Bir Türk Olarak En Çok Hangi Ülkeyi Kendinize Yakın Görüyorsunuz?

Biz Türklere En Yakın Gördüğünüz Ülke Hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    64

Satuk Buğra

Profesör
Bakıyoruzda müslümanlar ne kadar rahat, rehavet içerisinde ve gaflette. İslamın kanunlarının devlet olması ile olmaması onları pek ilgilendirmiyor. Zevkelr ve renkelrdeki seçim özgürlüğü gibi hayata bakmaktalar. Başlarına gelen onca musibettende anlaşılan ders almıyor görünüyorlar.

İslam şeriatini devlet haline getirmek o kadar kolaymı? Bakınız bir avuç laikin karşısında müslümanlar ne durumda. Ben islam şeriatini seviyorum, istiyorum, bu uğurda hayatımı feda edeceğim demeye bile kaç kişinin cesareti var.

Güya islami eğilimleri olan bir parti bile parlementoda 350 milletvekili ile ellleri armut topluyor. Tabi kolaymı. Adamın elinde devlet gücü var. Sen işin yoksa millet benim yanımda de. Ne yazarki. Bir avuç chp li adamla kedinin fare ile oynadığı gibi oynar. Bu yüzden İslam devleti kazanımını küçümsemeyelim. Bakınız halkının yüzde doksanbeşinin müslüman olduğu ülkede çocuklarımızı besmele ile okula başlatamıyoruz. Öyle kolay değil. Bari bunu başaranların kıymetini bilelim, kardeş olduğumuzu hatırlayalım.

Hainlerin ve münafıkların, maskeler arkasına saklanmışlarnın haricinde tüm müslümanlara sesleniyoruz. Acaba en azından en temel ve en büyük ortak notkamız olan Kuran ve Sünnette ortak olduğumuz şii müslümanlar, islama irtica müslümana mürteci diyen islam düşmanı laiklerden dahamı kötü ki, onlara karşı el pençe divan dururken, saygı duruşumuzu bozmazken şii müslümanlara ağzımızın açıldığı kadar yükleniyoruz. Bu Allahtan revamıdır?

Bu minvaldede anketçi kardeşimiz anketinde bile İslam ŞERİTANİNİN uygulandığı en az 20 milyon Türk, 5 Milyon Kürt müslümanın yaşadığı İranı ankete koymuyoruz, ne oluyor.

Satuk Buğra

Profesör
azerbaycan'ı çok severim gitmek nasib olmadı ama çok arkadaşım var azeri

Azerbeycan mezhep olarak şii bir devlet. Eğer şiaya antipatiniz varsa azerbeycana sevginiz neden?

Devlet hukuku Azerbeycanın laikliktir. Laikliği yönüyle seviyorsanız İslamla ne alakanız var sizin.

zeygue

Aktifleşmemiş
Bu minvaldede anketçi kardeşimiz anketinde bile İslam ŞERİTANİNİN uygulandığı en az 20 milyon Türk, 5 Milyon Kürt müslümanın yaşadığı İranı ankete koymuyoruz, ne oluyor.

Anketçi arkadaşımız (belki de günahını alıyoruz hakkını helal etsin) olaya milliyetçi ve mezhepçi bir bakış açısıyla bakmış.Siz de din açısından yaklaşıyorsunuz.Ankete Yunanistan,Bulgaristan ,Gürcistan yani komşu ülkelerin konması gerekirdi.
Kültürün kaynağı yalnızca din veya ırk değildir.Coğrafi yakınlık komşuluk etkilenme bakımından çok etkilidir.
Müslüman hintlilerle ve hristiyan gürcülerle çalışma imkanım oldu.Gürcistanda hiç yabancılık çekmedim.Şıklar arasında Gürcistan olsaydı onu işaretlerdim.

exe

KimsesiZ
Azerbeycan mezhep olarak şii bir devlet. Eğer şiaya antipatiniz varsa azerbeycana sevginiz neden?

Devlet hukuku Azerbeycanın laikliktir. Laikliği yönüyle seviyorsanız İslamla ne alakanız var sizin.

Ya ben bu forumdaki bazı tipleri anlayamıyorum ya herseye muhalefet olmak zorunda değilsiniz sever yada sevmez nolcak yani herkesin bi fikri var....

Satuk Buğra

Profesör
Ya ben bu forumdaki bazı tipleri anlayamıyorum ya herseye muhalefet olmak zorunda değilsiniz sever yada sevmez nolcak yani herkesin bi fikri var....

Böyle söylemekle kınadığınız kişilerin durumuna düşmüyormusunuz? Bizde kimseyi cellada göndermiş değiliz. Müslümanların hayata bakış açılarında temel eksenin islam olması gerektiğini hatırlatmış oluyoruz sadece. Forumda islami bir forum olduğuna göre bunda bir mahzur olduğunu sanmıyoruz. Size muhalefet gibide gelse biz fikrimizi söylüyoruz. Zaten müsademeyi efkardan barikai hakikat doğmazmı? Muhalefet etmek yalnız başına olumsuz bir durum değildir. Üslubunca edeb kuralları içerisinde, gönül yıkmadan muhalefet yapılması aslında bir zorunluluktur. Hatta forumların ruhunada en uygun olan şey muhalefettir. Yeterki ölçülerinde ve müsbet olsun. Muhalefet olmadan bir forum ayakta kalabilirmi? Bu şekilde insanları biraz daha farklı tekamüle yönelik düşünmeye davet etmiş oluyoruz. Yoksa kimsenin düşüncesini zorla değiştirme diye bir niyetimiz yoktur. Herkesten önce biz kendimiz bunun karşısındayız. Herkes istediği gibi düşünme hakkına sahip olduğu gibi, bizimde kendi düşüncemizi her şekilde ortaya koyma hakkımızın olduğuna inanmaktayız. Bunda bir kötülük olmasa gerek. Esenlikle.

ummuhan

Kıdemli Üye
Satuk Buğra mı gelmiş ne :)

Anket: Biz Türklere En Yakın Gördüğünüz Ülke Hangisi?

Denilmiş soruda bu durumda, kürtler, lazlar, çerkezler v.b leri cevaplamayacak soruyu
:laugh: :laugh: