Bazı evliyanın hava zerreciklerine binip seyahat ettiğini nasıl anlamak gerekir?

korakademik

Ordinaryus
Bazı evliyanın hava zerreciklerine binip seyahat ettiğini nasıl anlamak gerekir?

Bazı evliyanın hava zerreciklerine binip seyahat ettiğini nasıl anlamak gerekir? Bu ruhen mi bedenen mi olan bir hadisedir? Hava gibi ziya, nur vb. binekler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu meseleyi iki cihetten değerlendirmek gerekiyor. Birisi; bir evliyanın hem ruhen hem de cismen bir zerreye yerleşmesi imkan dahilinde midir? Diğeri ise; imkan dahilinde ise bunun örnekleri var mı dır?

Bir evliyanın hem ruhen hem de bedenen bir zerre içine yerleşmesi mümkün ve caizdir. Allah nasıl et parçasına görme, işitme, konuşma, tatma kabiliyetini veriyor ise, aynı şekilde bir zerreyi de makbul bir kuluna binek yapabilir, bu onun kudretine ağır gelmez. Peygamber Efendimizin miraca hem ruhu hem de cesedi ile çıkması ve bunun Allah’ın kudreti açısından caiz olması da meseleyi mümkün kılıyor. Yani imkan cihetinden herhangi bir güçlük ve zorluk söz konusu değildir.

Bir çok evliyanın kerametleri, mesela yerde iken arşı seyretmeleri, denizin üstünde yürümeleri, havada vasıtasız uçmaları gibi binlerce kerametler vaki iken, zerre içinde yerleşip o zerre içindeki alemleri harika ve keramet eseri olarak seyretmeleri neden vaki olmasın?.. Nitekim Risale-i Nurlarda aklen ve hayalen zerreler içinde çok seyahatler vardır. Ruhu gibi bedeni de nuraniyet ve letafet kazanmış bir Nur talebesi evliyası, pekala zerre içine yerleşip o alemi seyredebilir. Ses ve görüntünün hava zerreciklerine binip binlerce kilometre seyahat ettikten sonra bir ahize ile kulağa ve göze misafir olması mümkünse, bir evliyanın da o zerreye binip gitmesi pekala mümkün ve vaki olabilir. Işık ve nur da aynı hava gibi değerlendirilebilir.

Selam ve dua ile...

Sorularla Risale Editör
20-Temmuz-2010 - 09:20:43

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Rabbimiz nasıl ki rüzgarı Hz.Süleymanın emrine vermişse aynı şekilde Evliyanın hava zerrelerine binip seyahat etmeleride O'nun Kudretine zor gelmez...
"Cenâb-ı Hak öyle bir Kadîr-i Mutlaktır ki, adem ve vücut, kudretine ve iradesine nisbeten iki menzil gibi, gayet kolay bir surette oraya gönderir ve getirir. İsterse bir günde, isterse bir anda oradan çevirir."
Mektubat

Faraklit

Paylaşımcı
Saçma sapan cevap yazmışlar bu cevaba kim inanır Allahım aklımıza mukayyed ol ya Rabbi.

Faraklit

Paylaşımcı
Siz bizim inanacağımız ve saçma sapan olmayan cevaplar verinde biz okuyalım...

Bir insan cismen nasıl bir zerreye sığar acipsiniz nasıl kabul edersiniz.
Editörlerin Verdiği iki misalde konu ile alakalı değil ve yanlış misaller miraç ile evliyanın hareketini benzetiyor evvela miraç mucizedir mücize ile keramet nasıl mukayese edilir.
ikincisi;Vücud alemleri farklı farklıdır insanın hafızasını misal getiriyor evet kuvve-i hafıza bir zerrede pek çok alemleri muhafaza etmektedir fakat vücud alemleri farklıdır hayali görüntülerden ibarettir cismi ile beraber hafıza da saklanmamaktadır.Şimdi böyle cevap vererek ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum.Hemde bana itiraz edeceğinize verilen cevabı aklen muhal görüyorum siz nasıl mümkün olduğunu belirtseydiniz daha makbul olabilirdi.

