Bir kitapla başladı

mostar

Profesör
BİR KİTAPLA BAŞLADI
21985.jpg

Zarifoğlu’dan sonra var oldum
Yavuz Selim Güneş’i tanıyanlar aktif kişiliğiyle bilirler. Ya peki, durgun br lise öğrencisiyken nasıl oldu da böyle oldu?

02 Aralık 2010 Perşembe 18:00
Hatay’ın Aktepe kasabasındaki gazete bayisine gelen tek Cafcaf dergisinin daimi müşterisiydi. Bir mizah dergisi genç hayatının seyrini değiştirdi. Durgun (!) lise talebesi dur durak bilmeyen bir genç kaleme dönüştü.
21984.jpg

Cafcaf'la başlayan yolculuk
“Cafcaf dergisiyle tanıştıktan kısa bir süre sonra internette Cafcaf Forum’u kurdum. O aşkla ve şevkle 24 saat uyumadım, forumu çalışır vaziyette ziyaretçileriyle hemhal olmuş gördüğümde gözlerimi kapattım.” Diyor Yavuz Selim.
Cafcaf Mizah Dergisi'ne çok emek veren bu delikanlı bildiğimiz kadarıyla Hatay’ın ilk Cafcaf temsilciliğini de yaptı. Daha sonraları Cafcaf’ın tüm temsilcilerinin koordinatörlüğünde bulundu.
Lütfi Arslan ona Genç'liği hissettirdi
İstanbul’daki bir akraba ziyareti için on beş günlüğüne geldiği bu şehirde Genç Dergi Genel Yayın Yönetmeni Lütfi Arslan'la tanıştıktan sonra bu şehrin delikanlısı oldu. Genç dergide yazarlık yaptı, röportajlarda bulundu, editörlük de yaptı. Şimdilerde ise Genç Dergi’nin yazı işlerinde mesleğini devam ettiriyor.
Amacı iyi bir gazeteci olmak
Mesleği mi? Yavuz Selim Güneş “gazeteci” olmak istiyor. Bu yönde adımlarımı atıyorum, diyor. Genç Dergi’de Türk Basınında diğer dergileri de takip etme ihtiyacı duymuş, onların içeriklerini okuyucularına sunduklarını ve sunamadıklarını merak etmiş ve tüm dergileri bir arada görebilmek adına aslında kendi ihtiyacı için dergilik.com’u kurmuş.
Dergilik için üç yüze yakın dergi ile görüşmüş, yüz seksen kadarıyla anlaşmış yaklaşık yüz elli dergiyi ise her yeni sayıları çıktığında sitede tanıtmış. “Şu sıralar gerekli ehemmiyeti veremiyorum, diyor sitesi için. Ama pek yakın bir zamanda Türkiye’de bir ilk olan Dergilik internet kullanıcılarına basılı dergileri tanıtmaya devam edecek gibi.
Yavuz Selim, Sabah Gazetesi’nin Cumartesi ekinde gazeteciliğe başladı bildiğim kadarıyla. Daha sonraları ise Sabah Gazetesi’nin Kültür & Sanat sayfasında haberlerini okumaya başladık.
6827.jpg
Edebiyatın kapısını da zerafetini de Asım Gültekin gösterdi

Asım Gültekin'le tanışana kadar ben başka biriydim, şu anki bendeğildim, diyor Yavuz Selim. Nasıl? Diye sorduğumda ise Asım Gültekin sayesinde “edebiyat”ı tekrar keşfettiğini açıklıyor. Ve şöyle devam ediyor: “Hayatımın dönüm noktası Asım hoca’nın beni Cahit Zarifoğlu’nun kitaplarıyla tanıştırması oldu.”
Şimdilerde yurt içinde ve yurt dışında Yavuz Selim Güneş'in ön ayak olduğu “Zarif Haykırışlar” her ay düzenleniyor. Ne diyelim? Keşke böylesi delikanlıların sayısı daha çok olsa..

Cüneyt Çelik