Bilir misin???

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Bilir misin?

Gözlerimden yaşlar akar,
İçim sızım sızım sızlar...
Bilir misin?
Sensindir aklımda olan, o anlar...
Dalıp gider ruhum, derinlere...
Salkım salkım dökülür hatıralar, önümde...
Bilir misin?
O anılarda, sensindir hep başrolde...
Sonra ne olursa olur...
Dağılır bulutları hüznün...
Doğar bir güneş...
Açılır gökyüzü güleç...
Yollar çıkar olur düzlüğe de...
Bir umut hasıl olur içten içe...
Sen varsındır işte, orda biryerlerde...
Gittiğinin ardından,
Çıkmıştır artık akıllardan yüzün...
Ve... Bitmiştir o yakıcı hüzün...
Bilir misin?
Hiçbir yalnızlık baki değildir...
Ve hiçbir zaman kalıcı olmaz hüzün...

İnsana arada geliyorlar... Şimdi böyle birşeyler çıkıverdi dilimden... Paylaşayım dedim hemen;) ...
AAah ah yine tutmaz bu şiirim bilirim deee ...
naapalım arşivde kalsın bu da işte:crying: ...

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
aa olurmu mihrimah yüreğine sağlık çok güzel olmuş sen şiir yazıyormuydun ben ilk defa gördüm..devamı gelsin....

benim şiirle cevabım gelecek sonra ama ;) işlerim yoğun kafam dağınık iyi değilim....

MiHRiMaH

:arkadaşız: Eyvallah canım:O ... İyi biraz daha çırpınırsak devamı gelecek desene:yahoo: ... Allah razı olsun;) .... Çok duygulandım ilk defa sanal tebrik alıyorum, okuldayken kızlara zorla okurdum da tebrik ederlerdi saolsunlar;) :ıslık: ...

M

Murat Sâki

Guest
Doğrukonuşmak gerekirse ki doğru konuşacağım..

Mihrimah şiirinde zerre kadar imge yok belki de bu yüzden okunmuyor ilgi görmüyordur ama bu şu demek değil sürekli bu türde devam edecek.Yazmaya devam edersen mutlaka ileride daha da güzel şiirleri kaleminden okuyacağımıza eminim.

Bir bogma satır.

O anılarda, sensindir hep başrolde

Burada "sensindir" değilde "sensin" cümlesi kullanılabilirdi.

11.satır bogma..

19.satır bogma..

22.satır bogma..

Eleştirinin şiir yazanı budayacağını düşünerek yapıyorum bu yorumları.Kaleminize kuvvet..

MiHRiMaH

Ben kimseyi bogmuyoruuum:ıslık: ... Ama benim şiirlerim hep böyledir... Belki 100'ü aşkın şiirim var... Hepsi mi bogmaaa... Demek o kızlara o yüzden sadece şiddet kullanarak dinletebiliyordum şiirleri:O ... Eyvallah kardeşim... Eleştir dedik sen de koymuşun mezara bee;) ... Ama teşekkürler hakikaten... Bir bilene kulak verelim dimi...

AşK_€r

arabeskçi
mihrimah kardeşim...
şiir güzelmiş...teşekkürler...seni şiir bölümünde daha sık görmek isteriz.

MiHRiMaH

Zınar bu arada ben de sana cevap yazıcam ama... Bazı takıldığım yerler var;) ...

zebih

Kıdemli Üye
zınar gibi fikir ve kalem ustaları şiirleri okuyup eleştirince, insanın şiir yazası gelmiyor buralara...

hakikaten kelimelerle oynayabilen bir genç.. maşaallah... tebrik ediyorum.

mihrimah kardeşim şiirin olağanüstü güzel. hiç dert etme, içinden ne geliyorsa yaz sen...

muhabbetle hepinize.

MiHRiMaH

Doğrukonuşmak gerekirse ki doğru konuşacağım..

Mihrimah şiirinde zerre kadar imge yok belki de bu yüzden okunmuyor ilgi görmüyordur ama bu şu demek değil sürekli bu türde devam edecek.Yazmaya devam edersen mutlaka ileride daha da güzel şiirleri kaleminden okuyacağımıza eminim.

Bir bogma satır.

Alıntı:
O anılarda, sensindir hep başrolde
Burada "sensindir" değilde "sensin" cümlesi kullanılabilirdi.

11.satır bogma..
Alıntı:
19.satır bogma..
Alıntı:
22.satır bogma..
Alıntı:
Eleştirinin şiir yazanı budayacağını düşünerek yapıyorum bu yorumları.Kaleminize kuvvet..

Allah razı olsun, ilgilenip de okuyup da emek verip değerlendirmişsin kardeşim... Yanlış anlaşılmasın... Bazı yerleri anlayamadım sadece onları sorucam inşallah...

İlk olarak imge yani anladığım kadarıyla hayale sığan bir görüntü oluşturmaktan yoksun bizim şiir öyle mi?... Ben bazı şiirlerde mesela mutluluk, bazılarında öfke, bazılarında sadece görüntüsüz duygu hissi ile okuyorum... O zaman imgeden yoksunluk kötü birşey olmuyor mu? Oluyor mu?...

Bir de "bogma" dediğin kelimenin anlamını kapatmak mı? Yoksa cümle içerisindeki anlamını kısarak cümleyi düşürmek mi?...

