bir yahudiyle yemek sohpeti!...

Arifane

Profesör
2001 yılında! romanyanın bükreş şehrine gittim, iş gereği gitmiştim beni türk vatandaşı olan bir yahudi karşıladı otele yerleştirdi. hazırlanın 2 saat sonra yemeğe gidelim dedi. bir restaurantta yemeğe gittik yemek yerken laf arasında dini konulara temas ettim. bana dedi ki !. ağbi ben müslüman deiğilim ben yahudiyim biraz şaşırdım ilk kez başka bir dine bağlı biriyle yemek yiyordum. sonra toparlandım önemli değil yahudi olman dedim! peki niçin bizim dine geçmiyorsun en güzel din bizim dinimiz dedim. o bana dedi ki! ilk kitaplı peygamber musa as. değilmi evet dedim o zaman sen gel dedi ! bizim peygamberimizde hak peygamberidir kitabımızda hak kitabıdır diğer dinlere ve kitaplara ne gerek vardı dedi. ben o zamanki aklımla bir şeyler söylemeye çalıştım ama ikna edemedim birazda kendi kendime sinirlendim şimdiki eğitimim olsaydı daha farklı olurdu peki dostlar! siz benim yerimde olsaydınız nasıl ikna ederdiniz !....................

XaberDar

Profesör
Bu zamanda sadece anlatarak değilde, yaşatarak ikna edebiliriz gibi geliyor bana. Acaba biz hakkıyla yaşıyormuyuz ki, yaşatalım?

Sordukları küçük bir soruya verecek cevap bulamazken, nasıl onun hidayetine vesile olalım ki?

Kendi eksikliğimizi görüp, tamamlamadan; değil karşımızdakini, kendimizi bile kurtaramayız...

Hatayı onarmak için, hatayı bilmek lazım. ;)

aHuZaR

Can kayıp can firarda
bir cocuk bal yeme hastasi imis
annesi methini duydugu bir büyük zata götürmüs onu
alim kisi demis 40 gün sonra tekrar gelin
40 gün sonra gittiklerinde anne ile cocuk
alim kisi demis yavrum bir daha bal yeme inslalh
anae saskin demis bununicinmi 40 gün bekledik o zaman geldigimizd eneden söylemedin
alim kisi demiski o gün bende bal yemistim
cocuga nasil nasihat verirrim

iste aynen böyle biz kendimiz günah icinde iken baskasini ordan nasil kurtaririz:(
uygulamak yolu en tesirli yoldur pratikte dinimizi yasayip örnek olmaliyiz
lafla bir sey olmuyor ne yazikki

Arifane

Profesör
dostlar ! hz. musa tevratta hz. davut zeburda hz. isa incilde farklı dinlerden bahsetmiyorlar ki hepsi hak dini islamdan bahsediyor fakat imanı eksik olanlar kafalarına göre yorumladılar ve böylece farklı dinler çıktı bizim islamiyette bile böyle düşünceler mevcuttur ve devam etmekte:....................

yonat

Asistan
Web sitesi
www.avar.tr.cx
Kardeşlerim bizler günah içinde olabiliriz evet bu bizi toplumdan yani bulunduğumuz ortamlardan koparmamalı,aksine bir mümin olarak en aktif tavrı en güzel şekilde sergilemeliyiz.
Ne demek biz günahkarız cevap veremeyiz.İşte ben şöyle cevap verirdim.Halbuki bir çok peygamber kendilerinden sonra gelecek Hz Muhammedi (S.A.V)işaret göstermişlerdir.Ve onların kitaplarındada bulunmaktadır.Her yeni bir yenilenme değilmidir.En yeniye tabi olunmalıdır....

ekvani

Asistan
arifane gerçekten bu yazmış olduğunu bugüne kadar yazdıklarının tümünü versen değişmem.neden?
çünkü ta o zaman yaşadığın bir hadiseyi belkide o anda neden yaşadığını bile bilmeden,bugün bizilere yaşattın.öncelikle teşekkürler.
insanın diri olarak istifade edebildiği ve kontrol edip birşeylere müdahale şansı olan tek an,yaşadığı andır.haykili islamiyette diğer dinlere göre öyle.Senin söylediğine sonuna kadar katılırım hepsi zaten ahır zaman(son zaman) peygamberini ve müslümanlığı anlattılar.ispatını arifane kardeş arifanece yaptı zaten ta o zaman yaşdığı bir hadise bu zamanı tamamlamak içinmiş meğer.böylelikle geçmiş kavimlerden ibretler ve örnekler alıyoruz,son zaman dinini yaşamak ve son zaman peygamberine iman için ..ne dersiniz,bilmiyorum??

teşekkürler..

ümena

Üye
bu konularda herkes ayrı zevkedebilir bizim dinimiz bu yaklaşımların hepsini manasına ,yorumuna ve en önemlisi hikmetlerine göre hep bizi anlatır hepimizi kapsar. bu bağlamda benim mürşidim böyle bir konuda birine verdiği cevabı sizinle paylaşmak istiyorum müsadenizle.
yine böyle bir tartışma konusu ve karşısındaki hıristiyan.efendime sormuş,sen neden bizim dinimize gelmiyorsun?
cevap vermiş mürşidim, efendim.
BEN HIRİSTİYAN OLMADAN SİZİN PEYGAMBERİNİZİ KABUL ETMEDEN MÜSLÜMAN OLAMAM Kİ .DEMİŞ
ALLAH AŞKIMIZI ,İDRAKIMIZI VE TEFEKKÜRÜMÜZÜ ARTTIRSIN. amin

dayi

Profesör
ümena..sefa getirdin dayım..Efendinin ellerinden öper bu fakir..

Elbette Musevi olmadan,İsevi olmadan Muhammedi bulamayyız..bu hallerden geçilecekki..NURU MUHAMMEDİ ile Müşerref olunacak..

Ekvani..kardeşim tesbitin on numara..tam isabet yani..geçmişte yaşananların toplamıyız biz..bu toplamı yaşıyoruz..İdrak ve görüşümüz geçmişin toplamı değilde nedir..geçmişin toplamıda, hatıralar yani Kendi ellerimiz le yazdığımız kitabımızdır..yazmakta olduğumuz kitabımız..okutacaklar,güzel hatıralar yazalım kitabımıza..arifane abi yazmış..HU..

HU..

Arifane

Profesör
BEN HIRİSTİYAN OLMADAN SİZİN PEYGAMBERİNİZİ KABUL ETMEDEN MÜSLÜMAN OLAMAM Kİ .DEMİŞ
ALLAH AŞKIMIZI ,İDRAKIMIZI VE TEFEKKÜRÜMÜZÜ ARTTIRSIN. amin.

dostum! biz niçin önce isevi olmamız gerekiyor. dinimizde böyle bir şart mı var. yada isevilik, musevilik diye bir din geldimiki ? hayır ! her gelen islam dinini getirdi yoksa allahın resulü kitabında bu peygamberlere yer vermezdi.

ekvani

Asistan
elbette bizler hakikatte bize ait olmayan fakat bizim olduğunu içgüdüsel olarak zannettiğimiz bu sifatları günü gelince istesek de istemesek te kime ait ise ona geri vermek zorunda kalacağız.bu yaşadığımız hadiselerin ehemmiyetini sonradan anlamamız gibi.fakat makbul olanı kuşkusuz ki vaktinde eda edilen namazdır bu da arifane kardeşin yazıp güncellemeye yani ahır zamana getirmeye çalıştığımız mevzu gibi anında bunun fevkini yakalamakla mümkün ancak.öteki türlü namazı kaza olarak kıl kıl dur,benim açımdan söylüyorum...
ne kadar ehemmiyetli bir yaşantımız olduğunu unutuyor bu ekveni ne bileyim abiler..ne dersiniz

Arifane

Profesör
elbette bizler hakikatte bize ait olmayan fakat bizim olduğunu içgüdüsel olarak zannettiğimiz bu sifatları günü gelince istesek de istemesek te kime ait ise ona geri vermek zorunda kalacağız.bu yaşadığımız hadiselerin ehemmiyetini sonradan anlamamız gibi.fakat makbul olanı kuşkusuz ki vaktinde eda edilen namazdır bu da arifane kardeşin yazıp güncellemeye yani ahır zamana getirmeye çalıştığımız mevzu gibi anında bunun fevkini yakalamakla mümkün ancak.öteki türlü namazı kaza olarak kıl kıl dur,benim açımdan söylüyorum...
ne kadar ehemmiyetli bir yaşantımız olduğunu unutuyor bu ekveni ne bileyim abiler..ne dersiniz

ah, ekvani kardeşim! evet zamanında olmazsa olmaz namazlarınızı vaktinde kılınız derler büyükler sonra zor topuzuyla olmasın ! şimdi benim baba dostlarım var derler evlat biz bunun kıymetini ( hakikatın) bilemedik siz gençken değerini bilin . aslında onlarda genç idi ama gönül kaydımı mecazlara yaşlılıkta işte böyle oluyor. insan özünde çok temizdir yaşarken yanlış tahsiller yaşayan tüm mahlukatın huylarına allah muhafaza bürünebilir onun için daha erken iken imanımızı tazeleyelim .

imanhavuzu

Üye
ONDOKUZUNCU MEKTUB veya REŞHALAR/ (a.s.m.) bu asırda bizlere en kısa ve en güzel şekilde açıklayan eser. örneğin o yağidiye şu cümleler yeterdi.

SEKİZİNCİ REŞHA: Arkadaş! Bilirsin ki, sigara gibi küçük bir âdeti, bir şeyi tiryakisinden ref'etmek pek zahmettir. Hattâ büyük bir hâkim, büyük bir azim ile küçük bir kavimde itiyad edilen bir hasleti kaldırmakta büyük müşkilâta rastgelir. Halbuki bu zât-ı nuranî, pek çok âdetleri, pek çok asabî, inatçı kavimlerden, cüz'î bir kuvvetle, kısa bir zamanda kaldırarak, yerlerini yüksek, nezih ahlâk ve âdetler ile doldurmuştur.

Evet Hazret-i Ömer İbn-ül Hattab (Radıyallahü teâlâ anh)ın İslâmiyetten evvel ve sonraki halleri bu mes'eleye güzel bir misaldir. Bunun gibi icraat-ı esasiyesinden binlerce hârikalar vardır. O zâtın o zamandaki icraatına hârika diyoruz. Acaba bu zamanın yüzlerce feylesofları, o zamanda o vahşet-âbâd cezireye gidip, pek uzun zamanlarda o vahşileri ıslah için çalışsalar, o zât-ı mürşidin bir senede muvaffak olduğu kadar, onlar elli senede muvaffak olabilirler mi? Hâşâ!..

ALLAH (cc) ibadetimizi arttırsın

ekvani

Asistan
ah, ekvani kardeşim! evet zamanında olmazsa olmaz namazlarınızı vaktinde kılınız derler büyükler sonra zor topuzuyla olmasın ! şimdi benim baba dostlarım var derler evlat biz bunun kıymetini ( hakikatın) bilemedik siz gençken değerini bilin . aslında onlarda genç idi ama gönül kaydımı mecazlara yaşlılıkta işte böyle oluyor. insan özünde çok temizdir yaşarken yanlış tahsiller yaşayan tüm mahlukatın huylarına allah muhafaza bürünebilir onun için daha erken iken imanımızı tazeleyelim .

mevlana hazretleri buyururlar ki ''eğer kişi kendini yadırgamaya başlamışsa ki bu melamettir(nefsini hor görme),o zaman doğru yolda gidiyor demektir.''
bana benden olur her ne olursa ,başım rahat eder dilim durursa,burada gençten muradınızın kuşkusuz yaş itibarı ile küçük olmadığını anlamaya çalışıyorum.
makbul olan genç ibadetidir.
..

