Bir kac kelimen olsun kiyida kösede...

.şüheda.

depresif polyanna
Hayatında hiç balta tutmamış, odun kırmamış, bir sobayı tutuşturup ısınmanın keyfine varmamış…Bir çeşme başında kuyrukta bekleyip bir bidon su doldurmamış…Yer yatağından uyanıp, yer sofrasında aynı kaba kaşık sallamamış…Gaz lambasının titrek ışığında kitap okumamış…Kuzine’de ekmek kızartmamış, portakal kabuğunu o kızgın demirin üstüne koyup odasına rayiha katmamış…
Ve fakat hayatı anlamaya çalışıyor genç adam;
aşkı anlamaya çalışıyor…

Senin kelimelerin yok; sen ona yan önce…

Nasıl söyleyeceksin kalbindeki yangını?

Nasıl?

Nasıl “Yunus” olunacak?

Oduna gerek yok ki, düzgününü arasın garibim…

Doğal gaz faturaları da “otomatik ödeme”de…

Hani yollayıp fatura ödetsen, kuyrukta beklesin, sabrı öğrensin diye…

O da yok…

Kelimeleri de yok…

Sadece; slm, nbr…

Ama haklarını yemeyelim; sanal olan her şeyi kavramış durumdalar…Sanal: Gerçekte yeri olmayıp, zihinde tasarlanan, mevhum, farazi… (TDK Sözlük)Aşkına dair bir cümle yaz… Mektup veya kart… Postaya ver… Aşkın o postayı beklesin…

Sen de cevabını…

Ama olmaz…

SMS veya MSN varken…

İster çiçek yolla anında görsün ekranında…

İstersen “gülümseyen” bir yüz…Cevabın gelmesi de beş-on saniye…Bir kalp veya “kızgın” bir yüz…

Beklemek öğrenmektir hâlbuki…

Isınmak için odun kıracaksın, sobayı tutuşturacaksın…

Vücudun ve beynin çalışacak.

Beyin “kelimelerle” çalışır..

Kelimelerle düşünürsün…

Düşündükçe öğrenirsin…

Gün gelir de elektrikler kesildiğinde veya sular veya doğalgaz…Telekomünikasyonsuz kaldığında…

İşe yarar…

Ateşi, suyu, toprağı hatırlarsın…

Konuşacak kelimelerin olur…
Murat Başaran

NehaR

HüZüNBaZ
Bu yazı bana herşeyin kolaylaştığı bu zamanda çok eksikliğini duyduğum mektuplaşmayı hatırlattı.Artık kimse kimse için kağıdı kalemi eline alıp mektuplar yazmıyor.Yalarken hep dilimi kestiğim zarfların içine bir mektupla beraber , kurutulmuş çiçekler koyup sevdiklerine göndermiyor..Postane köşelerinde sıra beklemiyor...Postacılarsa faturadan başka bir şey getirmiyor....

Ne yazık teknoloji getirdiği kolaylıkların yanında güzellikleri yok ediyor..Msn, e- posta derken bir tıkla uzaklar yakınlaşıyor... Ama sanki biz bizden uzaklaşıyoruz?

ALI25

Kıdemli Üye
ilkönce insanin icinde olacak ve o icinden gelecek güzel bir sey yada hos bir sey de olsa biiznillah.

elbiss

Ordinaryus
Yazıları okuyunca eski anılarım aklıma geldi o geniş ailenin verdiği ferah ortam aklıma geldi...

çok eskiden okula giderken sobada annemiz bize kızarmış ekmek kızartır sabah bizden önce kalkar odayı sıcak tutardı üşümeyelim diye...Bu arada sobada kızarmış ekmeğe salça yada terayag yada peynir sürmek çok güzeldi...

Eskiden ekmek kuyruklarına giderdik girerdik halk ekmeği hem ucuzdu hemde çok fazla üretilmediği için geldiği gibi erken biterdi ekmek alabilmen için önceden yazdırman ayırtman gerekiyordu....

Eskiden uzakta ki akrabalarımıza mektup yazardık aslında en son yazdığım mektubum 2000 yılında oldu son ana kadar direndim ama sonra akrabalarım artık cep teleofnunu kullan dediler :) ve bu direncim mektup adına bitmişti..

Bir dönemler Pul biriktirme koleksiyonları olurdu bende o dönemler bu fırtınaya kapılmıştım oldukça güzel pul koleksiyonlarım olmuştu ama o heveste bir gün bitmişti yada bitmek durumunda kalmıştı...

Bir dönemler eski para biriktirme hevesim olmuştum olabildiğince biriktirmiştim ama şimdi tozlu raflarda kaldı yüzünü açıp baktıgım dahi yok..

Taso oyunları vardı oldukça guzeldı hatta bir donem yapıştırmalı bir çıkartma bırıktırmıştım 99 taneydı 98 tane sını bulmustum değiş tokuş ile sonuncu olan 99 u bulamamıstım zor çıkıyor dediler çok araştırdım hiç bulamadım bende o boş yere resmini elimle çizmiştim :) firmaya göndermiştim ama hiç hediye göndermediler çocuksun işte beklersin bir umut o kadar 98 tane birikmiş 1 tanesi eksikde değil elle çizmişim gönder işte şu wolkmen hediyeyi...

Wolkmen derken o zamanlar kaset çalar ve oldukça ragbet olan pahalı olan bir müzik dinleme cihazıydı sonrasıda CD Man ler çıktı ki ...hey gidi günler zaman çok çabuk geçiyor yaşlandık mı ne acaba :)

sony-walkman.jpg

eski zamanlarda çocukluk dönemlerimizde birdebir taştan taşa kuytu kovalanmaç yakalanmaç gibi geleneksel oyunlar oynardık şimdi ki dönemlerde ise counter strıke gibi bilgisayar oyunları yerlerini aldı...

