Bir çok iftiranın aksine aleviliktede abdest vardır ve Alınısı aşagıdaki gibidir;

korakademik

Ordinaryus
Bir çok iftiranın aksine aleviliktede abdest vardır ve Alınısı aşagıdaki gibidir;

BELKİ BAZILARI ABDESTİN SADECE TEMİZLENMEK DEĞİL PEYGAMBERİMİZİN VE EHLİ BEYTİN ABDESTİ NE MAKSATLA ALDIĞINI ANLAR (YOL DA ERKANDA BİZİM DOSTLAR)

ŞEKLEN NAZMAZIN KILINMASI Bİ ANLAM İFADE ETMEYECEĞİ GİBİ ABDESTİNDE SEKLEN ALINMASI BİR ŞEY İFADE ETMEZ.

HACI BEKTAS-I VELİNİN DEDİĞİ GİBİ

"İÇİ NECASET DOLU Bİ ŞİŞEYİ İSTEDİĞİN KADAR YIKA İÇİNİ YIKAMADIKTAN SONRA BOŞTUR"

Tarikat abdesti, İkrar cemi (aleviliye-Yola kabul töreni) öncesi, can'ın İkrar'ın dan önce Rehber tarafından aldırılır.. ikrar devam ettiği müddetçe tarikat abdestti yenilenmez... (tarikat abdesti bir kereliğe mahsustur Yoldan düşmekdikçe tekrarlanmaz.)

Alınmış Abdestim aldırırlarsa
kılınmış namazım kıldırırlarsa
Sizde şah diyeni öldürürlerse
Bende bu yayladan şaha giderim
(Pir Sultan Abdal)

Tarikat abdesti yola girecek cana rehber tarafından aldırılır ve aldırılırken çeşitli tavsiyelerde bulunulur:

a) Ellerini yıkatırken " ey talip! ezelden bu ana gelinceye kadar Tanrı'nın yasak ettiklerine el sürdünse cümlesinden arı olmak için ellerini yumak Cenab-ı
resul'un sünneti seniyesidir YIKA!

b)Burnunu yıkatırken "ey talip! Elest Bezmin'nden bu ana gelinceye kadar kokladığın iğrenç kokuların giderilmesi için burnuna su vermek Muhammed Mustafa'nın sünneti seniyesidir. YIKA

C) Yüzünü yıkatırken "Ey talip! Ezelden bu ana kadar yüz kızartıcı işlerin cümlesinden arı ve beri olmak için yüz yumak Cenab-ı Hakk'ın farzıdır. YIKA!

D) Kollarını Yıkatırken: "Ey talip! Bu ana gelinceye değin kol sarmış olduğun yasaklarının cümlesinden temizlenmek için kollarını yumak Cenab-ı Hakk'ın farzlarındandır YIKA!

E) Başını mest ettirirken: "Ey talip! Baş abanın en değerlisidir. Gövde insanı tasıyıcı, baş bilip anlayıcıdır. Akıl ve fikir başta gerekir. Bu ana değin akılsızca yaptığın işlerin, işlediğin suçların cümlesinden arı ve beri olmak için basını YIKA!... Bu dahi Cenab-ı Hakk'ın farzlarındandır.

F) Ayaklarını yıkatırken: "Ey talip! ezelden bu ana kadar tanrı rızasına uymayan günah ve suça götürür yerlere vardın ise cümlesinden arı ve beri olmak için ayağını mest edesin. Bu dahi Cenab-ı Hakk'ın farzıdır.

Rehber kurulanması için talibe havlu verirken: " ey talip! ervah-ı ezelden, nahn ü kasemnadan bu yana gelinceye kadar işlemiş olduğun şirk ve hatadan, masiva çamurundan silinip pak olmak içindir. SİL!"

Ardından "Ey talip! Bu yıkanan yerleri temizlemekten maksat, bu uzuvların ile yapılmış suç ve başkaldırmaların var iseseni ve oralarını bunlardan temizlemek içindir. Bu abdest, İmam cafer-üs Sadık erkanındandır. cenab-ı hakk erenler abdestinde sabit kadem eyleye Allah, eyvallah. HU DOST"

Allah Eyvallah... Gerçekler Demine Huuu Diyelim..

