Bir Kötü Alışkanlık Olarak İnternet

EGELI EFE

Doçent
İnternet'in ne olup ne olmadığı, neyi yapıp neyi yapamayacağı üzerine bol bol yazılıp çiziliyor. İnternet'in hayatımızda tuttuğu yerin hangi dengeye ulaşacağı, belki önümüzdeki beş-on yıl içinde daha iyi anlayacağımız bir konu; yaşayarak, deneyerek göreceğiz. Son beş yıldır tartışılan bir konu daha var: İnternet bir kötü alışkanlık mıdır peki? "Evet, hem de nasıl kötü bir alışkanlıktır diyenler" var. "İnsanların aile , okul, ev, iş sorumluluklarını bir kenara bıraktıran, teknoloji devriminin bütün nimetlerinin yanında gelmiş olan tehlikeli bir musibettir İnternet bağımlılığı; tanımlanması, teşhis ve tedavi edilmesi gerekir" diyorlar. Onlara göre, İnternet üzerinden cinsellik ve kumar tutkusu yüzünden insanlar boşanmakta, işyerlerinde çalışanlar dalga geçerek patronlarını zarara sokmakta, üniversitelerde öğrenciler bilgisayar laboratuvarlarında çalışıp bilime katkıda bulunacak yerde sohbet etmekte, bütün gece İnternet'te oyun oynayan çocuklar ertesi gün okulda uyuyakalmakta.

1. Yalnızca birkaç dakika harcamaya niyetli olduğunuz halde, bilgi aramak için saatler harcadığınızı fark ediyorsunuz.
2. Çalışma arkadaşlarınıza, özel hayatınızdaki arkadaşlarınıza ya da eşi, nize bilgisayar başında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylüyorsunuz
3. Monitörün başında her oturuşta saatlerce kaldığınız için fiziksel sorunlardan mustaripsiniz.
4. Sürekli olarak bir sonraki İnternet oturumunu iple çekiyorsunuz.
5. Aradığınız bilgiyi bulmaya hep "bir adımcık" kaldığını düşünüyorsunuz.
6. Anonim bir kişiliğe bürünmek size heyecan veriyor, insanlarla İnternet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaktan daha kolay buluyorsunuz.
7. E-postanızda bir şey var mı diye bakmak için zorlayıcı bir istek duyuyorsunuz.
8. İnternet'e girmek için yemek öğünlerinize, derslerinize ya da randevularınıza boş veriyorsunuz.
9. Bilgisayarınızın başında bu kadar fazla zaman geçirdiğiniz için suçlu- luk duyma ve büyük bir zevk alma arasında gidip geliyorsunuz.
10. Bilgisayarınızdan uzak kaldığınız zaman canınız bilgisayar çekiyor ve yoksunluk semptomları gösteriyorsunuz.

İnternet, kurduğu "dünya içinde dünya" ile, gözümüzü alan, bizden vaktimizi isteyen, bizi hep bir sözcüğü daha aramaya, bir bağlantıyı daha tıklamaya çağıran bir alem..

bilgisayar internet televizyonu çoktan geçti sanırım. televizyona kötü diyenler mumla arayacak gibi.

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
bir insan arkadaşlarıyla veya sevdikleriyle vakit geçirmekten daha çok bilgisayar başında vakit geçirmeyi seviyorsa bunun nedeni sizce ne olabilir?

EGELI EFE

Doçent
Aslında bu konuyu burda açmak hataydı..Kimsenin ilgisini çekmemiş..Sizden başka..Hepinize teşekkürler göz attığınız için..

H

hod-ray

Guest
&Ta-Ha&' Alıntı:
bir insan arkadaşlarıyla veya sevdikleriyle vakit geçirmekten daha çok bilgisayar başında vakit geçirmeyi seviyorsa bunun nedeni sizce ne olabilir?
Bunun cvbini bilen varsa bana da söylesiiinn:(

H

hod-ray

Guest
benim anlamadığım yer "kız" kısmıydı:O Bi kız için neden bilg başından kalkmiim ki:)ehuehuehu,neyse...

B

benja

Guest
hod-ray' Alıntı:
benim anlamadığım yer "kız" kısmıydı:O Bi kız için neden bilg başından kalkmiim ki:)ehuehuehu,neyse...

ben erkekler acisindan yaklastim olaya.. kizlari nerden bileyim yahu =)

kadem

Profesör
bağımlılık yapmasının nedi araştırılabilir.

acizkul562

Üye
evet kardeş sana ktılıyorum gerçektende haklısın hatta ben kefilim kime biliyormusun kendime kefilim ben alıştım internetten başka bir yere gitmek istemiyordum...

ozti

Asistan
bir zamanlar nerdeyse gün boyu çıkmıyordum ama şu anda kendimi dizginleyebiliyorum çok şükür

zelal

Asistan
olabilir aslında fazla abartanlar var gün boyu online olanlar gibi

melde

helina_roje
yararlı olduğu konularda çok bunlarıda göz önünde bulundurmak gerek

acizkul562

Üye
ha evet buda var gerçekten bunu unutmayalım değilmi...:dancing:

EGELI EFE

Doçent
melda' Alıntı:
yararlı olduğu konularda çok bunlarıda göz önünde bulundurmak gerek

Yararı var bunda hemfikiriz..Ama tabiki zararı da var bunu inkar edemeyiz..Önemli olan internetin nimetlerinden mümkün olduğunca yararlanabilmek ama zararlarınıda en aza indirgemek..Dengeyi sağlamak gerekir..

ozti

Asistan
€G€Lİ_€F€ kardeşimin dediği gibi dengeyi sağladıkça sorun yok aşırısı zarar buna bende inanıyorum

Kajin

Paylaşımcı
bağımlılık derecesinde olacağını sanmıyorum

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
EGELİ EFE arkadaşıma teşekkür ediyorum.. mühim bir konu gerçekten.. dikkatle okumanızı tekrar söylüyorum... internetin günümüze nasıl etli ettiğini bir defa daha yakından gördük... aslında bu gerçekleri bizzat biz yaşıyoruz ama.. gözardı etmeye çalışıyoruz belkide...