bir bilen varmı ?

Web sitesi
www.drcetiner.org
İhvan foruma cangülüm arkadaşım saniyenin tavsiyesi ile geldim hakikaten hoş.Yanlız benim bir sorunum var :thinking: Bana lütfen bu konuda bir bilgisi olan varsa beni aydınlatsın mümkünse kalbimin mutmain olması için delilli olsun bir hadis,bir sohbette olabilir.Arkadaşım ihvan evinde iki televizyonu var.Mürşidimiz hanımlarım pazara gitmesi hususunda uyarıda bulunmuş ,tavsiye etmemiş hanımları tedbire davet etmiş buraya kadar bir sorun yok ...Sorun ALLAHın emirlerine gelince (ama,fakat,lakin),(el gına-ü rüyetüz zina=gözler zina ederler hadisi)ni hiçe saymak,ama ehli sünnet ALLAHIN heremrini en ince detayına kadar yaşayan mubaregin söylediğini yapıp yapmama hususunda"o söylemiştir bitmiştir muhabbeti.Konuyu dagıttım SORU=ALLAHIN emrini hafife almak küfürmüdür,yaratılana iteati arttırıp mevlaya iteati hafife almak ŞİRKMİDİR...selametle...:friends:

ÇiLe-i AşK

Asistan
ben sizin ne sordugunuzu tam olarak anlayamadım biraz acarmısınız ?

Web sitesi
www.drcetiner.org
Öyle agır bir mevzuki yanlış anlaşılmamak için biraz dolandırdım.mürşidinin emrini YARATICISININ emrinden üstün tutan şahsın hükmü nedir.?

Web sitesi
www.drcetiner.org
Evet öyle oldugunda hem fikiriz yanlız 5 vakit namazlarını düzenli kılan ALLAHIN varlıgına birligine inanan birisineMÜRŞİDİNİN bir takım emirlerini ALLAHIN emirlerinden üstün tutuyorsun şirk yapıyorsun tatlım diyemezsin, söylemeninde bir usulu olmalı (hadis veya sohbet kaynakları )gibiYOKSA BEN FASIKLARDANIM KAFİRLERDEN DEĞİLİM DERSE?

ÇiLe-i AşK

Asistan
İlkin zaten bir mürsid-i kamil Allah'ın istemedigi birseyi yapmayı tavsiye etmez... Nitekim Efendimizin emirleri biz onun emirlerini uygularız sadece o emrettigi icin bu durumda söyledikleri zaten Allah'ın bizden istedigi seyler oldugundan bir zararı olmaz...Mürsidlerde(AllAh dostları) Peygamber Efendimizin(s.a.v) varisleridir bu sebeple onlar icinde aynı hal gecerlidir ama bazen cahil olan müridler mürsidine degisik tazimlerde bulunabiliyor mesela ondan yardım istemek gibi (bundan mürsidde hosnut olmaz) cok uzattım galiba yani kısaca bu tür davranıslarda mürid sirke girmis olur..

(bazı kardeslerimiz müridin hatalarından mürsidi sorumlu tutabiliyorlar bu sebeple yukarıdaki gibi acıklama ihtiyacı hissettim)

iki tarafı keskin kılıc gibidir bu yol dikkatli olmak lazım insAllah

bir kaynak buluncada yazacagım en kısa zamanda slm ve dua ile

Bedrin_Aslanı

Profesör
Evet öyle oldugunda hem fikiriz yanlız 5 vakit namazlarını düzenli kılan ALLAHIN varlıgına birligine inanan birisine ALLAHIN bir takım emirlerini mürşidinin emirlerinden üstün tutuyorsun şir yapıyorsun tatlım diyemezsin, söylemeninde bir usulu olmalı (hadis veya sohbet kaynakları )gibiYOKSA BEN FASIKLARDANIM KAFİRLERDEN DEĞİLİM DERSE?

Kardeş hiç bir mürşit bunu demez ki? Mürşidini çok beğendim. Mürşidin tavsiye ve emirleri Şeriat ve sünnet dışına kesinlikle çıkamaz. Ne kadar şaşırdığımı belirten bir ifade olsa onuda eklerdim ama yok. Tarikat ne demek Allah C.C yolu demek. Eğer Allah muhafaza emirlerini hafife almak veya ikinci plana atmak kimsenin haddi değil.Böyle bu durum varsa o yolu terketsin. Ortada çok şeyh! var...

