Bayrama doğru

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
BAYRAMA DOĞRU

Bismillah.Elhamdülillah.Bizleri bugünlere kavuşturan, yediren,içiren, her türlü ihtiyacımıza ve dualarımıza cevap veren Allahu tealaya hamdler olsun.Nice insanların kavuşup da ne sevabından ne de faziletinden bir gram bile alamadığı,bu mübarek Ramazan ayının sonlarına varmış bulunuyoruz.Bizler; inanarak ve sevabını Allahtan bekleyerek ibadetlerimizi elimizden geldiğince yapmaya çalıştık.Bazı insanlarda hafife alarak orucu tutmadılar.Hem bir özürleri yok, hem de sapasağlam insanlar.Sorulduğunda dinleri, “müslümanım” diyenlerdenler. Demek ki çoklarına Ramazan gelmiyor, uğramıyor.Ramazanı ihya etmeyene de bayramı kutlamak gerekmez.

Her şeyin bir sonu var.Bu güzelinde sonuna yaklaşıyoruz.”Elveda ey Ramazan ayı” diyeceğiz ama sağlık ve afiyet üzere tekrardan kavuşmak dualarıyla elveda.Bayram demiştim; Bu ülkede bayramlar ayrı bir güzeldir.7’den 70’e bütün insanlar camiye gelir. Camiler dolar,taşar. Bayram namazı kılınır. Büyüklerin eli öpülür,küçüklere harçlık verilir.Akraba ziyaretleri yapılır.Güzel elbiseler giyilir. Güzel kokular sürünür.Halbusem bir gün önce yemekler,içmekler haram iken bir gün sonra helalleşti.İşte akıl sahipleri için bir ayettir bu. Allah haram kılınca nefse, dokunamaz hiç birine.Bir ay boyunca nefis, Allaha itaat ederek ibadet yapıyor.Bu bir ay dolunca Allah insanları müjdeliyor ve bayram yapıyor müslümanlar.

Cüneydi bağdadi hazretleri Bağdat da bir bayram namazı sonrası, yanına bir talebesini de alıp yüksek bir tepeye çıkar ve insanları seyreder.Daha sonra talebesine hitaben derki; "Bu kadar insan affolunduklarını bilip bilmeden nasılda seviniyorlar ve gülüyorlar.Gel evladım bizde bunların hallerine ağlayalım" Bayramları birazda böyle değerlendirmeli.Zaten müslüman abes bir iş yapmaz.affedersiniz ama ağzını küçük dili gözükecek şekilde açmaz.Müslüman tebessüm edicidir.Bu bayram kendimizi hesaba çekelim ve sonuca göre de ağlayalım.

Ramazan günleri ve geceleri eğlence panayırlarının yapılacağı zaman dilimleri değildir.Şarkı türkü ile geçirilen her Ramazan akşamı,içinde kadir gecesi olan bir geceyi aramayı unutturduğu için uygun değildir.Ramazan demek ibadet demektir.Yoksa zil çalıp ,göbek havası oynamak değil.Eğlenceler yapılsa bile aşırı kaçılmamalı.Bir daha ki Ramazana kavuşamayabiliriz.Bu fırsat bir daha geçmeyebilir.Bakalım geçmişe; Receb i şerif, hızlıca gitti.Regaip kandili, Miraç kandili ihya edenler aldı sevaplarını.Şaban ı şerif ,onunda hızına yetişemedik Beraat kandilini de ihya edenler aldılar sevaplarını.Şimdi son günlerini yaşadığımız Ramazan-ı şerif ve hangi gece olduğunu bilmediğimiz Kadir gecesi( inşaallah kavuşupta ihya edenlerden oluruz) gündüzlerini oruçla ,gecelerini teravihlerle süslediğimiz bu ayında sonuna yaklaşıyoruz.
Ömrümüz yeterse daha çok Ramazanlara kavuşacağız(inşaallah) eğer ömrümüz yetmezse bu son Ramazan, bu son bayram olacak.Ne yaptıysan bu dünya da onu götürürsün yanına.Belki acı sözler dolu bu satırlar.Belki insanı korkutuyor ölüm.Yarın mezar da korkmamak için bu dünya da korkmak gerek. Haramlardan el çekmek gerek.Alllahu teala ilmimizi artırsın.Nurumuzu arttırsın.Ömrümüzü hayırlı ve uzun kılsın.Daha nice Ramazanlara ermek nasip olsun.Bu Ramazan fırsat bulup da yapamadığımız nice faziletli amelleri bir daha ki Ramazanda yapmak nasip olsun. Mübarek Ramazan-ı şerif Bayramınız kutlu Olsun.

28 Ramazan 1428
10 Ekim 2007
Çarşamba
Alper...
 
Üst