Beklenen Mesih nerede, Mehdi kim?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Bu başlığı çok gereksiz bir başlık olarak görüyorum açan arkadaşımız gücenmesin.

Ne gerek var böyle konulara?

Bize katkısı ne olacak? bir kısmımız fethullah hocaya laf sokuşturacak, bir kısmımız savunmaya kalkacak.

Bize faydası, katkısı ne olur bunun?

Fethullah Gülen "ben mehdiyim" demiş mi?

Hayır.

Kim demiş:

Onu sevenlerden birisi.

Milyonlarca seveni olan bir insanı bazı kişilerin söylemleriyle yargılamak, laf sokmak yanlıştır diye düşünüyorum.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Bu başlığı çok gereksiz bir başlık olarak görüyorum açan arkadaşımız gücenmesin.

Bize katkısı ne olacak? bir kısmımız fethullah hocaya laf sokuşturacak, bir kısmımız savunmaya kalkacak.

Hayır.

Kim demiş:

Onu sevenlerden birisi.

Milyonlarca seveni olan bir insanı bazı kişilerin söylemleriyle yargılamak, laf sokmak yanlıştır diye düşünüyorum.

Redyellow dogru düsünüyorsun amma

gelde bunu Dincsoy gibi Milli Görüscülere

anlat .Bu sözler ancak Milli görüsün ikiye

bölünmesine yarar.

Önceleri oldugu gibi.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Redyellow dogru düsünüyorsun amma

gelde bunu Dincsoy gibi Milli Görüscülere

anlat .Bu sözler ancak Milli görüsün ikiye

bölünmesine yarar.

Önceleri oldugu gibi.

farkındaysan ben bu yazımı sana özel mesaj ile göndermedim, foruma ilgili başlığa açıkca koydum, herkes okuyabilir.

Filana anlat vs. demenize gerek yok, herkes okuyor, herkes alacağını alıyor.

milli görüş bölünürse siz pek memnun olursunuz ne güzel olur değil mi:)

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
farkındaysan ben bu yazımı sana özel mesaj ile göndermedim, foruma ilgili başlığa açıkca koydum, herkes okuyabilir.

Filana anlat vs. demenize gerek yok, herkes okuyor, herkes alacağını alıyor.

milli görüş bölünürse siz pek memnun olursunuz ne güzel olur değil mi:)

Milli Görüs bölündükce kazanir

Milli Görüs bölünmeseydi Hoca

Partinin basina nasil gececekti?

Bunun cevabini kim verebilir?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
maksut:

KONU BAŞLIĞI NE:

Fethullah Gülen mehdi mi?

Okuman var değil mi?

hah... okuman varsa konuyla ilgili yaz. Konumuz milli görüş, erbakan vs. değil.

:)

Bak ben konuyla ilgili yazmışım:

redyellow Nickli Üyeden Alıntı

Hayır.

Kim demiş:

Onu sevenlerden birisi.

Sen de oraya buraya sataşacağına konuyla ilgili yaz:)

Dincsoy

Asistan
Arkadaslar bern konuyu acarken iki kere Düsünürüm

konuyu acmamin sebebi ailemden en yakin birisinin Diyalogcularin Toplantilarina/Sohbetlerine Düzenli katilmakla birlikte hele Son zamanlarda Fetulah gülen in Mehdi oldugunu bize aciklamaya salismasidir

ben bunu ilk bu yakinimdan duymadin ilk duydugumda bunun Yalan olabilecegini düsünmüstüm ki taa ki yakin imdaki birinden duyana kadar

konuyu acarken delil gerektirecek iddia da bulunmadim konunun basligini o sekilde secmemin sebebi ise diger hatta forumdaki fetullahcilarin ajksi görüste olup olmadigini ögrenmekti malesef konu basini aldi gitti ki halen icerdeki fetulahcilarda ,,böyle biseyi kesinlikle kabul edemeyiz,, , ,,olmaz öyle sasmalik,, gibisi aciklama gelmedi

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Mehdimi değilmi sorusundan ziyade Hocanın daha önce iktibas ettiğim şu görüşlerinin, ''Ehli Sünnet' zaviyesinden ele alınıp, bu serdedilen görüş''Ehli Sünnetin açık görüşleriyle uyuşuyormu diye sorgulanması iktiza eder.

