Bitti...

nefahtü

Kıdemli Üye
çok yazık.
artık hiç bir partiye oy atmamaya karar verdim.
bu hissiyatım bir kaç defa daha olmuştu bu yaşıma kadar ancak bu defa kesin kararlıyım.

gerek emeklilerimizin azıcık paralara geçinmesinin beklenmesi, gerek asgari ücret ile çalışan gençlerimiz ve insanımıza karşı yapılan bu kararlara
karşı acizane ben denizde bu kararı aldım.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ne kadar kolay bu millete diyorsun, ayıp sana

Niye demeyeyim ?

Köprü otoyollar çok pahalı yazık bu millete dediğimde laf bana söylendi. Belkide hiç geçmeyeceğiniz osmangazi köprüsü için birileri cebine trilyonları indirsin sizde alkışlayın. Hatırlıyor musun?
Benzin pahalı, dolar artıyor insanlar geçinemeyecek duruma gelecek tedbir lazım dediğimde laf yine bana söylendi.
Yasa hak hukuk kalmadı, millet kendi adaletini sağlıyor bu gidiş gidiş değil her şey sıkıntıya girer dediğimde laf yine bana söylendi. böyle millete 1600 tl az mı?

Beraber mi bot bağladık abla? Sen maaş zammından isyan bayrağı çekiyorsun ben yıllar evvel çektim. Benden de yıllar evvel insanları uyaranlar vardı. herkesin gözünün açılması için herkesin burnunun sürtmesi gerekiyorsa sürtsün.

nefahtü

Kıdemli Üye
Niye demeyeyim ?

Köprü otoyollar çok pahalı yazık bu millete dediğimde laf bana söylendi. Belkide hiç geçmeyeceğiniz osmangazi köprüsü için birileri cebine trilyonları indirsin sizde alkışlayın. Hatırlıyor musun?
Benzin pahalı, dolar artıyor insanlar geçinemeyecek duruma gelecek tedbir lazım dediğimde laf yine bana söylendi.
Yasa hak hukuk kalmadı, millet kendi adaletini sağlıyor bu gidiş gidiş değil her şey sıkıntıya girer dediğimde laf yine bana söylendi. böyle millete 1600 tl az mı?

Beraber mi bot bağladık abla? Sen maaş zammından isyan bayrağı çekiyorsun ben yıllar evvel çektim. Benden de yıllar evvel insanları uyaranlar vardı. herkesin gözünün açılması için herkesin burnunun sürtmesi gerekiyorsa sürtsün.

Ne olursa olsun millet hepimiziz gene de müstahak gibi laflar edilmemeli.

Köprü ve yol gibi örneklere katılmıyorum tabi ki yapılmalı. Ancak lüks harcamalara hiç bir zaman katılmadım.

nefahtü

Kıdemli Üye
Hamdolsun kendi evimizde oturuyoruz belli bir gelirimiz var ille benim başıma gelmesine gerek yok burnumuzun sürtmesi için hem niye burnu sürtsün insanların. Sanırım nesil farkından bu şekilde ifade ediyorsunuz.

Binlerce insan var kirada oturan ve emekli maaşı ile yada askeri ücretle geçinmeye çalışan siz de diyorsunuz 1.600 bile çok onlara.

nefahtü

Kıdemli Üye
@Mehmet yazınızda güzel noktalara değinmişsiniz.

İnsanlar o zaman dedikleri gibi zorlanmıyorlar tepki gösterenler varsa da sesleri yeterince çıkmıyor.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ne olursa olsun millet hepimiziz gene de müstahak gibi laflar edilmemeli.

Köprü ve yol gibi örneklere katılmıyorum tabi ki yapılmalı. Ancak lüks harcamalara hiç bir zaman katılmadım.

Yapılmalı dediğiniz yolların hazineye yükünü biliyor musunuz abla? Üstüne üstlük daha ucuz alternatifleri var. ( feribot vs gibi ) ve kaç kere geçtiniz acaba? Çok merak ediyorum bütün forum toplamda o yolları kaç kere kullandı? Ben 3. köprüyü 1 kez kullandım 50 tl gibi bi ek maliyeti olunca şimdi trafikte kontak kapatıyorum yine geçmiyorum. Niye bu yollar mecbur kılındı tırlara nakliyecilere otobüslere vs? Bunun yansıması nasıl oldu hiç düşündünüz mü? Aldığınız otobüs biletine kadar zam geldi yahu!

