Bir Yola Dahil Olmak

ibrahimi

Has Uşak
Son zamanlarda kafamda bazı sorular var. Bunlara cevap bulamıyorum, kendi iç dünyamda farklı farklı çekişmeler var.

Bazı şeylerin tek başına aşılamayacağını düşünüyorum, bir toplulukta ibadetlerin daha rahat yapılabileceğini biliyorum. İlim meclislerinde ilim talebesi olmak, ortamın muhtevasından faydalanmak ve ülkemiz için faydalı birşeyler yapmak...

Sonra diğer yanım konuşmaya başlıyor, ve diyor ki ya gittiğin yol doğru yol olmazsa, ürküyorum ve kalıyorum. Aklıma paralel yapı geliyor, boş yere çalışan didinen ve emekleri boşa giden bir sürü saf müslüman görüyorum. Aklıma mehapeyi destekliyoruz diyen şeyhler geliyor, irkiliyorum. Aklıma doğru yolu destekleyenler geliyor ve üzülüyorum.

Sonuçta girdiğiniz yolun başındaki insan sizi de temsil ediyor.

Girdiğiniz veya gireceğiniz her yol, sizden tam itaat istiyor. Eleştirilmek, fikir ayrılığına düşmek veya sorgulanmak istemiyor. İstedikleri sadece tam teslimiyet, doğru kelime bu sanırım.

Ben de aklımı kimseye kiraya vermek istemiyorum, sonuçta ben bir bireyim ve bazı konularda kararı ben vermeliyim. Kandırılmak, kullanılmak, sömürülmek istemiyorum. Başımda bulunan insanların bana uymayan fikirlerine uymak, sevmeyeceğim hareketlerine tahammül etmek, siyasetin içinde olmak istemiyorum.

Özet olarak ikilemde kaldım ve düşüncelerinizi merak ediyorum. Taraflı tarafsız bu konuda herkesten yorum bekliyorum.
@hirahos @adams77 @çelebiler @ömerusta @muallim08 @Büşra Betül @Ahmet @Ebu Computer @abdullah birisi @fakiri @dostluk @Ali @cemaliii @Son.Fedai @(((__meftun__))) @RedveKabul @Kurtubi

adams77

Kanalizasyoncu
Sonuçta girdiğiniz yolun başındaki insan sizi de temsil ediyor.

Gerçek islamda bu yok.
Gerçekten bir vücut olmak gerekiyor ama bunu başarmak için önce özgürlüğünüzü elinize almanız gerekiyor. Çünkü size çizilmiş sınırların arkasında neler var neler yok hiç bir zaman bilmiyorsunuz.

ömerusta

Kıdemli Üye
her insanda akıl farklıdır alğılaya bildiğin kadardır insanlara verilen akıl denen nimetin zaten akılı geçineni beyninin yarısını kullanamıyor
sonuç akıllar farklı farklı görünselerde hepsinin yolu birdir bu yol güzel olan doğru olan dır o da kurandır tarif etmiş
ey akılsahipleri size ap açık kuranı gönderdik akletmez misiniz buyurmaktadır bize düşen kuranın hükümlerini akletmek tir
akıllı insan kurana uya bilen insandır
dersiniz ki adam uzaya çıkıyor ama müslüman değil nasıl kurana uyan akıllı insan olur derseniz kuran kimseye ilim etmeyin uzaya çıkmayın
devlet yönetmeyin falanı yapın falanı yapmayın demiyor kurana uygun yapın yaptığınızda ALLAH c.c. da razı olsun kullarıda diyor
efendim her kulda razı olmuyor islamda ALLAH c.c. razı ama bak insanların yarıdan fazlası müslüman değil derseniz size insanların çokluğu değil inananı lazımdır bir ayette insanların çoğu bilmez buyuruyor yani sizin onay verdiğiniz bir konuyu bir fikri formun çoğunluğu ret etse dahi sizin takip etmeniz gereken yol doğru olandır dos doğru yol üzerin de olmak tır diye düşünüyorum
sağlık vede selamette olasın kardeşim

adams77

Kanalizasyoncu
Bazı şeylerin yeniden yazılması gerekiyor. Bende ne kadar yere baktım ise sürekli itaat istiyor biz işi çözdük diyor ama ben çözemedim baktığım hiç bir yer bana çözmem için yardımcı olmadı sürekli olarak çözülmüş var al kullan dedi bu bana hiç bir zaman mantıklı gelmedi. Bu yüzden kendi yolumu kendim çizmeye karar verdim bazıları nefsin ile hareket ediyorsun dediler ama kitap ortada iken nefse söz düşmüyor.

Herkes biliyor herkes kendi bildiklerini savunuyor ama kimse ortaya bir ürün koyamıyor şaşırtıcı olanda bu neden bu insanlar savundukları bu fikirleri uygulayacakları yaşam alanı oluşturup bunu bir model olarak sunmuyorlar ki?

Aynı hedefe yoğunlaşmış insanların bir araya gelerek bu yola baş koymaları şart bunu kişisel,bölgesel, ırksal, milletsel vs vs değil EVRSENSEL olarak yapmak gerek sonuçta hepimizi insanız ve hepimiz cennete girmek istiyoruz madem istiyoruz el ele verip bu çukurdan çıkmamız gerekiyor.

ihvanistanbul

AkhenAton
Güzel abim teşbihte hata olmazsa eğer sürüden ayrılanı kurt kapar. Paraleller, eceviti destekleyenler, olmaz siyasi rant peşinde koşanlar bunun için dini alet eden haşa huzur inandığı dini alıp inandığı dini satanlar her dönem olmuştur ve ne yazık ki olacaktır. Fakat bu kadar kaos ve karmaşanın içerisinde Hakkı söyleyen, Hakktan ayrılmayan; doğumu, yaşamı ve ölümü Allah için olanlar da her dönemde olmuşturlar ve hamdolsun Allah'a ki olacaklardır da. Benden size kardeş tavsiyesi gün gelir bir şeyhe intisap ederseniz belalara, sıkıntılara hazır olun ve şeyhinizin mürşidi kamil olduğuna inanıyorsanız ihvanınızın halleriyle şeyhinizi ve yolunuzu yargılamayın. Şeyhinize bakın, dediklerini yapın. Mürşidi kamil arıyorsanız yolun başında her soruyu sorun, tüm şüphelerinizi giderin ama yola girdikten sonra sürekli yükselen itirazlarla yol alamazsınız. Bu iş Fenafillah, Bekabillah makamlarına ulaşmanın yoludur. Ey mutmaine ermiş kul Rabbin senden razı sen rabbinden razı olarak çık denilecek kullar olmaya çalışmanın yoludur.

dostluk

Kıdemli Üye
Sayin erdem oncelikle dinle §imdiki siyaseti ayyri tutmak gerektigine insnanlardanim..

Dinimizi ele alirsak ehli sunnet velcemmat yolundan ayrilmamak gerekli..kime bagli olursan seversen sev ittikadi bozuklugu olmadiktsn sonra halifelere eshaba dil uzatmadiktsn sonra hatta uzatanlarida kollamamadiklari surece yoldasiniz demektir..ibadetlerine kufur katmadiktan sonra ..eskiden yasamis alim fadil kisileri kucuk gormedikten sonra (bir imami rabbani, gazali, vb) dogru yoldasiniz demektir..

ben daha cok gittigim yolun alimi nssil yasamis kitsplari bozukmu ittikadi konulari inkar varmi kufurr varmi ona bakarim alimin ogluna kizina talebelerine bakmam..kuran dogru ama bizler ne kadar uyabiliyoruz alim ve kitabida dogru ama ne kadar uyabiliyorlar sevenleri..

Peygamberimiz bile!Yâ Rabbî, doğru yoldan sapmaktan ve başkalarını saptırmaktan, haktan kaymaktan ve başkalarını kaydırmaktan sana sığınırım.) [Taberanî]diye dua etmistir..

(Yâ Rabbî! Doğruyu bize doğru olarak göster ve ona uymayı bize nasip et ve yanlış, bozuk olan şeylerin yanlış olduklarını bize göster ve onlardan sakınmamızı nasip et!) [Mektubat-ı Rabbânî]

Imam-ı Rabbani hazretlerinin, 272. mektubunda bildirdiği dua şöyledir:(Allahümme erinelhakka hakkan verzuknâ ittibâ’ahü ve erinel bâtıla bâtılan verzuknâ ictinâbehü bi-hurmeti Seyyidil-beşer. Aleyhi ve alâ âlihi ve eshâbihi minessalevâti efdalühâ ve minetteslîmâti ekmelühâ.)

Yani, (Ya Rabbi! Doğruyu bize doğru olarak göster ve ona uymayı bize nasip et ve yanlış, bozuk olan şeylerin yanlış olduklarını bize göster ve onlardan sakınmamızı nasip et! İnsanların en üstünü hürmetine bu duamızı kabul buyur!)

Bizlerin bu duayi sìkca yapmasi gerekiyor..

Siyasetse ayyri bir kulvar donemin en ehveniserine verirsin oyunu biter..diye dusunuyorum..

Oglum tabletini azericeye ayarlamis zorlandim biraz yazmakta tel drn rkleme yaparim insallah..