Asıl soru şöyle sorulabilir.Hocaefendinin şu ana kadar yazdıkları, çizdikleri, röpörtajları, göz önüne alındığında kendisinin Ehli Sünnet olup olmadığı sorulabilir?

Mesela basında yeni gördüğümüz ve hocaya bağlı sitelerdede neşredilen bir röportajdan alınan şu parağraf ehli sünnetle te'lif edilebilinir mi? Bu can yakıcı soruya, ilmi ölçülerde cevab bekleriz, değilse demogoji yapılmasın?

''Soru: Bütün dünya insanlığı için faydalı gayretlerde bulunan biri olarak, Odessa'lı Hıristiyanlara ne söylemek ve onlardan ne gibi dileklerde bulunmak istersiniz?
“Fethullah Gülen: Estağfirullah, bin defa estağfirullah. Yukarıda arz etmeye çalıştığım gibi, kimseye bir şey söyleme, yol gösterme mevkiinde değilim. İnsanlık için faydalı gayretlerde bulunduğum şeklindeki sözünüzü de sadece bir dua ve sizlerin bir teveccühü, hüsnüzannı olarak kabul edebilirim.

Odessalı Hıristiyanların ise elbette rehberleri, din büyükleri vardır ve onlara söylenmesi gerekeni söylemektedirler. Bir Müslüman, yani dinlerin temel birliğine inanan biri olarak, onların söylediklerinin bir Müslüman'ın söylediğinden ve söyleyeceğinden farklı olacağını düşünmüyorum. Hz. İsa gibi, bizim nazarımızda ülü'l-azm, yani tarih boyu gelmiş peygamberler arasında en büyük beş peygamberden biri olan bir zatın ardından gitmek, onu takip etmek, yapılabilecek en güzel şeylerdendir.”
Muhterem abim madem yazıdan bir parça buraya getiriyorsunuz o zaman yazının tamamını okuyunuz siyak ve sibakına bakınız ondan sonra buraya getirip tenkidini yapınız.
Bakın ben sizin yerinize buraya getiriyorum:
Hz. İsa'nın kişiliği İslâm Dini'nde nasıl yorumlanmaktadır?
Fethullah Gülen:: Cenab-ı Allah (c.c.), ilk insan Hz. Âdem'i topraktan yaratmıştır; yani zemini “anne rahmi" gibi kullanarak, onun maddî vücudunu toprak, hava ve sudan alınan elementlerden teşekkül ettirmiş, daha sonra ona “ruh" üfleyerek hayatiyet kazandırmıştır. Yine aynı mahiyette veya aynı mahiyetin diğer cinsi, tam bir bütünü teşkil eden diğer yarı bütünü olarak Hz. Havva'yı yaratmış, ilk insandan sonra insanın çoğalmasına ise erkek ile kadın arasındaki münasebeti vesile kılmıştır. Hz. İsa (a.s.) zamanında materyalizm, sebeplere âdeta yaratıcılık verme, Cenab-ı Allah'ı bilhassa Kudret'i başta olmak üzere sıfatlarıyla tanıyamama gibi hususlar fazla öne çıkınca, Cenab-ı Allah (c.c.), icraatlarında herhangi bir sebebe, yaratmak için her defasında mutlaka aynı sebeplere hiçbir ihtiyacı olmadığını göstermek bakımından, nasıl ilk yaratılış bir mucize idi ise, Hz. İsa'yı da (a.s.) aynı şekilde mucize olma vasfı ağır basacak şekilde babasız yaratmış, tertemiz, iffet şahikası, bâkire Hz. Meryem validemize ruh nefha ederek, rahminde Hz. İsa'ya vücut vermiştir. Bu sebepledir ki Hz. İsa, yaratılışı itibariyle ve bir de “ruh" bütünüyle manevî bir varlık olması, dolayısıyla, yukarda arz edildiği gibi, materyalizmin çok öne çıktığı kendi döneminin şartlarında mesajında Din'de dengeyi bulma adına ruhî-manevî unsurlara çok daha fazla ağırlık verilmesi sebebiyle, İslâmî gelenekte rûhullah (Allah'tan bir ruh) olarak da zikredilir. İslâm geleneğinde her büyük peygamber/rasûl, döneminin şartları gereği mesajında bir nokta özellikle ağırlık kazandığı için, Cenab-ı Allah'a o noktadaki yakınlığı ile anılır. Meselâ, Hz. Âdem, Safiyyullah; Hz. Nuh, Neciyyullah, Hz. İbrahim, Halilullah; Hz. Musa, Kelimullah, Hz. Muhammed, Habibullah olarak anıldığı