Benim Adım Rachel Corrie sahnede

ismail

Yeni
TİYATRO RACHEL İÇİN!

23404.jpg

Rachel Türkiye'yi dolaşacak!

Charlotte J. Headrick'in yönettiği ilk Amerika'da gösterime giren Benim Adım Rachel Corrie oyunu Türkiye'ye geliyor.

"Kardeşlerim, bakmayın sarı saçlı olduğuma ben Asyalıyım, bakmayın mavi gözlü olduğuma ben Afrikalıyım.."
A-Z Kültür Sanat Ajansı tarafından gerçekleştirilen "Benim Adım Rachel Corrie" tiyatro oyununu dunyabizim.com adına izlemeye gittiğimde henüz oyun başlamamıştı. Gala öncesi bir gösterimi izleyecektim. Herkeslerden önce bu oyunu seyredebilme imkanına sahip olmak güzel bir şey. Sefaköy Kültür Merkezi'nde oynayacak oyun için konuklar yavaş yavaş yerlerini alırken, platformda kurulan dijital cihazlar vasıtasıyla perdelere yansıtılan Rachel Corrie'nin küçük yaşta çektirdiği bir fotoğraf bizlere dönüp gülümsüyordu.

Rachel Corrie oyunu İnsanlardan korkuyor!
Oyun bir müddet gecikmeden sonra başladı. Çocukluğundan vefatına kadar geçen sürede kişiliğiyle ilgili epey bilgi sahibi olduğumuz Rachel'ın küçük yaşlarda kendisini hayalperest ve çılgın bir kişilik olarak tanımladığını öğreniyoruz. Hayatının bir döneminde şair ve yazar olmaya karar veren Rachel bir müddet sonra toplum fobisi olduğunu, insanlardan korktuğunu anlıyor. O sadece yazmak istiyor ve kimseyi de umursamıyor.

Rachel Corrie oyunu Salvador Dali, Martin Luther King, Rainer Maria Rilke, Hz. İsa gibi birçok ismi kendisine örnek alan, onlarla tanışmak isteyen Rachel Corrie, özellikle yaşamaya, sevgiye ve huzura oldukça özlem çeken birisi olarak dikkat çekiyor.

Gazze'ye gidiyor!
1 Mayıs'ta tanıştığı Chris'in teklifiyle Gazze'ye gitmeyi kabul eden Rachel'ın özgür ruhu orada birçok şeyi idrak etmesini sağlıyor. Kendisine ve umuduna sahip olduğunu farkeden Rachel, başlarda Filistin'de otel odasından çıkmayan, her şeyi toz pembe gören birisiyken, yavaş yavaş gerçeklerin farkına varıyor ve vicdanı rahatsız oluyor. Özellikle Dr. Samir'in evine sık sık giden ve orada aile bireyleriyle kardeş gibi olan Rachel'ın annesi bu gelişmeleri endişeyle karşılıyor ve kendisinin yok saydığı insanların, kızıyla içli dışlı olmalarına bir anlam veremiyor ve kızının beyninin yıkandığını düşünüyor.

Rachel Corrie oyunu Oyunculuk çok iyi!
Oyundan kısaca özet geçtiğimiz Rachel'ın hayatının tiyatro oyununu izlemenizi tavsiye ederiz. Özel notlarını, mektuplarını, ailesiyle görüşmelerini ve Rachel'ın uluslararası basının Filistin konusundaki duyarsızlığına tepkisini görebileceğiniz oyunda, Setenay Yener'in rol yeteneğinin üst seviyede olduğunu belirtmenin faydalı olacağını söyleyebiliriz.
Vicdan sahibi bir insanın haksızlığa karşı kendisini sorumlu hissetmesini ele alarak insanlığa önemli bir mesaj verdiğini düşündüğüm bu oyunu izlemenizi tekrar tavsiye ediyoruz ve bizi sıcak bir ilgiyle davet eden Fatih Bolcan'a teşekkür ediyoruz.