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Maide Suresi 35. Ayet-i Kerîme:

- Ey inananlar, Allah'tan korkun, O'na yaklaşmaya yol arayın ve O'nun yolunda cihad edin ki, kurtuluşa eresiniz.
[/FONT]

----------------------

"Allahü Teâla bir kulu severse, sevdiğine gönderir, terbiye ettirir, azâmetine yakışacak edeb öğrettirir. Sonra onu sever.

Sana müjdeler olsun ! Seni bir mürşide gönderdiyse haberin olsun, seni seviyor demektir."

Seyyid Muhammed Bahaûddin Şah-ı Nakşîbend (Kuddîse Sirrûh)

----------------------

Allah cc ne güzel vekîl'dir...

deren

semure
Sana müjdeler olsun ! Seni bir mürşide gönderdiyse haberin olsun, seni seviyor demektir."

Allah cc ne güzel vekîl'dir... teşekkürler @Dut_agaci

adams77

Kanalizasyoncu
Herkes yanındaki ile mutlu ve yanındakine çağırıyor kimse konuya evrensel olarak bakıp sorunlara çare arama yoluna girmeyi düşünmüyor.

İnsan fıtratını okuyup içinde bulunduğu bu durumdan çıkacak bir yol bulma çabası içinde değil. Ortada hislerine ve duygularına sahip çıkamayan bir insan var ama çözümü başka yerde arıyor kitabı okurken bu hislerden ve duygulardan uzak okuyor. Kitap salatı ikame edin ve zekatı tam verin diyor ama sonuç düşündürücü malesef bizde öyle bir ahiret inancı var ki önümüze duvar oluyor.

adams77

Kanalizasyoncu
Sen düşünüyorsun ya, ne büyük nimet...

Allah kimin ne düşündüğünü çok iyi bilir. Allah yolunda hardal tanesi kadar düşünce bile zayi olmaz Allah herkesin ecrini verir.

Evet ben düşünüyorum ama sen bu nimeti küçümsüyorsun.

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah kimin ne düşündüğünü çok iyi bilir. Allah yolunda hardal tanesi kadar düşünce bile zayi olmaz Allah herkesin ecrini verir.

Evet ben düşünüyorum ama sen bu nimeti küçümsüyorsun.

Ne küçümsemesi, ne büyük nimet dedim ya...

deren

semure
Son zamanlarda kafamda bazı sorular var. Bunlara cevap bulamıyorum, kendi iç dünyamda farklı farklı çekişmeler var.

Bazı şeylerin tek başına aşılamayacağını düşünüyorum, bir toplulukta ibadetlerin daha rahat yapılabileceğini biliyorum. İlim meclislerinde ilim talebesi olmak, ortamın muhtevasından faydalanmak ve ülkemiz için faydalı birşeyler yapmak...

Sonra diğer yanım konuşmaya başlıyor, ve diyor ki ya gittiğin yol doğru yol olmazsa, ürküyorum ve kalıyorum. Aklıma paralel yapı geliyor, boş yere çalışan didinen ve emekleri boşa giden bir sürü saf müslüman görüyorum. Aklıma mehapeyi destekliyoruz diyen şeyhler geliyor, irkiliyorum. Aklıma doğru yolu destekleyenler geliyor ve üzülüyorum.

siyasi görüşüleri benim için çok önemlidir
. hatta üye olduğukları dernekler vakıflar bile çok önemli kimleri destekliyorlar kimlere hizmet ediyorlar.şahsen ben herkim olursa olsun mhp chp gibi partilere sıcak bakanlardan uzak dururum.parelelciler de yıllarca islama yakın partilerden uzak durdular kime hizmet ettikleri ortaya çıktı.demek ki siyasi görüşleri ve kimleri destekleri çok önemli.buna önemle dikkat edin derim acizane fikrim.çok takvalıyım şu hocaya tabiyim şeyhim şu deyip chp ye mhp ye oy verenlerden olunmamalı diye düşünüyorum.

ömerusta

Kıdemli Üye
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

Maide Suresi 35. Ayet-i Kerîme:

- Ey inananlar, Allah'tan korkun, O'na yaklaşmaya yol arayın ve O'nun yolunda cihad edin ki, kurtuluşa eresiniz.

----------------------

"Allahü Teâla bir kulu severse, sevdiğine gönderir, terbiye ettirir, azâmetine yakışacak edeb öğrettirir. Sonra onu sever.