gibi, Hz. İsa da Rûhullah olarak anılmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de onun için “Allah'tan bir ruh, bir kelime" tabiri kullanılır. Buradaki kelime de, yanlış yorumlanmamalıdır. Kur'an-ı Kerim, kâinattaki her varlığı, her hadiseyi Allah'ın kelimeleri olarak niteler. Kelime, manâsı itibariyle “eser" demektir. Bütün varlıklar ve hadiseler Allah'ın İrade ve Kudreti'nin kelimeleri, İlâhî kitaplar da Kelâmı'nın kelimeleridir. Hz. İsa da (a.s.), bu manâda O'nun İrade ve Kudreti'nin kendine ait hususiyetleri bulunan bir eseri, yani bir kelimesidir. Bunların Kur'an'da özellikle zikredilmesi, hem onun, yukarıda arz edildiği gibi, mesajında ruhî-manevî yanların daha ağır basması, hem yaratılışındaki fevkalâdelik açısından olduğu gibi, ona ilâhlık veya Allah'ın oğlu olmak gibi atıfları red içindir de.
Hz. İsa (a.s.), Cenab-ı Allah'ın bir baba vasıtalık etmeden tertemiz, bâkire, iffet sembolü Hz. Meryem'e ilka buyurduğu bir ruh ile bu validemizin rahminde teşekkül etmiştir. Cenab-ı Allah, doğduktan sonra onu Hz. Meryem vâlidemizi bir takım töhmetlerden korumak için konuşturmuş, o da, Allah'ın bir kulu olduğunu, abraşı, alacılıyı, doğuştan körü tedavi etme, Cenab-ı Allah'ın izin verdiği ölüleri diriltme, insanların evlerinde neleri depo edip neleri yediklerini bilme gibi mucizelerle donatılmış bir peygamber olarak gönderileceğini söylemiş ve daha sonra böyle bir peygamber olarak gönderilmiş, ayrıca misyonun önemli bir fonksiyonu olarak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s.) geleceğini müjdelemiştir. Bu mübarek, masum peygamberin, yani Hz. İsa'nın vefatı, yeryüzünden alınması da, doğumu gibi diğer insanlarınkinden farklı olmuştur. Kendisini çarmıha germe teşebbüsü karşısında Allah, bu teşebbüste bulunanları yanıltmış, Hz. İsa çarmıha gerilememiş ve Cenab-ı Allah (c.c.) onu, ruhu ve âdeta ruh saffeti ve şeffafiyeti kazanmış vücuduyla semaya yükseltmiştir.
Bazı Hadis-i Şeriflerde, yani Peygamber Efendimiz'in bazı sözlerinde Hz. İsa efendimizin Kıyamet'e yakın yeryüzüne ineceği beyan buyrulmaktadır. Bazı âlimler, bu hadisleri onun ceset-ruh beraber yeryüzüne inip, Allah'ın Dini adına önemli bir fonksiyon göreceği şeklinde yorumlarken, daha başka âlimler onu, Âhir Zaman'da Allah'ın Dini adına Hz. İsa'nın mesajında öncelikle temsil edilen maneviyat, ruhaniyet, haramlardan azamî kaçınma, azamî takva, zühd, anne-babaya tam iyilik, tıb, yani insanların maddî-manevî hayatlarını kurtarma ilmi ve gayreti, helâl yollardan kazanıp, kazançta haram yollara asla tevessül etmeme, insanlarla tam diyalog, hoşgörü, kavgadan-savaşlardan-çatışmalardan kaçınma, dost-düşman herkese iyilikte bulunma gibi İslâmî düsturların daha çok öne çıkacağı, çıkması gerektiği şeklinde anlamaktadırlar.
http://tr.fgulen.com/content/view/16939/11/

Dincsoy

Asistan
F.Gülen çıkıp bana biat edin ben mehdiyim dedimi ?
Demedi ?
Cemaati onu şöyle görüyormuş böyle görüyormuş beni ilgilendirirmi , ilgilendirmez ...
Cemaatinin onu nasıl görmesi benim sorunummu degil ?
Cemaati buna karar verir , F. Gülende ikna olursa veya tam tersi F. Gülen buna karar verir cemaatini ikna eder se ..
Ve nihayetinde tüm müslüman dünyaya dönüp ey cemaat en mehdiyim , işte şu şu şu delilim derse o zaman düşünür karar veririz ...
Şişeden cin çıkaratacaz diye , konuyu okşamaya gerek yok ...
Hele böyle bir beyanat gelsin o zaman gereken cevabımızı düşünürüz ...