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Bir insan cismen nasıl bir zerreye sığar acipsiniz nasıl kabul edersiniz.
Editörlerin Verdiği iki misalde konu ile alakalı değil ve yanlış misaller miraç ile evliyanın hareketini benzetiyor evvela miraç mucizedir mücize ile keramet nasıl mukayese edilir.
ikincisi;Vücud alemleri farklı farklıdır insanın hafızasını misal getiriyor evet kuvve-i hafıza bir zerrede pek çok alemleri muhafaza etmektedir fakat vücud alemleri farklıdır hayali görüntülerden ibarettir cismi ile beraber hafıza da saklanmamaktadır.Şimdi böyle cevap vererek ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum.Hemde bana itiraz edeceğinize verilen cevabı aklen muhal görüyorum siz nasıl mümkün olduğunu belirtseydiniz daha makbul olabilirdi.

Eğer benim cevabımı okuduysanız nasıl mümkün olduğunuda belirtmiş olduğumu fehm ederdiniz...
Bununla beraber mucize ile keramet nasıl kıyas edilir diyorsunuz...Evet kıyas edilmez ama farkındaysanız mucizede Allahtandır,keramette Allahtandır... Allahın kudretine hiç bir şey zor gelmez...Allah'a inancı olan bir insan bunu kolaylıkla fehm edebilir...

Faraklit

Paylaşımcı

Eğer benim cevabımı okuduysanız nasıl mümkün olduğunuda belirtmiş olduğumu fehm ederdiniz...
Bununla beraber mucize ile keramet nasıl kıyas edilir diyorsunuz...Evet kıyas edilmez ama farkındaysanız mucizede Allahtandır,keramette Allahtandır... Allahın kudretine hiç bir şey zor gelmez...Allah'a inancı olan bir insan bunu kolaylıkla fehm edebilir...

Evvela mücize ile keramet arasındaki farkı belirtelim çünkü bilmiyorsunuz.Bir ağacın yerinden çıkması ve yürümesi mucizedir çünkü böyle bir olay olamaz fakat bir evliyanın abdest alacağı suyun ısınması keramettir adetullaha muvafık çünkü su ısnabilir fakat ağaç yürümez.

Gelelim sizin verdiğiniz cevaba bu dünyada esbab galibtir ahiretten bahsetmiyoruz ahirette kudret galibtir.
Yani ahiret ile dünyayı birbirine dahil ediyorsunuz.:)
Dolayısıyle bu dünyada hiç bir adam maddeten bir zerreye sığmaz ruhen deseler ruhun mahiyeti bilinmediğinden muhtemeldir denebiliir yoksa seksen kilo cismi bedenisini kimse bir zerreye sığdıramaz böyle şeylere inanmakta hurafedir.

fakiri

Kıdemli Üye
Evvela mücize ile keramet arasındaki farkı belirtelim çünkü bilmiyorsunuz.Bir ağacın yerinden çıkması ve yürümesi mucizedir çünkü böyle bir olay olamaz fakat bir evliyanın abdest alacağı suyun ısınması keramettir adetullaha muvafık çünkü su ısnabilir fakat ağaç yürümez.

Gelelim sizin verdiğiniz cevaba bu dünyada esbab galibtir ahiretten bahsetmiyoruz ahirette kudret galibtir.
Yani ahiret ile dünyayı birbirine dahil ediyorsunuz.:)
Dolayısıyle bu dünyada hiç bir adam maddeten bir zerreye sığmaz ruhen deseler ruhun mahiyeti bilinmediğinden muhtemeldir denebiliir yoksa seksen kilo cismi bedenisini kimse bir zerreye sığdıramaz böyle şeylere inanmakta hurafedir.