Alevi-Bektaşi Erkanına göre Namaz anlayışı ise şöyledir...

Alevilerin Ayin-i cem de kıldıkları namaz, iki rekat olup, sadece farzlar vardır. sünni namazındaki sünnetler burada yoktur. Alevi namazında şekilden ziyade öz önem taşımaktadır. Alevi namazında secdenin nasıl olması konusunda bakınız İmam Caferi Sadık'n buyruğunda neler deniyor?

Alevi, ayini cem de namaz esnasında baş secdede iken, kendi kendini dara çeker, o ana değin yaptıklarını ölçer, yargılar kendi özü ile yüzleşir, hiç kimsenin tanıklığı olmadan, şikayeti bulunmadan özünü yargılar, ve de kendi suçunu kendi gözü ile görür. Secde bir çeşit aynadır. Çünkü secde de sadece tanrı ve kişinin kendi vicdanı vardır. O Tanrı ki her şeyi görücü ve bilicidir. Bu nedenle Alevi ölmeden ölür, hesabını burada verir ve öle gider öte tarafa, yine bu nedenledir ki ayin-i cem başlarken pir herkesin birbirinden razılık almasını şikayeti suali olanı olup olmadığını cemaate sorar.

Alevi namazında kıble cemal cemaledir ( yüz yüzedir). Hakkın evi gönüllerdir. Çünkü Alevi anlayışında, aynı Mekke de hacıların birbirinin yüzüne bakarak kadın erkek karışık kıldığı namaz gibi, Aynı kırklar ceminde İki cihan sultanı Muhammed Mustafa'nın kıldığı gibi.....

Yüce Allah hepinizin kıldığı namazı Kırklar namazı niyetine kabul ve makbul eyleye , Allah Eyvallah, şeyhen İllah. Hu diyelim gerçekler demine...

saygı ve Sevgilerimle Degerli Canlar...

not: internette başka konu araştırırken karşılaştım paylaşmak istedim bana ilginç geldi aynı yurttayız ama yabancı gibiyiz alevilerler

Ebu'l-Feth

Doçent
İhvanım benim bildiğim alevilik, şialığın bir kolu olarak türkiyede yayıldı... Ve şialıktaki eksikler neyse ve daha fazlası ile aleviliğin üzerine yüklenerek şekavet düşkünü insanların mezhebi oldu... Bu demek değildirki alevilerin hepsi sapık bir görüşte... hayır kimi aleviler sünnilerden daha müslüman şekilde yaşamaktadır ve sadece adlarının alevi olarak kalmasını isteyen bir küçük topluluktur... Aslında alevi demek Hz.Ali (k.veche)'yi seven demek... bu manada hepimiz birer aleviyiz ama asıl manada O'nu seven herkes ise Muhammedi(S.A.V.)'dir. vesselam.

alanyali07

Kıdemli Üye
Güzelim "abdest"i de ne hale getirmişler..:)
Nasreddin Hocaya bir leylek getirmişler, Hoca sormuş "bu nedir" .."Hocam bu leylektir,bir kuştur"..Hoca da hayatında hiç böyle kuş görmemiş,almış makası eline leyleğin ayağından kesmiş kısaltmış,kanadından kesmiş kısaltmış,gagasından kesmiş kısaltmış,tüylerini kısaltmış , "tamam şimdi kuşa benzedi" demiş..:D
Bunların abdesti de böyle herhalde..Ne var ne yok kesmişler biçmişler kafalarına göre..

korakademik

Ordinaryus
herkes İslamı tek kalıp halinde yaşıyacak değil ya
bence hoş açıklamalar var .

bir kitaptan alıntı değil sanırım.
yazıyı hazırlayanın eksik anlatımı da olabilir.