----------------------

Allah cc ne güzel vekîl'dir...
şimdi arkadaşımız yukaedaki ayeti şöyle anlamış ALLAH c.c. ha yaklaşmak için yol arayınızı bir tarikata tabi olmak bir mürşide bağlanmak gibi anlamış vede eklemiş eğer sizi bir tarikata yollamış ise sevdiği kulsunuz demiş

şimdi buraya biraz daha dikkat etmenizi rica ediyorum
ben 30 sene önce taki geçen yıla kadar tut ağacının şeyhine şeyhim tarikatına da tarikatım diyordum sonradan anladım ki bu tarikatlar doğru değil insanları ipnotizma ediyorlar çinleri onlara musallat ediyorlar onlarla insanlara keramet adı altında bir şeyler gösteriyorlar
cezbe veriyorlar bunu insanlar önce anlamıyor nefislerinin hoşuna gidiyor kendini diğer insanlardan üstün görüyorlar
örnek şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır sözü tüm tarikat ehlinin birleştiği bir sözdür işte bu söz tarıka göre şeyhe tabi olan kurtuluştadır
ALLAH c.c. hın sevdiği kuldur hükmü çıkarıyor
pek iyi tabi olmayan lar şeytana alet olmuş ALLAH c.c. hın sevmediği kullar oluyor çünki şeyhi şeytan
bunu ben önce anlıyamadım neden ? çünkü siz kuranı anlıyamazsınız mantığı vardı
ikincisi insanları gevşetiyorlar tarikata tabi olanlar nuhun gemisine binenler gibidir kurtuluştadır şeyh himmet eder onun imanını kurtarır
verilen derste bire bir şu deniliyor abdulhakim ervasi sohbetler kitabı birinci baskı müridinin gece sabaha kadar saya vede sola kaç kere döndüğünü bilmeyen denizin altındaki balığın karnındaki yumurtayı görmeyen şeyh gitsin çobanlık yapsın yani öküz gütsün adam eyitemez
diyor du bunu düşünen mürit şeyhim beni görüyor şeyhim biliyor şeyhim kutup şeyhim gavs diyor yani zaman vede mekandan münezzeh sayıyor bu yaptığının bu inancın şirk olduğunun farkına bile varmıyor ölü yıkayıcısının önünde ölü gibi olmak inancına eriyor o zaman ne soruyor nede sorguluyor şeyhi herşeyi bilen oluyor
şimdi şu soruları akıllı adamın sorması gerekmezmi?
soru 1 şeyh gayıbı bildiğini idda ediyor gayıbı bilen kimdir?
soru 2 şeyh himmet ederek şefaat ederek müridini kurtaracak deniyor oysa size ALLAH c.c. dan gayri kim yardım edebilir buyuruyor
soru 3 şeyh ölü gibi olmanızı istiyor oysaki ALLAH c.c. akletmezmisiniz düşünmez misiniz diyor ölü ne düşünür nede akleder
daha böyle yüzlerce soru vede cevaplar yumağı var biliyoruz istenirse bir bir anlatırızda
şimdi ben tarikatların islamı bölmek te olduğuna insanları uyuşturduğuna aklı durdurduğuna kula kulluk yaptırdığına inandım tarijkattan
vaz geçtim ne tarikat tanıyorum nede şeyh
pek iyi ALLAH c.c. beni sevmiyor mu? buna kim karar verecek tut ağacımı ALLAH c.c. mı?
tarikata gideni ALLAH C.C. seviyor diyen kimdi ?tut ağacı kardeşim kim karar veriyormuş ALLAH c.c. hın yerine kul
kula kulluk yakışırmı
belki fikri ters gelir belki inancı ters gelir ama şu müziği koymadan edemiycem saygılarımla
http://www.youtube.com/watch?v=_EwyM2pgUUs

adams77

Kanalizasyoncu
Ustam zaten yakınlaşma takva ile olmaz mı? Kişiler ile nasıl olsun, salih ameller ile ne kadar sakınılacak şeyler varsa sakınırsan Allah 'a yakın olursun. Bizi bilmediklerimizi öğretenin kim olduğunu unutuyoruz unutunca da böyle oluyor zaten Allah 'ı varlığın içine dahil edip sanki bana ulaşmak istiyor iseniz işte sevdiğim kullar gidin onlara benzeyin iyide bu sevilen kulların delil ve kanıtları? nakiller kimin nakilleri eskilerin Allah 'tan bir ayet bir delil yada kanıt malesef hayat ile din arasındaki bağlantıyı koparınca böyle olur. Birileri çıkar size masal anlatır

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
@ömerusta

Hala beyin bulandırmaya devam devam etmektesin. @Erdem 'in kafasını karıştırmayacağım.

Nakşibendiyye Tarikatını bilen bilir Allah'ın izniyle.

