Bir Bilgisayar Acemiliğinizi Anlatın Bize

berxedan

Üye
İnşallah yanlış yere açmamışımdır konuyu.
Selamun aleykum arkadaşlar,

Hepimizin başından bazı acemilik maceraları geçmiştir bilgisayarla alakalı... Şimdi onları hatırladıkça kah üzülürüz, kah güleriz...

İşte bu anılarınızı paylaşmanızı rica ediyorum sizlerden...

Tabii ki önce ben başlayacağım...
pc yi ilk aldigima bilgisayarci fazla oynama isinmasin yanar dedi bende her saat basi yarim saat dinlendiriyordum cami felan acip sogutmaya calişiyordum tabi sonra isinmadan birsey olmayacagina beni zar zor inandirdilar tabi bilgisayari ogrendikten acip işlemciye baktim işlemci sogutucuya yapismişti zor kazidim valla

zorbey

Paylaşımcı
valla bu konuyu açtığın hoş oldu.Bende başımdan geçen bir hikaye anlatayım bari :D

şu an 3 yıllık biilgisayar öğretmeniyim,
Bundan yaklaşık 11 sene önce teknik lise bilgisayar bölümüne başladığımda okulumuzda intel 8086 işlemcili bilgisayarlar vardi.

Daha yeni tanışmıştım bilgisayarlarla. Birgün laboratuvarda öğretmenimiz bir soru sordu.

"Bilgisayarı yeniden başlatmak için elektrikği açıp kapama dışında ne yapabiliriz"

bende sazan gibi atladım (çok biliyomuş gibi)

"hocam BIOS pilini söker tekrar takarım dedim

Millet koptu.tabii öğretmende.. Aksine ben hala ısrarımı sürdürmeye devam ettim..(yazık bana rezil oldum :) )

(şimdi aklıma gelince kendi öğrencilerimin abuk subuk cevaplarına acayip gülüyorum)

uzun oldu hikaye hakkınızı helal edin :)

Selametle..Allaha emanet olun inşallah

HuBeyB

Asistan
ben de kardesimde yasadıgım bi olayı anlatayım:
Bazen bir seyler olur ve bilgisayar acılırken bir tusa basınız komutu verir ya
baktım kardesim tusa basmıyo klavyeye bakıyo
niye bekliyorsun bassana dedim
bir tusuna basın diyo ya biri arıyorum diyo :) :D :)

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Yukardakileri okudum da çok komik... :dancing:
Ben düşünüyorum da, öyle bir acemilik yaşamadım.
Üstelik lisans tezimi kendim yazdım, tam 172 sayfa.
Tezim Osmanlıca bir salnâmenin latinceye çevirisiydi.
Osmanlıca olduğu için, paşa paşa kendim yazmam gerekiyordu. :(
Bir bilgisayar kursuna gittim.
Kursun sahibine durumu anlattım.
Adam sağolsun, bir bilgisayarı bana ayırdı.
Daha önce bilgisayarın tuşuna bile basmadığımı söyleyemedim. :O
Oturdum harfleri araya araya kendim yazdım, tam birbuçuk ayda.
Ama beni o zaman, klavyede harfleri araken görseydiniz, herhalde çok gülerdiniz. :D
Benim acemilik de böyle işte. :O

Mndrs78

Asistan
Bende $ahit oldugum bir olayi anlatayim :)
Bir gun bir forumdaydim programlar bolumunde yeni bir program eklemi$ler....
Programin $ifreside www.silvershadoww.com diye bi$ey di galiba .
Bir arkada$ da programi indirmi$ ama bi turlu $ifreyi bulmami$ o da programi veren arkada$a dedi ki: karde$ ne oyle site veriyon dogru durust $ifreyi versene halaa halla :mad: :)
Biz de o na gormuyon mu $ifre www.silvershadoww.com o da diyor : eeeee giriyom siteye $ifre falan yok :D

şehidan

Asistan
...

