Bİrİ Bana Anlatirmi LÜtfen...

muhip

Üye
arkadaşlarımla hep konuşuyorum ama bir çıkış yolu bulamıyorum...cemaatin yaptıklarını gerçekten doğru buluyorum bir kısmını yalnız bazı şeyler bana ters geliyor....insanların toplanıp insanlara kuranı anlatmaya çalışması onların imanını kuvvetlendirmeye yönelik sohbetler yapmaları çok yararlı allah razı olsun...yalnız sankl bazı şeyleri "niye" diye sormadan kayıtsız şartsız yapmak gerekliymiş gibi bişey hissediyorum..ve ben bundan rahatsız oluyorum..ben cemaatin içindemiyim hayır ama sohbet ortamında bulunmuş bir insannım ve yine de giderim sohbetlerinde ...ama ben bizzat içinde bulunmakktan bahsediyorum...lütfen bu dediklerim yanlış anlaşılmasın kimseyii karalamak yada hakaret etmek falan değil maksadım...sadece kendimi ikna edebilmek için yardım istiyorummm...fikirlerinzle...

islamveinsan

Doçent
s.a

Kardeş cevap vereceğiz inş ama soruyu göremedim ?
Daha açık yazarsan inş. cvp verecegiz..

muhip

Üye
aslında tam bir soru yok sadece bnm rahatsızlığımı belirttim...yani ben dersanedeyken falanda sanki ablaların yada hocaların her dediğini kayıtsız şartsız kabul etmemiz gerek gibi bir hava vardı buda beni rahatsız ediyo....ama sohbet ortamında bulunmaktan son derece memnun olmama ragmen...soru tarzına getircek olursak,cemaat içinde niye sorgulamaya yer yok..

S

Sidar

Guest
Kardeş ;

Değerini biLmek gerekir AŞK'ın ...

SeLametLe

aslında tam bir soru yok sadece bnm rahatsızlığımı belirttim...yani ben dersanedeyken falanda sanki ablaların yada hocaların her dediğini kayıtsız şartsız kabul etmemiz gerek gibi bir hava vardı buda beni rahatsız ediyo....ama sohbet ortamında bulunmaktan son derece memnun olmama ragmen...soru tarzına getircek olursak,cemaat içinde niye sorgulamaya yer yok..

Bu asırda felsefe ziyade revaçta olduğundan herkes kendi fikrine göre hizmete şekil vermeye çalışmamak içindir.. Lakin yine de tecrübeli zevattan davranışlarının hikmeti sorulmalıdır yahut Risale i Nur ölçüleri ile anlamaya gayret sarfedilmelidir..

islamveinsan

Doçent
s.a

Muhip; cemaat den kastin hangiisi ?
Bugün nur cemaatinde bile en az 10 tane farkli gruplar var...
nurcusundan tutun nursuzuna kadar :crying: .

kıtmir

Üye
arkadaşlarımla hep konuşuyorum ama bir çıkış yolu bulamıyorum...cemaatin yaptıklarını gerçekten doğru buluyorum bir kısmını yalnız bazı şeyler bana ters geliyor....insanların toplanıp insanlara kuranı anlatmaya çalışması onların imanını kuvvetlendirmeye yönelik sohbetler yapmaları çok yararlı allah razı olsun...yalnız sankl bazı şeyleri "niye" diye sormadan kayıtsız şartsız yapmak gerekliymiş gibi bişey hissediyorum..ve ben bundan rahatsız oluyorum..ben cemaatin içindemiyim hayır ama sohbet ortamında bulunmuş bir insannım ve yine de giderim sohbetlerinde ...ama ben bizzat içinde bulunmakktan bahsediyorum...lütfen bu dediklerim yanlış anlaşılmasın kimseyii karalamak yada hakaret etmek falan değil maksadım...sadece kendimi ikna edebilmek için yardım istiyorummm...fikirlerinzle...

Ben açıkçası katılmıyorum kayıtsız şartsız kabul edilmesi gerektiğine herşeyin. En azından biraz araştırsan, kafa yorsan daha iyi edersin. Zira Risale-i Nur şakirdlerin Allah'ın varlığından birliğinden, namazın beş vaktine kadar herşeye kafa yorduran bir kaynaktır. Sana söylenen şeyleri mümkün olabildiğince araştırman gerekir.

Ama mümkün olduğunca diyorum çünki bir de işin şöyle bir boyutu var, bazı konularda da insanın teslim olması gerekir. 12-13 yaşında bir çocuğun Allah'ın varlığına inanması teslimiyet ile olur. Beyin olgunlaştıkça yavaş yavaş, adım adım, bütün eşya ve hadiselerin arkasında Allah'ın olduğunu görmeye başlar. 10 yaşında çocuğuna namaz kıldırabilirsin ama 20 yaşına geldiğinde gerçek namazın ne olduğunu anlayabilir. Birçok örnek verilebilir bunlara, bazı şeyleri 40 yaşında anlar insan. Cemaatte de böyle durumlar olabilir ve oluyor da. Eğer yapılan hizmetlerin, edilen sohbetlerin doğru olduğuna inanıyorsan ve kalben cemaate bağlıysan bazı şeyleri teslimiyetle kabul etmek daha doğru olabilir.
Bir gün mutlaka perdenin arkasını görebileceksin. Saygılarımla.

karamizi

Üye
bence bu derdin dermanı risale. bol bol okumanı tavsiye ederim. ne desek de geçici bir çözüm olur. derman olmaz.
selam ve dua ile..

m@verick

Üye
Bence Risale okuyacağına aç Kuran oku.Ne istiyorsa sadece onda var Risale okuyacağına Muhammed esed,Elmalıl,Ali bulaç tefsiri ve meali oku.Daha faydalı olur risaleden.

BU MESAJ DÜZELTİLMİŞTİR..YAZMAMAM GEREKİRDİ...

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
Bence Risale okuyacağına aç Kuran oku.Ne istiyorsa sadece onda var Risale okuyacağına TOMMİX, TEKSAS yada ZAGOR falan oku.Daha faydalı olur risaleden.

Orada Kuran okumasın demiyor ki saten okumak farzdır.....

senin böyle saygısızca konuşmandan belli oluyor TEKSAS ZAGOR okudugun...

Risale okuda biraz anla hayat bu kadar dar görüşe açıkmı......

RaBiA

Asistan
Bence Risale okuyacağına aç Kuran oku.Ne istiyorsa sadece onda var Risale okuyacağına TOMMİX, TEKSAS yada ZAGOR falan oku.Daha faydalı olur risaleden.

Merak ediyorum acaba siz o yazdığınız kitaplara ayırdığınız vakti hiç Risale-i Nur u okumaya ve anlamaya ayırdınız mı? Üniversiteler dünyanın bir çok yerinden katılan profesörler Üstad ı ve Risale-i Nur u konuşup tavsiye ederken sizin gündemden bu kadar uzak kalmış olmanızda hayli düşündürücü..:) Ne güzel söylemiş Üstad "gözünü kapayan yanlız kendine gece yapabilir.." diye :)

Bir arkadaşımız da Risale yerine Kur'an oku daha yararlı olur demiş.Şüphesiz öyle Risale-i Nur Kur'an-ı Kerim tefsiridir.Ama zamanın yaralarına derman olan bu müthiş eserleri de göz ardı etmemek lazım ve istifade etm ek gerektiğini düşünüyorum..Unutmamak gerek ki Üstad Hz. Mürşidi de Kur'an-Kerim'di..

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
Merak ediyorum acaba siz o yazdığınız kitaplara ayırdığınız vakti hiç Risale-i Nur u okumaya ve anlamaya ayırdınız mı? Üniversiteler dünyanın bir çok yerinden katılan profesörler Üstad ı ve Risale-i Nur u konuşup tavsiye ederken sizin gündemden bu kadar uzak kalmış olmanızda hayli düşündürücü..:) Ne güzel söylemiş Üstad "gözünü kapayan yanlız kendine gece yapabilir.." diye :)

Bir arkadaşımız da Risale yerine Kur'an oku daha yararlı olur demiş.Şüphesiz öyle Risale-i Nur Kur'an-ı Kerim tefsiridir.Ama zamanın yaralarına derman olan bu müthiş eserleri de göz ardı etmemek lazım ve istifade etm ek gerektiğini düşünüyorum..Unutmamak gerek ki Üstad Hz. Mürşidi de Kur'an-Kerim'di..

