bi soru

chai chan

Üye
ya ben bişiy duydum doğru mu? aynı kıyafetle namaz olmazmış doğru mu? eğer doğruysa o zaman başka giysisi olmayan ne yapcak?

A

ada

Guest
kıyafet temiz oldukça bir sorun olduğunu sanmıyorum önemli olan kıyafetin temizliği

Enes

İhvan Forum Üye
soruyu daha açıklayıcı sorsaydın keşke ama sanırım ben anladım... içtimai hayatta kullandığın elbise ile namaz olmaz mı diye soruyosun sanırım...

eğer elbisene bir necaset bulaşmamışsa üzerinde kan vs. lekeler yoksa sorun yoktur... kılabilirsin...

HuBeyB

Asistan
kan neceset vs vs olsa bile bunu belli bir limiti var. Baska kıyafetin yok oldu ya piknikte falansın ? ve üzerin camur oldu necaset oldu bir avuc içinden az sa o kirli kısım namaz kılabiliyorsun kardesim.
eger daha fazlaysa Allah yardımcın olsun :)

özzey

♥özlemzeynep♥
demek istediğin bi önceki vaktin namazında giydiğin giysilerle sonraki vaktin namazı kılınmazmış seklinde galiba
eğer buysa soru, kılabilirsin benim bildiğm

her namazda başka kıyafet çok zor olur, ki peygamber efendimizin "ümmetime zor geleceğini bilmeseydim her abdestte misvak kullanmayı emrederdim" diye bir sözü var hatırladığım kadarıyla böyle, dinimizde zorluk yoktur, necaset bile bulaşmışsa bir avuçiçini aşmamışsa namaz kılınabilinir.

HuBeyB

Asistan
öyle bir sey oladugunu sanmam.

Nice din büyüklerinin üzerindekinden baska giyecek elbisesi bile yoktu :(

Hatta bi sahabe elbisesini esiyle ortak kullandığı için camiye gelemiyor.......

rivayet edilen bir olay var. Biz cok açız yaaa :( :( :(

islamveinsan

Doçent
Sa.

Evet böyle inanan ve namaz da üzerine değişenler var.. Arkadaşım onları görmüş/duymuş sanırım...

Bu teyakkuz da olmak adına güzel bir davranış olabililr....
Ama islamda böyle bir emir/sünnet yok..

Selametle...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
her ne kadar bu konuda bir emir yoksada elbiseyi temiz tutmamız gerekir günde5 defa allahın huzuruna çıkıyoruz misal,bayram ziyaretine gittin diyelim temiz ve yeni elbise giyinmezmisin?işte namazda böyle her bir farz namaz müslümana bayram gibi gelmeli kıyafetini tertemiz tutmalı çünkü o namazı son namazı olabilir."selametle ...

Yusuf Bahar

Profesör
Web sitesi
www.yusufbahar.org
kardeş diğer kardeşlerimizin dediği gibi bende sanmıyorum eğer öyle bişey olsa mutlaka duyardık uygulardık.. Bencede temiz olması y eterlidir. selam ve dua ile...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
kardeş diğer kardeşlerimizin dediği gibi bende sanmıyorum eğer öyle bişey olsa mutlaka duyardık uygulardık.. Bencede temiz olması y eterlidir. selam ve dua ile...
sakın söylediklerimi yanlış anlamayın bende biliyorum öyle bişey olmadığını oan içimden geleni yazmıştım .ben dedimki kılıcağımız namaz son namazımız olabilir ...yoksa illede kıyafetini değiştir meselesi değil bu bir düşüncedir .yanlış düşünüyorsam beni uyarın yanlışlık olsun istemem​

Enes

İhvan Forum Üye
delinin biri kuyuya bir taş atıyor kırk akıllı çıkaramıyor :)

(delinin biri = chai chan) souyu soruyor sonra kaçıyor :)

zorbey

Paylaşımcı
Evet ya MATRAX haklı :)

Ajan chai chan nerelerdesin bakim, ajan burhan'dan yeni görevler var :)

Allaha emanet ol...Kendine çoook iyi bak...Tabii eğer bu yazdıklarımızı bir şekilde okuyabilirsen :)

chai chan

Üye
ben deli değilim matrax abi
ayıp ediyon walla ayrıca ajan bur yeni görewleri ajan feye söyle o bana iletir neyse herkese teşekkür beni aydınlattınız

zorbey

Paylaşımcı
Kendine çoook iyi bak chai chan kardeş :)

Allaha emanet olun...

ESRA_18

Üye
Hayir Öyle Bİr Şey Olamaz Sİzcede SaÇma DeĞİlmİ

johncoffey07

Asistan
Ya böyel şeyleri kim çıkarıyor Allah aşına??Resmen saçmalık.Biri bir şey söylüyor yukarı köyde;Aşağı köyde kendisi inanıyor..Yapmayın lütfen islamiyet mantık dinidir.Böyle hurafelerin dini değil...

SAYGILARIMLA

zorbey

Paylaşımcı
:)

yuh diyebilir miyim? bu nasıl ajanlık böyle biraz daha büyük yazsaydın görmeyenler var arkalarda :O

evet yuh diyebilirsin :O ben böyle mi öğretmiştim ajanlık kursunda he söleyin bakim :( vayy benim emeklerime....

Hoş zaten hiçbirimiz görevi başarıyla tamamlayamadık ama olsun, bazı şeylerin hayırlısıyla olması gerek dimi ajanlarım

Bu arada bilmeyen arkadaşlar için sölim.bu ajanlık lafı bir espri aramızda.Fransız kalanlar kusura bakmasın inşallah :uzgunum[1]: dimi feyza abla :)

Allaha emanet olun...

Sofuoglu

Ordinaryus
.Yapmayın lütfen islamiyet mantık dinidir.Böyle hurafelerin dini değil...

bence diye belirtde ahkam kesmis olma.......

islamiyet mantik dini vs degildir....o sizin gorusunuz o kadar,
kendi adiniza konusun,islam adina degil

selametle

zorbey

Paylaşımcı
İslamsayfasi kardeş, eğer bende aynı anlamı çıkardıysam ki öyle sanırım..Cevabın için Allah razı olsun derim

eğer hatalıysak da JohnCoffey kardeş bizi lütfen uyarsın.Hakkınıda helal etsin
Buraya konu ile ilgili bir alıntı eklemek istiyorum izninizle

"Salih müminler, Allah’a duydukları samimi korku ve ahirette hesap vereceklerinin bilinciyle, yaptıkları her ibadeti ihlasla yerine getirmeye gayret ederler. Din ahlakını yaşamak için kendi nefislerine uygun olanı seçmez; Allah’ın emrettiği şekilde tam olarak yaşarlar. Allah korkuları nedeniyle kötülük yapmaktan sakınır, iyilikte birbirleriyle yarışırlar. Eğer kişi din ahlakının hükümlerini yaşamayı, batıl gelenek ve görenekleri ya da alışkanlıkları nedeniyle mantığına uygun bulmazsa (Allah’ı tenzih ederiz) ne olacaktır? O zaman din ahlakını yaşamayacak mıdır? Elbette, müminler için böyle bir durum asla söz konusu değildir. Müminler, koşullar ne olursa olsun en küçük bir taviz dahi vermeden din ahlakını yaşarlar. Rabbimiz’in Kuran’da emrettiği ve Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatı boyunca yaşadığı ahlak da budur. Bu, gerçek İslam ahlakıdır. Sevgili Peygamberimiz (sav)’in yoluna uyan tüm Müslümanların da yaşamaları gereken gerçek İslam ahlakı olmalıdır."

Selam ve dua ile kalın