Beynin Küçülüyor! Çünkü Sinirleniyorsun...

mü'HÜR

Ordinaryus
Artık eskisi kadar güçlü bir hafızan yok, artık eskisi kadar hızlı düşünemiyorsun, son zamanlarda çok fazlaca “dilimin ucunda” deyimini kullanıyorsun, artık eskisi kadar hızlı karar veremiyorsun, artık okudukların aklında kalmıyor, artık randevularını, verdiğin sözleri unutuyorsun. Peki neden?

Çünkü Sinirlisin! Sinirlilik veya Asabiyet! İkisi de aynı şey. İkisi de sen farkında olmadan beynini kemiriyor. Asabi bir insan olman, sürekli pişman olduğun anlamına gelir ve tüm pişmanlıklar beyni küçültür. Sen de en az benim kadar iyi biliyorsun sinirlenince mantıklı düşünemediğini.

Mantıklı düşünemeyince yanlış kararlar veriyor ve karşındakini çoğunlukla boş yere yıpratıyorsun. Kısa bir süre rahatlasan da sonradan pişman olup kendine kızıyorsun. Ben bunu yapmamalıydım, yanlış yaptım diyor, arkasından da keşkeli cümleler kuruyorsun.

Keşke öyle söylemeseydim, keşke şöyle yapsaydım... Zamanı geri alıp yaptığın hatayı düzeltemeyeceğine göre, bu durum beynini kemirmeye başlıyor. Her yerde haklı olduğunu anlatsan da, içinden bir ses, senin haksız olduğunu haykırmaya devam ediyor.

Bütün bunlar olurken bilinçaltın negatif kayıtlar yapmaya devam ediyor. Farkında olsan da olmasan da düşünsel anlamda beynin küçülüyor. Çünkü tüm pişmanlıklar beyni küçültür!

Şimdi bir dakika düşün! Bugüne kadar sinirli olmanla neyi çözdün? Sinirli olman ne zaman işe yaradı? Cevap: Hiçbir şeyi çözemedim ve hiçbir zaman bir işime yaramadı.Son bir soru: Hiç sinirliyken aynaya baktın mı?

Beş Saniye Kuralı Senden çok küçük bir şey istiyorum, her ne olursa olsun sinirlendiğinde beş saniye dur ve düşün. Beş saniye sonrasını düşün! Ne kadar pişman olacağını ve beyninin küçüleceğini düşün! Sonra seni sinirlendiren her kimse, ona NEDEN diye sor? NEDEN, insanlık tarihinin en büyük icadı.

Ateş, yazı, telefon, ampul... kaç para ki? Neden sorusu olmasaydı, hiçbirini bulamazdık. Bu sihirli sözcüğü hayatında hep kullan. Hele de sinirlenince NEDEN diye sor. Karşındaki insan bir an için sinirlerine yenik düştüğü, böyle bir karşılık alacağını tahmin etmediği için cevap veremeyip özür dileyecektir. Göreceksin!

Olumsuz bir cevap alırsan, özür dile ve yoluna devam et! Gerçekten böyle yap! Bırak senin beynin küçüleceğine onun beyni küçülsün! Küfretseler bile gül geç! Emin ol ki bu tavrın daha etkileyici olacak. Düşünsene birisine küfrediyorsun ve adam sana acıyarak bakıp yoluna devam ediyor.

Seni dövse daha az üzüleceğine eminim. Olumlu ya da olumsuz her tavır karşısında beş saniye sessiz olmak sana nasıl bir güç ve karizma katar. Yaşayan bilir. Hele yüzlerce kez yaşayan hem de nasıl bilir. Ben bilirim!

