BİXES Projesi..

elbiss

Ordinaryus
<font color="#006400">

oQvvEk.jpg

70603_264_RL-090_s_mth.gif

BİXES Projesi Nedir?..

İnternet üzerinden Youtube de gezinirken gördüğüm bir video üzerinden esinlenerek kendi dizaynımı oluşturma adına ortaya sunduğum Zincirsiz Bisiklet Projesidir.. Biraz El çizimlerim kötüdür idare edin :)

Yazıları pek fazla uzatmadan konuya geçmek istiyorum..

BİXES Projesinin TEKNİK ÖZELLİKLERİ ve DETAYLARI...

İzlediğim Zincirsiz Bisikler videosu aslına bakarsanız tekniksel anlamda oldukça güzeldi fakat ben bundan daha iyisini daha performanslısını yapmak istiyordum ve yaptığım envanterin bana özgü olmasını istememin yanı sıra benim gibi farklı düşünceyi yansıtmasını istiyordum..

Evet belki bazı manada İzlediğim videoda aksam takası kendi tasarımımda sağladım ki bu başlıca kendini Mil ve Çark sisteminde kendini göstersede bunun yanı sıra bisiklet dizaynındaki ufak değişikliğime ragmen benzeriyle biraz aynı olsada aslında benim tasarlamak istediğim ürünün daha mekaniksel olmasını istiyordum...ve o kurgu üzerine bir şablon ve çizim zihnimden hazırlayıp çizmeye zihnimde hafızamda oluşturmaya başladım..

ve sonrasında tasarladığım ürünün performansının iyi olmasını ve bana konforunun yanı sıra sorun oluşturmayacak hızı yüksek verim sağlayabilecek bir konum istiyordum...ve öyle düşünerek farklı tasarlamaya çalıştım oldu olmadı bilemem ..

TEKNİK DETAY ANLATIMI...

Kendi elimle çizdiğim şekilde numaralandırmalar vererek bunun yanında üzerlerine isimlerini yazarak sizlere bakarken biraz kolaylık sağlamasını istedim...

Mağlum düşünce yapınızı ve hayal edip tasarladığınız ürünü yazıya aktarabilmek yada çizime döküp tasarımı sunabilmek oldukça zordur...3D MAX tasarım bilgim olsaydı aslında animasyon görüntülü aksamları tek tek anlatan bir görsel SHOW size sunardım ki o zaman hayal ürünümü daha kolay anlayabilme imkanınız vardı ama bilgim 3D MAX alanında olmadığı için size sunduklarımı en iyi şekilde anlatmaya çalışmaya özen gösteriyorum...

Projelerimi tasarlarken aslında her projemi bitirdikten sonra kullandığımı hatta üzerinde gezdiğimi görebiliyorum ki kullanırkende o rahatlığı hazı alabiliyorum (artık ne tasarlandıysa).....yani bitim aşamasının bittiğini diyebilmem için biraz tuhaf olacak belki ama ürünü ilk ben kullanıyorum...gerçi ortada BÖYLE birşey yok ama ben zihnimde kullandığımı hayal ettiğimde gerçektende kullanabiliyorum neyse akıl karıştırmayayım...

sistemi anlatmam gerekirse...

Sistem üzerinde 13 parça numaralandırma vermişim belki biraz daha eksik aksamlar eklenip numara sayısı 15 e çıkabilir..var olan üzerinden ilerlemem gerekirse..

Sistemimi özel ve etkin kılan parçalar..

1-Motor
2-2 adet Dinamo
3-Dinamo kabloları
4-Dinamo Sabitleyicileri
5-Dinamo lastik kaplama
6-Silindir çark aksamı
7-Dişli çark sistemi
8-Mil
9-Mil koruyucu kaplama
10-Yağ
11-Hız çubuğu
12-Mil Motor gövde kabı ve yuvası
13-Pedal sistemi...

Yukarıdaki 13 madde ile esinlenerek oluşturduğüm Zincirsiz Bisiklet sisteminde ilerleyişi anlatmam gerekirse..

Bisiklet pedalının insan gücüyle çevrilmesiyle birlikte 1.nci MİL ...2.Mil den bağımsız dönmek üzere tasarlanmıştır..