İki gösterim tarihi
Bir de duyurmuş olalım. Benim Adım Rachel Corrie tiyatrosu 28 Ocak Cuma ve 29 Ocak Cumartesi günleri Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezinde sahnelenecek. Bu tarihleri mutlaka ajandanıza yazın.
Ramazan Sercan Somuncu

ismail

Yeni
Benim Adım Rachel Corrie sahnede
2003 yılında Filistin'de bir İsrail buldozerinin altında kalarak can veren Amerikalı barış eylemcisi Rachel Corrie'nin hayatı sahneye taşındı. Oyun, Corrie'nin günlüklerinden yola çıkılarak yazıldı.

Corrie'nin günlüklerinden yola çıkılarak yazılan ve ilk olarak ölümünden 3 yıl sonra sahnelenen "Benim Adım Rachel Corrie" adlı oyunun galası 27 Ocak'ta Muammmer Karaca Tiyatrosu'nda yapılacak.

Filistin'de bir İsrail buldozerinin altında kalarak can veren Amerikalı barış eylemcisi Rachel Corrie'nin kendi günlüklerinden ve mektuplarından derlenen bu tiyatro oyunu meydan okuyan, zeki ve ilkelerinden vazgeçmeyen bir insanı su yüzüne çıkarıp seyircisi ile tanıştırıyor. Adına da 'Benim Adım Rachel Corrie' denildi. 27 Ocak saat 20.00'da Muammer Karaca Tiyatrosu'nda izleyiciyle buluşacak oyunun galasına Rachel'in anne ve babası Cindy ve Craig Corrie de katılacak.