Selamlar ...

Allah askina su aciklamaya bakin

Bana biri Erbakan Hoca Mehdi diyorlar desin Lafimi kivirtmadan halt etmis derim

yok mehdiyim derse düsünürmüs

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Arkadaslar bern konuyu acarken iki kere Düsünürüm

konuyu acmamin sebebi ailemden en yakin birisinin Diyalogcularin Toplantilarina/Sohbetlerine Düzenli katilmakla birlikte hele Son zamanlarda Fetulah gülen in Mehdi oldugunu bize aciklamaya salismasidir

ben bunu ilk bu yakinimdan duymadin ilk duydugumda bunun Yalan olabilecegini düsünmüstüm ki taa ki yakin imdaki birinden duyana kadar

konuyu acarken delil gerektirecek iddia da bulunmadim konunun basligini o sekilde secmemin sebebi ise diger hatta forumdaki fetullahcilarin ajksi görüste olup olmadigini ögrenmekti malesef konu basini aldi gitti ki halen icerdeki fetulahcilarda ,,böyle biseyi kesinlikle kabul edemeyiz,, , ,,olmaz öyle sasmalik,, gibisi aciklama gelmedi
Muhterem kardeşim elbette herkes herşeyi iddia eder ama bu onu bağlar mühim olan hakkında bazı iddiada bulununlan zatın ne dediğidir.Prof Dr. Faruk Beşer'in Ufuk Kitapları'ndan geçenlerde çıkan "FETHULLAH GÜLEN HOCAEFENDİ'NİN FIKHINI ANLAMAK" adlı kitabında Hocaefendi hakkında kullanılan "fakih, müçtehid, müceddid ve alim" gibi sıfatlar konusunda sorulan bir soru üzerine Hocaefendi'nin yaptığı konuşmada verdiği cevab kafidir herhalde:
Sadece Müslümanım

Tekrarıyla özetleyelim, ne reformistim ne kalvinistim. Çünkü benim nispetim tam. Ve nispetimin tamamında, tamamiyetinde hiç şüphem olmadı. Ben Hz. Muhammed Mustafa'ya (sav) mensubum. Hz. Mevlana'nın dediği gibi "Men bende-i Kur'anem, eger candarem." Ben Kur'an'ın günahkar bir mücrimiyim. Kendime bakarken de hep Efendimizin ayaklarının yanında, boynumdaki ipim onların elinde, hav hav edip onların ayaklarına sürünen bir kıtmir olarak kendimi görmüşümdür. Bu açıdan nispetim bellidir benim. Eğer müslümanlıkta o tabir caiz olsaydı "Muhammedî" diyecektim. O tabirin caiz olduğu bir alan vardır ahlak açısından. Allah, ahlak-ı aliye-i Muhammediye'yi yaşamaya muvaffak kılsın. Ama müslümanım elhamdülillah. Reformist değilim, kalvinist değilim, Lutherist değilim ve aynı zamanda müçtehid de değilim, müceddit de değilim. Alim de olamam. Ben sadece alim gibi görülen, bazen doğru bazen de yanlış bir şeyler söyleyen birisiyim. Hüsn-ü niyetler alkışlanır, takdir edilir. Hüsn-ü zanlar da alkışlanır takdir edilir, o ayrı mesele. Ben belki herkesin kendi konumu itibarıyla durumunu açık ve net şüphe bırakmayacak şekilde ifade edememiş olabilirim. Ama onu ifade etmeye çalıştım.
http://tr.fgulen.com/content/view/9849/17/

Dincsoy

Asistan
Muhterem kardeşim elbette herkes herşeyi iddia eder ama bu onu bağlar mühim olan hakkında bazı iddiada bulununlan zatın ne dediğidir.Prof Dr. Faruk Beşer'in Ufuk Kitapları'ndan geçenlerde çıkan "FETHULLAH GÜLEN HOCAEFENDİ'NİN FIKHINI ANLAMAK" adlı kitabında Hocaefendi hakkında kullanılan "fakih, müçtehid, müceddid ve alim" gibi sıfatlar konusunda sorulan bir soru üzerine Hocaefendi'nin yaptığı konuşmada verdiği cevab kafidir herhalde:
Sadece Müslümanım

