Bilmediğini bilmemek

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Bilmediğini bilmemek

Sual: Muteber bir kitapta okumuştum. Büyük bir zat, (En kötü kimse, bilmediğini bilmeyendir) buyuruyor. Bu sözün açıklaması nasıldır?
CEVAP
Bilmemek noksanlıktır, iyi değildir. Fakat bilmediğini bilmek fazilettir. Bilmediği için bilmediği işlere karışmaz, yani haddini bilir. Haddini bilip, üzerine lazım olmayan işlere karışmaz, (Ben bilmiyorum) der, hakkı teslim eder. Bilmediğinden dolayı ayıplanmaz.

Bilmediğini bilmemek ise, çok kötüdür. Her şeyi bildiğini zanneder. Her konuda söyleyecek sözü vardır. Bilmediği için, her işe burnunu sokar. Bilenleri tenkit eder, zülfüyâra dokunur da, farkında olmaz. Böyle kimselere, hem kel hem fodul denir. Suçu meydana çıksa da, sözü senetmiş gibi, (Bu benim görüşüm) der, özür dileyemez. Bu kötü huy da, kibirden kaynaklanmaktadır.

ALI25

Kıdemli Üye
Bilmedigini bilmek de bir ilim olur bilmedigini ne ile bildi diye bir soru sorulsa kisi kedisini bildigin icin oda o konuda cahilligini bilmesi ile de bir bilmis oldu.

ALI25

Kıdemli Üye
Aklima bu bilgi konusunda bir söz var idi o geldi bilmiyorum suanda onuda buraya yazsam mi ve bilmiyorum bunada bir gerek var mi diye.

ALI25

Kıdemli Üye
Bu link de ne filim mi seyir edeyim mi diyorsun.

elbiss

Ordinaryus
Bilmediğini bilmemek güzel bir soru ...

bir insan bilmediği bir konuda konuşamaz zaten...
diyelim.
bir insan bilmediği bir konuda bilmiş gibi konuşmuş olsun...
size en fazla kaç sayfa yazı verebilir bilmediği yalan dolan birşey ile ilgili ...taş çatlasın oda olmaz ya 1 sayfa....
konuşma olarak düşünsek o insan size en fazla 1 saat konuşur...

Peki bir insanın yetenekleri varsa size neler sunabilir düzinelerce şey sunabilir...doğru-yanlışlık bilinmez ama bir çok noktada söyledikleri sizlerin düşünceleriyle örtüştüğünü farkettiğinizde aslında bilmediği birşeyi yetenekleri bilmesini sağladığını görürsünüz...

bu tarz özel insanlar dünyada hep var fakat çıkıp beyan etmezler(çıkanlarda olabilir bilemem) buyum diye o zaman şunu diyebiliriz.. yetenek özel ise kullanımıda özel ve gizli olmalıdır diye..olan her kimlerse işte onlar bilinmez ALLAH bilir sadece ..

Böyle.