

Bu nasıl bir tip böyle!

Birisi evlenecekti çevremden.Talip olan erkek, tarikat (şu ahir zamanda alnı secdeye varan, insanlara faydalı olmak için vakıflar, dernekler kuran, Allah sevdalıları) karşıtı "muhabbet! fedailerinden".. Neden istemedin dedim. İşte onlardan dedi, "kıl bi tip"..

K

Kaçak

Guest
İşte böyle gidersen zaten konu konuşulmadan neticelenmiş oluyor ...
O zaman burda fikir beyan etmeninde pek anlamı kalmıyor dogrusu ...
Nasıl olsa yeşiller grubunda Erbakana muhalif isim yok ...
Eh yeşiller grubuda alemi islamın muteber ve dahi takvalı alimleri olunca ...
sonuçta konuşacak bir şey kalmıyor ...
Kırmızılar grubuda itikadı bozuk ve dahi bidat ehli oldugu için ...
Erbakana muhalif olmalarının önem ve ehemniyeti yoktur ...
Netice , hak ve batıl şıpbadanak ayrıldı bile ...
Emek harcamayalım boş yere ...
Selamlar ...

ibrahimi

Has Uşak
Fotoğraf noktasında bir müslüman kilisede papaz eli öpüp sevgi gösterisinde bulunuyorsa veya yeryüzünün firavunları ile dostluk muhabbetlik ve müttefiklik gösteriyorsa bunun gibi materyaller delil kisvesindedir.

Alimler peygamberlerin varisleridir. Hadis-i şerifine binayn icma-i ümmetin sözleri senettir. Hangi alimler bunlar derseniz o alimlerimiz size göre belli değil mi? O alimlerimizin yani sözleri senet teşkil edecek alimlerimizin birkaçını ben yazayım isterseniz;

Ali Haydar efendi r.a, Said-i Nursi r.a, Süleyman Hilmi Tunahan r.a, Mehmed Zahit Kotku r.a, Mahmud Sami Ramazanoğlu r.a, Mahmud efendi hz'leri, Seyyid Muhammed Raşid Erol r.a, Hacı İhsan Tamgüney r.a, Yahyalılı Hacı Hasan efendi r.a, Bayram Ali Öztürk r.a, Cübbeli Ahmed hoca, Resül hocaefendi, Mehmed Talü hoca, Nusretullah hocaefendi, dr.Ebubekir Sifil, Abdulmetin Balkanlıoğlu hocaefendi, Mustafa Özşimşekler hocaefendi, Ali Eren hoca, Hüseyin Avni hoca, Ali Kara hoca gibi aklıma gelebilen şimdilik bunlardı tabi nice aklımıza gelmeyen sözleri senet teşkil eden ALLAH dostları vardır.

Ama sen gelir dersen Hayrettin Karaman, Mustafa İslamoğlu, Ali Bulaç, Bayraktar Bayraklı, Abdulaziz Bayındır, Süleyman Ateş, Fethullah Gülen vs... ben bu tür isimlerin sözlerini senet kabul etmem neden etmediğimizide gerekirse ispatlarım.

Ülkemizde ve yeryüzündeki HAK VE BATIL mücadelesinde kimin HAKKIN ve kimin BATILIN yolunda olduğunu anlamak içün Kur'an ve Sünnet çizgisinde kim hareket ediyor kim etmiyor ona bakılırsa kim takva kim zayıf böylece ayırt edilebilir. Bu saydığımız isimler bu tespitlerden meydana gelmiştir.

Böylece sözü senet kabul edilen ile edilmeyeni ayırt etmek ifşa edilmiş bir takım isimler ortadayken yapılabilir!

Sen yeterki samimiyetle yaklaş ve o zaman delillendirmelerin adil olacağını göreceksin.
Ves'selam

Sen orada duracaksın ercan kardeş.senin ki tartışmak değil aynı yöne bakan insanların muhabbeti olur ancak.
Ve unutmamalısın ihvan forumun kendine has kuralları vardır.

1- İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.
bunun gibi.

Şimdi lafı çok uzatmaya gerek yok.Bizim kurallarımız belli.Ben varım diyorsanız konuyu açın.Yok ben öyle şartlar sunarım böyle şartlar sunarım tarzı yaklaşımlar bizi bağlamaz.

Selamlarımla.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
1- İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.

Bu kuralın olmasına sevindim. Bu kuralın Milli Görüş ve Erbakan hoca ile alakalı olan konularda hassasiyetle uygulanmasını bizzat rica ederim.