Habeşistan kralı Necâşi nasıl, Hz.Ömer'in oğlu Abdullah'a biat etti, vasıtasıyla Efendimize (sav) biat etti, vasıtasıyla Allahü Tealaya biat etti ise, bizim vesilemiz ve biatımızda bu şekildedir.

Akabe görüşmesi, I. ve II. Akabe biatlarına bakınız.

Cinleri musallat ediyorlar konusuna gelince. Tüm kudsiyetim üzerine yemin ederim ki ben böyle birşeye şahit olmadım.

Bak Emrem Yunus (k.s.) sana ne diyor :

Yan yüreğim yan,
gör ki neler var
Bu halk içinde
bize gülen var,
bize gülen var

Koy gülen gülsün,
Hak bizi bilsin
Gafil ne bilsin
hakkı seven var

Her kim merdane,
gelsin meydane
Kıyamaz cane,
kimde hüner var,

Yunus sen burda,
meydan isteme
Meydanlar içinde
merdâneler var

Yunus Emre (k.s.)

ömerusta

Kıdemli Üye
bu sizin görüşünüş kardeşim saygı duyarım yazdıklarımda benim görüşüm vede kurana ters olan durumlardır
çin meselesine gelince siz farkına varsa nız zaten sofi olmazsınız
neden cezbe nedir ? şeyhinizin bir bakışı sizi uçururken yerden yere vurur ken veya seslenirken karnınızın yırtarcasına bir bakışı ile sizi süt liman eden ne?
muşidin kamil insanın nazarı değilmi ?böyle inanmışsınız böyle gidersiniz ne deyim
bak tut ağacı kardeşim vede diğer tarikat üyeleri kardeşlerim benim ricam şu tarikat kuralları edepleri şeyhlerin vazifeleri müritlerin vazifeleri hakkında yazılıp çizilen yüzlerce kitaplar var okuyun kurana vurun onları uyuyor mu uymuyormu bakın ne deyim işiniz< gücünüz rast gelsin ALLAH c.c. hepimize hidayet versin
yalnız bir sorum olacak tut ağacı gardaşıma
benim şeyhim yok şeyhi olmayan nın şeyhi şeytansa benim şeyhim şeytan mı?
birde yukarda diyorsun ki
Habeşistan kralı Necâşi nasıl, Hz.Ömer'in oğlu Abdullah'a biat etti, vasıtasıyla Efendimize (sav) biat etti, vasıtasıyla Allahü Tealaya biat etti ise, bizim vesilemiz ve biatımızda bu şekildedir.
Habeşistan kralı Necâşi ona gelen müslümanların okuduğu ayetleri kqabul etti kendisininde incilde böyle bir kaç ayetin var olduğunu bildiğini beyan etti peygamber efendimizin geleceğini bildiğini vede beklediğini beyan etti
hz ömer rah oğluna biyat etmedi onu imanına şahit etti unutma

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
benim şeyhim yok şeyhi olmayan nın şeyhi şeytansa benim şeyhim şeytan mı?
yok sa şeyh şeytan demek mi?

Tek başına Allahü Tealayı tanıyabiliyor, yaklaşabiliyor, ibadet ve taatlerini SALİH şekilde yapabiliyorsan mürşide ihtiyacın yoktur.

Ancak asr suresini okuduğunda, insanların iman edip, birbirlerine salih ameli, hakkı ve sabrı tavsiye etmeleri kötü değildir.

Kaldıki Cenab-ı Hak, yarattığı ümmetlerin en hayırlısının Muhammed Aleyhisselam ümmeti olduğunu buyurmuştur.

Muhammed ümmetinin, diğer ümmetlerden farkının ise iyiliği emir edip, kötüğülü yasak etmesidir.

Mürşidi kamillerin işi - mesleği budur.

Sen bunları tek başına yapabiliyorsan mürşide ihtiyacın elbette yok.

Adam anasını 48 yerinden bıçaklayarak kesmiş madde etkisiyle, sonra cezaevinde tövbe etmiş, Menzil'e gitmiş, Allahü Teala sadık kulları yanına yoldaş kılmış, anasını kesen bu insan namaza başlamış, salih amel peşinde koşmaya başlamıştır.

Siz kalkıp bu insana "şirk koşuyorsun" diyemezsiniz, buna hakkınız da yoktur.
@ömerusta bende sana sorayım.

En son ne zaman bir madde etkisiyle harab olmuş bir kardeşimizi tekrar dine telkin etme ve namaza başlatma şerefine nail oldun ? Kaç kişi üzerinde bunu yapabildin ? Elbette bunu yapacak Cenab-ı Haktır, sen vesile oldun mu ?