Eskiden bayramlarda el öpmek için oldukça uzaklığa kadar giderdik şimdilerde ise dayı amca teyze bir kaç komşu ve bitti bu kadar..

Eskiden akrabalar olarak toplaşır bir arada birlikte eğlenir günler yapar toplanırdık şimdilerde ise işim var işler yogun vss değip ugramaz olduk...sorsak tv de bugun dizi hangısı herkes söyler...oysaki eskiden misafırlık muhabbet tadında geçer buyukler ile biz çocuklar aynı odalarda olur herkes kendi sohbetini yapar biz çocuklar ise aynı odada oyunlar oynar ve buyukler bizlere hiç kızmazlardı şimdilerde ise buyukler cocuklar ses yapmasın diye ayrı odaya götururler

Eskilere dair söylenecek o kadar çok şey olur ki ....

Şöyle gerilere doğru bakıp süzdüğümüzde aslında güzel ama zorlu devirlerden geçmiştik belki ama tat vardı hayat vardı can vardı....şimdilerde ise sadece yaşam mucadelesinden başka birşey görebilmek çok güç olsa gerek..

Öyle.

ALI25

Kıdemli Üye
@elbiss abi bu yazi mi senin kiler neden ise cok kere birer mektup oluyor ve bunu da sen biliyormusun.

elbiss

Ordinaryus
@elbiss abi bu yazi mi senin kiler neden ise cok kere birer mektup oluyor ve bunu da sen biliyormusun.

Mektuptan kastım zarf içine koyup yurtdışına yada şehir dışına gönderdiklerimiz en son mektubumu 2000 yılında göndermiştim karşılık cevap olarak ise bana Kurban bayramında Bayram kartvizit Tebriği atmışlardı...

zarf.jpg

Sonrasını ise cep telefonları halletti.. vss işte..iyi kötü birşey demek yanlış olur...

Çunku herşey zamanın en iyileriydi...

Bu zamanda nasıl cep telefonları iyi ise gelecekte cep telefonları aynı mektup gibi gidecek tozlu raflarda olacak tıpkı geçmişte olan telgrafların tozlu raflarda oldugu gibi

Cep telefonu yerine Gelecekte bana Yeni Nesil Teknolojı olarak neler olabilir diye soracak olursanız??...

Hologram görüntülü akıllı cihazlar olacak...elinizde kare yuvarlak üçgen vss cisimler olacak işte bu cisimlere sadece sesle komut vereceksiniz sesle hologram gece gunduz konusma yapacaksınız karsıda ki sızı gorecek hologram olarak sizde karsıdakını hologram olarak göreceksiniz....

Sadece profıl olarak...ne kadar tam anlatabildim bilemem....

Mesaj konusuna gelince gelecekte elleriniz benim şimdi yoruldugu gibi yorulmayacak bu konuda gonlunuz çok rahat olsun...

Yakın gelecekte belirtilerini hep birlikte göreceğiz sesli olarak mesaj yazacaksınız...sizin sözlerinize göre ülke dilinize göre mesaj yazacaksınız biraz uzak gelecekte ise görüntülü akıllı hologram CEP CİHAZ ları ile artık İNTERNETE girerken internette bilgisayardaymış gibi görüntülü hologram ile dolaşacaksınız isterseniz tasıdığınız kare yuvarlak ucgen vss cıhaz ekranında da olabilirsiniz size kalmış...

Gelecek o kadar AKILLI teknolojilerle dolu ki anlatabilmek hepsini söyleyebilmek çok zor bizler hepsinı görebilirmiyiz bilemem ama benim bildiğim birşey var o da her zamanın urunu yada teknolojısı devrın en guzelı ve en ıyısıydı....

Tıpkı telgraf tıpkı mektup tıpkı cep telefonu tıpkı gelecekte ki akıllı hologram cep cihazları...vss ıste..

Gelecekte ki akıllı hologram cep cıhazları o kadar şeffaf o kadar saydam ve narın olacak kı bazıları yuzeyı sut beyazı gibi olacak halde olacak....

Bugun böyle birşey olamaz diyeceksiniz ama yarın olanlarda diyecekler ki elbiss dogru soyledı diye :)

O yuzden eskıde guzel yenıde onemlı olan anı ve zamanı yaşarken hangı teknolojı olursa olsun INSANLIK hıç bozulmasın bu tüm İNSANLIK için en onemlı konu çunku ılerıde ki insanların bu birlikteliğe ve beraberliğe çok ıhtıyacları olacak

Kı o ılerıde bızler olabilmemiz çok zor çunku çok ılerı zamanda çok şanslılarsa o zamanda INSANLIK herdaım ılk gunku kadar guclu ve guzel kalır Umarım bugunlerde hayal ettıgımızden daha ıyı sevıyede INSANLIK olarak hoşgoru ahlak deger ve ınanç ve hatta manevıyatları duzeylerinde daha iyi olabiliriz diyelim hayırlısı olsun...

-----------------

Benım yazdıklarım mektup olması çok zor hehe :) olsa olsa ılla birşeyler olacaksa anca KİTAP olurlar :)

Böyle.

ALI25

Kıdemli Üye
Benım yazdıklarım mektup olması çok zor hehe:)olsa olsa ılla birşeyler olacaksa anca KİTAP olurlar:)Böyle.
Senin yazilar ilk hetab da birer mektup olur ve sonra bu mektuplar birer risale olur ve makale daha sonra kitabcik ve kitab olup cikarlar diye sanada derim.