Şimdi ayrı bi garabet olarak şehir hastaneleri yap işlet modeliyle hasta garantili yapılıyor ödenecek paralardan haberiniz var mı? Kim ödeyecek bunları? siz ödeyeceksiniz. biz ödeyeceğiz. Birileri 700.000 liralık saat taksın, takamayan da alkışlasın!

Müstahak lafının neyine bozuluyorsunuz anlamıyorum. Hak değil diyorsanız eğer kusura bakmayın da bu kadarı bile bu zihniyete fazla. Bu sistem böyle gitmez, yapısal değişiklikler gerekiyor, dolar artıyor ve artacak, gıda bile sıkıntılı olacak acilen ekilip biçilmeli vs vs vs her lafımız da başta paralı ak troller olmak üzere pek çok kardeşimiz açtı ağzını yumdu gözünü. Şimdi 1600 Tl'nin neyini beğenmiyorsunuz anlamıyorum.

Bakın bakan bey zamanında ne demiş:

Balçiçek İlter'in birçok izleyiciden gelen asgari ücretle ilgili eleştirileri belirtmesi üzerine Çelik şöyle cevap verdi: Asgari ücretle geçinilmez diye bir şey yok. Geçinirsiniz. Ona mahkumsanız 800 TL de büyük bir paradır. Netice itibariyle peynirin kilosunun fiyatı bellidir, ekmeğin fiyatı bellidir.
@mehmet efendi de zammı geri çekme meselesinden bahsetmiş yahu %20 düşük bir zam mı? Kafayı mı kırdınız siz. Demek ki reel enflasyon %20 bu memlekette ki zam ona göre yapıldı. Kanser gösterip vereme razı ettiler. Birde ben niye her şey de tepki göstermek zorundayım? Bu iktidar benim iktidarım değil mi niye beni düşünmüyor demiyor adam tepki gösterin diyor. Gösterelim hadi napacağız?

nefahtü

Kıdemli Üye
@ihvanistanbul siz herşeye karşısınız birden bombalamaya başladınız. Her zaman söylemişimdir burada oy attığımız grubun olumlu tarafları yanın da eksiklerinide konuşabilmeliyiz diye. Ancak siz cehepe dili ile konuşuyorsunuz sizin ne olduğunuzu bilemedim doğrusu. ama bu sizin kapalı olduğunuzdan değil benim siyaset ile ilgilenmeyişimden kimin ne olduğunu biraz geç anlıyorum.

Sadece askeri ücret ve emeklilerin maaşları üzerine yazdım evet bu yüzden oy atmak istemiyorum. Tabi çok kritik bir dönem olursa elimiz mecbur gene atacağız.
Daha iyisi var mı da biz bilmiyoruz?

Zamların olmasından dolayı zaten bu kadar askeri ücretin az olmasını söyledim.
yumurta 1 lira ve hergün bir yumurta yese 4 kişilik bir aile maaşın 7 de biri bitti.
anlatmak istediğim bu.

Son düzenleme:

nefahtü

Kıdemli Üye
Tepki var, ama tepkiden ziyade devam ede gelen husumetin ayrışmanın nefretin dışavurumu var.

Yani şu an gündemde olan nedir?
Gündem; asgari ücretin -insan hak ve onuruna yakışmayan bir miktar ile sınırlandırılmış olmasından kaynaklı bir huzursuzluğun iktidara -en uygun şekilde- anlatılması/aktarılması sürecidir.

Asgari ücretin yetersizliği sorunu aktarılırken iktidarla diyalogu değil de kapışmayı esas alan bir eylem ve söylem içinde olunursa -ki sendikaların, karşı kampın yaptığı bu- o zaman asgari ücret sorununun çözülmesi gibi bir derdin olmadığına işaret olur. Demek ki asgari ücret sorunu bir amaç değil araçtır.

Sorunun çözülmesi yönünde -soruna odaklı- uslub ve niyetin çözüme hizmet ettiği yeterince açık olursa muhakkak iktidar üzerinde mutlak etkisi olur.

İktidar yanlıları -inanıyorum ki aralarında asgari ücretten çok şikayetçi olanlarda var.- asgari ücret sorununu (bir çoğu haklı sebeplerden dolayı) muhalefetle işbirliği içinde olmak istemiyor..
Şu sıralar muhalefet hangi gerekçelerle eleştiriliyor?
1- Terör örgütleri ile aynı dil ve uslubu kullandığı için muhalefet ile bir arada olmasını içselleştiremez.
2- Terör örgütleri sivil toplum kuruluşlarında güçlü olduğu için iktidar yanlıları terör örgütlerinin kuyruğu görevinde olan sendikalarla hiç bir şekilde birlikte hareket etmeyi düşün(e)miyor.

İktidar yanlıları (benim gibi) asgari ücret veya diğer konularda sanal medyanın sunduğu kısıtlı imkanlarla ancak tepki verebiliyorlar ki bu da güdük kalıyor.
Tepki ancak örgütlü olduğunda etki eder. Bireysel tepkiler kulakta sinek vızıltısı gibi..

Hak vermek gerekir ki küçük bir gösteri bile provaktörlerin araya girmesiyle büyük bir kalkışmaya dönüşebiliyor. Kuzey Afrikada bir dizi ülkeyi ve ortadoğuyu iç savaşa, teröre istirarsızlığa ve bir çok ülkenin paramparça bölünmesine yol açan eylemi hatırlayalım.
Tunus hükümetini protesto niyetiyle kendini yakan gariban bir Tunus'lunun tepkisi
!? sayesinde gerçekleşti.

Türkiye'nin içerde pkk, fetö ve diğer terör örgütleri, dışarda ABD, AB gibi ülkelerin organize ettiği provakisyonları düşünüldüğünde hükümete hak vermemek elde değil.

Ölümden başka her şeyin çaresi var. En doğru ama en etkili bir yöntemle iktidarın bir çok yanlış uygulaması kan dökmeden, düşmanlık pompalamadan, tahriklere kapılmadan alınmış olan her yanlış karardan dönülebilir.

neden askeri ücreti yükseltmiyorlar?

bunu yapacak güçleri var en azından isteseler yaparlar neden istemiyorlar.

ihvanistanbul

AkhenAton
@ihvanistanbul siz herşeye karşısınız birden bombalamaya başladınız. Her zaman söylemişimdir burada oy attığımız grubun olumlu tarafları yanın da eksiklerinide konuşabilmeliyiz diye. Ancak siz cehepe dili ile konuşuyorsunuz sizin ne olduğunuzu bilemedim doğrusu. ama bu sizin kapalı olduğunuzdan değil benim siyaset ile ilgilenmeyişimden kimin ne olduğunu biraz geç anlıyorum.

Sadece askeri ücret ve emeklilerin maaşları üzerine yazdım evet bu yüzden oy atmak istemiyorum. Tabi çok kritik bir dönem olursa elimiz mecbur gene atacağız.
Daha iyisi var mı da biz bilmiyoruz?

Zamların olmasından dolayı zaten bu kadar askeri ücretin az olmasını söyledim.
yumurta 1 lira ve hergün bir yumurta yese 4 kişilik bir aile maaşın 7 de biri bitti.
anlatmak istediğim bu.

Ben ak partiye oy verdim. Muhalif olmak = chp li olmak demek değildir.
Sizi ben anlıyorum da siz beni nasıl anlayacaksınız bilmiyorum. ahh rahmetli erbakan beni anladığınızda dövecek dizinizde kalmayacak diyordu gülüp geçiyordum. Sanırım daha dövecek dizimiz var. Dizimiz de kırılmalı ki sizde anlayın.

Selametle.

nefahtü

Kıdemli Üye
Ben ak partiye oy verdim. Muhalif olmak = chp li olmak demek değildir.
Sizi ben anlıyorum da siz beni nasıl anlayacaksınız bilmiyorum. ahh rahmetli erbakan beni anladığınızda dövecek dizinizde kalmayacak diyordu gülüp geçiyordum. Sanırım daha dövecek dizimiz var. Dizimiz de kırılmalı ki sizde anlayın.

Selametle.

Siz beni anlasanız bu şekilde yazmazdınız. Muhalif olmak CHP kafası ile konuşmak hiç değildir.

selam ve dua ile

nefahtü

Kıdemli Üye

Ben hala iyiniyetimi koruyorum. En azından asgari ücretten vergi muafiyeti sağlanabilir. Böyle bir durumda asgari ücret 2.030 tl gibi bir rakama oturur.
Vergi muafiyeti hükümete zor olmasa gerek. Çünkü zırp-pırt vergi affı ilan ediyor. Futbol kulüplerinin milyon dolarlar vergi borcunu bir çırpıda siliveriyor.

