Bir sorum var

Selim Akif

Üye
Ehl-i Beyt, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in ailesidir. “Ey Peygamber’in Ehl-i Beyt’i! Şüphesiz Allah, sizden kusuru giderip, tertemiz yapmak ister” ayeti nazil olduğunda, ashabın Peygamber Efendimize Ehl-i Beyt’in kim olduğunu sormaları üzerine, Allah Resulü Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i yanına çağırarak, abasının altına almış ve onların Ehl-i Beyt’i olduğunu ifade etmiştir. Bu olay nedeniyle Ehl-i Beyt, “Al-i Aba” olarak da isimlendirilmektedir. Kültürümüzde ise Al-i Aba, “beş esma” şeklinde telaffuz edilmiştir

D

dantellektuel

Guest
Arkadaş sorusunu tam bir yıl önce sormuş. Ancak cevap aldı. Demek bu forumda sorular bir yıl sonra cevaplanıyor. Önümüzdeki sene 2009 da cevaplanmak üzere ben de bir soru soracam. Cevabını şimdi merak etmiyorum ama önümüzdeki sene bugunlerde lutfedip cevaplarsanız sevinirim.

Bugun hava sıcaklığı sıfır derece ve önümüzdeki sene bugün hava sıcaklığı iki kat artacak. O zaman hava sıcaklığı kaç derece olur? :D

Selim Akif

Üye
ben yeni üyeyim...Bir sene sonra eski üye olacm..Bir sene sonra üye olacak birine bu soruyu sor...yani bir sene bekle...veya bekleme soruyu bir sene önce sor ben cevaplim....tercih senin..iki şıkkın var.

meLeq

Paylaşımcı
aaa hakikatenn ben uyuyorum ya hiç farkında deilim:)

cüneytkaya

Profesör
Peygamber efendimiz, Hazret-i Ali’yi, Hazret-i Fatıma’yı, Hazret-i Hasan ve Hazret-i Hüseyin’i mübarek abâları ile örterek şöyle dua etti:
(İşte benim ehl-i beytim bunlardır. Ya Rabbi, bunlardan kötülüğü kaldır ve hepsini temiz eyle!) [Mesabih]

Her namazda, Âl-i Muhammed diye dua ettiğimiz Ehl-i beyt bunlardır. Allahü teâlânın en çok sevdiği resulü Muhammed aleyhisselamdır. Onun da en çok sevdiği Ehl-i beyti ve Eshabıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Şu üç hürmeti gözetenin, dini ve dünyası muhafaza edilir, yoksa hiç bir şeyi korunmaz. İslam’a, Peygambere ve Onun nesline hürmet.) [Taberani]
[İslam’a hürmet, Dinin emirlerine riayet etmektir, Peygambere hürmet, sünnetine uymaktır, nesline hürmet seyyidlere, şeriflere hürmettir.]