“Bir ben kaldım, bir de sen”

hirahos

Kıdemli Üye
503. Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi:

"Kendisinden başka ilâh bulunmayan Allah’a yemin ederim ki ben bazan açlıktan karnımı yere dayar, bazan da mideme taş bağlardım. Bir gün sahâbîlerin geçtikleri yol üzerine oturmuştum. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem benim yanımdan geçti ve beni görünce gülümsedi. Kalbimden geçeni yüzümden anladı ve:

– “Ebû Hüreyre!” dedi. Ben:

– "Buyurunuz, yâ Resûlallah!" dedim. Resûl–i Ekrem:

– “Beni takip et” buyurdu ve yoluna devam etti. Ben de peşinden yürüdüm. Hz. Peygamber evine girdi; ben de girmek için izin istedim; izin verdi; içeri girdim. Bir kap içinde süt buldu ve:

– “Bu süt nereden geldi?” diye sordu.

– "Falan erkek veya falan kadın onu size hediye etti", dediler. Bunun üzerine Resûl–i Ekrem:

– “Ebû Hüreyre!” diye seslendi. Ben:

– "Buyurunuz, yâ Resûlallah!" dedim.

– “Suffe ehline git, onları bana çağır” buyurdu. Ebû Hüreyre der ki:

Suffe ehli İslâm konuklarıydı. Onların ne sığınacak aileleri, ne malları, ne de bir kimseleri vardı. Peygamber’e bir sadaka geldiğinde onlara gönderir, kendisi ondan hiçbir şey almazdı. Şayet gelen bir hediye ise, onlara da gönderir, kendisi de ondan bir parça alır ve böylece gelen hediyeyi onlarla paylaşırdı. Hz. Peygamber’in Suffe ehlini davet etmesi hoşuma gitmedi. Kendi kendime: Bu süt, Suffe ehli arasında kime yetecek ki! O sütü içmek suretiyle kuvvetlenmeye ben daha çok hak sahibiyim. Oysa onlar geldiğinde Resûlullah bana emreder, ben de onlara veririm; belki de o sütten bana kalmaz. Fakat Allah’ın ve Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in emrine itaat etmemek de olmaz, dedim. Neticede onlara gittim ve kendilerini davet ettim. Onlar bu daveti kabul ettiler ve içeri girmek için izin istediler, kendilerine izin verildi ve onlar da evde yerlerini aldılar. Hz. Peygamber:

– “Ebû Hüreyre!” diye seslendi. Ben:

– “Al, onlara ver!” buyurdu. Ben de süt kabını aldım, herkese vermeye başladım. Verdiğim kişi kanıncaya kadar içiyor, sonra kabı geri veriyor, ben bir başkasına veriyordum, o da kanıncaya kadar içiyor sonra geri veriyordu. En sonunda kabı Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem’e verdim. Topluluğun hepsi süte kanmışlardı. Resulullah kabı alıp elinde tuttu ve bana bakıp gülümsedi. Sonra:

– “Ebû Hüreyre!” dedi.

– “Bir ben kaldım, bir de sen” buyurdu. Ben:

– "Doğru söylediniz, yâ Resûlallah", dedim.

– “Otur da iç” buyurdular. Ben de oturdum ve içtim. Sonra yine:

– “Otur, iç” buyurdu. Yine oturdum ve içtim. Resûl–i Ekrem durmadan:

– “İç, iç” buyuruyordu. Sonunda ben:

– "Hayır. Seni hak Peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki artık içecek yerim kalmadı", dedim.

– “Bana ver” buyurdu. Kabı Resûl–i Ekrem’e verdim, Allah Teâlâ’ya hamd etti, besmele çekti ve kalan sütü kendisi içti..

(Buhârî, Rikak 17.)

berraksu

Aşafatlı
misafer eve on bereketle gelirmis. birini yer dokuzunu birakirmis.

Allah hanemizi misafirden yoksun eylemesin. amin

SİRAC

Üye
biz kendimizi ne sanıyoruz!!kendimden utandım yine bu hatırlatmaayla. bu güzel şahsiyetler bizlere örnektir.Rabbim(cc) bizleri affetsin ve Onların halleriyle hallendirsin..
kardeşim Allah razı olsun . O'na ve Ashabına olsun

SELAMÜNALEYKÜM HİRAHOS,değerlim bilgilerinden dolayı allah razı olsun kendi adıma cok aydınlandım emin ol, saygılar

Sevgi baht olmuş gönülde bizde
Sizde bir türlü,bizde bir türlü

hirahos

Kıdemli Üye
Aleyküm selam abim.. Hürmetler.. Allah, cümlemizden razı olsun..

Alaca düşmüş gördüğümüze
Sizde bir türlü bizde bir türlü...