Bir vebadır,önyargı

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
BİR VEBADIR,ÖNYARGI

Bismillah…Yaşadığımız dünya ne kadar tuhaftır,bilmiyorum hiç dikkatinizi çekti mi?Şöyle bir bakın olup bitenlere,gözünüzü dört açın,ne oyunlar dönüyor ne çakallıklar yapılıyor ve bazılarından üç maymun oynamaları isteniliyor.Bilinmiyor mu üç maymunu oynayanlar ancak kendilerini kandırıyorlar.Zira tarih her şeyi olduğu gibi kaydediyor kara kutusuna ve şifreleri çözen ehil bir usta,şifreleri çözdüğü zaman tüm hakikat parlayıveriyor ortaya.

İnsanın önyargılı olmaması gerektiğine kanaat getirdim artık.Hele de bu önyargı bir şahsa yönelikse ve bu şahıs topluma mal olmuş biriyse,sormayın gitsin önyargılının halini.İnsan tükürdüğünü yalamamalı,yani ben şunu yapmam dememeli,yoksa öyle bir zaman geliyor ki dediği sözü adama yutturuyorlar.Yahu kardeşim önyargılı ,kulaktan dolma bilgilerle hüküm kesme,idam etme bu zatı…

Evvela araştır,sor ,soruştur.Bu dediklerimin aksini yapana hitaben diyor ki şair zarifi; “Meşveretsiz kim ki bir iş işleye,ol nedamet parmağın çok dişleye” Kimki danışmadan bir iş işler,pişmanlık parmağını çok dişler…

Cidden öyle değil mi?En çok yanıldığımız ,hata yaptığımız bir mevzu değil mi bu önyargı…Adamın bir işi işleyip,işlemediğini bilmeden hangi kitaba göre yargılıyorsun ve infaz ediyorsun.Kur’an’ı kerim’de bu konuda ayetler yok mu?”Bilmediğin şeyin ardına düşme denmiyor mu?”

Bir adama zina yaptı diyebilmek için dört adet şahit gerekir,hatta o şahitler zina esnasında aynı mahalde bulunup, iş üzereyken görmeleri gerekir ,ancak bu şartlar oluştuğunda adam için zina etti diye şahitlik edilebilir.Mahkeme ise şahitler bu şartlara uygunsa ,adamı zina etti hükmüyle yargılar ve gereken cezayı verir.Fakat durum bunun aksiyse, yani şahitlerden biri bile farklı bir ifade verirse, o zaman şahitlere iftira attıkları gerekçesiyle ceza verilir, öteki zina isnad edilen adam beraat eder.Ortada fol yok ,yumurta yok, adam zina etti mi etmedi mi hakkında bilgisi yok ,sırf önyargıdan ötürü ,kulaktan dolma bilgilerle çok rahat bir biçimde birilerine iftira atılabiliyor.

İftiranın cezası nedir biliyor musun?Hem ahrette o iftira ettiğin adamla hesaplaşmakta var.Zira bu bir kul hakkıdır.Hele iftira attığın, hakkında kesin delilin olmayan o adam suçsuz ise,birilerinin komplosuna,suikastine,hain planına kurban gittiyse nasıl hesaplaşacaksın, nasıl yüzün olacak?

Tarih bunları bir bir gün yüzüne çıkarıyor.Bir zamanlar halkın gözünden mahsum insanları düşürebilmek için kurdukları komplolarla ,kendilerini haksız yere kahraman gösterenler ve kahraman ilan edilenlerin aslında asıl katil oldukları,asıl suçlu oldukları bir bir tarihi vesikalarla gün yüzüne çıkıyor.Masumun ahı yerde kalmıyor.Dünyada da cezalandırılıyorlar ve yüzleri kızartılıyor,utanıyorlar…Cidden utanma duyguları hala yerinde mi o adamların bilmiyorum ama…

Hasılı ; önyargı fitnenin başıdır.Kurtulmanın yolu hoşgörüdür, esnekliktir.Fikir ayrılığına hoşgörülü bakmalı,muhatabım ne demek istediğini,hangi sıkıntıdan dolayı böyle düşündüğünü anlamaya çalışmalı.Aksi taktirde kan gövdeyi götürür.Ülkede asayiş sağlanamaz,toplum parçalanır,bölünür , yıkılır…

Hoşgörü sahibinin hatırına,hoş görüye davet ediyorum.Ne olur üç maymunu oynamayın.Müslümanca yaşayın,şahitlikten kaçınmayın ve her daim önyargısız,hakkı savunun,aleyhinize de olsa, acıda olsa hep haktan yana olun…

5 Temmuz 2010
23 Receb 1431
Pazartesi
Alper...

_Berceste_

bir tutam delilik...
cok güzel bi yazi kaleminize saglik.
Einstein´in sözü geldi aklima "Insanlardaki önyargiyi parcalamak benim atomu parcalamamdan cok daha zor"