Tekrarıyla özetleyelim, ne reformistim ne kalvinistim. Çünkü benim nispetim tam. Ve nispetimin tamamında, tamamiyetinde hiç şüphem olmadı. Ben Hz. Muhammed Mustafa'ya (sav) mensubum. Hz. Mevlana'nın dediği gibi "Men bende-i Kur'anem, eger candarem." Ben Kur'an'ın günahkar bir mücrimiyim. Kendime bakarken de hep Efendimizin ayaklarının yanında, boynumdaki ipim onların elinde, hav hav edip onların ayaklarına sürünen bir kıtmir olarak kendimi görmüşümdür. Bu açıdan nispetim bellidir benim. Eğer müslümanlıkta o tabir caiz olsaydı "Muhammedî" diyecektim. O tabirin caiz olduğu bir alan vardır ahlak açısından. Allah, ahlak-ı aliye-i Muhammediye'yi yaşamaya muvaffak kılsın. Ama müslümanım elhamdülillah. Reformist değilim, kalvinist değilim, Lutherist değilim ve aynı zamanda müçtehid de değilim, müceddit de değilim. Alim de olamam. Ben sadece alim gibi görülen, bazen doğru bazen de yanlış bir şeyler söyleyen birisiyim. Hüsn-ü niyetler alkışlanır, takdir edilir. Hüsn-ü zanlar da alkışlanır takdir edilir, o ayrı mesele. Ben belki herkesin kendi konumu itibarıyla durumunu açık ve net şüphe bırakmayacak şekilde ifade edememiş olabilirim. Ama onu ifade etmeye çalıştım.
http://tr.fgulen.com/content/view/9849/17/

Kardesim elbette herkez bisey iddia edebilir

1.ben bunu sadece Aile yakinimdan duymus degilim

2, bu Sasma Düsünceyi ben degilim bunu onlarin kafasina kaziyan

3.bu kardesimiz her hafta sohbetlere düzenli katilmakla birlikte Kurban ve kendi gelirinin hemen hemen tamamini Fetulah Gülen in abd de Villa larda yasamasi icin sunan ve salisan kisidir

4.,,böyle biseyi kesinlikle kabul edemeyiz,, , ,,olmaz öyle sasmalik,, gibisi aciklama da ise sakinca yoktur gercekle alakasi yoksa

Dincsoy

Asistan
hatta kurban ve yardim toplamada aktiv dir

Hikem

Kıdemli Üye
El-Cevaz sorduğum soruya, elçabukluğuyla ama doğru olmayan bir tarzda aynı metnin içinde, ama başka bir soru üzerine verilen bir cevabı nakletmiş..

Net bir soru sordum, alakasız bir cevab aldım.Metnin tamamını daha önce bu sitede aktardım.Gali,ba el-Cevaz görmemiş.Bu metnin içinde önemli bir paragrafı ele alarak önemli bir soru sordum?Madem şimdiki hıristiyanlar, hocanın beyanına göre İsa aleyhisselamın takipçileri, o halde Ehli necat tırlar!

Bu görüşün ehli sünnet akaidi açısından telifini rica ettik.Halada bekliyoruz!! Lakin demogoji istemedik, amma el-Cevaz bunu maalesef yaptı.el-Cevazdan net cevab istiyorumKopyalama ile bu işin içinde çıkmazsın.Zira hocanın beyanları çok açık!!

Şu anda mevcut hıristiyanlık velediyet akaidindeler.Bir hıristiyan , şu anda, eğer İsa aleyhisselamın haşa tanrı özelliklerine sahip(lahutilik) sahip olduğuna inanmıyorsa , dinden aforoz edilirler.Yani Hıristiyan sayılmaz.Üstad Hazreleride Mektubat isimli eserinde ''Şimdiki hıristiyanlar velediyet akaidindeler'' demektedir.Ayaaa! Şimdi nasıl oluyorda, Allah Tealaya oğul isnadında bulunan, Hazreti İsa aleyhisselama bizim inandığımız gibi bir 'peygamber'' olarak inanamayan , Hıristiyan muhatablarına , Fethullah Efendinin islam dinini tebliğ etmesi gerekirken(Tıpkı üstadın yaptığı gibi)

''Hz. İsa gibi, bizim nazarımızda ülü'l-azm, yani tarih boyu gelmiş peygamberler arasında en büyük beş peygamberden biri olan bir zatın ardından gitmek, onu takip etmek, yapılabilecek en güzel şeylerdendir.”

demesi şayanı dikkattir.Şimdi el-Cevaz soruyorum.Hazreti Muhammede ittiba etmeden ,Hazreti İsanın yolundan gitmek , nasıl mümkün oluyor, izah edermisin? Bufikirde olan birisinin ''dinlerin temel birliği'' nden bahsetmesi, Ahmet Şahinin, Zaman Gazetesinde yazdığı ''Ehli Kitabla amentüde ittifakımız var'' hezeyanının, hoca tarafından da kabula mazhar görüldüğünün , bir ifadesi olsa gerek!

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
maksut:

KONU BAŞLIĞI NE:

Fethullah Gülen mehdi mi?

Okuman var değil mi?

hah... okuman varsa konuyla ilgili yaz. Konumuz milli görüş, erbakan vs. değil.

:)

Bak ben konuyla ilgili yazmışım:

Sen de oraya buraya sataşacağına konuyla ilgili yaz:)

Dincsoy Güleni yazmadan duramiyor.

Bende Erbakani yazmadan duramiyorum.

Gülenci olmadigim halde Dincsoy beni

burada Gülenci ilan etti.

Dincsoy

Asistan
Dincsoy siz Milli Görüs teskilatinda

Kurban ve yardim toplamada

aktiv degilmisiniz?

Ne alaka ???

ben sadece kurban ve yardim toplamada aktiv olan birisinden bi sok sözleri isittigimi belirtmek istedim anlayacagin sadece kenardan izleyen biri degil

Bak halen cevap bekliyorum adam gibi ,, olur mu böyle sey gülen in mehdiligine inanmak sasmaliktir,, diyebilecek varmi

hirahos

Kıdemli Üye
''Soru: Bütün dünya insanlığı için faydalı gayretlerde bulunan biri olarak, Odessa'lı Hıristiyanlara ne söylemek ve onlardan ne gibi dileklerde bulunmak istersiniz?

“Fethullah Gülen: Estağfirullah, bin defa estağfirullah. Yukarıda arz etmeye çalıştığım gibi, kimseye bir şey söyleme, yol gösterme mevkiinde değilim. İnsanlık için faydalı gayretlerde bulunduğum şeklindeki sözünüzü de sadece bir dua ve sizlerin bir teveccühü, hüsnüzannı olarak kabul edebilirim.

Odessalı Hıristiyanların ise elbette rehberleri, din büyükleri vardır ve onlara söylenmesi gerekeni söylemektedirler. Bir Müslüman, yani dinlerin temel birliğine inanan biri olarak, onların söylediklerinin bir Müslüman'ın söylediğinden ve söyleyeceğinden farklı olacağını düşünmüyorum. Hz. İsa gibi, bizim nazarımızda ülü'l-azm, yani tarih boyu gelmiş peygamberler arasında en büyük beş peygamberden biri olan bir zatın ardından gitmek, onu takip etmek, yapılabilecek en güzel şeylerdendir.”

Madem yapılabilecek en güzel şeylerden biri, Gülen Hıristiyan olsun. Olduğunu ilan etsin. Di mi? Hatta Odessa'ya dahi yerleşebilir.

Yok biz kendimize İslam demeyi seviyoruz denecekse;

"Allah Teala, Gülen'i VE ARKASINDAN KİM GİTMEK İSTİYORSA ONLARI Hıristiyanlarla beraber haşr etsin. Beraber bulundursun?" Madem onların (Hırisityanların) yaptıkları, en güzel şeylerden biri, içtenlikle bu duaya amin diyebilirler. O sözle bu aminleri çelişmez, tutarsız olmaz. En güzel bir şeye amin demiş olurlar.

İttiba kardeşimiz, boşuna soruyorlar ve cevabı bellidir: Ehli Sünnette (Peygamber efendimiz ve Ashabında) böyle tuhaf inanışlar asla yoktur.

