Ben de kilo verebilir miyim?

Enes

İhvan Forum Üye
Hiçte konu @Ebu Computer kardeşimizin konusunu taklit değil. Geçen sene bu vakitler Ebu Computer'in düştüğü telaşa ben düştüm. Gerçi ben yılbaşını beklemedim. Bu vesile ile forumu hatırlayıp giriş yapmış olduk kötü mü oldu :)

Neyse motivasyon olması açısından dün zaten kişisel sitemde uzun uzadıya bir makale yazdım ( http://coolkul.com/yeni-bir-yasam-bicimi-olarak-yuruyus/ ) burayı da not almak babından kullanayım.

9 Aralık 2017
Kilo: 116,8
Etkinlik: Hafif ofis egzersizi, ev içi daha fazla aktivite çabası, daha az yeme alışkanlığına giriş.

17 Aralık 2017
Kilo: 115,9
Etkinlik: Bir önceki haftayla aynı ek olarak son iki gün yürüyüş.

24 Aralık 2017
Kilo: 114,5
Etkinlik: Günlük en az 10 bin adım (her gün üzerine en az 100 adım ekleyerek bugünü 13000 adımla tamamladım) Yeme alışkanlığını değiştirme, beyaz ekmeğe veda.

nefahtü

Kıdemli Üye
Eba Beye destek olmaya çalışmıştık inşeallah size de destek olmaya çalışalım.

Bir Müslüman acıkmadan yememeli cümlesini zikir haline getirsek belki işimize yarar :)

Enes

İhvan Forum Üye
işin doğrusu evlendikten sonra klasik "alan almış beğenen beğenmiş" mantığına bürünmüş ve yeme konusunda hiç dikkat etmemiştim. evlendikten sonra ilk kez bu kadar dikkatli ve kararlıyım. günlük kalori alımım 2000 lerin altında ve ilginçtir aşırı bir açlık hissim olmuyor. sadece yatmadan önce zorluyor onu da kendime ninni söyleyerek geçiştiriyorum :)

nefahtü

Kıdemli Üye
Siz isterseniz önce hemen bir kan tahlili yaptırın 2000 lerin altında ise beslenmeniz o kiloya çıkılmaz.

İki kilo bile insanın eğilip kalkmasını hareketlerini kısıtlıyor

Aslında ben de 5 kilo aldım bu kış nasıl olduğunu anlamadım sanırım ay çekirdeği ve gofretten:)

nefahtü

Kıdemli Üye
Biraz ben de başlasam fena olmaz diyet yapmak çok sıkıcı geliyor
Hiç yememek daha kolay geliyor bana
biraz peynir biraz salata denince daha fazla istiyorum
ama kendi haline bırakınca aklıma dahi gelmediği oluyor yemeğin.

Bu sabah Erkam radyoda bir sohbet dinledim' eğer tek öğün yeterli geliyorsa başka yemeğin diyor. Yemek bizi fazlası ile gaflete düşürüyor.

Telkin en güzel yöntem
bol bol bu konu üzerine sohbet edin ve okuyun
Evliyaların yemek üzerine yaptıkları sözleri ve sohbetleri dinleyin
İnsanın utancından iştahı kesiliyor.

spesifik

آزادی قید و بند
Bencağız okuldan dolayı tek öğün yiyorum
Demek ondan kilo vermişsim -)
Elhamdülillah kasmadan kısmadan yemek yemek ne güzel -))
Allah yardımcınız olsun @Enes

Kaptan

Mecra Yazarı
Dr Nowzaradan'ı tavsiye ederim :)
İşin ehli adam

ömerusta

Kıdemli Üye
hey şişkolar size tavsiyem sabah aç karnına yarım litre ılık su için sonra bir elma yiyin sonra bol otlu bir kahvaltı yapın ekmek az yarım dilim her sabah bunu yapın derotunuda fazla tüketin iştah miştah kalmaz kiloda kalmaz

dahada zayıflıyamaz iseniz bana ırgat lazım gelin seraya soğan bağlamaya on gün çalışın sereda erirsiniz selametle kalın zayıf kalın şişko ömer usta

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
İstediğin kadar ye

İstediğin kadar uyu

1 şartla;

Hakkını ver hakkını..