Rachel Corrie'nin günlük ve yazılarını oluşan "Benim Adım Rachel Corrie" oyunu İngiliz aktör Alan Rickman ve The Guardian gazetesi editörü Katharine Viner uyarlandı. Türkçe'ye çeviren Setenay Yener, aynı zamanda "Benim Adım Rachel Corrie"nin oyuncusu. Turgay Kantürk'ün yönettiği ve A-Z Kültür Sanat Ajansı tarafından prodüksiyonu gerçekleştirilen oyun, İstanbul'daki sahnelerinin ardından tüm Türkiye'yi dolaşacak.
Rachel Corrie Kimdir?
Rachel Corrie Olympia, Washington'da doğan 23 yaşında Amerikalı bir barış eylemcisiydi. 16 Mart 2003'te bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürüldü. Öldürüldüğü sırada Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını, şiddete başvurmadan engellemeye çalışıyordu. Öldürüldüğü günden bu yana dünyanın dört bir yanında onun anısına sayısız barış eylemi düzenlenmektedir. Sözcüklere ve şekillere olan merakını küçük yaşlarda göstermeye başlayan Rachel, eli kalem tutar tutmaz gözlemlerini kağıda dökmeye koyuldu. Çevresinde olup bitenleri kendine has bir üslupla ifade etmeye çalışırken, dünyanın herkes için yaşanılabilir, barışçıl bir yer olacağı günü görebilme arzusunu da her fırsatta dile getirdi.
10 yaşındaki Rachel'ın, "Dünyada Açlık Konferansı"nda yaptığı konuşma: "Başka çocuklar için buradayım. Buradayım çünkü umursuyorum. Buradayım çünkü her yerde çocuklar acı çekiyor ve çünkü her gün kırk bin kişi açlıktan ölüyor. Buradayım çünkü bu kişiler çoğunlukla çocuk. Biz, yoksul insanların her yanımızda olduğunu ve bizim onları umursamadığımızı anlamak zorundayız. Biz, bu ölümlerin önlenebilir olduğunu anlamak zorundayız. Biz, üçüncü dünya ülkelerindeki insanların da bizim gibi düşündüklerini, bizim gibi güldüklerini, bizim gibi ağladıklarını anlamak zorundayız. Biz, onların bizim rüyalarımızı gördüğünü, bizim de onların rüyalarını gördüğümüzü anlamak zorundayız. Biz, onların biz olduğunu anlamak zorundayız. Biz, onlarız. Benim hayalim, 2000 yılına kadar açlığı durdurmak. Benim hayalim, fakirlere bir şans vermek. Benim hayalim, her gün ölen kırk bin insanı kurtarmak. Benim hayalim, hepimiz geleceğe bakıp orada parlayan ışığı görürsek gerçekleşebilir ve gerçekleşecektir. Açlığı umursamazsak, o ışık söner. Hepimiz yardım edersek ve birlikte çalışırsak, büyür ve yarının imkânlarıyla özgürce o ışık yanar."
Ölümünden sonra, Rachel'ın Filistin'den ailesine göndermiş olduğu mektuplar, başta İngiliz The Guardian olmak üzere dünyanın bütün gazetelerinde yayınlandı.
Rachel, 2003'te üniversite öğrencisiyken, barış gönüllüsü olarak gittiği Filistin'de bir İsrail buldozerinin altında kalarak can verdiği güne kadar yazmaya devam etti.
Rachel'ın genç, duyarlı, samimi cümlelerini The Guardian gazetesinde okuyan ünlü İngiliz aktör Alan Rickman gazetenin editörü Katharine Viner ile hemen temasa geçti. Rachel'ı anlatan bir tiyatro oyunu üzerinde birlikte çalışmaya başladılar. Rachel'ı tanıyan herkesle bağlantı kurup hikâye toplamaya uğraşırlarken, Corrie ailesi Rachel'ın çocukluğundan beri yazıp çizmiş olduğu her şeyle devreye girdi. Ve o an karar verildi: Rachel Corrie, kendi hikâyesini kendi anlatacaktı. Rickman ve Viner, böylece Rachel'ın yazılarından Benim Adım Rachel Corrie adlı oyunu derledi. Bu oyun, Rachel'ın ölümünden üç yıl sonra sahnelendi ve İngiltere'de tiyatro izleyicileri tarafından belirlenen Yılın En İyi Yeni Tiyatro Oyunu Ödülü'nü aldı.
Londra'daki başarıdan sonra Benim Adım Rachel Corrie'nin New York'ta sahnelenmesine karar verildi. Fakat oyunun sahneleneceği New York Theatre Workshop, oyunu son anda herhangi bir açılış tarihi belirtmeksizin erteledi. Bu karar çoğu tiyatro yazarı, eleştirmeni, oyuncusu ve izleyicisi tarafından kınandı. Alan Rickman, bu kararı "korku kaynaklı kötü bir sansürcülük" olarak yorumladı. NYTW yöneticisi Jim Nicola'nın açıklamasına göre bu karar, o günlerde Orta Doğu'da içinde bulunulan hassas siyasi ortam değerlendirilerek alınmıştı. Filistin'de Hamas iktidara gelmişti ve İsrail seçim arifesindeydi. Nicola, oyunun iki ülke arasında yeni çatışmalara yol açabileceği ve politikanın sanatın önüne geçeceği yargısına varmıştı. Benim Adım Rachel Corrie, NYTW'de ertelene dursun, dünyanın hemen hemen her şehrinde tiyatrolar oyunun zamanlamasının mükemmel olduğunu düşünerek ona kapılarını açtı ve onu izleyicilerle buluşturdu.
Rachel Corrie Davasından...
Kızımız Rachel ile ilgili ailemizin İsrail'de açmış olduğu sivil dava, 10 Mart'ta dört uluslararası görgü tanığı, otopsiyi yapan doktor, ağır makineler konusunda bir uzman ve bir askeri polis müfettişinin tanıklık etmeleriyle başladı. 24 Mart'ta, devlet mahkemede ifade verecek olan askeri personeli tespit edene kadar mahkeme yaz tatiline girdi. 5 Eylül'de dava tekrar başladı ve iki aya yayılmış beş seans halinde devam etti. Bunlardan en sonuncusu 4 Kasım da oldu. İsrail Ordusu' nun dokuz üyesi (Rachel'I öldüren buldozerin sürücüsü ve komutanı dâhil olmak üzere) İsrail Savunma Bakanlığı lehine ifade verdi. Bir sonraki duruşmada ifade vermek üzere çağrılan altı kişi arasında bir Bölük Komutanı, bir Tabur Komutan Vekili ve bir Tabur Komutanı da olacak. Bu günlerde Devlet Savcılığı'ndaki avukatlar grevi nedeniyle, Aralık'ta olması gereken mahkeme tarihlerimizden emin olamıyoruz.
Bu davanın ortaya çıkarttığı birçok yön var. Ancak, belki de en önemli ve geniş meselelerle en alakalı olanı, İsrail askeri soruşturmaların (hem iç, hem operasyonel hem de askeri polis tarafından yürütülenlerin) yürütülüş şekline çektiği dikkattir. Avukatımız Hüseyin abu Hüseyin, konuyu şöyle yorumladı:
"Bu sivil dava sadece Rachel'ın hayatını korumakta başarısızlık gösterenleri sorumlu tutmak adına değil, aynı zamanda ne tarafsız, ne de tam olamayan askeri soruşturmaların olduğu bu kusurlu sistemi sorumlu tutmak adına da önemli bir adımdır."
www.on5yirmi5.com

ismail

Yeni
Perde 'dünyanın vicdanı' Rachel için açılıyor

Filistinli ailenin evinin yıkılmasını "şiddete" başvurmadan engellemeye çalışırken bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek can veren Rachel Corrie'nin hayatı tiyatroya uyarlandı...

Benim adım Rachel Corrie. Ben bir Amerikalıyım. Biliyorum, 'Amerikalıyım' demek bana utanç veriyor ama bana bu utancı yaşatanların ülkesinde, utananların da olduğunu göstermek istiyorum sizlere. Ben de utandığım için, utanç duyduğum için burdayım bugün..."
Rachel Corrie, 2003’te üniversite öğrencisiyken Uluslararası Dayanışma Hareketi’ne (International Solidarity Movement) katılarak barış gönüllüsü olarak Filistin’e gider. 16 Mart 2003’te Filistinli ailenin evinin yıkılmasını "şiddete" başvurmadan engellemeye çalışırken bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek can verdi.

Rachel’in Filistin’e gidiş süreci, yaşadıkları, Rachel’in günlük ve mektuplarından derlenen öyküsü Türkiye’ deki çok özel galası ile 27 Ocak Perşembe saat 20:00 da Muammer Karaca Tiyatrosu’ nda seyircisiyle buluşuyor.

Cindy ve Craig Corrıe de İstanbul da

Galaya Rachel’in anne ve babası olan Cindy Corrıe, Craig Corrıe’de, bu dünya dramının Türkiye'de ilk kez sahneleneceği oyunu izlemek üzere galaya katılıyorlar. Anne ve Baba Corrıe dünya kamuoyunun yakından takip ettiği süregelen dava hakkındaki gelinen süreç ile ilgili son gelişmeleri Türk medyasına aktaracaklar.
"Benim Adım Rachel Corrie" ünlü İngiliz aktör Alan Rickman ve The Guardian gazetesi editörü Katharine Viner tarafından derlendi. Setenay Yener'in Türkçe'ye çevirip,oynadığı , tek perdelik oyunu Turgay Kantürk yönetiyor

Oyunun prodüksiyonu A-Z Kültür Sanat Ajansı tarafından gerçekleştirildi.
Haber 7

ismail

Yeni
'Benim Adım Rachel Corrie' İstanbul'da

Filistin'de, İsrail buldozeri tarafından ezilerek katledilen Amerikalı barış gönüllüsü Rachel Corrie'nin hayatı sahneye taşındı. 'Benim Adım Rachel Corrie'nin Türkiye galası, 27 Ocak'ta İstanbul Muammer Karaca Tiyatrosu'nda.

Bir Filistinli ailenin evinin yıkılmasını önlemeye çalışırken İsrail buldozeri tarafından ezilerek katledilen Amerikalı barış gönüllüsü Rachel Corrie'nin hayatı sahneye taşındı. Corrie'nin günlüklerinden yola çıkılarak yazılan ve ilk olarak ölümünden 3 yıl sonra sahnelenen "Benim Adım Rachel Corrie" adlı oyunun Türkiye galası 27 Ocak'ta yapılacak.
Rachel Corrie, 16 Mart 2003 yılında Amerikalı Barış Gönüllüsü olarak Filistin'e gitmiş, bir ailenin evini korumak isterken İsrail buldozerinin altında kalarak yaşamını yitirmişti. Rachel'in Filistin'e gidiş süreci ve orada yaşadığı tüm sıkıntılar Rachel'in günlüklerinden yola çıkılarak tiyatro oyunu oldu. Adına da 'Benim Adım Rachel Corrie' denildi. Oyunun galası 27 Ocak saat 20.00'da Muammer Karaca Tiyatrosunda izleyicisiyle buluşacak. Galaya Rachel'in anne ve babası Cindy ve Craig Corrie de katılacak.

http://www.timeturk.com/tr/fotogaleri/dunya/rachel-corrie-nin-resimleri/1
Rachel Corrie'nin günlük ve yazılarını, ünlü İngiliz aktör Alan Rickman ve The Guardian gazetesi editörü Katharine Viner derledi. Türkçe'ye çeviren Setenay Yener, aynı zamanda "Benim Adım Rachel Corrie"nin oyuncusu. Turgay Kantürk'ün yönettiği ve A-Z Kültür Sanat Ajansı tarafından prodüksiyonu gerçekleştirilen oyun, İstanbul'daki sahnelerinin ardından tüm Türkiye'yi dolaşacak.
Oyun, Rachel'ın ölümünden üç yıl sonra sahnelendi ve İngiltere'de tiyatro izleyicileri tarafından belirlenen Yılın En İyi Yeni Tiyatro Oyunu Ödülü'nü aldı. Londra'daki başarıdan sonra Benim Adım Rachel Corrie'nin New York'ta sahnelenmesine karar verildi. Fakat oyunun sahneleneceği New York Theatre Workshop, oyunu son anda herhangi bir açılış tarihi belirtmeksizin erteledi. Bu karar çoğu tiyatro yazarı, eleştirmeni, oyuncusu ve izleyicisi tarafından kınandı. Alan Rickman, bu kararı "korku kaynaklı kötü bir sansürcülük" olarak yorumladı. Oyun, ABD'de yasaklansa da birçok ülkede sahnelendi.

A-Z Kültür Sanat Ajansı, oyun için "İnsanlığın Ortak Vicdanı Rachel'a ve Dünyanın Mazlumlarına" diye yaptığı açıklamada, şöyle diyor: "Yaşamı kadar ölümü de ses getiren Rachel, acının ve hüznün toprağı Filistin'de yükselen bir sesti. Bu sesi duyurmak ve Rachelların hala var olabildiklerini düşünmek bize ümit veriyor. Bu projeyle tanıştıktan sonra kendimizi Henry ve Waldo'nun diyaloğundan çıkaramadık;
-Biz niçin orada değildik?
İşte bugün hep birlikte oradayız..."

ismail

Yeni
27 OCAK’TA SAHNEDE
23707.jpg

Benim adım Rachel Corrie
Filistin'de İsrail Buldozerinin Altında Kalarak Yaşamını Yitiren Amerikalı Barış Gönüllüsünün Hayatı Sahnede!

Rachel Corrie, 2003’te üniversite öğrencisiyken Uluslararası Dayanışma Hareketi’ne (International Solidarity Movement) katılarak barış gönüllüsü olarak Filistin’e gider. 16 Mart 2003’te Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını "şiddete" başvurmadan engellemeye çalışırken bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek can verir.
Rachel’in Filistin’e gidiş süreci, yaşadıkları, Rachel’in günlük ve mektuplarından derlenen öyküsü Türkiye’deki galası ile 27 Ocak Perşembe saat 20’de Muammer Karaca Tiyatrosu’nda seyircisiyle buluşuyor. Daha önce basına özel bir gösterimi yapılmıştı.
"Benim Adım Rachel Corrie " ünlü İngiliz aktör Alan Rickman ve The Guardian gazetesi editörü Katharine Viner tarafından derlendi. Setenay Yener'in Türkçe'ye çevirip, oynadığı tek perdelik oyunu Turgay Kantürk yönetti. Oyunun prodüksiyonu A-Z Kültür Sanat Ajansı tarafından gerçekleştirildi.
"İnsanoğlunun en zor koşullar altında bile nazik, cömert güzel ve güçlü olabileceğini gösterebilen herkesten ilham almalıyız" diyen Rachel Corrie'nin hayatını anlatan oyun İstanbul'dan sonra tüm Türkiye'yi gezecek.
Tiyatronun nerelerde gösterileceğini ve gösterim tarihlerini www.benimadimrachelcorrie.com adresinden takip edebilirsiniz.

