Bid’at ehli ile dostluk kurmak

zebih

Kıdemli Üye
kim bu katiller satuk bugra? yinemi kerbelaya geldiniz ?

kim kimi seviyor,bunu olcecek bir dereceniz veya olcu aletinizmi var....?

hic kimse icerisindeki kini ve kusmugu ecdadimiz uzerinden kusamaz,bunu bilin gerisi size kalmis

ama her daim vahdetten ve kardeslikden bahseden satuk bugraninda alevi zihniyeti ile hareket etmesi acikcasi bizleri uzmusdur

selametle

sofuoğlu kardeşim, iletiyi sadece kendi orjinal şekli ile ele alırsanız bir beis yok. niyet okumak doğru değil.

bugün bazı anadolu köylerinde köpeklerine yavuz ismini takan cuhelanın kinine ve kerbela'da hazreti hüseyn efendimizi ve alini şehit edenlere duyduğumuz öfke aynı kökten gelmekte...

din i mübin i islam

bilememişler

anlayamamışlar

ve yanlış yapmışlardır...

sevgilerimle

Sofuoglu

Ordinaryus
sofuoğlu kardeşim, iletiyi sadece kendi orjinal şekli ile ele alırsanız bir beis yok. niyet okumak doğru değil.

bugün bazı anadolu köylerinde köpeklerine yavuz ismini takan cuhelanın kinine ve kerbela'da hazreti hüseyn efendimizi ve alini şehit edenlere duyduğumuz öfke aynı kökten gelmekte...

din i mübin i islam

bilememişler

anlayamamışlar

ve yanlış yapmışlardır...

sevgilerimle

ismail abi konuyu bir onceki sayfadan takip etti isen konunun nereye kaydirilldigini ,nereye cekilmek istendigini farkedebilirsin

yukarda Egeli kardesin alinti yapdigi mesajda malikester soyle bir soz kullaniyor

ALEVİ leri katletmek mübahtır diye fetva çıkaran ebu suud efendi gibi yezid ler
ve o uyduruk fetvayı uygulayan sözde halife zalim osmanlı padişahları na müminlerin meleklerin ve bütün lanet edenlerin laneti üzerlerine olsun.

burda ecdadimiza bir yezidlik isdinat edilmis,peki siz bunu kabul ediyormusunuz?

bu yukardaki soze tesekur eden satuk bugra kardesimizde her zamanki gibi bu sozu firsat bilip konuyu yine yezide ve ehli beyte getirerek

Kişi sevdiği ile beraberdir. RASULULLAH ÖYLE BUYURUYOR. Ya Rabbi bizleri Senin Habibinin Ehli Beytinin zalim katillerinden beri kıl.

bu cumleyi sarfediyor,

buyur burdan yak,biz ecdadimizi seviyoruz,insaAllah onlarlada birlikde oluruz,

birilerine ofkelenerek baska yerden pirim elde etmeyede kimsenin hakki yoktur diye dusunuyorum,yoksa ehli beyte yapilanlari biz burda tasvip edecek aymazligida gosterecek degiliz degilmi?

saygilarimla

zebih

Kıdemli Üye
ismail abi konuyu bir onceki sayfadan takip etti isen konunun nereye kaydirilldigini ,nereye cekilmek istendigini farkedebilirsin

yukarda Egeli kardesin alinti yapdigi mesajda malikester soyle bir soz kullaniyor

ALEVİ leri katletmek mübahtır diye fetva çıkaran ebu suud efendi gibi yezid ler
ve o uyduruk fetvayı uygulayan sözde halife zalim osmanlı padişahları na müminlerin meleklerin ve bütün lanet edenlerin laneti üzerlerine olsun.

burda ecdadimiza bir yezidlik isdinat edilmis,peki siz bunu kabul ediyormusunuz?

bu yukardaki soze tesekur eden satuk bugra kardesimizde her zamanki gibi bu sozu firsat bilip konuyu yine yezide ve ehli beyte getirerek

Kişi sevdiği ile beraberdir. RASULULLAH ÖYLE BUYURUYOR. Ya Rabbi bizleri Senin Habibinin Ehli Beytinin zalim katillerinden beri kıl.

bu cumleyi sarfediyor,

buyur burdan yak,biz ecdadimizi seviyoruz,insaAllah onlarlada birlikde oluruz,

birilerine ofkelenerek baska yerden pirim elde etmeyede kimsenin hakki yoktur diye dusunuyorum,yoksa ehli beyte yapilanlari biz burda tasvip edecek aymazligida gosterecek degiliz degilmi?

saygilarimla

ben geri sayfaları okumadım azizim.

okumuş olsaydım bir iki ilave sözüm olurdu; ama amin dediğim duaya yine de amin derdim. siz de dersiniz, hepimiz de deriz. bizler hazreti ali radıyallahu anh efendimizi ve alini çok severiz, öyle severiz ki bu topraklarda yaşayanların kısm ı azamisinin ismi ya mehmeddir, ya ali, ya hasan, ya hüseyn, ya fatma...

başka veriye ihtiyac yoktur.

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
hakâret hiçbirinize yakışmıyor. :mad:
ayıptır ya hû!... :lac:

hirahos

Kıdemli Üye
Teşekkürümü geri verdim öyleyse, sunnetehli abim.. :D Bir daha teşekkür edeyim ki hatanı kabullenme ahlakını da gösterdin... Herkes yapamaz..