Arifane

Profesör
mevlana hazretleri buyururlar ki ''eğer kişi kendini yadırgamaya başlamışsa ki bu melamettir(nefsini hor görme),o zaman doğru yolda gidiyor demektir.''
bana benden olur her ne olursa ,başım rahat eder dilim durursa,burada gençten muradınızın kuşkusuz yaş itibarı ile küçük olmadığını anlamaya çalışıyorum.
makbul olan genç ibadetidir.
..

ekvani! allah cc. ayetinde (ey iman edenler iman ediniz!) çok manidar bir ayet çok şey anlatıyor. dikkat edilmesi gerekir kimliğimizde islam yazması bizlerin iman etmiş anlamına getiriyoruz. ve bu dakikadan sonra ayetin ikinci bölümü faaliyete tekrar iman ediniz.burası için . ve torpilli olduğumuzu sandığımız bölüm sona eriyor. gerçek iman yani( inanma) başlıyor kime bana islam adını verene! ve sevgi, duygu, vicdan, faaliyete geçtimi . iş tamam olur her şey aslına rücu eder.dostum!...........

ekvani

Asistan
burası için iki şey daha söylenebilir mi bilmiyorum mevzunun aslı biribirinizi sevmedikçe gerçek iman etmiş sayılmazsınız,gerçek iman etmedikçe cennetime giremezsiniz,hatırlayacak olursak mevzunun geliş noktası yahudiye hani ilk kitap bizimki de neden siz bizimkine tabi lmuyorsunuz hadisesi idi.
bu mecradan tekrar devam etmeye çalışırsak,gerçek iman kuşkusuz ki en son indirilene imandır.bu da bir başka adayette sizler resule iman etmedikçe bana iman etmiş olmazsınızla kesinleştirilmiş fakat bu bize göre,biz bunu hiç bilmeyene dahi ispat etmek durumundayız neden
yine ayte benim katımda en makbul din islam dinidir ayetini yerine getirmek anlamında tabi
peki hiç birşeyden haberi olmayan birine bu hadiseyi nasıl kabullendirebiliriz,biraz buraya bakmalıyız bence,,öteki türlü abinin dediği gibi biz bu topraklarda doğmakla torpillimi doğduk yani hayır tabiki,evet

birgül

Üye
Müslüman, müslümanı kurtardıda hiristiyanı yahudisi mi eksik kaldı? Bugün ateş altındaki müslümanlara hangi müslüman devletler yardım ediyoki, siz yahudiyi, hiristiyanı özendiresiniz....eminimki filistinin veya afganistanın başına gelenler, italyanın veya fransanın başına gelseydi,onlar birlik olurlardı ve dindaşlarını zulümden kurtarırlardı..durum böyle iken müslüman müslümana yardım edemezken, niçin yahudi müslüman olsun?? İnşallah birgün tüm müslümanlar birlik olur ve üstünlüklerini dünyaya kanıtlar.(Amin)

Arifane

Profesör
Müslüman, müslümanı kurtardıda hiristiyanı yahudisi mi eksik kaldı? Bugün ateş altındaki müslümanlara hangi müslüman devletler yardım ediyoki, siz yahudiyi, hiristiyanı özendiresiniz....eminimki filistinin veya afganistanın başına gelenler, italyanın veya fransanın başına gelseydi,onlar birlik olurlardı ve dindaşlarını zulümden kurtarırlardı..durum böyle iken müslüman müslümana yardım edemezken, niçin yahudi müslüman olsun?? İnşallah birgün tüm müslümanlar birlik olur ve üstünlüklerini dünyaya kanıtlar.(Amin)

birgül kardeş! yahudiyi, veya hristiyanı, özendirmiyoruz kendi içimizdeki iseviliği ,museviliği , özendiriyoruz.

Arifane

Profesör
kendi düşüncemizi koyduğumuz fakat düşüncemize gerek olmadığı yerler vardır. çünkü tasavvuf hazırlanmış bir ders ve fikrimizi katarsak o zaman kendi inanışlarımız ön plana çıkar ve dersin ehemmiyeti kalmaz. farklı dinler böyle çıkmıştır!..

MUSAB21

Paylaşımcı
Web sitesi
www.huzuriklimi.com
onların kitabında binlerce tutarsız cümle ayet vs... var.. bi ikincisi o seni nasıl yahudi olmaya davet etmiş anlamış değilim.. çünkü onalrın kitabında yahudi olunmaz doğulur diğer insanlar onların kölesidir...

neyse velhasılı kelma kuranda asla şüpheye mahal bırakmayacak ayetler vardır....