Bende acemiyken bizim işyerinde bilgisayar vardı bu irsaliye fatura falan hep bilgisayardan yazdırıyorlardı yani kıymetliydi baya neyse acemiyiz ne olsa bilgisayar hata verdi amcamınoğluda ben yeni birşey öğrendim dedi ve ctrl alt ve del tuşlarının üçünede birden bastı ve ekrandada sanırım bilgilerin kaybolacağına dair bişeyler yazıyordu tabi bizde ne yapacağımızı şaşırdık şimdi irsaliye fatura falan hep o bilgisayardan yazdırıyorlardı bide bilgiler kaybolursa dedik mahvoluruz. İnanın gece gözüme uyku girmedi bu yüzden acaba bilgiler silindi mi diye ve işyerinede 1 hafta falan gitmedim:D

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Benim tek ve daimi sorunum, kullandığım programların, bilgisayardaki donanımların adlarını söyleyememem, unutuyorum:(...
Bazen işim oluyor, anlatıyorum kendi çapımda, ismini söylüyor "heh ondan işte" diye karşıdakini tasdikleyebiliyorum ve çok kötü bir durumda kalıyorum... Hayalim birgün bütün bunları aşabilmek ve doğru düzgün isimlerini söyleyebilmek....

GÜL-İ RANA

Profesör
benim deilde bir arkadaşımın başında geçen bişi
bnm bi arkadaş bi gün internet cafe ye giymiş tabi bilgisayarın B sinden anlamaz nese orda oturur ve bi tanıdık gelir ismide erhan şimdi derler işte arkadaşla konuşcaz biz msn yi bana açarmısın nasıl yapıcam fln oda işte böle yaz şunla boşluk bırak enter tuşu ile de yolla o da tmm der çocuk tam gidicekken bizim arkadaşş çocuğun arkasından bağırır
_erhan...... enrter tuşu hangisi
gerisi malum herkese rezil olur:yahoo:

NehiR

mütebessim :)
ben de bilgisayarı ilk aldığımda bilgisayarım donmuştu, kapatamıyordum. adam düğmeden kapatma başlat menüsünden kapat mutlaka demişti, donduğu için fare oynamıyordu iki saat falan bekledim bilgisayar ısınmaya başladı, gece 12 oldu ben de bilgisayarı aldığım kişiyi aradım nasıl kapatacağım diye. adam düğmesine bas kapat dedi :) hem adamı gece gece rahatsız ettim, hem de rezil oldum :)

FiGaN

Üye
Web sitesi
www.ezgimuzik.net
ben ilk bilgisayarla tanıştığım zamanları pek hatırlamıyprum, saolsun abim o zamanlar bana bir kaç şey gösterip "şunları şunları karıştırma, gerisinden bir şey olmaz rahatça kullan" demişti.. o söz öyle bir güven vermiş ki bana, çabuk öğrenmiştim kullanmayı..

fakat bir arkadaşım anlatmıştı, daha ömründe bilgisayar başına geçmeden , mause-klavye görmeden bilgisayar kursuna gitmiş, cep telefonunuda masaya koymuş, diyor ki :

-bilgisayarla uğraşırken, bi ara mause' u kaydırıyorum kaydırıyorum ekrandaki ok işareti kıpırdamıyor.. sonunda baktım ki heyecandan telefonumu tutmuşum habire masada sürüklüyorum :O

.....

benimde bilgisayar kursundayken excelde baya kafam karışmıştı, hocamızda saolsun açıklama yapma gereği duymaksızın habire formuller yazıyor da yazıyor.. o yazıyor bizde önümüzdeki bilgisayarlarda yazıyoruz.. ben bu papagan gibi yazma işleminden fena halde sıkıldım, dedim ki,

-hocam..
-efendim..
-şimdi biz bu formulleri yazıyoruz ya?
-evet..
-niye yazıyoruz? :eek:leyo:
ama habire anlamadığım bir şeyi yazmaktan çok canım sıkılmıştı.. :D

hoca şaşkın şaşkın önce bana sonrada bilgisayar derslerinden-office den iyi anlayan üniversiteli bir kaç kişiye baktı ve güldüler :confused1:

o sonra yine bildiği gibi anlatmaya devam etti dersini, ben bi kaç ders sonra ancak çözebildim formüllerin manasını :) ama formüllerin manasını çözmek yetmiyor, exceli kullanmayı hala bilmiyorum diyebilirim.. :)

seyyah_acem

YEŞİL TUAL
bilgisayarla ilk tanışmam biraz komik olmuştu benim icin. bi arkadaş bana msn den adres almıştı. şifresini ve ismini yazıp bana vermişti.neden vermişti hatırlamıyorum. ben de internet kafeye gitmiştim. msn nin ne olduğunu bilmiyorum tabi. adres çubuguna ismimle şifremi yazıp dakikalarca beklemiştim açılmasını :D:D:D sonra kafedeki biri yardım etmişti de ögrenmiştim ne olduğunu. utandım ama öğrendim sonunda.

Turkbeyi

Ordinaryus
ilk actikdan 5 dakika sonra :)bilgisayari cokerttim

secdenur

Havf & Reca
Ben ihvan forma ilk geldiğimde yazı kopyalayı bilmiyordum sağolsun arkadaşın birisi yardımcı oldu.Ayrıca ilk kez forumlara katıldığım için bir hoşgeldin bölümüne giripte selamlayamadım kimseyi...içimde bir ukte kaldı.şimdi selamlasamda vakit çoktaaaan geçti.

ayşirin

Şairane
Ben ihvan forma ilk geldiğimde yazı kopyalayı bilmiyordum sağolsun arkadaşın birisi yardımcı oldu.Ayrıca ilk kez forumlara katıldığım için bir hoşgeldin bölümüne giripte selamlayamadım kimseyi...içimde bir ukte kaldı.şimdi selamlasamda vakit çoktaaaan geçti.

ihvan kardeşim aynen bende sitelere giripte hoşgeldin bölümünü bilmiyordum bu yüzden ihvanda hoşgeldiniz bölümüne giripte ben geldim diyemediğim için içimde aynen ukte kaldı:)yeni üyelerin selam verip hoşgeldinizle başlamasına imreniyorum.ama bence geç değil birgün içimizde ukte kalmasın diye bir hoşgeldik girişi yaparız:Ddeğilmi?:eek:leyo:

VE ben bilg. konusunda pek acemilik çekmedim ama kopyalayıp yapıştırmayı ilk öğrendiğim zamanlar ben kopyalayıp yapıştırıyorum biliyonuz muuuu diyodum:O

girdap

Ordinaryus
Ortaokulda bilgisayar derslerinin hiçbirine girmemiştim bilgisayar kompleksim yüzünden... Arkadaşlar oyun oynamak için birbirini yerken ben köşe bucak kaçardım bilgisayardan:)

İlk tanışmamız da lisede olmuştu. Hoca Ms-dos'ta komut falan yazdırıyordu sanırım, tabi ben bilgisayarı açmadan bekliyorum. Gelip neden bilgisayarımın kapalı olduğunu sordu, ben de korkumdan açamadım diyemeyeceğim için bilgisayar bozuk demiştim. Allah'tan neden bozuk diye açıp bakmadı. :D

Şimdi de bilgisayar mühendisliği okuyorum işin garibi, nerden nereye:)

secdenur

Havf & Reca
ihvan kardeşim aynen bende sitelere giripte hoşgeldin bölümünü bilmiyordum bu yüzden ihvanda hoşgeldiniz bölümüne giripte ben geldim diyemediğim için içimde aynen ukte kaldı:)yeni üyelerin selam verip hoşgeldinizle başlamasına imreniyorum.ama bence geç değil birgün içimizde ukte kalmasın diye bir hoşgeldik girişi yaparız:Ddeğilmi?:eek:leyo:

VE ben bilg. konusunda pek acemilik çekmedim ama kopyalayıp yapıştırmayı ilk öğrendiğim zamanlar ben kopyalayıp yapıştırıyorum biliyonuz muuuu diyodum:O
bilmem bu fikri ciddi ciddi düşüneceğim :D

ya neden olmasın ilk teşebbüs bizden olsun. bak gör içinde ukte kalanlarda bizim gibi yazacaktır. hem bu bizim geçde olsa hakkımız de mi:O:O:O

Bahar

İhvan Forum Üye
bilmem bu fikri ciddi ciddi düşüneceğim :D

ya neden olmasın ilk teşebbüs bizden olsun. bak gör içinde ukte kalanlarda bizim gibi yazacaktır. hem bu bizim geçde olsa hakkımız de mi:O:O:O
evet secedenur bu sizin en büyük hakkınız.. hakkınızı arayın sessiz kalmayın.. her zaman yanınızdayım:eek:leyo::O

secdenur

Havf & Reca
tamam siluet hoşgeldiniz bölümü açtığımda mesaj yazmayı unutma bak