Mesela ilk örneğinde "sensindir" yerine "sensin" diyebilirsin demişsin ama orda manayı bozardı bu bence... Çünkü geçmiş zamanlı bir cümle kurulmuştu... Yani "gelsindi, görsündü, gitsindi" gibi bir ifade yakalamaya çalışmıştım açıkcası ama herhalde başaramamış mıyım?... Cümle düşüklüğü için mi daha çok bunu kullandın yoksa başka bir ifadeden dolayı mı biraz açabilirmisin?... Çünkü gerçekten genelde ben böyle yazarım şiirleri... Ya direk kafiye uyumuyla... Ya böyle ölçüsüz... Ya da yazı şeklinde ara ara şiirsel bir şekil sonra yine yazı falan... Bu bir yanlışlıksa nedir burdaki sebep acaba?...

zınar gibi fikir ve kalem ustaları şiirleri okuyup eleştirince, insanın şiir yazası gelmiyor buralara...

hakikaten kelimelerle oynayabilen bir genç.. maşaallah... tebrik ediyorum.

mihrimah kardeşim şiirin olağanüstü güzel. hiç dert etme, içinden ne geliyorsa yaz sen...

muhabbetle hepinize.

Abi, Allah razı olsun ya. ... İnanın içim rahatladı... Kaçtır şiir ekliyorum bir kişi bir teşekkür etsin yok bir cevap yazsın yok yok yokkkk ne bu yani:frantic: ... Reklam yapacam bundan sonra:O ...

:) eleştir eleştir :)

mihrimah bizde zınarı eleştiririz :)

gerçi oda çok güzel yazıyor :)

Eleştiririz bee noolcak... Buluruz bişiler alırız ağzımızın payını otururuz aşşağı:blink: :confused1: :O

M

Murat Sâki

Guest
Merhaba,

Sayın;Mihrimah

Ben gördüklerimi,okuduklarımı yorumladım.İmge'nin ne olduğunu zannedersem biliyorsunuz size göre imge hüzündür bana göre ise cehennem.Ama bundan daha önemli olan ise elimizde olanı nasıl kullandığımızdır.Yani birisi vardır ki; gökyüzüne bakar,bakar bir şey anlamaz.Birisi de vardır ki; gökyüzüne bakar ve yeryüzündeki tüm günahları silkeleyip bulutlara boşaltır.Vâkıa bakış açısı da diyebiliriz belki..

Ayrıca farkındamısınız bilmiyorum şiiriniz de geçmiş zaman eki "keşke" yanı "sensindir" cümlesini kullanmanıza gerek yoktu.Nacizane tavsiyemdi bu benim size..

Şiir, onurlu bir yaşam peşinde yürüyüşünü sürdüren insanın yol boyunca karşısına çıkan dehlizlere rağmen yaşıyorum demesidir.Dehlizler insanı yüceltebileceği gibi alçaltabilir de.Bu sebeple dehlizlere muhatap olan biri sabır denen melekesini iyi korumalı.Çünkü,sıkıntılarla mücadele etmenin en iyi çözümü enginlere yelken açmakta saklıdır. Bu nedenle sabrı kuşananların mübarekliği tartışmasızdır.Ve şiir,enginlere açılmanın en saf yoludur -gündelik hayatımızda ne kadar kirletsek de-.

Her gün alternatif bir katedral inşa edilirken insan için,ortaya çıkıp kıblesini savunan insan,insan olmanın gururunu fazlasıyla hakediyor demektir.Bu savunma şiirle yapılıyorsa,yaşamanın tadına varma çabası göze çarpar hemen.Bundan yola çıkarak, hayata tutunmanın ve en anlamlı cevabı sunmanın yoludur şiir.

Şiir dedikleri,yürüyüş esnasında dehlizleri aşarken söylenen türküdür ve türkü en çok sabredenin diline yakışır. Şiir, insanı bazen sarsar,bazen toplar, bazen serbest bırakır, bazen koşturur, bazen coşturur, bazen susturur...bu halleri tatmanız şiirle mümkündür.Tabi bu hallere tahammül etmek sabır ister..

Şiir,en çok "insan"ı yaşatır ve yaşamak uğruna verilen mücadele yazılması gereken bir şiirdir.Gerçekten de gerçek olan şeyi söyler sahici bir şiir ve yaşamak gerçekliktir.Bu yüzden insan,şiiri künhüne vakıf olunması gereken bir burhan gibi görmelidir ve öylece pürdikkat kesilerek hassasiyetini ortaya koymalıdır.

Şiiri ciddiye almazsak okumalarımız söz dizelerine bakmaktan öteye geçmez.

Şiiri ciddiye almazsak yazmalarımız söz’e işkence olur.

Bence şiir de kafiye önemli değildir.Nitekim "nü" yazarak kafiyeli şiir yazanlardan daha çok beğeni alan şairler tanıyorum.Bogma dememde ki amaç ise aynı kelime,cümle öbeciklerin alt,alta gelmesinden ötürü.Ayrıca eleştirilen şiirler değerli şiirlerdir.İnsan eleştirmelidirki eleştirilebilsin.Tekrar tebrik ediyorum yüreğinize sağlık.Herhangi bir kusurumuz oldu ise af ola.Saygılarımla..

MiHRiMaH

Teşekkür ediyorum... Bilmeyen soracak ki öğrensin değil mi?... Allah razı olsun...