Bilim adamlarını şaşırtan uzaydaki el!

efruz

Kıdemli Üye
Harvard'ın Chandra X-Işını Rasathanesi'nin yakaladığı Dünya'dan 17 bin ışık yılı uzaklıktaki bu genç titreşen yıldız

Harvard'ın Chandra X-Işını Rasathanesi'nin yakaladığı Dünya'dan 17 bin ışık yılı uzaklıktaki bu genç titreşen yıldızın merkezinde olduğu 100 ışık yılı çapındaki insan eli biçimindeki şekli bilimadamlarını şaşırttı.
Fotoğrafta görülen kırmızı alanlar en düşük enerji bölgelerini, yeşil alanlar orta seviye enerjiyi ve maviler de en yüksek enerjiyi gösteriyor.
Açık mavimsi-beyaz ışık, titreşen yıldızı gösteriyor. Bunun, günümüzden 1700 yıl kadar önce devasa bir yıldızın sönmesiyle oluştuğu tahmin ediliyor.
alg_final_frontier.jpg

reis

Kıdemli Üye
Aklıma (sanırım Hadis ti) bir söz geldi.

"Semadan zuhur eden bir el ve 'Emiriniz Mehdi'dir' şeklinde bir nida duyuluncaya kadar tefrika ve ihtilaflar devam edecektir" di galiba.. :)

K

Kaçak

Guest
El degilde yarın bremen mızıkacılarına benzeyen şekiller görürsek ne diyecegiz ki ?
Benim dersim 17bin ışık yılı uzakta bile koca evrende tek bir çatlak yok ...
Tek bir tane yok ..
Hiç yok...
Rabbim bunu vaadetimişti çunku ..

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Tamam "hayret etmek" güzel ve beyin gelişimine katkıda bulunan bir şey de,bilim adamlarının neye şaşırdığını tam olarak anlayamadım.Sönmüş yıldızların varlığını biliyorlar zaten,şekle mi şaşırdılar yani?

Ben de aylar önce bir gece ay fotoğrafı çekmiştim.Orada da sakallı bir amcam görünüyor.Bilim adamlarına onu ulaştırayım en iyisi.:)

Hayal dünyamızla hergün bulutları da birşeylere benzetiyoruz.Bu bilim adamları da âlem doğrusu,şekilciler mi nedir.:D

Helix bulutsusu,kuğu bulutsusu,bu da el bulutsusu olur herhalde.
Uzay başlı başına hayretlik malzemesi sınırsız bir alan,şekilden önce takılınacak çok şey var.Bilim adamları benden beter.: )

_Nihade_

Gafleti eyLe Heba
Bir arada bulutların içinden iki göz belirmişti, şimdi o geldi aklıma...:)