Bir Kişi Kafirim Derse Kafir olurmu?

melde

helina_roje
müslüman bir kişi ben kafir oldum derse acaba dinden çıkmış kafir olurmu? merak ediyorum bunun dindeki yueri nedir? bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi?

Enes

İhvan Forum Üye
dil ile ikrar kalp ile tasdik gereklidir... kafir olmak öyle kolay değildir...

kafirlik lafla değil icraatla olur ama lafı günahtır...

En doğrusunu Allah bilir...

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
melda' Alıntı:
müslüman bir kişi ben kafir oldum derse acaba dinden çıkmış kafir olurmu? merak ediyorum bunun dindeki yueri nedir? bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi?
....

Yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir hadis vardı:
"Her kim mü'min kardeşine "kafir" diye hitap ederse, o iki kişiden birinin kafir olmasından korkulur."
Yani, "kafir" diye hitap eden kişi, küfre düşebilir.
Söz ile, o kelimeyi söylemek bile tehlikeli anladığım kadarıyla.
...

Kişi kendisi için, "Ben şöyle şöyle yaptım; kafir oldum." derse, tevbe istiğfar getirip, imanını tazelemeli.

züleyha

Üye
hayır amel önemlidir dil' ile diyebilir ama fiili bir durum yoksa tövbe eder yani tacdidi iman olur ve söylediği kelimenin bir hükmü kalmaz yani kişinin ben kafirim demesi yetmiyor kafir olmak için bir kafir gibi davranmak gerekiyor..

HuBeyB

Asistan
yaa böyle seyleri ne diye düşünüyoruz biz anlamıyorum :)

ne dil ne de kalple Allah bize o kelimeyi söylemeyi nasip etmesin inşallah :)

"haTTat"

Paylaşımcı
HuBeyB' Alıntı:
yaa böyle seyleri ne diye düşünüyoruz biz anlamıyorum :)

ne dil ne de kalple Allah bize o kelimeyi söylemeyi nasip etmesin inşallah :)

Amin yalnız bu tip şeyler önemlidir yabana atmamak gerekir. Amenna sadece dil ile olmuyor ancak bazen öyle şeyler çıkıyor ki insanın ağzından Allah korusun şirke veya küfre düşürebiliyor insanı.
Din öyle basit birşey değil. İnsanın her saniye hem harekâtına hem de kelimâtına âzamî dikkat etmesi gerekir..

Bedrin_Aslanı

Profesör
İstiğfar etmesi gerekir. Birisi müslümanmısın diye sorduğunda inş müslümanım demek bile adamı küfre götürür. Şöyle birşey daha var. Kalbe gelmeyeni dil de söylemez. Bir insan durduk yere ben kafirim de demez. Kalplarimizi tamamen Allah C.C yöneltmek ve nefsimizi müslüman yapmamız gerekir. Allah C.C yolunda herşeyi yok sayıp birtek O'nu var bilmelidir.

feyza:)

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
tövbe etmek gerekir muhakkak... ama anlamadığım bi müslüman neden ben kafirim desin ki :S
malesef baskaları hakkında "kafirdir ","o zaten dinsiz" şeklinde yorum yapan oluyo ..adımcanın dediği gibi yorum yapan kişiyi küfre düşürür bu ... fakat kişi nie kendi kendine ben kafirim desin alala anlamadım hakkaten :)

Benim bildigim söyledir. din ile evlilikte saka olmaz Eger kim dinden ciktim veya bu tür kelimeler kullanirsa dinden cikmis olur ozaman yeniden dine girmesini gerektirir.Birde her kim karisina sakadanda olsa 3 defa bosol ,bosol,bosol derse ozmaan bosanmis olur.

Beyazid

Üye
eger dedigi dogru degilse o laf ona geri doner kendisi kafir olur.

angelll

Üye
Kafirim demek doğru değildir... Mantıklı olarak biraz düşündüğümüzde de bunun çok manasız ve de cüretkar bir ifade olduğunu görürüz... Bu kendini alçaltmak "ben aşşağıyım, tüm müminler yüksek" demek manasında bile söylenecek söz değildir... Allah korusun "kafir" kelimasi o kadar kolay kime yakıştırılabilir??? Bİr mümin başka mümine "kafir" deyince kendi kafir oluyorsa, kendine söylediğinde ki akıbeti düşünmek lazım gelir!!!...

ALI25

Kıdemli Üye
müslüman bir kişi ben kafir oldum derse acaba dinden çıkmış kafir olurmu?merak ediyorum bunun dindeki yeri nedir?bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi?
Eline saglik sen sag ol bu soru icin Melde.

Bu kisinin deyis tarzi veya bunun bu konuda düsüncesi ve birde bunu nasil görüp aklinca degerlendirmis olmasi bu gibi seyler ilk aklima gelenler oldu suanda.