Bitkisel ilaçlara yasak geldi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Bitkisel ilaçlara yasak geldi

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Bitkisel ilaçlara yasak geldi

Avrupa Birliği, bitkisel ilaçlara yasak getirdi. Bu yasak birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.1 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Avrupa Birliği'nde yalnızca ruhsatlı olan bitkisel ilaçlar ya da bitkisel tedavi yürütmeye izni olan pratisyenler tarafından reçete edilen ilaçlar satılabilecek.

Avrupa Birliği yüzlerce bitkisel ilaca yasak getiriyor. Yasak 1 Mayıs 2011 tarihinden itibaren geçerli olacak. Ancak daha şimdiden yoğun tartışmalar yaşanmaya başladı. Yeni uygulamaya göre geleneksel bitkisel ürünlerin satılabilmesi için ya ruhsatlı olmaları ya da bitkisel alanda kayıtlı olan bir pratisyen tarafından reçete edilmesi gerekiyor.

Avrupa Birlliği yasağın bitkisel ilaçların neden olduğu olumsuz yan etkilerin sonucunda getirildiğini söylüyor. Sağlık için daha az kanaate ve daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Ancak yasağa karşı kampanya yürütenlere göre yasa ayrımcı ve orantısız. Bitkisel ilaç üreticileri gerekli deneylerin yapılmasının maliyeti nedeniyle yüzlerce bitkisel ilacın lisans alamayacağını söylüyor.

Yasakla ilgili en büyük korkuysa kullandıkları ürünleri yasal yoldan elde edemeyecek olan müşterilerin internete yönelmeleri. Zira internet üzerinden elde edilen ürünlerin çok daha az güvenli olacağına dikkat çekiliyor.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, hayata geçirilecek olan yasağın çok yerinde bir karar olduğunu söyledi. Müftüoğlu, "İlaç için reçete lazım, reçete için de doktor lazım. İlaç da eczanede satılır. Bu üçlü bir araya gelmediği zaman kullandığınız hiçbir müsteaslar ister doğal ister kimyasal olsun güvenli değil" dedi.
 

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
EEE insan hayatını birkaç kuruşa alıp onları deneme tahtası yapan ilaç firmalarından bu tür bir atak bekleniyordu zaten...
 
Üst