İşte tam da bu kısımlarda isteseler farklı seçenekler geliştirebilirler.
Peki emekli maaşlarında kimse ile bağlantıları yok onlara neden çok az artış yapılıyor.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Oy vermek veya vermemek asgari ücrete endekslenmemeli. Rahmetli Erbakan Hocamızın tezini ben daha insancıl bulmakla beraber bu günkü saadete oy veremiyorum.

Rahmetli Hocam derdi ki : işçiye asgari ücret diye uygulama olamaz. İşçiyi çalıştığı fabrikaya ortak etmek gerekir. Böyle ce hem işçi olarak hem patron olarak kazanır.

Bu günkü sistemin kökten değişmesi lazım. Asgari ücret kavramı da sıkıntılı asgari ücreti artırmak da. Çünkü eleman çalıştıranlar bilirlerki SGK sı AGİ si KDV si ile bir işçinin maliyeti 2200 TL civarıydı. Şimdi üç bin tl gibi olacak. İş veren açısından düşünülürse ne kadar az eleman çalıştırısam o kadar dedirtmeyecek bir uygulama yapılmalı.

cemaliii

Kıdemli Üye
Nefahtü sanki foruma yeni gelip üye olmuşsunuz gibi konuşuyorsunuz. Bu kadar saf kalpli görünümü vermeyin. Buna gerek yok. Çünkü biz sizin bu kadar saf kalpli olmadığınızı biliyoruz. Ihvanabinin eleştirilerini geçmişte en az benim kadar hatta benden de fazla bilirsiniz. Çünkü ihvanabinin elestirilerine cevap verip hükümeti savunanlardan biriydiniz ki hala köprüleri savunuyorsunuz.

Konuya gelince bence yeterli. Hatta fazla bile zam yapıldı. Heralde 2500 tl falan olmasını beklemiyordunuz. Ironi yapmıyorum. Gerçekten iyi zam yapıldı.

Ihvanin şehir hastaneri elestirilerinede kulak verin.
Devlette esas sıkıntı israf had safhada. Birde bürokrasi işi gücü bıraktı reklam proje vs işlerle meşgul. Ama bununda musebbibi bakanlıkların merkez teşkilatları. Belki vakit olursa başka mesajlarda detaylandiririm bu israf ve reklam proje gereksiz işler konusunu.

nefahtü

Kıdemli Üye
cemali siz o kadar tasavvuf konuları açıp sorup ne yazık ki hala hiç bir şey öğrenememişsiniz.
Konumuz üzerinden yazmakdan aciz insanın kalbine laf söyleyecek kadarsınız.
gene de eyvallah diyeceğiz vardır bir hikmeti.

ihbvanabin ile biz konuşuyoruz ve az da olsa birbirimizi anlıyoruz size gerek yok haydi yolunuza.

nefahtü

Kıdemli Üye
@Mehmet tüm açıklamalı bilgiler için teşekkürler.

Herşeyi ile açık konuşabilen insan o kadar az ki işlerine gelmediğinde hemen kişisel yazıyorlar.

Halbuki biraz olsun insani eğitimi varsa ne partisi olursa olsun karşılıklı çok rahat konuşabiliyorsun.

ihvanistanbul

AkhenAton
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 1603 liraya yükselen asgari ücret için açıklama yaptı: Beyefendiler beğenmiyor. Ya eline diline dursun

cemaliii

Kıdemli Üye
cemali siz o kadar tasavvuf konuları açıp sorup ne yazık ki hala hiç bir şey öğrenememişsiniz.
Konumuz üzerinden yazmakdan aciz insanın kalbine laf söyleyecek kadarsınız.
gene de eyvallah diyeceğiz vardır bir hikmeti.

ihbvanabin ile biz konuşuyoruz ve az da olsa birbirimizi anlıyoruz size gerek yok haydi yolunuza.

Nasıl konuşuyorsun ihvan abiyle? Adama chp ağzıyla üslubuyla deyip susturma yöntemine gidiyorsun hemen. Benim tasavvufculugumla konunun ilgisi ne afedersiniz? Siz bir eleştiriyi bile kaldırmakta zorlanırken tasavvufu kaldırmayı nasıl düşünüyorsunuz?