BAşka söz söylemeye gerek kalmadı heralde

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com

BU KADAR SAÇMA OLABİLİRDİ ONUDA BAŞARDINIZ ARKADAŞ. RİSALEDE NELER ANLATILIR BİLİRMİSİN Kİ BÖYLE SAÇMALAYABİLİYORSUN.
ORADA BİR İNSANIN ÖZELLİKLE YENİ BAŞLAYAN BİR İNSANIN NEYİ NASIL ANLAYACAĞINI ÖYLE GÜZEL ANLATIRKİ O NURLAR.
ŞİMDİ BEN YENİ BAŞLADIM DİYELİM KURAN OKUMAK İSTİYORUM OKUYORUM VE MEALİNİ DE OKUYORUM. ANLADIM MI? SORUYORUM KENDİME Bİ NEVİ. AMA RİSALE İLE BAKTIĞIMDA MESELELER O KADAR GÜZEL ANLATILMIŞ Kİ EN KOLAY Bİ ŞEKİLDE, O KURAN-I KERİMDE YAZAN SÛRE OLSUN AYET OLSUNONLARIN AÇIKLAMASI VE İNSAN EN KOLAY NASIL ANLARSA İŞTE ANYNEN ÖYLE.

m@verick

Üye
Bırakın bu işleri KURAN a yönelin sımsıkı sarılın.ondan baska velilerde edinmeyin.Bana saygısıy diyenlerle ahirette görüşürüz......

kardanadam

Üye
altın nesil kardaş sana katılıyorum.onlar Kur a nı kerim tefsiridir.onlarla kaç kişinin imanı kurtuldu ve daha kaç kişi kurtulacak Allah bilir.lütfen bu büyük üstad a ve kitaplarına ve de yüce kitabımız Kur ana saygılı olalım

m@verick

Üye
Ben said nursi ye bir laf söylemedim.Söylememde Allah için mücadele etmiş birisi.Hükmünü iyi veya kötü Allah verir.Ama şunu açık ve net söyliyim arkadaslar 8 yıldır risale okuyorum ve beraberinde KURAN.Hiç okumamış biri olarak burada yorum yapmıyorum.Hersey ama hersey Kuran dahilinde olmalı.Fakat risalede bunu göremedim.Detaylı görüşmek isteyen olursa burdan sorusunu sorabilir.Her zaman cvb verebilirim.Risaleyi iddaa ediyorum sizlerden iyi biliyorum.Her türlü soru sorabilirsiniz risale hakkında.Selametle..

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
Ben said nursi ye bir laf söylemedim.Söylememde Allah için mücadele etmiş birisi.Hükmünü iyi veya kötü Allah verir.Ama şunu açık ve net söyliyim arkadaslar 8 yıldır risale okuyorum ve beraberinde KURAN.Hiç okumamış biri olarak burada yorum yapmıyorum.Hersey ama hersey Kuran dahilinde olmalı.Fakat risalede bunu göremedim.Detaylı görüşmek isteyen olursa burdan sorusunu sorabilir.Her zaman cvb verebilirim.Risaleyi iddaa ediyorum sizlerden iyi biliyorum.Her türlü soru sorabilirsiniz risale hakkında.Selametle..

peki böyle diyorsun da nasıl oluyorda sonucun böyle oluyor..
mesela yıllarını vermiş insanlar hemde 5 yada 10 sene değil 25/30 yılını vermiş insanlar var bu risalelere niye ve neden vermişler.
cevap basit değil mi...

RaBiA

Asistan

Bakandan bakana fark vardır..bu söz o zaman sana yabancı gelmemiştir.Zamanın büyük alimleri olumlu görüş zikrederken senin aksini söylemen gerçekten şaşırtıcı.Hangi yönden Kur'an dahilinde olmadığını gördün?
Bİliyorsun ki(eğer gerçek anlamda okuduysan) Üstad Hazretlerine bu görev Peygamber Efendimiz tarafından verilmiştir(Süleyman Hilmi Tunahan Hz.'nin cümlesidir.Bu büyüğümüzü anlatmama gerkek yok sanırım)Üstad şahsı olarak yazmamıştır,yazdırılmıştır.
Sen söylediklerini destekleyen noktaları burada zikredersen gecikmeli de olsa(internete bağlanmam ancak hafta sonları mümkün) bu konu hakkında konuşabilirz Allah'ın izni ile..selametle