Enes

İhvan Forum Üye
Dr Nowzaradan'ı tavsiye ederim :)
İşin ehli adam

Hastasıyım altın kaplama stetoskoplu boyalı saçlı amcanın :)

Bencağız okuldan dolayı tek öğün yiyorum
Demek ondan kilo vermişsim -)
Elhamdülillah kasmadan kısmadan yemek yemek ne güzel -))
Allah yardımcınız olsun @Enes

Allah razı olsun. Ben de bazı günler eve gidince hiçbir şey yemediğimi hatırlıyordum. Ama bu epey sağlıksız bir durum.

hey şişkolar size tavsiyem sabah aç karnına yarım litre ılık su için sonra bir elma yiyin sonra bol otlu bir kahvaltı yapın ekmek az yarım dilim her sabah bunu yapın derotunuda fazla tüketin iştah miştah kalmaz kiloda kalmaz

dahada zayıflıyamaz iseniz bana ırgat lazım gelin seraya soğan bağlamaya on gün çalışın sereda erirsiniz selametle kalın zayıf kalın şişko ömer usta

bu yol olmadı senin dediğini yapalım ağabey :) tarlan istanbula yakın mı barı

İstediğin kadar ye

İstediğin kadar uyu

1 şartla;

Hakkını ver hakkını..

Hakkını nasıl değerlendireceğiz yahu :)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu işlerde hırs yaptığım zaman istediğim kiloyu verebiliyor olmanın tecrübesi ile, müsaade ederseniz naçizane bir iki kelimede ben yazmak isterim:

1- İlk günlerdeki hızlı kilo kaybı az yemek yemekten kaynaklanan vücudun tuttuğu suyu salmasıdır. Bu sizi yanıltmasın. İlk 3-5 kilodan sonra gerçek kilo verme başlar.

2- Rejimi yürüyüş ile desteklemek kilo kaybına %50 etki eder. Kaybolan kilonun yarısı yaptığınız rejimden diğer yarısı hareketliliği arttırmaktan. Sağlıklı olanda budur.

3- Ekmek hamur işi tatlı türü yiyecekleri kesip sebat ettiğinizde kiloya olan etkisini hemen görüyorsunuz. Hızla kilolar gitmeye başlıyor.

4- 1 Dilim baklavada yaklaşık 200 kalori var iken 100 Gram kırmızı ette 160 kalori var. 1 Dilim baklava sizi doyurmaz ama 100 Gram et tüm gün sizi tok tutabilir.

5- Rejimde sıvı alımı şart. Bol bol su ve yeşil çay içmeli.

6- Bir hafta az yemeye sabrederseniz mide anında küçülüyor. Bu ortama ayak uydurmaya başlıyor. O yüzden ilk günleri sıkı tutun. Haftada bir kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

7- Runtastic uygulamasını tavsiye ederim. Hangi gün kaç km yaktınız, kaç km yürüdünüz, aylık haftalık yıllık ne kadar yürüdünüz hepsinin çetelesini tutar.

8- Kilo verdikçe hırslanmanız kilo verdikçe moralinizin artması gerekir. Buda size bu yolda daha fazla güç kuvvet verir. Ayda 3,5-4 kilo vermek normal sayılır. Biraz daha kastırıp 5-6 kiloya çıkılabilir. Ama sağlıklı olan ayda 4 kilo ile bu işi uzun vadeye yaymak.

9- Mümkünse akşamları 6-7 den sonra bir şey yeyip içmeyin. Belki az şekerli bir Türk kahvesi içilebilir.

10- Rejim nedeni ile kabızlık görülebilir. Bunu aşmak için gün içerisinde bir iki incir kurusu bir iki kayısı kurusu yemeniz faydalı olur.

11- Bimde satılan doğranmış kuru meyve paketleri var. Fiyatı oldukça uygun. Bu meyve kurularını yoğurt ile karıştırıp bir öğünü aradan çıkarabilirsiniz.

12- Eti Lifalif'i aynı şekilde yoğurtla karıştırıp yenilebilir.

eti-lifalif-yulaf-ezmesi-kahvaltilik-urun_53_psb.png

Yoğurda karıştırdığınızda bir müddet şişmesini bekleyin. Kenara koyun 15-20 dk dursun. Tadı güzel fena değil. Eğer yemekte zorlanırsanız içine Bim'in meyve kurularından atabilirsiniz.

Hayırlısı ile bir yol almaya başlayın devamı gelir inşallah.

Son olarak ömrü hayatınızda uzun süre durduğunuz kilolara denk geldiğinizde, o bölgelerde biraz takılmanız o kilolardan aşağı düşmeniz zor olur. O aşamada fazladan bir efor sarf etmeniz gerekir.

Selam ve dua ile.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bu işlerde hırs yaptığım zaman istediğim kiloyu verebiliyor olmanın tecrübesi ile, müsaade ederseniz naçizane bir iki kelimede ben yazmak isterim:

1- İlk günlerdeki hızlı kilo kaybı az yemek yemekten kaynaklanan vücudun tuttuğu suyu salmasıdır. Bu sizi yanıltmasın. İlk 3-5 kilodan sonra gerçek kilo verme başlar.

2- Rejimi yürüyüş ile desteklemek kilo kaybına %50 etki eder. Kaybolan kilonun yarısı yaptığınız rejimden diğer yarısı hareketliliği arttırmaktan. Sağlıklı olanda budur.

3- Ekmek hamur işi tatlı türü yiyecekleri kesip sebat ettiğinizde kiloya olan etkisini hemen görüyorsunuz. Hızla kilolar gitmeye başlıyor.

4- 1 Dilim baklavada yaklaşık 200 kalori var iken 100 Gram kırmızı ette 160 kalori var. 1 Dilim baklava sizi doyurmaz ama 100 Gram et tüm gün sizi tok tutabilir.

5- Rejimde sıvı alımı şart. Bol bol su ve yeşil çay içmeli.

6- Bir hafta az yemeye sabrederseniz mide anında küçülüyor. Bu ortama ayak uydurmaya başlıyor. O yüzden ilk günleri sıkı tutun. Haftada bir kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

7- Runtastic uygulamasını tavsiye ederim. Hangi gün kaç km yaktınız, kaç km yürüdünüz, aylık haftalık yıllık ne kadar yürüdünüz hepsinin çetelesini tutar.

8- Kilo verdikçe hırslanmanız kilo verdikçe moralinizin artması gerekir. Buda size bu yolda daha fazla güç kuvvet verir. Ayda 3,5-4 kilo vermek normal sayılır. Biraz daha kastırıp 5-6 kiloya çıkılabilir. Ama sağlıklı olan ayda 4 kilo ile bu işi uzun vadeye yaymak.

9- Mümkünse akşamları 6-7 den sonra bir şey yeyip içmeyin. Belki az şekerli bir Türk kahvesi içilebilir.

10- Rejim nedeni ile kabızlık görülebilir. Bunu aşmak için gün içerisinde bir iki incir kurusu bir iki kayısı kurusu yemeniz faydalı olur.

11- Bimde satılan doğranmış kuru meyve paketleri var. Fiyatı oldukça uygun. Bu meyve kurularını yoğurt ile karıştırıp bir öğünü aradan çıkarabilirsiniz.

12- Eti Lifalif'i aynı şekilde yoğurtla karıştırıp yenilebilir.

eti-lifalif-yulaf-ezmesi-kahvaltilik-urun_53_psb.png

Yoğurda karıştırdığınızda bir müddet şişmesini bekleyin. Kenara koyun 15-20 dk dursun. Tadı güzel fena değil. Eğer yemekte zorlanırsanız içine Bim'in meyve kurularından atabilirsiniz.

Hayırlısı ile bir yol almaya başlayın devamı gelir inşallah.

Son olarak ömrü hayatınızda uzun süre durduğunuz kilolara denk geldiğinizde, o bölgelerde biraz takılmanız o kilolardan aşağı düşmeniz zor olur. O aşamada fazladan bir efor sarf etmeniz gerekir.

Selam ve dua ile.

Altın öğütler için teşekkürler. Ben bir kaç kilo versem iyi olur. Yüzün altındayım enes kıskansın. :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Tebrikler @Enes abi umarım ideal kilonuza varırsınız.
Siz ideal kilonuza ulaştınız mı @Ebu Computer hocam. @Dut_ağacı hocam tasavvufta çok ye çok zikret yoktur :) az ye çok şükret vardır, zikru taat ise her halükarda vardır. Bene gelince, beni karıştırma abicim ;) çok yerim emme taat az :(

nefahtü

Kıdemli Üye
Peygamber (s.a.v):

“Yiyecek ve içeceğin nereden geldiğine aldırış etmeyen kimseyi Cenab-ı Allah cehennemin hangi kapısından içeri sokacağına pek bakmaz.”

