Bir Söz

ALI25

Kıdemli Üye
1.Alinti yapmak kolay al yapi$tir bunu herkes yapabilir bu da bir basit $ey olur.

2.Eklemis oldugun $ey de ona dair bir alinti de yada kaynak belirt veya en iyisi aldigin sitenin adresini ekle.

3.Alinti yaptigin yazi da belirtmesen ne olur sanilir ki o yaziyi sana ait sen yazmissin gibi gözükür.

4.Burda bilmiyorum bir hoca var mi gercekten de böyle ilimli birisi misal olarak real de hoca olan yada yapmak da ki$i gibi.

5.Konunun saprilmamasi icin tek o konu üzerinde durmak varsa bir bilgin onu tek vermek yoksa bu konuda bir sukut etmek.

6.Maksad birsey vermek olsun diye al yapistir olmamasi gerekir.

7.Ki$i söyledigi $eyden bir mes´ul olur onun icin bilgisiz bir konuda konu$mak veya söz söylemek abes ile i$tigaldir.

8.Cedel gibi bir $eyden sakinmak gerekir bunda bir hayir yok ve bu insana kar dan cok zarar verir.

ALI25

Kıdemli Üye
Kimsenin sözü Allahu teala ve onun resulu s.a.v in üstünde degildir.

Hic bir söz bunlarin ikisiniz sözünün üzerinde olmamasina ragmen ve bazi kisiler benim seyhim yada hocam söyle dedi der gibi tavir sergiler.

Senin de seyhin de hocan da olsa bir konuda ayet-i kerim´e yada hadis-i $erif var ise senin sözün vede o dedigin makul ve de makbul olmadigi gibi itibarda olunmaz.

Hic kimsenin sözü bunlarin sözü var iken bakilmaz ve de hic bir de söz hak söz var iken denilmez.

Sen birine seyh dersin yada hoca bunlar onu alim de yapmaz eger bunlar gercekden de öyle degil iseler.

Herhangi bir söz kitabullah´a ve sünneti resulullah s.a.v e uyuyor mu yoksa bir uymuyor mu sen ilkönce buna bir bak.

Bunlardan sonra din de denilen diger iki sey var mi o konuda senin söylemis oldugun söz de icma-i ummet ve kiyas-i fukaha olarak.

Senin seyhin de hocan da olsa bu dört seyden önemli degil, bunlara uyuyorsa sözüne bakilir ona göre bir muamele görür.

Efendim benim seyhim veya hocam söyle dedi bu konuda böyle dedi gibi bu sözler bir delil degil delil ise bu dört seydir.

ALI25

Kıdemli Üye
Insanlar bir tuhaf ne denilse suanda az olur kimisi almis seyhini ucurmus vede kimiside hocasini almis kaldirmis adeta hocam bu der gibi.

Bunlar ancak bos sözler vede bir söz karabaligindan ibaret olur.

Senin o seyhin bir kere alim mi yada veli mi birde denilmez mi bir seyhe gavs azam diye ve hayret dogrusu gavs diyorsun bir de bu yetmezmis gibi ona azam da ona ekliyorsun söz olarak.

Su yasamakta oldumuz zamanda bir kere veli var mi bu bilene bir tartisma meselesi olur.

Bildigim ve de inandigim kadariyla türkiye de bir veli gibi sahsiyet yoktur.

Bir de denilir su kadar yada bu kadar kerameti var veya göstermis diye bu gercekten de öyle mi.

Son zamanda yasamaktayiz alimler bilene o kadar azildilar ki ve adeta miktar olarak onlarda bir sayilacak gibidirler.

ALI25

Kıdemli Üye
Meselenin Hak Olmasi Ve Saglam Bir Elle Alinmasi Gerekir Hakikat Ortaya Ciksin.

Bir elle aldigin mesele saglam olsun ki sen de onu ister istemez bir saglam sekilde savunasin.

Elle aldigin mesele her ne olursa olsun sayet saglam degil ise buda onun zayif oldugunu gösterir ve de ayni zamanda bunun temelinin de cürük olduguda.

Bir hakki ya dersin ya da o kuda denilmis her ne var ise hak olarak onu dersin sanada her kese tek onu bir gündeme getirmek düser bu konuda.

Hak dogru olan sey olur bir baska ifade ile gercek olur bu söz ve meselede bir hakikat olmasi gerekir yoksa o söz ve iste bir hak olmaz veya böyle bir seye inanilacak da olunmaz eger hak denilip hakkin ta kendisi degil ise bu gibi seylerde.

Her sey de mesele tek niyyet ve amac da sirf hakkin ortaya cikmis olur ise ve böyle bir sey de yüce rabbimde insanoglu yardim eder.

Mesele birinin Üstün gelmesi degil dava ve amac da tek Hakki rizasi olur ise ve tek hak ortaya ciksin da ne olursa olsun gibi insan bir düsünce de olur cok kere galib gelmesi bir mümkün olur biiznillah.

Mesele deniz aldindaki var olan incilerin yer üstüne cikmasi icin kisinin niyyet tek hak olmasi gerekir misal hak olan sey disari ciksin da kim galib gelir ise gelsin buda fark etmez olur.

ömerusta

Kıdemli Üye
ali hangi konuyu konuşmak tartışmak irdelemek istersen aç beraber saygı çerçevesinde konuşup irdeliyelim
benim ne şeyhim var ne mesebim ne tarikatım ben ALLAH c.c. iman etmiş bir müslümanım hocamda şeyhimde kuran vede peygamber efendimizin sünnetidir sünnet derken rivayetler yalan vede doğru olur kurana uyan her rivayeti sünnet kabul ederim selamunaleykum

ALI25

Kıdemli Üye
ali hangi konuyu konuşmak tartışmak irdelemek istersen aç beraber saygı çerçevesinde konuşup irdeliyelim benim ne şeyhim var ne mesebim ne tarikatım ben ALLAH c.c. iman etmiş bir müslümanım hocamda şeyhimde kuran vede peygamber efendimizin sünnetidir sünnet derken rivayetler yalan vede doğru olur kurana uyan her rivayeti sünnet kabul ederim selamunaleykum
Eline saglik bu konuda acik ve güzel bir yazi yazmissin sen sag ol Ömer Usta.

Bu konuda olabilir diyeyim bakalim hayirlisi olsun Iler de olur ne olmaz vede bizden ne gelir veya ne gider.

Hersey bir takdiri ilahi bizler de onu bilmiyoruz senin adina sevindim ben de senin gibi su konular da seyhim yok ve tarikat da da degilim dindeki 4 seyi bir esas alirim ve buna ilaveten de ehli sünnetin görüs ve de onlarinda itikadi konularina da bir bakarim kisacasi böyle olur.