Web sitesi
www.drcetiner.org
limriemvrm kardeşim ,bak korktuğum oldu yanlış anlaşıldım.Mürşidde problem yok problem mürşidinin kurana ve sünnete uygun emirlerini tutmakta fakat mevlanın emirlerini hafife almakta benim KORTUGUM VE ANLATMAK İSTEDİĞİM GİZLİ ŞİRK .

nuri

Üye
Öyle agır bir mevzuki yanlış anlaşılmamak için biraz dolandırdım.mürşidinin emrini YARATICISININ emrinden üstün tutan şahsın hükmü nedir.?
yaratanın emrettiğinten başka şeyleri emrediyorsa o mürşid değildir.şeytanın maskarasıdır tabiri caizse.mürşid zaten kuran ve sünnete aykırı bişey emredemez.emrederse mürşid değildir orayı terketmek evladır.

islamveinsan

Doçent
s.a
Bugün cemaat ve tarikat ve gruplarin hemen hepsindeki anlayış aynı..
Hocaefendi söylemişse doğrudur...
.... abi söylemişse helaldir...
.... mürşid söylemişse bir hikmeti vardır...
.... söylemiş ise haram değildir
... yapmış ise bir bildigi vardır...

Allah ın emrinde hikmet aranmaz.... Aranmamalı da
Hikmete amel etmekte caiz değildir zaten...

Ehli sünnet çercevisinde değerlendiren kimse yok, ayetler söylenin ce manalar verenler kendi hocasinin abisinin yada mürşidinin şeyhinin sözlerini sorgusuz alıp kabulleniyor.. Allah ın emrine 40 dereden su getiriyor keyfiyetince anliyor anlamak istiyor... Heveslerine göre hocalar buluyor....

Şirk tercihtir... Allah varken gayrısını tercih etmektir...
Genel i söylemek hoş olmayacak ama tarikatların ekseriside şirkin içinde..

Selametle..

johncoffey07

Asistan
s.a
Bugün cemaat ve tarikat ve gruplarin hemen hepsindeki anlayış aynı..
Hocaefendi söylemişse doğrudur...
.... abi söylemişse helaldir...
.... mürşid söylemişse bir hikmeti vardır...
.... söylemiş ise haram değildir
... yapmış ise bir bildigi vardır...

Allah ın emrinde hikmet aranmaz.... Aranmamalı da
Hikmete amel etmekte caiz değildir zaten...

Ehli sünnet çercevisinde değerlendiren kimse yok, ayetler söylenin ce manalar verenler kendi hocasinin abisinin yada mürşidinin şeyhinin sözlerini sorgusuz alıp kabulleniyor.. Allah ın emrine 40 dereden su getiriyor keyfiyetince anliyor anlamak istiyor... Heveslerine göre hocalar buluyor....

Şirk tercihtir... Allah varken gayrısını tercih etmektir...
Genel i söylemek hoş olmayacak ama tarikatların ekseriside şirkin içinde..

Selametle..

KESİNLİKLE KATILIYORUM..CEMAAT DEDİĞİNDE ALLAH'A GÖTÜRMELİ İNSANI AMA BAKIYORSUNUZ KENDİ ÇIKARLARINA ALET EDİYOR İNSANLAR VE İNSANLARIN İNANÇLARINI SÖMÜRÜYORLAR..ÇOK ARAŞTIRMAK ÇOK OKUMAK LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM..

Web sitesi
www.drcetiner.org
YA yanlış anlaşıldım,tarikak haktır kimse inkar edemez eden imam-ı RABBANİ'den,nakş-ı bendi hazretlerimden,mevlanadan,imamı gazaliden,daha çok islama hizmet etmiş olmalı.ben CEHALETTEN ve SMİMİYETSİZLİKTEN BAHSEDİYORUM.cehaletten dolayı insanınne kadar hatalara düsebileceginin üstünde durmak istedim.Tarikat ehline lafımız olamaz bir tarikat ehli olarak .AMA FORMUN ADI İHVAN OLUNCA BENİM YARAM GİBİ YARALI ÇOK
İNSAN OLDUĞUNU
DÜŞÜNMÜŞTÜM. her dogru heryerde söylenmez bu aynı yeni doğmuş bebeğe dolma yedirmeye benzedi...:shake2[1]: