Beklenen TAHA Röportajı (İhwan'a Özel)

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
tahajpgco9.jpg

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Vuslat Rana:
Selamün aleyküm

Taha:
Aleyküm selam….

Vuslat Rana:
Sizi birçok kişi yakından tanıyor ancak siz kendinizi nasıl tanırsınız yani kişiliğiniz nasıldır? Paylaşırımsınız…

Taha:
Beni birçok kişi dinleyebilir ama bu birçok kişi benim şahsım ve özel hayatım hakkında çok az bilgiye sahip… yani demek istediğim dinleyenlerim beni değil benim anlatmak istediklerimi çok iyi tanır…buda zaten benim arzuladığım birşey…Benden ziyade anlatmaya çalıştıklarımı tanımaları…

Vuslat Rana:
İslami müziklerde gitar pek kullanılmayan bir enstrüman, ikisini nasıl buluşturdunuz ve bu manada olumlu-olumsuz tepkiler aldınız mı?

Taha:
Aslında ben İslami müzik kavramına katılmıyorum öncelikle bunu belirteyim…Çünkü islamın zorunlu kıldığı veya sınırlarını net bir şekilde çizip sunduğu bir müzik kavramı yok…müzik de İslami bir söylem dersek ve konuyu bu çerçevede incelersek daha isabetli olur…benim müzikte mihenk taşım şudur…sanat’ın hangi dalıyla uğraşırsa uğraşsın, sanatçının icra ettiği sanat’ını ilahi aşkına hizmet eden bir araç olarak görmesi…Bu anlamda ‘ne ney müslümandır diyebiliriz, ne de gitar gavur’:)…her ikisi de kendi ses tınılarıyla üzerine düşen hizmeti yapmalılar…Aslında bu uzun cümlenin özeti şudur.’Sanat ne toplum içindir ne de sanat içindir…sanat dahi ancak Allah(c.c) rızası içinse sanattır…

Vuslat Rana:
Hangi tarz müzik sever ve kimleri dinlersiniz?

Dinlediğim müziğin kulağıma hoş geldiği gibi gönlümde hoş gelmesini isterim….bazı müzikler var ki tarzları çok farklı olsa da beni aynı noktaya götürür…ben Barış maço’nun gül pembesinde de,Mehmet Emin Ay’ın naat-ı şerif ilahisinde aynı duygulara dalarım…yani söyleyene değil söyletene bakarım hep…Ama dinleyenlerim illaki bir isim istiyorlarsa,Mehmet Emin Ay beyin,sesi beni hep cezp etmiştir…Mustafa İsmail’in Kuran okuyuşu….İbrahim Sadri’nin şiir okuyuşu..Hatta Orhan Gencebay’ın ‘Yarabbim sen bilirsin’ deki etkileyici nağmeleri…

Vuslat Rana:
İlk ne zaman ne şekilde müziğinizi geniş kitlelere duyurdunuz?

Taha:
Kitlelere açılma adımlarım ilk albümüm ile başladı. Benim geniş kitle’den anladığım rakamsal olmayan gönlü geniş bir dinleyici…Henüz yolun başında olmama rağmen çok şükür benim yetersiz anlatmamı dahi anlayacak gönlü geniş dinleyenlerim var…

Vuslat Rana:
Size göre Türkiye de Dini Müziklerin konumu nedir? Dinleyiciye rahat ulaşabiliyor musunuz? Ve albüm satışlarıyla dinleyici kitleniz arasında ki oran nedir?

Taha:
Türk insanın da günümüz medyasının yozlaştırma çabalarına rağmen sönmeyen ve sönmeyecek bir ilahi ateş var… Belki yanlış anlaşılabilir ama bence her insana dini müzik dinlemek zorunda değil… Çünkü müzik kurtarıcı değil şevk vericidir… Kurtarıcı olan ilahi kitap’tır… Ben de ilahilerimde yüce kitaptan esinleniyorum her mümin gibi… İnsan illaki müzik dinleyecekse o zaman ruhuna yakışır müzik dinlemelidir… Albüm satışlarına gelince gelişen teknolojiyle korsan denilen bir yapı oluştu… Bu sebepten dinleyici kitlesiyle albüm satış rakamları arasında bayağı bir uçurum var… Benim korsana da bakış açım biraz radikal sayılabilir… Eğer bir dinleyicim gerçekten vicdanı rahat olarak maddi durumu elvermediği için albümlerimi dinleyemiyorsa ve korsan almak zorunda kalıyorsa ona helali hoş olsun, ben onun vicdanına itimat ederim bu konuda… Evet, belki bizlerde geçim kaynağımızı bu albümlerden elde ediyoruz ama unutmamamız gereken bir şey var oda yaptığımız işin aynı zamanda bir tebliğ oluşu… Tarık bin Ziyad tebliğ için gittiği yerlerde at’ının yem parasını gittiği yerdeki insanlardan almamıştır… Biz de bu edebi gönlümüz de taşımalıyız…

Vuslat Rana:
Günümüz de internet en iyi ve hızlı iletişim araçlarından. Yaşamımızda olmazsa olmazların arasında yerini aldı. Peki, sizin bakışınız nedir? Siz ne sıklıkla kullanırsınız?

Taha:
Teknolojiyle pek aram iyi değil… Ben günümüz gençliğine göre bu konu da démodé kalmış durumdayım… İnterneti haber alma ve sevenlerimle bazen hasbıhal etme noktasında kullanıyorum sadece…

Vuslat Rana:
Gündemi takip eder misiniz? Ne sıklıkla gazete, dergi ve kitap okurusunuz?

Taha:
İki gazete abonesiyim… benim, gazetenin genelinden ziyade köşe yazarı tutkunluğum vardır…itiraf edeyim kitaplarla pek aram yoktur,zira günümüz kitaplarının çoğunda medyanın gereksiz şişirmeleri,satış kaygısı taşıyan yazılar,slogan olmayı hedefleyen kitap isimleri var bunlarda benim hoşuma gitmiyor..ve etrafımda ki kitap okuyucularının da çoğunda şunu görüyorum,kitaplarında dahi bir marka tutkunluğu var çoğunun…Okuma alışkanlığını yayın evine endekslemiş okurlar var ki bu yanlış bence…

Vuslat Rana:
Gençliğimizin en önemli sorunu nedir sizce? Ve çözümü nasıl olmalıdır?

Taha:
Önce kendi nefsim dâhil gençliğimizin çoğu elinde ki bu gençlik nimetinin geçici oluşunun idrakine varmaması… Ben kendimden esinlenerek bu eksiklikleri görüyorum… Çözüme gelince çözüm sunmak benim haddime degil… Çözüm tüm gerçekliliğiyle ortadadır…

Vuslat Rana:
Reha Yeprem İle birlikte çalıştığınız “Doğum Gününüz Kutlu Olsun Efendimiz” hakkında neler söylersiniz. Nasıl Bir araya geldiniz ve bu albümün hikâyesi nedir?

Taha: Âlemlerin efendisi’ne tüm müminler adına bir hediye vermek istedik bu kadar…

Vuslat Rana:
Son albümünüz “Kutsiler” hakkında bilgi verir misiniz? Ve içerisinde “en” dediğiniz eseriniz hangisi?

Taha:
Kutsiler içimdeki kutsi neslin özleminden esinlenerek yapılmış bir albümdür… Ay yüzlüm ezgisi albüm içinde duygularımı yansıtan beğendiğim eserlerimdendir…

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Forum üyelerimizin dilek –temenni ve soruları:

Şehidan:
Kliplerinizin daha geniş olaylar çerçevesinde gelişmesini istiyoruz.

Taha:
Teşekkürler… İnşallah bu temenniniz dua’ya dönüşür…

Karakan:
Abi bu piyasaya(ezgi ve ilahi) girmek için illaki bir tanıdığımız olmak zorunda mı? Yani daha doğrusu bir albüm çıkarmak için ne yapmamız gerekir… Siz nasıl bu piyasaya girdiniz…

Taha:
Değerli Karakan kardeşim öncelikle bu camiayı bir piyasa olarak görmeyelim. Albüm çıkarmaya gelince söz ve bestelerinle ve samimiyetinle bu camiada kolaylıkla yer edinebilirsin… Yeni ses ve soluklara hep ihtiyaç vardır. Seni en kısa zamanda aramızda görmek ümidiyle..

Karakan:
Korsan hakkındaki düşünceleriniz nedir… Hakkınızı helal edin iki tane parçanızı internetten indirdim… İnşallah orijinalini de alacağım… Taha abimiz hiç internetten mp3 indirir mi?

Taha:
Korsan hakkındaki düşüncelerimi yukarıda belirttim… Teşekkürler…

Karakan:
Abi ben ezgi ve ilahiyi çok seviyorum ama rap türünü de seviyorum mesela dini rap yapmayı hiç düşündünüz mü …rap hakkında ne düşünüyorsunuz... Bence böyle bir şeye ihtiyaç var

Taha:
Dini rap müzik benim pek yapıma ve sesime uygun değil… Umarım bu alandaki boşluğu da sen doldurursun…

Karakan:
Hangi takımlısınız ….