“Âdemoğlu karnından daha fena bir kap doldurmamıştır. Belini doğrultacak birkaç lokma nesine yetmez. Behemhal fazla yemek mecburiyetinde ise karnının üçte birini yemeğe ve üçte birini içeceği suya ve üçte birini de nefesine ayırmalıdır” buyurmuştur.

Kaçak

Yeni
Çaplı adammışsın ...
herşey değişiyor ama benim çap değişmiyor ...
Neyse , ben az konuşacağım artık ...
gençlere tavsiye , yaş Kemal’e erdikçe kilo vermek çok daha zorlaşıyor 40 a yaklaşmadan kiloları atın yoksa işiniz zor ...

Yahayy

Kıdemli Üye
Sadece yiyip içmeye dayalı bir kilo verme methodunu kafanıza yerleştirir ve uygularsanız,
vucudunuza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birini yapmış olursunuz.
Sadece şu kadar adım at, yürü vs gibi basit şeylere aldanmayın,
Bunlar kardiyo temelli egzersizler olduğu için kalori açığı ile birlikte yapıldığında yağ ve ödemlerinizle birlikte
vucudunuzun en değerli dokuları olan kaslarınızı da hızla eritir ve kaybedersiniz.
Bu tip kilo kayıplarının sonunda vardığınız sonucunu bir Spor/beslenme uzmanından dinlediğinizde, keşke kilolu kalsaymışım,
yeniden başlasayabilsem dersiniz.

İnanın kilo vermek olayın işin en basit tarafı, en zoru ise sizin için optimal ölçülere ulaşmak için yapmanız gereken
fitness ve diğer antremanların disiplinini oturtmak, kaslarınızı eritmeden kompleks beslenerek optimum kalori açığı ile güçlü bir beden inşa etmektir.

Kilo vermeyi erimek sanan insanlar size sağlıklı/estetik geliyor mu bilemem ancak, diyabetten, bağışıklığa bir çok handikapa yol açarak,
güçsüz dirençsiz bir beden için kendilerini öldürüyolar, imha ediyorlar gibi geliyor bana.
incecik kollar,yok olmaya yüz tutmuş omuz/göğüs kasları,
ne kadar uğraşılsa da bel bölgesini sarmış bir türlü gitmeyen armut tipi bir mikro göbek formunda bir beden ne ifade ederki,
biri 100 kg, biri 80 ama aynı sağlıksızlıkta hatta daha sağlıksız olduğu bile söylenebilir.

Belki ne anlatıyor bu arkadaş diyeceksiniz ancak, söylediklerimi bir çıkış noktası kabul edip ciddi bir araştırma yaparsanız siz de göreceksiniz ki,
şu diyeti yapın, bu diyet harika, kilo için günde şu kadar adım tavsiyelerini içeren siteleri anında kapatarak,
Fitness+kardiovasküler egsersizler+Diyet şeklinde karma ve sürdürülebilir bir standardı kabul edip uygulamadan gerçek sonuca ulaşamazsınız.
Yoksa bir süre yağ depolar sonra onları eritir, sonra yine depolar yine eritirsiniz bu döngü değişmez.
Siz o yağ depoları yerine fitness ile birlikte vudunuzdaki birim hacme düşen kas yoğunluğunu artırdığınızda zaten
hızlı metobolizma ve fazladan kalori isteyen, beslenmesi gereken kaslar ile birlikte oturduğunuz yerde bile Kalori tüketiminiz şuan günde 10 bin adım atarkenki kadar olacaktır.

Sonuç... Kesinlikle spora başlayın, gerisi sadece kendini kandırmak ve zaman kaybıdır.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Ekmek yerine PATLAMIŞ MISIR yiyin. Mısır patlatan aletler var onlardan alırsanız, yağsız ve tuzsuz patlatırsınız. Acıktıkça mısır yiyin. Mısır bağırsakları süpürür. Bağısakları çalıştırmak için AÇLIK OTU.