BBC üzerine.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bildiğiniz gibi BBC İngiliz hükümetinin resmi kanalı.

Aranızda izleyeniniz var mıdır bilmiyorum ama ben fırsat buldukça izlemeye çalışıyorum.

BBC programlarını izlerken vardığım sonuç kısaca şu şekilde. Programlar genel olarak bilimsel ve kültürel ağırlıkta. (Bizde tam tersi)

Magazin haberleri ise neredeyse sıfır oranında. Kavga öldürme aldatma hırsızlık vesaire olayları hemen hemen hiç yer almıyor. (Bizde yine tam tersi)

Netice olarak ortaya bilim ile kültür sanat ile uğraşan entelektüel bir İngiliz toplumu çıkıyor.

Bizde de doğal olarak kavgalar gürültüler artıyor, hırsızlık artıyor cinayetler artıyor. Toplumun seviyesi gittikçe düşüyor.

Lafı getirmek istediğim nokta; toplumun şuan ki cinnet halinin sorumlusu medyadır.

Ve buna engel olmayan olamayan hükümettir. (Ak partiyi desteklesek de burada yanlışa yanlış demek lazım)

Mafya dizilerinin topluma verdiği zarar görülenden kat ve kat fazladır. İnsanlarımız artık kavga etmeyi adam öldürmeyi oyun sanıyor.

Ülkede herkes Enes Batur, Kerimcan Durmaz v.b karakterleri tanırken bir İlber ORTAYLI'yı tanımıyor bilmiyor okumuyor.

Bu ülkede İlber ORTAYLI gibi insanlar kolay yetişmiyor. Bu tarih cihetinden bir örnek oldu, siz bu örneği bilimden sanattan edebiyattan zenginleştirebilirsiniz.

Netice olarak ülkede bir şeyler yanlış gidiyor ve hızla cahilleşiyoruz.

İngilizlerin yaptığını yapmak, TV lerde bilimsel programlara ağırlık vermek, adi bayağı olayları haberleri çoğalmaması için vermemek çok zor olmasa gerek.

İki komşunun kavgasını bütün Türkiye'nin TV'den izlemesi kime ne fayda sağlar.

Selam ve dua ile.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Ülkenin içerisine düştüğü cehalet durumunu göstermesi açısından şu video güzel örnek.

Selam ve dua ile.