Taha:
Fanatiklik anlamında bir takım tutkunluğum yok… Ama aileden gelen bir Beşiktaşlılık geleneği var…

Karakan:
Ben sizi o kadar iyi tanımıyorum ama ezgilerinizi beğendim… Küçüklüğümden beri Eşref ziya dinliyorum… Size göre eşref ziya kimdir? Beğeniyor musunuz?

Taha:
Ezgi ve ilahi müzik konusunda kim Allah rızası gözeterek hizmet etmişse Allah kendisinden razı olsun… Eşref ziya bey de bunlardan biri…

Karakan:
Nerelisiniz? Yaşınız kaç?

Taha:
1979 Konya doğumluyum.

Feyza :
Nerde yaşıyorsunuz?
Eğitim durumunuz nedir ve hangi okulları bitirdiniz ?
Memleketiniz neresi ?

Taha: İstanbul da yaşıyorum… Uludağ üniversitesi iktisat fakültesini bitirdim… Şuanda açık öğretim kamuda ikinci üniversitemi okuyorum…7 yıldır profesyonel fotoğrafçılık yapıyorum…

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Vuslat Rana:
Şimdi de Forumumuzun favorilerinden “enleriniz” i mümkünse paylaşmanızı istiyoruz:

Taha:
*En beğendiğiniz yazar kim? Risale-I nurun kalem sahibi…

* En beğendiğiniz şair kim? Akif Ersoy un Samimiyeti, Necip Fazıl Kısakürek’in etkileyiciliği, İbrahim Sadri nin bizdenliği, Nurullah genç’in şiir renkleri…

* En çok dinlediğiniz radyo hangisi? TRT FM sanat müziği kuşağı…

* En sevdiğiniz şehir? Bursa ve Isparta…

* En sevdiğiniz ülke? Bülbülü altın kafese koymuşlar…

* En sevdiğiniz sanatçı? Bu konuda en dediğim biri yok

* En sevdiğiniz ilahi sanatçısı? Mehmet Emin Ay

Taha:
* En sevdiğiniz kitap ? Yusuf ve Züleyha

* En çok hangi filmin etkisinde kaldınız? Ömer muhtar, stigmata

* En ünlü kişiniz ? Hatemi kardeşler…

* En çok korktuğunuz şey? Yanlış anlaşılmak

* En büyük hayal ve istediğiniz ne? Sanatsal anlamda dünya konser turuna çıkmak…

* En etkilendiğiniz tarihi olay? Çanakkale savaşının Bedir harbine benzeyen yanları…

* En sevdiğiniz yemek? Yerine zeytini çok sevdiğimi söylesem…

* Ve İnternette en çok takip etiğiniz site? Genellikle Haber sitelerini takip ederim…

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Vuslat Rana:
Ve yine forumumuzda bir nevi, mana bulmacası vazifesi gören çağrışım kelimeler. Yine sakıncası yoksa verdiğimiz kelimelerin sizce çağrışımını paylaşmanızı istiyoruz…

Taha:
İnsan : Sürgündür Hz. Âdemden buyana…
Mavi : En güzel geceye yakışıyor
Rüya : Rüyalarımız bile anlamlı olsa ne hoş olur
Dünya : Hiç kimse onun kadar içinden yara almadı bu kadar
Hayat : Anlamlı bir veda yı hak ediyor
Güzel : Günümüzde yanlış anladığımız şey
Sadakat : HZ.Ebu Bekir’e yakıştığı gibi kimseye yakışmadı daha…
Hasret : Acaba kaçımızın hasretinden yandı gönlü
Dava : Tek celsede düşmeyecek kadar samimi bir davamız olmalı
Beyaz : Siyah olmasa beyazın ne önemi var
Yolculuk: Evliya çelebinin mesleki kariyeri
Sonsuzluk:inançsızların korktuğu kelime..
Gözyaşı : Gözlerimizin duası
Gece : Günaydın gece
Yağmur : Yağmurlarında ıslandıgı bir yagmur vardır
Ayrılık : Yusuf (a.s)
Aşk : Kelebek ve ateş….

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Vuslat Rana:
İhvan- forum olarak kırmayıp sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz. Aynı zaman da forum üyesi kardeşlerimizin muhabbet ve selamını belirtmek isteriz. Rabbim yolunuzu açık ve davanızda muvaffak eylesin.
Dua ile vesselam…

Taha:
Kendimi ifade etmeme vesile olan sorularınız için teşekkür ederim… Emekleriniz ve hizmetleriniz daim olsun… Âlemin her yanında ilahi aşka hizmet edenlerin hizmetleri makbuldür… Bu sanal âlem bile olsa… Selametle…

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Eyvallah…
Bizi kırmayıp sorularımızı muhatap aldığınız için teşekkür ederiz. Allah azze ve celle razı olsun.
Sizler duygu ve düşüncelerinizi çok sesli dillendirerek paylaşma imkânı buldunuz. Ve sessiz çığlıklar yerine gür bir sesle bizlerinde duygularını dillendiriyorsunuz.

Bizler de kendi çapımızda duygu ve fikirlerimizi paylaşıma açıyoruz. Biliyoruz ki bilgi paylaştıkça çoğalır ve güçlenir.

Sitemizde sizi her daim görmeyi isteriz
Allah yar ve yardımcınız-mız olsun.

Baki muhabbetle dualaşalım İnş…

Vuslat Rana…

B

benja

Guest
Allah razi olsun, cok guzel bir roportaj olmus..

bunlar da ayrica cok hosuma gitti :)

M

Murat Sâki

Guest
Sevgili Taha'ya teşekkürlerimi sunuyorum kendisine her hangi bir soru sorduğum söylenemez ama makaleyi zevkle okudum..

-doğrusu ''stigmata'' cevabı ilginç geldi-...

Cevaplarınızın içten ve samimi olduğuna şüphem yok. Varlığınızı hissettirdiğiniz her ortamda benliğinizin kaybolmaması, müziğinizin bireysellik değil, evrensellik kazanması dilekleri ile...

Vuslat Rana'ya şükranlar böyle güzel bir şeye vesile olduğu için...

Eyvallah...

Enes

İhvan Forum Üye
Allah razı olsun :) çok profesyonelce olmuş tebrikler vuslat rana...

fakat adresimiz resimde görüldüğü gibi ihvan-forum.org değil ihvan-forum.com :O

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
Allah razı olsun röpörtaj güzeldi benimde küçük bir anım olacak taha abi ile...

bir gün ank da kocattepe camisinde kitap fuarı vardı o zamanda biz abiler ile geziyorduk taha abimiz ile karışılaştık o kadar samimi o kadar iyi bir abiki anlatamıyorum ve o abi bizi o gün iftara davet etmişti o gün arkdaşları bize götüreceğimiz için maslef gidecememiştik ama bize sarıldı ve samimi bir sarılıştı.... kısacası çok mübarek bir abi...

Allah razı olsun inşAllah....

selam ve dua ile...

CrazY_BBoy

Üye
Vuslat Rana' Alıntı:
Vuslat Rana:
Ve yine forumumuzda bir nevi, mana bulmacası vazifesi gören çağrışım kelimeler. Yine sakıncası yoksa verdiğimiz kelimelerin sizce çağrışımını paylaşmanızı istiyoruz…

Taha:
İnsan : Sürgündür Hz. Âdemden buyana…
Mavi : En güzel geceye yakışıyor
Rüya : Rüyalarımız bile anlamlı olsa ne hoş olur
Dünya : Hiç kimse onun kadar içinden yara almadı bu kadar
Hayat : Anlamlı bir veda yı hak ediyor
Güzel : Günümüzde yanlış anladığımız şey
Sadakat : HZ.Ebu Bekir’e yakıştığı gibi kimseye yakışmadı daha…
Hasret : Acaba kaçımızın hasretinden yandı gönlü
Dava : Tek celsede düşmeyecek kadar samimi bir davamız olmalı
Yolculuk: Evliya çelebinin mesleki kariyeri
Sonsuzluk:inançsızların korktuğu kelime..
Gece : Günaydın gece
Ayrılık : Yusuf (a.s)
Aşk : Kelebek ve ateş….

çok önemli bi röportaj wuslat rana ve emegi geçen herkese eşkküer diyorumm

tebeyyün

Doçent
vuslat rana kardeşim teşekkürler .... taha abiyede teşekkürler ...... herkese teşekkürler:O SIZE]

hakan

Paylaşımcı
yapımda ve yayında emeği geçenleri kutluyor başarılarının devamını diliyoruz....
devamını sabırsızlıkla bekleriz...

zelal

Asistan
Allah razı olsun böyle güzel bir röportajı bizimle paylaştığınız için taha'yı severek dinliyorum başarılar dilerim muzik hayatında

S

Sidar

Guest
Ben önceLikLe Vuslat Ranaya teşekkür ediyorum

Taha'yada burdan kocaman bi eywaLLah :good[1]: :good[1]:

-ÇiLe-

Üye
ranacım yüreğine sağlık üstlendiğin görevi en iyi şekilde yerine getirmen ve içtenliğinle bize sunman takdire şaan Röportaj çok iyi olmuş taha beyede teşekürler ve başarılar