Bilgi Google Web Geçmişi Nedir? Nasıl Kapatılır ve Silinir?

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,206
Puanları
113
Google Web Geçmişi Nedir? Nasıl Kapatılır ve Silinir?

Yazar |Cüneyt Çağala
Tarih | 3 Kasım 2017


Google’da gezindiğiniz tüm web sitelerin kaydı tutuluyor. Google Chrome’den silseniz bile Google History dediğimiz yeni adıyla Google My Activity üzerinden giriş yaptığınız tüm sitelere ait URL’ler burada kalmaya devam ediyor. Ta ki siz kapatana kadar.

Aslında bu olay yeni bir şey değil. Eğer siz gmail hesabınızla bir cihaza (bilgisayar, laptop, telefon, tablet) giriş yaptıysanız varsayılan olarak giriş yaptınız tüm web siteler kayıt altında tutuluyor.

Özellikle mobil (taşınabilir) aygıtlarda cihaz kurulumunda gmail kullanımı söz konusu olduğundan öyle yada böyle oturumunuz hep açık kalıyor. Böylece taşınabilir aygıtlardan girdiğiniz tüm web siteleri kayıt altına alınıyor. Tabi bu geçmişi sadece siz görebilirsiniz. Ancak şifreniz çalındığı durumda bir başkası rahatlıkla tüm girdiğiniz siteleri görebilir.

Gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra https://myactivity.google.com/myactivitygeçmişte girdiğiniz web sitelere bakabilirsiniz. Bunu silmek içinse https://myactivity.google.com/delete-activityadresine gidip tüm geçmişi silebilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız uygulamalar ve web geçmişi ile ilgili kayıtları durdurmak için https://myaccount.google.com/activitycontrols?hl=tr adresini kullanabilirsiniz.Ayrıca web ve uygulama etkinliği dışında, konum geçmişi, cihaz bilgileri, konuşma ve ses etkinliği, youtube arama geçmişi, youtube izleme geçmişi gibi özellikleri kapatmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bunlarda kayıt altında tutuluyor.
 

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,206
Puanları
113
vay arkadaş bütün hayatımız buradaymış, özellikle android cihaz kullanan yazarlar olarak girip hayatınızı film şeridi gibi izleyebilirsiniz.

-web ve uygulama etkinliği, hangi siteyi aradın, hangisine girdin, cihazından hangi uygulamaları açtın hepsi burada.

-konum geçmişi, nerelerde gezdin, oralarda hangi fotoğrafları çektin gün gün burda. gps açık olmasa bile kayıt etmiş. buna bakınca üzüldüm genelde hep iş-ev :( evet onları da anlayıp kendi kendine taglemiş ev-iş diye.

-konuşma ve ses etkinliği, ok google diyince çıkan zımbırtıya ne dedin hepsi burada.

-youtube arama ve izleme geçmişi, bu herkesin malumu zaten.

dış güçler bizi izliyor geyiğine girmeyeceğim ama birisi google hesabımızı ele geçirse bayağı bir fikri olur hakkımızda.

Alıntı
 

ihvncnr

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Eki 2018
Mesajlar
41
Puanları
8
Eminim kapatsak bile takip etmeye devam ediyordur :)
 
Üst