Erdal Dermikıran

_Berceste_

bir tutam delilik...
tüm pişmanlıklar beyni küçültür!

tesekkürler

_Berceste_

bir tutam delilik...
ben hic sinirlenmem ki gayet relax bi insanim :halay:

Mahpeyker

Kıdemli Üye
" neden " diye sor diyor adam
yahu önüme çıkan herkes neden sormamdan bıkıyor
ama yine de sinirlenmeme mani olmuyor
bu "neden " meselesi bende pek etki göstermiyor gibi :)

güzel yazı teşekkürler

peki bir soru
küçülen beyni tekrar büyütmek mümkün mü
ve nasıl büyütülür ?

mü'HÜR

Ordinaryus
O zaman beş saniye metodunu uygulayınız, sinirlendiniz ve sonrası ne oldu? beş saniye düşünmek, ve sonra sinirlenmemek, yapabilene ne mutlu.Öğrendim ve uygulamaya çalışacağım inşaAllah.

Değerli yorumlarınız ben teşekkür ederim...

-Muhammed-

Profesör
" neden " diye sor diyor adam
yahu önüme çıkan herkes neden sormamdan bıkıyor
ama yine de sinirlenmeme mani olmuyor
bu "neden " meselesi bende pek etki göstermiyor gibi :)

güzel yazı teşekkürler

peki bir soru
küçülen beyni tekrar büyütmek mümkün mü
ve nasıl büyütülür ?

Beyin nakliyle :p

Sağ el ile yazı yazmaya alıştıysak örneğin sol elle yazmayı denemeye çalışmalıyız. Bu beyni şaşırtacak ve büyütecektir. Bunu da Erdal Demirkıran söylüyor :)

mü'HÜR

Ordinaryus
Zarar'dan kârımızı çıkartmayı bilirsek, beynimiz büyüyebilir diye düşünüyorum.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
5 saniye beklemek akla gelse o anda cözüm olabilir sanırım
hani beyin uçup gider derler ya sinirlenince :)

tamam Frankenstein olmaya hazırım ama bunu yapacak
doktoru nerden bulacağız şimdi ? :glm

hmm demek sol elle yazmak -tamam bunu uygulayacağım
inşAllah
başka var mı yoksa bu kadar mı
tersine yürümek de aynı etkiyi oluşturur mu ? :O :)

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Zarar'dan kârımızı çıkartmayı bilirsek, beynimiz büyüyebilir diye düşünüyorum.

hatalardan ders çıkartmayı kast ediyorsunuz sanırım
birde isimleri aklında tutmakda zorlanan kişiler ne
yapabilirler bu konuda ? bilginiz var mı acaba ?

-Muhammed-

Profesör
Onları isim olarak değil sima ve yaptıkları eylemlerle hatırlayın :)

mü'HÜR

Ordinaryus
Kalbim'de önemli yeri olmayan insanların isimlerini unuturum, hatırlamak için çabalamak, benim için önemsiz.

Siz, değer verdiğiniz insanların isimlerini mi unutuyor sunuz? Hatırlamak adına benzetme metodunuz uygulayabilir siniz.

Mesela ezber yaparken, bazı kelimeleri eşyaya,hayvana benzetirdim. Tabi hayvana benzetmeyin :)

Yaptığı bir eylemi beyninize yerleştirir seniz, yada bir şeylere benzetir seniz unutacağınızı sanmıyorum.?

-Muhammed-

Profesör
Ben almanca kelime ezberlerken hep görsel şeylere dayalı ezber yapardım :) o sayede aklımda daha çok kalırdı :)

Mahpeyker

Kıdemli Üye
nasıl olacak bu ?
düşünün 20 kişi var her biri farklı farklı
her birine bir özellik mi belirlemek gerekiyor ?
şunun saçı uzun şunun burnu eğri gibi yani
misal veriyorum yanlış anlaşılmasın lütfen :)
o özellik ve ismi nasıl bağdaştırmak gerekiyor ?
tamam özellikle o kişiye belki daha iyi hafızamızda yer veririz
ama neticede ismi de önemli
tamam uzun saçlı Fatma
saçı uzun olan kimdi ?????
bende öyle olmaya başladı son zamanlarda ve
çok ciddi sorunlar yaşıyorum :(

mü'HÜR

Ordinaryus
Devamlı muhatap olduğunuz kişilerin isimlerini unutuyor sanız, sağlık anlamında sorunlarınız olabilir.

Mesela b12 vitamin eksikliği,psikolojik vs.