1.mil bağımsız olarak dişli çark sistemi vasıtasıyla (aynı saatlerdeki sisteme benzer düşünün) dönerken 1.milin üzerine tasarlanan lastik kaplama ile motora sabitlenmiş 2 adet dinamodan bir güc elde edeceğiz...işte bu gücün elde edilmesiyle birlikte 2.mil motor vasıtasıyla döndürülecek konuma gelecektir motor gücüyle dönen mil arka tekerdeki diger çark sistemini harekete geçirecek ve böylelikle arka tekerin mil ve insan vasıtası gücüyle değilde tamamen motor gücü vasıtasıyla döndürmüş olacağız Böyle likle bizler performans ve verim anlamında oldukça güç kazanmış olacağız...

Benim için sistemin en önemli olan unsuru Motor ve ve Motor yuvasıdır...Motor yuvasının dizaynı millere göre tasarlanması oldukça önemli iken bunun yanında 2.mili döndürecek olan motorunda güçlü olması sistemi oldukça değerli kılacaktır..

Hertürlü güç eksikliğini düşünerekten sisteme ilaveten 1.milin insan ayağıyla her pedal çevirişinden çıkan enerjiyide çevrim yapabilirler diye düşünüyorum...

Bunun yanı sıra yine bir güç eksikliği hissedilirse tam çamurluk bölümüne bir güneş enerji paneli konulur Böyle likle ekstra bir güç ve enerji kazanmış oluruzun kanaatindeyim....

sistemin bitmiş haline baktığımızda sistemi koruyan ve estetiği doruk noktasına taşıyan koruyucu bir alanı var..bunun yanında arka teker çamurluğun sökülebilir yani çıkartılabilir olmasıda sistemi oldukça değerli kılacağı kanatindeyim...

Var olan Elektirikli Sistemlere benzesede aslında hiç bir eşdeğer yargısı yok...bana göre...

Biz var olandan elde ettiğimizi kazanıma çevirmeye çalıştık o yüzden de aksam sisteminin çark düzeni oldukça önemli...

Genel manasıyla sistemi fazla uzun tutup sizi sıkmama adına fazla uzun yazmamaya özen gösterdim...

Şekle çizimlere ve videolara bakınca az çok proje ile ilgili zihinlerinizde fikir edinebileceğinizin kanaatindeyim...

İlerleyen vakitlerde konuya her zaman ki yazımı yazmayı umut ediyorum...

Bunun dışında F16 larda ufak bir yerinde oynama yapıp hız kabiliyetlerini arttırmak istiyorum...Tıpkı zincirsiz bisiklette yaptığım oynama gibi..fakat ondan önce dersimle ilgili bilgiler edinmem gerekli :)

F16 yı paylaşmadan evvel (olur olmaz bilemem) yazısal anlamda 2-3 konu paylaşımım olabilir ki bu konulardan bir tanesi Yalnızlık ve Korkular adlı bir başlık bunun yanında anlatmaya söz veripte anlatmadığım Demokrasi kavramı olabilir bunun dışında 3.konuyu henüz seçmedim...

3 konudan sonra F16 üzerine yogunlaşabilirim ki sanırım o arada ramazan ayı yarılanmış yada bitmiş olur diye düşünüyorum...olur olmaz hiç birşey diyemem sadece bizimkisi niyet..

F16 dan sonra daha farklı yeni projeler olabilir Misal çok tuttuğum hayalimin bir parçası olan ve bir çok yerde paylaştığım Yer Kabuğu şehri projesinide belki zamanım olabilirse paylaşır anlatabilirim...Düşündüğümde çok yorulsamda ortaya çıkanı görünce insan mutlu oluyor...

Söylediğim üzere bu konularda patent filan vss beklemeyin serbest bende herşey beleş :) derdiniz para kazanmak değil mi buyrun doyasıya kazanın dünyalıklarınızı ama tek şartla insanlara iyi davranacaksınız :) İnsanların emeklerini alınterlerini hakettikleri oranda vereceksiniz VE ALLAH ı hatırlamayı ve şükretmeyi hiç unutmayacaksınız oke (hepimiz için geçerli)...onun dışında bir şartım yok...işin espirisi bir tarafa fakat yinede ALLAH ı hatırlamak çok iyidir..ALLAH ı sevmek bambaşka olsun diyelim..

her zaman yazdığım yazıyı ilerleyen saatlerde yazdıktan sonra konuya akışımı kesmeyi umut ediyorum...

Öyle..

elbiss

Ordinaryus
Bu forumda ilgi çekici olmayacaktır ama :D değerli bir proje.

:) İlgi çekici olsun diye bir düşüncem olmadı aslında hayatım boyunca hiç Böyle bir yapım olmadı ...Sadece beni mutlu eden bana dünyama güzellikler katan değerleri paylaşıyorum....

Biliyormusun Proje benim gözümde çokda değerli değil bende çokça var ondan :) şaka bir tarafa bence senin yazın projeden çokça değerli...yoksa fani dünyanın işi biter mi benim güzel dostum...bana sorarsan bitmez..Projelerimide ALLAH almadıkça bitmez sanırım..ama kaçını paylaşırım orasını bilemem.

Öyle..

ibrahimi

Has Uşak
Girişimci olmanızı tavsiye ederim. ülkenin ciddi anlamda üretime ihtiyacı var.

elbiss

Ordinaryus
Her zaman yazdığım yazıyı yazıp konuya son yazımı düşmek istiyorum...

Yazılarımızda herhangi bir hata yada anlam bozukluğu yada ifade eksikliği vb gibi durumlar ile karşılaşırsanız gerek burada olan yazılar olsun gereksede farklı konularda yazdığım yazılar olsun bana söylemeniz yada belirtmeniz dahilinde ben yazdıklarımdan feragat ederim yeter ki gönüller bir olsun kalpler üzülmesin biz kendimizi üzer yazdıklarımızdan vazgeçeriz....

Söylediğim üzere sitede ben olayım yada olmayayım belirtmeniz dahilinde benim haberim olmasa dahi değerli sitenin yöneticilerine demokrasi adına sınırsız izinler vermekteyim...benden yana haklar helal olsun...gerekli düzenlemeler istedikleri anda özellikle benle ilgili durumlarda kesinlikle düzenlemeleri bana sormadan yapabilirler....

Öyle.

elbiss

Ordinaryus
Girişimci olmanızı tavsiye ederim. ülkenin ciddi anlamda üretime ihtiyacı var.

Türkiye de koca devler var ama kavga etmekten başka üretim yapamıyorlar...Azıcık durup sadece ülke için ve ülkenin değerleri menfaatleri için çalışsalar bu ülke 20 yılda hiç olmadığı çok büyük yerlerde olurda yok bizim ülke adam olmaz...bizim ülkede sadece laf gemisiyle peynir yürütülmeye çalışılıyor lafa gelince Lider çok iş icraata gelince neyse boşver ..

Söylediğim üzere ben beni mutlu eden hoşnut eden degerleri paylaşıyorum ve Öyle olmayada devam edecek olursa tabi...onun dışında fani dünyanın isteklerinde gözüm yok ...çokça insanların hırslarını görüyorum zaten fazlasını alıpta kendimi üzmek istemiyorum ki yer yer dünyanın şartlarından sıkılmıyorda değilim hani neyse..

Yinede sagol...hem benim projeler çok kötü bir işe yaramaz :)

Öyle.

elbiss

Ordinaryus
Bu projeyi yaparken ve tasarlarken (youtubede gördüğüm videonun) ben bu projenin daha farklısını yapabilirmiyim diye düşünerekten yola çıktım...2-3 gün farklı zaman dilimlerinde projenin parçalarıyla zihnimde oynadım farklı olması gereken noktayı arıyordum fakat oynadığım noktalarda son rütüşu veremiyordum...

Çünkü ben bu sisteme hız katmak istiyordum performans arttırmak istiyordum...o yüzden hissederek tasarlamam gerekiyordu zihnimde puzzle parçalarını birleştirirken motor ve dinamo aklıma geldi..sistemimi değiştirmem için gerekli envanterlerdi...milleride ayırabilirsem enerjiyi elde edebileceğimi düşündüm...ki zihnimde sistemi çalıştırdım çarkları döndürdüm dinamolarını motoru çalıştırdım oldu valla takır takır çalışıyordu sistem

işte o zaman bu projeyi sunmam gerektiğini düşündüm....çünkü başarmıştım :) ve beni mutlu etmişti beni daha çok mutlu etmesi içinde paylaşmam gerekiyordu ve Öyle oldu :)

İşte hikayemin özü bu ...belki duymak istersin diye yazmak istedim..

Öyle.