Hadi usulünce, uslubunca beraber mücadele edelim..

Bu fetvaları daha önce gündeme getirmiştim, cevabı şöyle verilip geçiştirilmişti:

Hanımın rızasıyla ters ilişki bir içtihaddır.. İçtihadda hata eden (!) de bir sevap alır, demişlerdi.. Halbuki ters ilişkinin haramlığı konusunda açık ve kesin nasslar vardır.. Nass olan konuda içtihad yolu kapalıdır..

Diğerleri de iftira ve yalan demişlerdi..

Ondan sonrasında, bununla ilgili bir takım yazışmalara şahid oldum ama, genel olarak red ediyorlar..

Bu da Şia'nın takiyye ilkesinden olmasın..

Bu forumda Şia olarak inançlarımız adı altında iddialı bir konu açılmıştı.. Oradan Takiyye ilkesi, özet:

"Şia toplumunu korumak için Takiyye yapmak vaciptir.."

Yani bunların, biz böyleyiz dedikleri yazılarına dahi itimad edemiyorum; zira takiyye yapmadıklarından asla emin olamıyorum.. Gelsinler de çıksınlar işin içinden.. Hem diyecekler Takiyye bize vacip, sonra çıkıp bizi yanlış tanımayın, biz böyleyiz diye yazılar döşensinler.. Olacak iş mi?

Bunu siz değil, bir Ehli Sünnet dese, "Şartlarına göre, bana takiyye yapmak vacip" dese, ona da asla itimad edemem.. Bir kere takiyyeyi caiz gördüğünüzde nerede biteceğini asla tahmin edemezsiniz..

Müslüman elinden dilinden herkesin emin olduğu kimsedir..

hirahos

Kıdemli Üye
Nusayriler, Arap Alevileridir.. Anadolu Alevilerinin bir kısmında olan bir takım aşırı inançlar, kabuller bunlarda da vardır.. Çok dehşet inançları var.. Takiyye, gizlenmek bunlarda da bir esas..

Nusayrilerle ilgili verilen bir bilgidir:

Haçlı seferlerinde yahut yanlış hatırlamıyorsam Moğol istilaları sırasında işgalcilere destek vererek Müslümanların kırılmasına yardım etmiş bir topluluktur..

Minhac_

Profesör
Nusayriler, Arap Alevileridir.. Çok dehşet inançları var.. Takiyye, gizlenmek bunlarda da bir esas..

Nusayrilerle ilgili verilen bir bilgidir:

Haçlı seferlerinde yahut yanlış hatırlamıyorsam Moğol istilaları sırasında işgalcilere destek vererek Müslümanların kırılmasına yardım etmiş bir topluluktur..

Hz. Ali bile bu inanctaki bir grubu ölüm ile cezalandirirken hala sen bizim ilahimizsin diyorlardi.

Anlayis olmayinca iste ...

Kardeşim Bid'at ehli kimdir bunu biraz açarsan belki sakınmamız daha kolay olur. Nereden anlıyacağız kim Bid'at ehlidir. Kim Hak yol üzeredir.

Bidat ehli derken heva ehli kast edilir yani nefsin meyl ettiği batıl şeyleri savunan sapıklar kast edilir ki bunlar 72 fırkayı bulmuştur. Bunlardan bir kısmı kalıp büyük kısmı kalmamıştır. Kalanlardan bir kısmı bugünkü adıyla "vehhabiler" olan müşebbihe yani benzeticiler yani Allâh'ı yaratıklara benzetenlerdir. Ayrıca zamanımızda kısmen mutezile fırkasına meyledenler de vardır.

Sapıklar ise Ehl-i Sünnetten yani sahabenin ve sonraki gelen müslümanların inançlarından kısmen de olsa sapan kimselerdir.

Sapıkların ortaya getirdiği bidatın durumuna göre hüküm verilir. Hangileri bidatı ile küfre girmişlerse onlar müslüman olarak sayılamazlar. Hangileri bidatı ile küfrü gerektirmeyecek bir duruma maruz kalmışsa bunlar fasık (büyük günahkar) olarak sayılırlar.

Bidat ise iki türlüdür bidatin iyisi de vardır kötüsü de. Bu konuda İbni Abidin "Reddu'l-Muhtar aleddurri'l-muhtar" kitabnına bakılabilir.

bidat Rasulullahın(sav) sünnetinede bulunmayan ve veya sünnette olduğu halde ona farklı bir zaman mekan sayı..vb. değişiklikler eklemektir. Çünkü tüm hasenleri Rasulullah(as)bize öğretmiştir...İbadetlerde böyle değişiklik yapanlara da bid'at ehli denir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
"Her bid'at sapıklıktır."
(Bid'at ehli, bid'atini Allah rızası için terk etmedikçe, hiçbir ameli kabul olmaz.)

selametle!

Bidatın bu açıklaması vehhabilerin açıklamasına benziyor.

Aslında bir insan ibadete Dine aykırı olmayan bir şey eklerse Abdullâh ibnu Ömerin Tahiyyata "... vahdehû lâ şerike lehu" eklemesi gibi bu kötü bidat olarak sayılamaz. Abdullâh ibnu Ömer bunu yaptığında bunu ben ekledim demiştir ve hiç bir sahabe ona itiraz etmemiştir.