Bir Nisan Şakası

kadem

Profesör
SORU:

Bazı yabancı ülkelerde Nisanın birinci günü yapılan nisan şakası isminde meşhur bir gelenek vardır. Bazı Müslümanlar da bu günü böyle kabul edenlere benziyorlar ve bu günde yalan söylenebileceğini düşünüyorlar. Bu düşünce ve de gelenekle ilgili görüşünüz nedir?

Cevap:

Allah’ a hamd olsun.

Yalan söylemek hiçbir şekilde caiz değildir(Kuran ve sünnette belirtilen bazı durumlar dışında). Ve, bu günde veya her hangi bir günde kafirlere benzemek ve onlar gibi olmak caiz değildir. Çünkü, Allah Resulu Muhammed(sav) şöyle söylemiştir:

“ Her kim bir kavime benzer ise o da onlardandır”
Kaynak:
Şeyh Salih Fevzan’ın Şaka Magazinindeki fetvalarından alınmıştır.(no:32)

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Ce: Bir Nisan Şakası

Biz de Nisan ın dışındaki günlerde şaka yaparız, olur biter. :D
Özellikle okullarda öğrencilerimiz 1 Nisan şakasına pek hevesliler.
Hoş olmadığını defalarca söylüyoruz ama çocukluk işte.
Hevesleniyorlar.
Geçen sene, sınıf defterinin arasına örümcek maketi koymuşlardı; Allah'tan o gün katta nöbetçiydim, koridorda dolaşırken görmüştüm. Bekledikleri gibi olmadı, korkmadım. Hiç tepki vermedim. Örümceği alıp, doğru çöp sepetine attım. :D

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Ce: Bir Nisan Şakası

1 Nisan Başlangıcı 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan'a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı