Birkaç küçük imla kuralı

Enes

İhvan Forum Üye
Değerli arkadaşlar daha çok forumlarda konu açarken bu hatalar çok sık tekrar ediliyor.

Maalesef toplum olarak imla kurallarına çok fazla kulak asmıyoruz.

En azından konu başlıklarının daha derli toplu görünmesi için aşağıdaki birkaç küçük hususa dikkat edersek daha okunası bir forumumuz olur.

1- Soru ekleri ayrı yazılır

TDK'dan aynen naklediyorum:

Bu ek gelenekleşmiş olarak ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak ünlü uyumla*rına uyar: Kaldı mı? Sen de mi geldin? Olur mu? İnsanlık öldü mü?

Soru ekinden sonra gelen ekler, bu eke bitişik olarak yazılır: Verecek misin? Okuyor muyuz? Çocuk muyum? Gelecek miydi? Güler misin, ağlar mısın?

Bu ek sorudan başka görevlerde kullanıldığında da ayrı yazılır: Güzel mi güzel! Yağmur yağdı mı dışarı çıkamayız.

UYARI:
Birleşik fiillerde mi soru eki iki kelimenin arasına da gelebilir: Vaz mı geçtin?

2- Dahi anlamındaki "de" ayrı yazılır.

Uğruna site açılan bu kural da İnternet ortamında sıkça ihlal edilen kurallardan.

Buyrun
http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/ dan aynen aktarıyorum:

Gayet kolay: “dahi” anlamına gelen “de” ve “da” ait olduğu kelimeden ayrı yazılır.

Örneğin: “Olayı kendi açısından izleyen Aysel de şaşırmıştı ilk önce.”

Bir yer söz konusu olduğunda ise “de” ya da “da” eki bitişik yazılır: “Döndü, dolaştı, yeniden deniz kıyısında buldu kendini.” (a.g.e., s. 3)

Bu da (dikkat buda değil BU DA) TDK'dan:

Bağlaç Olan da / de’ninYazılışı

Bağlaç olan da / de ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak büyük ünlü uyumuna uyar: Kızı da geldi gelini de. Durumu oğluna da bildirdi. Sen de mi kardeşim? Güç de olsa. Konuşur da konuşur.

UYARI:
Ayrı yazılan da / de hiçbir zaman ta / te biçiminde yazılmaz: Gidip de gelmemek var, gelip de görmemek var (Gidip te gelmemek var, gelip te görmemek var değil)

UYARI:
Ya sözüyle birlikte kullanılan da ayrı yazılır: ya da

UYARI:
Da / de bağlacını kendisinden önceki kelimeden kesme ile ayırmak yanlıştır: Ayşe de geldi(Ayşe’de geldi değil). Kitabın kapağına da dikkat et (Kitabın kapağına’da dikkat et değil).

Daha fazlası için:
http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=50

www.ihvanforum.org

Mugalata

Kıdemli Üye
bunu öne çıkaralım. pek dikkat edilmiyor. ayrıca noktalama işaretlerinden korkuluyor ve nokta, virgül pek konulmuyor.

bir de bağlaç olan ki ayrı yazılır. "değil mi ki?", "sen kimsin ki?" vb... ama iyelik eki anlamında olan -ki bitişik yazılır. "benimki", ali'ninki" vb...

ayrı ve bitişik yazmayı karıştıranlara bir öneri: ki'yi ve de,da'yı kaldırıp da cümleyi kullanın. eğer anlam bozukluğu oluşuyorsa bitişik, oluşmuyorsa ayrı yazılır.

Kaçak

Yeni
insanlık için küçük, benim için büyük olan bu kuralları koca öğrenim hayatım boyunca öğrenemedim ...
ama arkadaşlara tavsiye ederim ...
öğrenelim , öğretelim ...

Rosasepia

Ordinaryus
Ben tanımam kural, anlamam noktadan virgülden.
Yaşlandım bugün örendiklerimi yarın unuturum =)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Sepia

Yurt dışında yaşamanın etkisi ile kurduğunuz cümleler hep devrik devrik.

Bilmem farkında mısınız.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Her zaman farkında değilim

Düşük cümle...

1126.gif

Mugalata

Kıdemli Üye

Her zaman farkında değilim, artık idare edersiniz =)

Düşük cümle...

1126.gif

İtiraf ediyorum yazarken düştü elimden tutamadım. Hem fena mı size de malzeme çıkıyor, gülüyorsunuz sayemde.

bense şöyle bakıyorum:

:swoon::blink::confused1:

o cümlenin neresi düşük? gayet sağlam ve ayakta duruyor işte. devrik cümle, fiilin başta olduğu cümledir. oysa orada fiil sonda.

siniri bozulmuş adamcağızın zaar. :)