Bazı tespitlerim

zebih

Kıdemli Üye
Fetö davalarında cezalar gelmeye başladı malum. 6 yıl civarı örgüt üyeliği genelde de, bu insanların çoluk çocukları, eşlerı neden cezalandırılıyor soran var mı? Nasıl mı cezalandırılıyorlar? Ne yiyip ne içiyorlar, okulları, kiraları, sosyal hayatları, hastaları ne oluyor, devlet bunlara bir mekanizma geliştirecek mi, ya da bunları gözden çıkardı mı?

Suç da ceza da şahsidir ve genel anlamda cezaevinde olanların bakmakla yükümlü olduklarına dair insani bir tedbir Devletin sorumluluğudur ve bu sadece fetö için değil, genel olarak böyle olmalıdır. Aksi zulümdür kanaatindeyim.
+++
Kimseden karşılıksız bir şey almayın, özellikle iş hayatınız da hediye adı altında dahi, tarafsızlığınıza gölge düşmesin. (Gülriz Uygur)
Bir böyleleri var, bir de ne bulsa üstüne atlayanlar. Bu niye senin, benim olmalıcılar da ayrı bir cumhuriyet...
+++
87'de Kayseri İHL son sınıf öğrencisi iken İstanbul Üniversitesi Felsefe öğrencisi bir ağabey ile tanışmış ve uzun soluklu, içeriği dolu sohbetler yapmıştık. O zamanlar böyle idi, sınıf arkadaşlarım da dolu idi. Müzakereyi muhakemeyi seviyor idik. Şimdi gördüğüm öğrenciler ise bomboşlar. Muhakeme korktukları bir alan. Onları görünce sonralar için ciddi anlamda kaygılanıyorum. Tez anti tez sentez eğer öcü geliyorsa, kaygınızı doruğa taşıyabilirsiniz. Düşünce sorgu ağır geliyor ise, insan tarafta sıkıntı büyük demektir. Biri gelip sırtınıza binip dehleyene kadar hareket etmeme meyli çoktan sizi sarmış ise, o sıfattan da azat olmuşunuzdur ki varlığınız varlıklarına hediye olsun demektir bu.
+++
Bendeniz 3 yıl önce sağ taraftan geçirdiğim felç sonrası sürekli bir kasılma ile yaşamaya başladım. Araştırınca gördüm ki bu kasılma beyinciğin vücudu koruma refleksiymiş. Yani akıllım kendince benim hareket etmem ayağa kalkıp yürümem halinde düşüp bir yerlerimi kırabileceğim, kendime zarar vereceğim terbiyesi ile hareket edememem için önlem alıyormuş olmayan aklıyla. Çözüm beyinde hasar görmemiş hücrelerin kontrolü ele geçirmesinde imiş. Bunun için egzersizlerle beyne sürekli yapabiliyorum sinyali göndermek gerekiyormuş. Nitekim şükürler olsun yürüdükçe hareket kabiliyetim artti.
Kıssadan hisse
Beyinciğinizle değil beyninizle hayatı kucaklayın. Vaz geçerseniz, vaz geçilirsiniz.

Enes

İhvan Forum Üye
bir forumda görmek istediğim konulardan biri.

Madem tespit konusu biz de bazı tespitleri, daha doğrusu içimizde sakladığımız bazı üzüntüleri dışa vuralım;

Seküler kesim çok kitap okur ama yeni bir fikir edinmekten ziyade kendi görüşlerini daha fazla temellemeye yönelik okur, biz cenah ise okumaz ama duygusaldır. Sevdiği zaman yanlışı doğruyu çok ölçmez. İki tarafta da sıkıntı var.

Şimdi bizim mahallede adam gibi oturup şöyle kaliteli bir münazara şansı maalesef kalmadı. Oturup derken forum ortamı da olur yani.

Çok değil 5-6 sene önce bile tefekkürü yüksek insanlarla tanışırdık burada ama twitter gazımızı alıyor, facebook bizi eğlendiriyor ve diğerleri de zamanımızı dolduruyor. Böylelikle hangi kesimden olursa olsun gençliğimiz fikretmekten, akletmekten uzak büyüyor.

Hani klişe gelebilir bir önceki nesli eleştirmek ama bu eleştiri değil şikayet ve hatta öz eleştiri. Zira gençlik böyle oldu demiyorum hepimiz bu hale geldik diyorum.

Siyaset dışında konuşacak çok bir meselemiz de kalmadı. Ağzımızı açarken de kavga ediyoruz. Herkes %100 haklı nasıl olsa?

Hani demiş ya zebih kardeşim egzersizle hareketlerim düzeldi diye... işte bizim düşünce egzersizimiz epey eksik. Tefekkürümüz epey zayıf. Beyinciğimizde tefekkür lobu yok galiba.

Mesele bir gurup oluşturup bir kitap belirleyip üzerine muhabbet edebileceğimiz kimse yok, belki ben de yapmam öyle bir şey.

Ama maalesef hayatımız futbol, siyaset, ticaret sarmalında heba olup gidiyor...

Kaptan

Mecra Yazarı
Devletin yardıma muhtaç mahkum ailelerine yardım yaptığını daha da ötesinde öğrencilere aylık bağladığını ufak bir araştırmayla öğrenebilirdiniz.
Bu hassasiyetin fetö mahkumu aileleri üzerinden gösterilmesi hiç hoş olmamış.

Hem dilendiler hem ağladılar. Burs bağladılar, ev ev dükkan dükkan dükkan zaman aboneliği yaptılar ve daha neler neler. Şimdi mağduru oynamasınlar. Darbe başarılı olsaydı bize acıyacaklar mıydı? Ailelerimizi düşünecekler miydi? Hiç sanmıyorum.

Devlet, gerçekten zor durumda ve pişman olan aileleri iyi tespit edip elbette yardım ulaştırmalıdır. Açıkçası ben çevremde böyle bir mağduriyeti ne gördüm ne de duydum.

bi husben

Kıdemli Üye
Devletin yardıma muhtaç mahkum ailelerine yardım yaptığını daha da ötesinde öğrencilere aylık bağladığını ufak bir araştırmayla öğrenebilirdiniz.
Bu hassasiyetin fetö mahkumu aileleri üzerinden gösterilmesi hiç hoş olmamış.

Hem dilendiler hem ağladılar. Burs bağladılar, ev ev dükkan dükkan dükkan zaman aboneliği yaptılar ve daha neler neler. Şimdi mağduru oynamasınlar. Darbe başarılı olsaydı bize acıyacaklar mıydı? Ailelerimizi düşünecekler miydi? Hiç sanmıyorum.

Devlet, gerçekten zor durumda ve pişman olan aileleri iyi tespit edip elbette yardım ulaştırmalıdır. Açıkçası ben çevremde böyle bir mağduriyeti ne gördüm ne de duydum.

Ya daha bunlar bişeymi
geçenlerde bir konuşmaya şahit oldum siirtte cezaevinde bulunan fetoculere
artık bu yoldan donun yanlıs yaptınız diyen cezaevıne sohpede gıden imama
ne yanı ahirretimizi mi mahfdelim diye cevap vermişler.Şimdi bunlara ne denebılır beter olun
ailesini çoluğunu cocuğunu duşunmeyip perişan edeni benmi düşünecem.ve hala atlartından inmeyide düşünmüyorlar.
o nazlı ılıcakların altan kardeşlerin mehmet baransuların cemkırmelerını tehdıtlerını aklımdan geçirdikçe dahada beter olun diyorum.
Allah sizi daha fazla rezil ve zelil etsin.

bi husben

Kıdemli Üye
Fetö davalarında cezalar gelmeye başladı malum. 6 yıl civarı örgüt üyeliği genelde de, bu insanların çoluk çocukları, eşlerı neden cezalandırılıyor soran var mı? Nasıl mı cezalandırılıyorlar? Ne yiyip ne içiyorlar, okulları, kiraları, sosyal hayatları, hastaları ne oluyor, devlet bunlara bir mekanizma geliştirecek mi, ya da bunları gözden çıkardı mı?

Suç da ceza da şahsidir ve genel anlamda cezaevinde olanların bakmakla yükümlü olduklarına dair insani bir tedbir Devletin sorumluluğudur ve bu sadece fetö için değil, genel olarak böyle olmalıdır. Aksi zulümdür kanaatindeyim.
+++

sana bişey soracam.ülke şeriatle yonetılseydı ve böyle bir isyan olmuş olsaydı sonuş ne olurdu yanı o ailelere devlet ne yapardı

zebih

Kıdemli Üye
Dogu ve Güneydoğu'daki Şeyhlerden bir Kürt devleti kurulma çabalarına dair en ufak bir karşı çıkış açıklaması gelmemesini manidar buluyorum. Kürt-İslam Teali örgütü acaba hala faal mi? Suriye ve Irak 'ta bulunanlar açık açık destekliyor ve hatta bu yolda pkk gibi örgütlerle işbirliği yapmayı bile caiz görüyorlar da Türkiye'dekilerden hiç alakamiz yok açıklaması gelmemesi yahu neler oluyor dedirtiyor insana.

Dahası dün İngiliz'in kurduğu bu Kürt-İslam örgütü yarın bir mehdi atasa 10000lerce Türk evladının aynen Fetö'de olduğu gibi saf dini duygularla tabi oldukları o şeyhlere itaat ile kendi milletlerine karşı savaş açmalarını ne engelleyecek.
**
Karizmatik lidere bel bağlayarak kurtarılmayı bekleyen milletlerin sırtına ya kurtarıcıları, ya da kurtarıcılarından onları kurtaranları biner.
Millet olmak orman gibi olmayı gerektirir. Yani fert fert herkes akil olur ve her fert yekdiğeri için en iyiye çalışır. Komşusu iyi olan kendi iyiliğini sağlama almış demektir. Komşu rahatsız ise salah imkansızdır.
**
Yurtdışında bir ülkede çocuk yetimhaneden aile yanına veriliyor. Son işlem mahkemede yapılacak. Hakime hanım pamuk prenses kostümü giyiyor. Onlarda bu çocuğu iyi hissettirmek için yapılan bu işin ülkemizde yansıması şudur. Koca hakime bak, hokkabaz olmuş.

İşte bu yüzden olmuyor bizde ne olmuyorsa...

ömerusta

Kıdemli Üye
bütün düşünceler söylenmeli anlatılmalı fakat saldırmadan kışkırtmadan yapılmalı diye düşünüyorum
araştırma komisyonu siyasi ayağının olmadığını bildirdi hiç kimse itiraz etmedi temiz cıktı siyasetciler
kirli çıkan halkın çocukları buda benim tesbitim
fakat atladığımız birşey daha var olaan üstü iylan edildiğinde yetki hükümetindir neden bu işe kalkışan silah kullanan lar kurşuna dizilmedi ?