Ebu'l-Feth

Doçent
Hak mezheblerimiz var dimi, hanefilik, şafilik, hambelilik, malikilik.. diğerlerinde sakat ve eksik görüş ve itikatlar var... dolayısıyla sağlıklı ve dinimiz açısından sağlam oldukları söylenmiyor bunu ben değil çoğu ehl-i sünnet alimimiz bu şekilde kabul etmiştir... önceki yazımda söylediğim gibi alevilik şuanki amel ve görüşleriyle tamamıyla şialığın uzantısıdır ve o mezhebde sağlam değildir... vesselam

alanyali07

Kıdemli Üye
herkes İslamı tek kalıp halinde yaşıyacak değil ya
.
tek kalıptan kastınız nedir bilemiyorum da, tek kalıptan kastınız "herkes kafasına göre istediği gibi bir kalıp çıkarabilir,ve bunu yaşayabilir" diyorsanız, itikadınızı kontrol edin derim kardeşim,bu kalıp ehl-i sünnet dairesinde olduğu müddetçe haktır..
"hoş açıklamalar" demeniz de ayrı bi üzücü durum..Ben sizi Risale-i Nur'dan faydalanan birisi zannediyordum yazılarınızdan..Risale-i Nurlardan faydalanan birisinin böylesine ehl-i sünnete uymayan yazılar için "hoş" demesi uygun değil..
Hakk'ın hatırı alidir, başka hatırlara feda edilmez..

korakademik

Ordinaryus
bir söylemdi kim ne zaman söylemiş hatırlayamıyorum

tek kişilik mezhep imamları var! gibi birşey hatırlıyorum.

ben hoş açıklamalar derken yazım kuralları ve ehli sünnet ile olan benzerlikleri kastedmiştim.

ıtri

Üye
Bu bilgileri bence önce bazı alevilerin okuması lazım.
Bir çoğunda namaz ve abdest diye bir şey yok diye biliyorum.
Zaten herşeyde böyle.
Pirimiz Hacı Bektaş-ı Veli, Hz Ali..vs.vs. derler.
Fakat onların esasa ait görüşleri hayatlarında yer etmemiştir.
Gerçi bizde de var o tip gariblikler.
Allah şaşırtmasın. AMİN.

Ebu'l-Feth

Doçent
Bu bilgileri bence önce bazı alevilerin okuması lazım.
Bir çoğunda namaz ve abdest diye bir şey yok diye biliyorum.
Zaten herşeyde böyle.
Pirimiz Hacı Bektaş-ı Veli, Hz Ali..vs.vs. derler.
Fakat onların esasa ait görüşleri hayatlarında yer etmemiştir.
Gerçi bizde de var o tip gariblikler.
Allah şaşırtmasın. AMİN.

Amin... Aslında güzel bir paylaşım ama bu formda alevi görüşlü arkadaşların olabileceğini sanmıyorum varsa yararlı olur... Aslında bu konu üzerine Merhum M.Esad Çoşan hocaefendinin(r.aleyh) bir kitabı vardı ismi hatrıma gelmiyor o çok güzel bir şekilde açıklama ve izah getirmiş... bileniniz varsa arkadaşlar hoş olur....

SeTTaR

Profesör
Benimde tanıdığım Alevi arkadaşlar var içlerinden bazıları beş vakit namaz kılar islamın gereğini hakkıyla yaparlar.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Hasan Mezarcı'nın dediği gibi Hz Ali diyerek gavurluk yaparlarsa ne anladım ben bunların aldığı abdestten...

Mühim olan itikâd, itikâd, itikâd...

İtikâd bozuk olduktan sonra amel fayda vermez...

mü'HÜR

Ordinaryus
Kesinlikle, en başta gelen itikâttır!

reis

Kıdemli Üye
Hasan Mezarcı'nın dediği gibi Hz Ali diyerek gavurluk yaparlarsa ne anladım ben bunların aldığı abdestten...

Mühim olan itikâd, itikâd, itikâd...

İtikâd bozuk olduktan sonra amel fayda vermez...
Kadir MISIROĞLU'da öyle diyor..

"Ula madem gavur gibi yaşayacaksın ne müslümanım diyorsun." :)