Vay be ! Kerametle mcuize arasında ne fark varmış da haberimiz yokmuş ! Eşrefoğlu Rûmî Hz.leri ölüleri diriltirdi. Peki bu nedir ? ana göre bu olamaz çünkü adetullaha ters öyle mi ? Rabbimn izni olduktan sonra her veliden mucizevi keramet zuhur edebilir. Bunda şaşılacak bir şey yoktur.

Faraklit

Paylaşımcı
Muhterem arkadaş bilmiyorsunuz itikadınız hayalattan ibaret mucizeler peygamberlere mahsusdur.Peygamberimiz a.s.m mucizelerin bütün envaına mazhar olmuştur halbuki diğer peygamberler bir kaç tane mucizeye ancak mazhar olabilmişler.Şimdi sizin dediğiniz evliyalarda mucizelere mazhar olabilir diyorsunuz buna şeriattan delil bulamazsınız evvelki konuya bulamadığınız gibi çünkü yok :)

fakiri

Kıdemli Üye
Muhterem arkadaş bilmiyorsunuz itikadınız hayalattan ibaret mucizeler peygamberlere mahsusdur.Peygamberimiz a.s.m mucizelerin bütün envaına mazhar olmuştur halbuki diğer peygamberler bir kaç tane mucizeye ancak mazhar olabilmişler.Şimdi sizin dediğiniz evliyalarda mucizelere mazhar olabilir diyorsunuz buna şeriattan delil bulamazsınız evvelki konuya bulamadığınız gibi çünkü yok :)

Senin dünyanda yok tabii! Ama, bilenlerin dünyasında var.

cahid

Kıdemli Üye
Kerametin tanımını bilmeyenler dahi konuşuyor artık.. Kerametle mûcize arasındaki fark birinin Allah (c.c.) dostlarından diğerinin ise Allah'ın (c.c.) Peygamberinden zuhûr etmesidir.. İkisi de harikulâde hallerdir.. Adetullahtan olan şeyler zaten keramet olarak kabul edilmez ki. Açın bir tanımını okuyun ondan sonra elin söz edin.. Kâfirlerde bile olağanüstü haller görülebiliyor âdetullah haricinde.. Buna da istidraç denir.. Mü'min kullara âdetullah üzere Allah (c.c.) katından gelen yardıma da meûnet denir.. Tüm bu tanımları ve aralarındaki farkları iyi bilmek lazım..

Faraklit

Paylaşımcı
Varsa gösterirsiniz olur biter.

Seviyesizce yazmayın şeriatta varsa delilleri ile gösterin yoksa saçma sapan şeylere inanmak isteyen inanır beni zorlayamazsınız.

fakiri

Kıdemli Üye

Seviyesizce yazmayın şeriatta varsa delilleri ile gösterin yoksa saçma sapan şeylere inanmak isteyen inanır beni zorlayamazsınız.

Kerametin ne-hangi delili olacak a akıllım ? Kuranda velilerin kerametleri mi yazacaktı ? Sen neden bahsediyorsun ?

cahid

Kıdemli Üye

Şeytanın dünyanın dört bir tarafını gezdiğine delil istemiyorsun ama değil mi? Allah'ın (c.c.) düşmanı iken hem de..

erfehsend

Üye
odelil isteyen arkadaşa şu soruyu sormadan edemeyecegim...Allahu tealanın varlıgına turnusol kagıdıdı gibi bir delil istiyorum...aksi takdir de inkar edecegim..var mı bir delilin...

Faraklit

Paylaşımcı
odelil isteyen arkadaşa şu soruyu sormadan edemeyecegim...Allahu tealanın varlıgına turnusol kagıdıdı gibi bir delil istiyorum...aksi takdir de inkar edecegim..var mı bir delilin...

Üç tane delilim var.
Birincisi kainat

İkincisi;Kur'anı Kerim

Üçüncüsü;Peygamberimiz a.s.m.

Vaktiniz varsa sorarsınız açıklamalarını yapabilirm nasıl delil oluyorlar.