Konuya dönecek olursak. Bizim asıl merak ettiğimiz; Mehdi As. mübarek teşrif ettiğinde halen yaşıyorsa Gülen, vefat etmişse arkasında kalan cemaati Mehdi As'a biat edecek midir?

Asıl soru bu.

Mehdi As. malumunuz, HAÇI kıracak, domuzu öldürecek. Odessalı Hıristiyanlara kıyamayanların Mehdi As.'dan razı olup olmayacaklarını sormak daha faydalı. :) Öyle değil mi?

(Gülen'in hikayesi, İbnus Saka kıssasına benzedi. İnşallah sonu aynı olmaz.)

GENCAKINCI

Profesör
-

Adem aleyhisselâmdan, Muhammed aleyhisselâma
kadar, dinlerin nesh edilmesi, semavi kitapların, âyetlerin nesh edilmesi yani yürürlükten kaldırılması Allahü teâlâ
tarfından yapılmıştır. Kur’anın
bazı âyetlerinin veya bunların açıklaması
olan hadislerin tarihsel
olduğunu, geçerliliğinin kalmadığı iddiası, ve bunu savunmak
yeni bir kitap veya Peygamberin geldiğini söylemek olur ki,
bu da İslam inancına göre küfürdür.
“Üç dinden herhangi bir dine inanmak yeterlidir. Mühim olan kelime-i
tevhid inancıdır. Hz. Muhammed’i kabul ve tasdik etmek ise şart olmayıp bir kemal
mertebesidir” diyorlar. “Ehli kitap ile amentüde ittifak halindeyiz.”
İddiasında
bulunuyorlar. (Ahmet
Şahin, Zaman- 17.4.2000)

Nitekim, Fethullah
Gülen, “Kur’an-ı
kerim, Kitap ehline
çağrıda bulunulurken, “Ey
kitap ehli! Aramızda
şterek olan bir kelimeyi gelin.” Nedir o kelime?
“Allahtan başkasına ibadet yapmayalım”. Allaha kul olan
başkasına kul olmaktan
kurtulur. İşte gelin, sizinle bu
mevzu üzerinde birleşip
bütünleşelim. Kur’an devamla, “Allahı bırakıp

da, bazılarımız
bazılarımızı Rab edinmesin” diyor. Dikkat edin, bu mesajda,
“Muhammedün Rasûlüllah” yok.” diyor. (Hoşgörü ve Diyalog
İklimi. S.241)
Fasıldan
Fasıla kitabında da, “Herkes
kelime-i tevhidi esas alarak çevresine bakışını yeniden gözden
geçirmeli ve ıslah etmelidir. Hatta
kelime-i tevhidin ikinci bölümünü, yani 'Muhammed Allah'ın resülüdür' kısmını söylemeksizin sadece ilk kısmını ikrar eden kimselere
rahmet ve merhamet bakışıyla bakmalıdır... ” demektedirler. (Küresel Barışa Doğru-131)

Halbuki ayet-i
kerimede, “Rahmetim
her şeyi kaplamıştır” buyurulduktan sonra, “(Rahmetim)
Allah'tan korkup,
haramlardan kaçan, zekâtlarını veren ve ayetlerimize inananlar içindir”
buyuruluyor. (Araf 156)
Bundan sonraki ayette de, “Ümmi peygamberime (Resulullaha) uyanlar için” buyuruyor. Yine, ayet-i kerimelerde,
Allah indinde hak
din ancak İslâmdır.” (A. İmran 19)
İslâmdan başka din arayan, bilsin ki, o din asla kabul edilmez.”
(A. İmran 85) buyuruluyor.
Şu âyet-i kerimeler de,
Allaha iman için, Resulullaha inanıp itaat etmenin
şart olduğunu bildiriyor:

“Resule itaat eden, Allaha itaat
etmiş olur” (Nisa 80)

“Deki, “Allaha ve Peygambere itaat edin!
Eğer itaat
etmeyip yüz çevirirlerse, (kafir
olurlar) Elbette Allah kafirleri sevmez.”
(Ali imran 32)

“Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, etmeyen
Cehenneme gider” ( Feth 13)

Görülüyor ki, gayri
müslimlerle aramızda iddia
edildiği gibi bırakın ittifakı, benzerlik bile yok

ALINTIDIR.

ORHANCAN

Ordinaryus

Hayır.

Kim demiş:

Onu sevenlerden birisi.

