Bazıları "hadisler benim için hiçbir şey ifade etmez." diyor.

lafons7275

Kıdemli Üye

Bu konuda karşımızdaki muhatapları iyi tanıyalım onlarla ona göre müzakere edelim.

Benim merak ettiğim @basayev ve @Yahayy hangi guruptan?

basayev

Asistan
hadis-i serifler bizim icin birsey ifade etmez diyenler kim? onlarin karsisinda ben de dururum

benim duydugum hep rivayetlerin peygamber efendimize aitligi suphesidir. ve karsi ciktigimiz da dogrulugu supheli olan hadis kitaplarini kuranin yerine koyarak, onlari dinin sorgulanamaz kaynagi olarak gormek.

sorgulanamayacak tek kaynak tek harfinden bile suphemizin olmadigi kurandir..

hadis kitaplarindaki hukumler de kuran, diger hadisler ve akil ile sinandiktan sonra kaynak olarak kabul edilebilir, ancak bu sinamaya ragmen kabul etmeyene kafir muamelesi yapmaya hicbir beserin ilmi yetmez. Resulullah efendimizin vefatindan sonra Yuce Allah ile dogrudan veya dolayli sekilde iletisim kurabilen (sorduguna cevap alabilen) bir beser de olmadigina gore hadis denen o rivayetin peygamberimizden geldiginden suphe duyan kisiyi kafirlikle suclamak ya cehalettir ya da iftiraciliktir..

lafons7275

Kıdemli Üye
hadis-i serifler bizim icin birsey ifade etmez diyenler kim? onlarin karsisinda ben de dururum

@Yahayy öyle diyor. Yanlış mıyım @Yahayy ?

lafons7275

Kıdemli Üye
ben muslumanlardanim insaAllah.. bunun disinda hicbir grubu, mezhebi, hizbi, tarikati bilmem neyi kendime isim olarak almayi kabul etmiyorum.

Senin durumun redvekabul ile benziyor.

Diğer isimlerin de kendi ağızlarından ne olduklarını öğrenelim.

basayev

Asistan
hadis-i serifler bizim icin birsey ifade etmez diyenler sence kafir midir?

La ilahe illallah Muhammeden Resulullah diyen hickimseye kafir deme yetkim yok. ancak sunu soyleyebilirim ki gercekten hadis-i serif olduguna inandigi bir soze itibar etmeyen kimse varsa bilsin ki yanlis yoldadir. ama bu soze itibar etmeme sebebi hadisin peygamberimize dayanmadigi ya da degistirildigi suphesi ise o zaman kendisine hak veririm..

lafons7275

Kıdemli Üye

Ben de sülaleden Hanefi idim...

Bu sitedeki Hanefileri ve ehlisünnetçileri gördüm,
Hanefilikten soğudum. Şimdi Aleviliği araştırıyorum...
@çelebiler in girdiği mezhep için ne dersin?

Kuraniyyun mezhebi, bağlıları sadece Kuran'a bakar ve ayetlerden nasıl anlıyorlarsa öyle namaz kılarlar.

basayev

Asistan
hadis-i serifler bizim icin birsey ifade etmez diyenler sence kafir midir?

Yuce Allah'i tek ilah ve Muhammed (s.a.v.)i O'nun elcisi olarak taniyan iman ettigini soyleyen kimseye kafir diyemem. ayni mantikla Allah'tam baskasindan yardim istemek (olulerden yardim istemek veya yasaya insanlardan doga kanunu dedikleri Allahin evrene koydugu kanunlara aykiri sekilde yardim istemek gibi) Fatiha suresinde acikca gordugumuz gibi yanlisken ehli sunnetten birileri cikip da himmet ya geylani himmet ya gavs diyorsa bu bence sirktir ama ona da kafirsin sen diyemem.. kelime-i tevhidi soylemeye devam ettigi muddetce..

lafons7275

Kıdemli Üye
bu bence sirktir ama ona da kafirsin sen diyemem.. kelime-i tevhidi soylemeye devam ettigi muddetce..

Şirk içindeki insanlara müşrik demiyorsun yani.

Kelime-i tevhidi dille söyleyen biri sonra gidip bir heykele secde etse ve secdedeyken La ilahe illallah dese bu kişiye müşrik demez misin?

Sofuoglu

Ordinaryus

Ben de sülaleden Hanefi idim...

Bu sitedeki Hanefileri ve ehlisünnetçileri gördüm,
Hanefilikten soğudum. Şimdi Aleviliği araştırıyorum...

insan bazen muhattabının kim olduğunu çözünce çok rahatlıyor yahu:)
beyimiz soğumuşda,ısınacakmış!!
araştırıyormuş!!odun atmaya ne hacet,ormana dalmış bile.....!!!

basayev

Asistan
Resul Kuran'da olmayan hususlarda helal - haram koyma yetkisine sahip midir?

Yuce Allah hukmune kimseyi ortak etmez. Peygamber Efendimiz de buna dahil. Birakin insanlari Peygamber efendimizin kendi kendisine helal olan seyi haram etme izni yoktur

-Ey Peygamber, Ne diye eşlerinin gönlünü hoş etmek için Allah'ın helal kıldığını kendine haram ediyorsun? Allah, bağışlayıcıdır, merhametlidir. (tahrim 1)

lafons7275

Kıdemli Üye
Yuce Allah hukmune kimseyi ortak etmez. Peygamber Efendimiz de buna dahil. Birakin insanlari Peygamber efendimizin kendi kendisine helal olan seyi haram etme izni yoktur

-Ey Peygamber, Ne diye eşlerinin gönlünü hoş etmek için Allah'ın helal kıldığını kendine haram ediyorsun? Allah, bağışlayıcıdır, merhametlidir. (tahrim 1)

Verdiğin ayetten Peygamberimizin eşlerinin gönlünü hoş etmek için kendisine birşeyi haram etmemesini anlıyoruz.

Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde ne Allah'a, ne ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimselere alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar savaş yapın. (TEVBE/29)

Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan

ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan

Allah niye ayetine "ve Resulunun" kısmını eklemiş?

basayev

Asistan
Şirk içindeki insanlara müşrik demiyorsun yani.

Kelime-i tevhidi dille söyleyen biri sonra gidip bir heykele secde etse ve secdedeyken La ilahe illallah dese bu kişiye müşrik demez misin?

sen de mi fetullahcilardansin :) la ilahe illallah yeter mi diyorsun?

ben diyorum ki bir kimse La ilahe illallah Muhammeden resulullah dese ve onu heykelin onunde secde ederken gorsem ona sen kafirsin diyemem boyle bir yetkiyi vermiyor Allah insanlara..

peki ben bir soru sorayim bu put tanri degil bizi tanriya ulastiran bir aracidir diyen putperestle biz seyhimize tapmiyoruz seyhimiz bizi dogru yola ileten bizi Allaha ulastiran Allah dostudur diyen ehli sunnetten bir zat arasinda ne fark vardir?