Bu kural uygundur ama dediğim birşeyi es geçmeyelim erdem kardeş o da belgeye itibar edilmesi. Zira nice kimseler gördük ki burada BAŞBAKANLIĞA AİT RESMİ ARAŞTIRMA GRAFİKLERİNİ DAHİ belge kabul etmeyenleri gördük. O yüzden diyorum burada meşguliyet verilecekse kalbinde art niyet taşımayan tam aksine doğru neyse onu kabul edecek zihniyetteki insaların olmasını rica ediyorum. Bu belgeye riayet söz konusu olacaksa eğer hemen başlamayı isteriz.

ves'selam

fakiri

Kıdemli Üye
Kurallar halk sınıfı için vardır. Elitler için değil!

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
İşte böyle gidersen zaten konu konuşulmadan neticelenmiş oluyor ...
O zaman burda fikir beyan etmeninde pek anlamı kalmıyor dogrusu ...
Nasıl olsa yeşiller grubunda Erbakana muhalif isim yok ...
Eh yeşiller grubuda alemi islamın muteber ve dahi takvalı alimleri olunca ...
sonuçta konuşacak bir şey kalmıyor ...
Kırmızılar grubuda itikadı bozuk ve dahi bidat ehli oldugu için ...
Erbakana muhalif olmalarının önem ve ehemniyeti yoktur ...
Netice , hak ve batıl şıpbadanak ayrıldı bile ...
Emek harcamayalım boş yere ...
Selamlar ...
Mesele Erbakan değil mesele itikad itikad. İtikadi düzgün olan hoca alimlerin sözleri senettir. Bu çizgide buluşacaksan gel buluşmayacaksan sen bilirsin.
Ki kırmızı grupta kim ehl-i sünnete muhalif değilse ispatlayıp yeşil gruba koyabilirsin. Biz kimse hakkında hüküm koyucu da değiliz bu hükmü ulema koymuştur. Benim açık söyleyim kendimden dahi birşey yazdığım yok ne biliyor ne duyuyor ne görüyorsam ulemadandır.

Çizgimiz net kardeşim, ehl-i sünnet çizgisinde, hüccete ve belgeye riayet eden, kur'an ve sünnete göre görüş beyan edenler ancak bu münazara da olabilirler.
Bu çizgi adilse ki daha nasıl bir çizgi olabilir ki o zaman katılırsın. Ya da sen bilirsin.
ves'selam

fakiri

Kıdemli Üye
Uygulama her yerde bu şekilde işler. Bu yapılan doğrudur manasında değildir. Evet, elitler kurala tabi değillerdir. Yanlışlığı ifade etmek içindi.

ibrahimi

Has Uşak
Neyi uzatıyorsunuz hala anlamış değilim.İhvan forumun kendine has kuralları var,münazara forumunun kuralları var.Münazara konusu getirdiniz arkadaşlar katılmak istedi ve onay verildi.Yok ben onu kabul etmem yok ben bunu kabul etmem gibi olgularınız varsa bu sizin yaptığınız tartışma olmaz yukarıda söylediğim gibi.Siz tartışacak insan mı arıyorsunuz yoksa sizin fikirlerinizi onaylayan insan mı?

İnsanlar zıt fikirli olabilir.
Saygı şuan bu forumda esastır.Seviyeli tartışma olsun diye biz burayı açtık zaten,sizce seviyenin düşmesine göz yumulabilir mi?

4-Katılımcılar birbirlerine son derece saygılı olmalılar.Mesajlar hiç bir aşağılama,hakaret içermemelidir.Hakaret eden üyenin mesajları silinecek ve tartışmaya son verilecektir.

Ve üye tekrar bu forumda tartışmak isterse,bu önceki hali göz önünde bulundurularak konu onaylanacaktır.

Üstelik bu kuralı koymuşken.Bize birşey sunarken ilk önce kurallarımızı bir okuyun.Kafanızdaki olgularınızı bize dayatmayın,veya bizim kurallarımız da olan şeyleri okumadan bile bu olmalı demeyin.Biz sizi münazara yapmaya zorlamıyoruz.Uzatmanın da manası yok,eğer şartlara uyacağım diyorsanız buyrun başlayın.Yok ben uzatacağım diyorsanız buna burada bir nokta koyalım.