Bu arada her sohbete veya toplantıya geleni seven veya KARDEŞ olarak vasıflandırmak da hatalıdır..

Şahsım adına 30 yıla yakın bu dairede bulunsam da kendimi daha kardeş bile addetmem ve tam sadık olarak görmem mümkün değildir..

Ki vatandaş daha belki 3-5 sene bizi bilmesiyle Hocaefendiyi MEHDİ demesi bence saçmalıkdır..

ÇÜNKÜ Hocaefendi kendisini mehdilik makamında görmediği gibi basit bir kul olarak görmektedir..

ORHANCAN

Ordinaryus
Ne alaka ???

ben sadece kurban ve yardim toplamada aktiv olan birisinden bi sok sözleri isittigimi belirtmek istedim anlayacagin sadece kenardan izleyen biri degil

Bak halen cevap bekliyorum adam gibi ,, olur mu böyle sey gülen in mehdiligine inanmak sasmaliktir,, diyebilecek varmi

var bakın muhterem kardeşim... mesajlarımı takip edin analayacakasınız...

ORHANCAN

Ordinaryus
Madem yapılabilecek en güzel şeylerden biri, Gülen Hıristiyan olsun. Olduğunu ilan etsin. Di mi? Hatta Odessa'ya dahi yerleşebilir.

Yok biz kendimize İslam demeyi seviyoruz denecekse;

"Allah Teala, Gülen'i VE ARKASINDAN KİM GİTMEK İSTİYORSA ONLARI Hıristiyanlarla beraber haşr etsin. Beraber bulundursun?" Madem onların (Hırisityanların) yaptıkları, en güzel şeylerden biri, içtenlikle bu duaya amin diyebilirler. O sözle bu aminleri çelişmez, tutarsız olmaz. En güzel bir şeye amin demiş olurlar.

İttiba kardeşimiz, boşuna soruyorlar ve cevabı bellidir: Ehli Sünnette (Peygamber efendimiz ve Ashabında) böyle tuhaf inanışlar asla yoktur.

Konuya dönecek olursak. Bizim asıl merak ettiğimiz; Mehdi As. mübarek teşrif ettiğinde halen yaşıyorsa Gülen, vefat etmişse arkasında kalan cemaati Mehdi As'a biat edecek midir?

Asıl soru bu.

Mehdi As. malumunuz, HAÇI kıracak, domuzu öldürecek. Odessalı Hıristiyanlara kıyamayanların Mehdi As.'dan razı olup olmayacaklarını sormak daha faydalı. :) Öyle değil mi?

(Gülen'in hikayesi, İbnus Saka kıssasına benzedi. İnşallah sonu aynı olmaz.)

Madem sayın hirahos kardeşimiz Hocaefendiyi Hristiyanan olmayı layık gördü, kendisi hristiyan olsun görelim..

kendileri nasılsa bir tarikata mensup olmadığını ortada kaldığını ve nur talebeleri ve hocaefendiyi en ağır şekilde eleştirip tekfir edebiliyor..

ve Sayın YÖNETİCİ Kardeşlerimiz de bir şey demiyor... bay hirahos kendileri din değiştirsinler görelim..

Nur talebeleri ve muhterem Üstadları ve Hocaefendi ve gönüllüler hareketini destekleyen milyonlar insanın basireti bağlı olamayacağına göre sayın bay hirahos kardeşimiz ve aveneleri dinimizce haram olan sü-i zann hastalığı nedeniyle müslümanlığı yaşayamadıkları için başka dine geçmelerinde beis yoktur..

DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN lafıyla birlikte bay hirahos tam cuk demiş sözü oturmuş

Hocaefendi mehdidir diye ortaya atılan saçma sözü alıntılayıp ve kabullenip sözlerine devam etmişler.. her art niyetli söze kabul ve hak söze ret hastalığınız var..

BAkınız bayım.. Hocaefendi Mehdi (AS) olmadığı gibi arkasında kalan cemaatı da elbette Mehdi (AS) zuhur edince tabi olacaklardır.. merak etmeyiniz..

Bu arada İTTİBA kardeşimiz gerçek hristiyanlığı (şimdiki müslümanlığı) yaşayanları da eleştirmesini anlayamıyorum... bu konuyu başka zaman ve konuya açarlarsa sözlerinin hatalı olduğunu anlatmaya çalışırız inşaallah..