Bilirkişi Yeminine Başörtüsü Engeli

ismail

Yeni
Adana Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu'nca oluşturulan bilirkişi listesine başörtülü fotoğraflarıyla kabul edilen iki kadın mali müşavir, yemin töreninde büyük bir şok yaşadı.

Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sabri Kumsal'ın 'başlarını az açmaları' halinde yemin edebileceklerini söylediği adaylar, bu tuhaf teklifi reddederek salondan ayrılmak zorunda kaldı.
Adana'da iki kadın mali müşavir, başörtülü oldukları gerekçesiyle bilirkişi yemini yapamadı. Komisyon başkanının "Başınızı az açarsanız yemin edebilirsiniz." sözleri üzerine büyük şok yaşayan adaylar, bu tuhaf teklifi reddederek salondan ayrıldı.
Adana Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu'nca oluşturulan 2011 yılı bilirkişi listesine kabul edilen 429 kişinin yemin töreni Adliye Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Farklı mesleklerde çalışan bilirkişi adayları, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sabri Kumsal, komisyon üyesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun ile üye Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Battal Özer'den oluşan heyet önünde tek tek yemin etti. İddiaya göre sıra başörtülü mali müşavirler Keziban Seyitler ile Nuran Kayagil'e geldiğinde komisyon başkanı Kumsal, bayanların ancak "başlarını az açmaları" halinde yemin edebileceklerini söyledi. Bunu kabul etmeyen iki bayan, yemin etmeyerek salonu terk etti.
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Keziban Seyitler, komisyonun başörtülü fotoğrafları ile müracaatlarını kabul ettiğine dikkat çekerek, şunları anlattı: "Tam yemin edeceğimiz sırada komisyon başkanı başımı açmamı istedi. Kabul etmedim. Çok kalabalık olduğu için hiç konuşmadan 'çıkıp sonra geleyim diye' düşündüm. Sonra başörtülü arkadaşım Nuran ile ikinci kez yemin için heyetin huzuruna çıktık. Ancak komisyon başkanı, 'Başörtülü salonda oturabilirsiniz. Ancak burası kamu yeridir. Yemin sırasında başınızı açmanız gerekir. Kamuda başörtüsü olmaz.' dedi. Biz de başımızı açmayarak salonu terk ettik."
Piyasada başörtülü olarak serbest mali müşavirlik yaptıklarını belirten Seyitler, "Başvuru evrakımızdaki fotoğraf başörtülüydü. Madem bu şekilde yemin ettirmeyeceklerdi adımızı listeye koymasaydılar. Komisyondan geçerken bunun görülüp formlarımızın kabul edilmemesi gerekiyordu. Bir sürü masraf yaptık. Yemin için salona kadar geldik. O kadar insanın içinde yemin edemeyince utandım. Sesimi bile çıkartamadım. Aslında gidiyordum, ancak aynı durumdaki arkadaşım geri getirdi. Rencide olduk." diye konuştu.
Mali Müşavir Nuran Kayagil de komisyon başkanının "az başınızı açın" yaklaşımını mantıklı bulmadığını ifade ederek, şunları söyledi: "İnancımız için başımızı örtüyoruz. Bunun azı çoğu olmaz. Çocuk oyuncağı değil ki. Kaldı ki kamu görevlisi değil, serbest çalışan insanlarız." "Keşke başvurumuz reddedilseydi de kalabalığın içinde bu şekilde rencide edilmeseydik. Oraya gitmeseydik." diyen Kayagil, mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekeni yapacaklarını sözlerine ekledi.
Konunun başka yönlere çekilmemesini isteyen Komisyon Başkanı Mehmet Sabri Kumsal ise bilirkişiliğin kamu görevi olduğunu bildirdi. Kumsal, "Başörtülü bayanların salonda bulunmalarına müdahale edilmedi. Sadece kürsü önündeki yemin sırasında başlarını 'az' açmalarını istedim. Başörtülü mali müşavirlerden bir tanesi 'biraz düşüneyim' diyerek geri gitti. Yemin için ikinci kez geldi. Fakat ben tekrar başlarını 'az' açmalarını hatırlattım. Onlar 'o zaman biz yemin etmeyiz' deyip salondan ayrıldılar." açıklamasında bulundu.

Mehmet Şahin / ZAMAN