Selamlarımla.

arifan yolcusu

Profesör

şahsen bu kurallar bu forum için ve itikatimiz açısından zarar deriz...
ahir zaman da sapığa sapık demek suçmuş,
herkes kibar olmak zorunda değil....

korakademik

Ordinaryus
Ama sen gelir dersen Hayrettin Karaman, Mustafa İslamoğlu, Ali Bulaç, Bayraktar Bayraklı, Abdulaziz Bayındır, Süleyman Ateş, Fethullah Gülen vs... ben bu tür isimlerin sözlerini senet kabul etmem neden etmediğimizide gerekirse ispatlarım.

sen kendinde misin?
neden kabul etmiyor muşsun?
sen şunları şunalrı kabul etmem diyorsan ortada ne kalıyor sonra
erbakan ın sözleri mi
ona bakarsan senin listendekilerin bir kısmına da başkaları kabul etmiyor.
geç bunları

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Neyi uzatıyorsunuz hala anlamış değilim.İhvan forumun kendine has kuralları var,münazara forumunun kuralları var.Münazara konusu getirdiniz arkadaşlar katılmak istedi ve onay verildi.Yok ben onu kabul etmem yok ben bunu kabul etmem gibi olgularınız varsa bu sizin yaptığınız tartışma olmaz yukarıda söylediğim gibi.Siz tartışacak insan mı arıyorsunuz yoksa sizin fikirlerinizi onaylayan insan mı?

İnsanlar zıt fikirli olabilir.
Saygı şuan bu forumda esastır.Seviyeli tartışma olsun diye biz burayı açtık zaten,sizce seviyenin düşmesine göz yumulabilir mi?

Üstelik bu kuralı koymuşken.Bize birşey sunarken ilk önce kurallarımızı bir okuyun.Kafanızdaki olgularınızı bize dayatmayın,veya bizim kurallarımız da olan şeyleri okumadan bile bu olmalı demeyin.Biz sizi münazara yapmaya zorlamıyoruz.Uzatmanın da manası yok,eğer şartlara uyacağım diyorsanız buyrun başlayın.Yok ben uzatacağım diyorsanız buna burada bir nokta koyalım.

Selamlarımla.

Erdem kardeşim net ifade ettim. Belgeye ispata riayet olacak mı? Bu münazara kurallarına eklenecek mi ? Bizde ona göre hareket edelim.
Hakkını helal et.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
sen kendinde misin?
neden kabul etmiyor muşsun?
sen şunları şunalrı kabul etmem diyorsan ortada ne kalıyor sonra
erbakan ın sözleri mi
ona bakarsan senin listendekilerin bir kısmına da başkaları kabul etmiyor.
geç bunları

Bu isimleri dilersen ayrı bir münazara konusunda değerlendirelim ben varım.
İkincisi siz neden bu kadar ERBAKAN hoca ismine takıldınız önce ön yargılarınızı kırınız.

fakiri

Kıdemli Üye
Listede geçmiş meşayih ile zamane alimleri var. Bugünün meşayihindan haber et desek herhalde pek söz çıkmazdı. Kimsenin erbakanı cihad emiri olarak kabul ettiği yoktur. Parti lideridir. Saygın konumda iken bu hallere düşmüştür. Daha kendisine zarar vermesin diye ortak bir söylem herkesin dilindedir.

ibrahimi

Has Uşak
Son sözüm ihvan forum kuralları belirlemiştir.Kabul ediyorsanız buyrun,etmiyorsanız konuyu kapatıyorum.Selamlarımla.

korakademik

Ordinaryus
Son sözüm ihvan forum kuralları belirlemiştir.Kabul ediyorsanız buyrun,etmiyorsanız konuyu kapatıyorum.Selamlarımla.

açtığım konu belli ordan başlıyalım gelen gelir
kimlerin katılacağına ve çıkacağına sonra da karar verilir

ercan şimdiden kendisini tahta oturtuyor zaten.
onunla alakası yok

ibrahimi

Has Uşak
Konuyu kapatıyorum.
Ercan Tekin katılacak mı katılmayacak mı bana özel mesajla bildirebilir.
Kaçak,korkademik ve duha, Ercan Tekin olmadan yine bu konuyu tartışırız diyorlarsa onlar da özel mesajla ulaşsınlar ve tartışmaya başlayalım.

Biz burada seviyeli bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz ama bir şekilde istismara uğruyor.Münazara konu çalışmaları forumuna açılan konulara sadece katılım hakkında konuşmalara izin verilecektir.Ortamı gerici,tahrik edici,konu dışı mesajlara izin verilmeyecektir.

Selamlarımla.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...