Murat Karaca

ismail

Yeni
Rachel Corrie Hayatı Sahnede!

font_01.gif
font_02.gif
font_03.gif
font_04.gif

2003 yılında dünyadaki Filistin dramına dikkat çekmek amacıyla İsrail buldozerinin altında kalarak hayata veda eden Rachel Corrie’nin hayatı tiyatro sahnelerine taşınıyor.

Üniversite öğrencisiyken Uluslar arası Dayanışma Hareketi'ne katılarak barış gönüllüsü olarak gittiği Filistin'de bir ailenin evinin yıkılmasını şiddete başvurmadan engellemek isterken İsrail buldozerinin altında kalan Corrie'nin özgürlük için bağıran sesi tiyatro sahnelerinde yankılanacak.
"Benim Adım Rachel Corrie" adlı oyun yarınki galasının ardından 28-29 Ocak tarihlerinde Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahnelenecek.
İstanbul'da sahnelenmesinin ardından tüm Türkiye'yi dolaşacak olan oyun İngiliz Aktör Alan Rickman ve The Guardian editörü Katharine Viner tarafından derlendi. Setenay Yener'in Türkçe'ye çevirip oynadığı tek perdelik oyunu Turgay Kantürk yönetti.
Rachel Corrie'nin anne-babası Cindy-Craig Corrie de oyunu Türkiye'de izleyecek ve kızı hakkında açılan davalar ile alakalı Türk kamuoyuna bilgi verecekler.

ismail

Yeni
"Benim Adım Rachel CORRIE" Sahnede

font_01.gif
font_02.gif
font_03.gif
font_04.gif

Filistin'de İsrail buldozerinin altında kalarak yaşamını yitiren Amerikalı barış gönüllüsü Rachel’in hayatı sahnede!

Rachel Corrie Olympia, Washington'da doğan 23 yaşında Amerikalı bir barış eylemcisiydi. 16 Mart 2003'te bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürüldü. Öldürüldüğü sırada Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını, şiddete başvurmadan engellemeye çalışıyordu. Öldürüldüğü günden bu yana dünyanın dört bir yanında onun anısına sayısız barış eylemi ve organizasyon düzenlenmektedir. Bir etkinlikte "Benim Adım Rachel CORRIE" adlı tiyatro oyunu oldu.
İngiliz aktör Alan Rickman ve The Guardian gazetesi editörü Katharine Viner'in, Rachel Corrie'nin kendi günlük ve mektuplarından uyarladıkları "Benim Adım Rachel CORRIE" adlı oyunu 27 Ocak perşembe günü Muammer Karaca tiyatro salonunda Setenay Yener tarafından sahneye kondu. Galaya Rachel'in anne ve babası olan Cindy ve Craig Corrie'de kızlarının yaşam öyküsünün sahneleneceği tiyatro oyununu izlemek üzere oradaydılar.
Çocukluğundan itibaren dönem dönem anlatıldığı oyunda Rachel'in duygu ve düşünce dünyasında olan değişimleri, heyecan ve üzüntüleri, zamanla kendini tanıması ve dünyayı anlamlandırma çabası ve vicdan sahibi olmaya yolundaki hayatı anlatılmaktadır. Bu sorgulamalar neticesinde Gazze'ye barış gönüllüsü olarak giden Rachel'in tanık olduğu olaylar, yaptığı eylemler ve tüm bunları yaşarken hissettiği acıları, verdiği mücadeleyi ve azmi ile uğrunda hayatını kaybettiği bir mücadele örnekliği "Benim Adım Rachel CORRIE" oyunuyla sahneye taşındı.

Haber ve Fotoğraf: Ömer Faruk Karagüzel / Özhan Uçan

25256.jpg

25257.jpg

serkan..

Profesör
hakikatli kızmış

er kişi niyetine Allah iman ile göçtüyse merhamet eylesin