bayanların saçların kesmesi caizmi

meyyit

Üye
arkadaşlar bayanların saçını kesip kesmemesi hakkın da birçok konular var sizce bayanlar saçlarını nereye kadar ne zamana kadar uzatmalı yada kısa olarak hep kesse uygun mu?

:thinking:
ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Konuyla alakalı bu bilgiyi buldum...

Sual: Kadının saçını kısaltması caiz mi? Sinüzit olan kadının başının kuru kalması için bu yola başvurması doğru mu?
CEVAP
Kadının saçını kazıması veya kesmesi tahrimen mekruhtur. Erkeğe benzeterek kazıması, tıraş etmesi haram olur. Saçını örtmesi güç veya fitneye sebep olduğu zaman, erkeklere benzetmemek şartı ile, kulak yumuşağına kadar kesmesi caizdir.

Bir hastalıktan dolayı kısaltması elbette caizdir. Hatta kazıması bile caiz olur. Önemli olan hastalık gerçekten zarar veriyor mu? Onu da salih doktorlar bilir.

Bu da ek olarak bulduğum bir bilgi...

Sual: Kadınların saçlarını bir araya toplayarak, başta, ensede, deve hörgücü gibi, topuz yapmalarını yasaklayan hadis-i şerif, hangi kitapta yazılıdır?
CEVAP
Berika ve Hadika’da vardır. Müslim, Muvatta v.s.de vardır. Belki mezhepsizlere senet olur diye yazıyoruz. Mezhepsiz Yusuf Kardavi’nin (El-halal vel-haram...) kitabında da yazılıdır. Kardavi diyor ki:
(Örtülü çıplak ve başları deve hörgücü gibi yükseltilmiş kadınlar, Cennete girmeyecek. Kokusunu bile duymayacaklardır. Halbuki, Cennetin kokusu, çok uzaklardan duyulacaktır) hadis-i şerifi, kadınların ince, şeffaf veya cilde yapışık dar elbise, baş örtüsü ile örtünmelerini ve saçlarını, başlarının üstünde küme, topuz yapmalarını yasak etmektedir.

meyyit

Üye
erkeklere benzetmemek şartı ile, kulak yumuşağına kadar kesmesi caizdir.

diye bir cümle kullanmışsın bayanlar öldüklerinde saçlarının gögüslerini kapatması gerekiyor deniliyor bu konuda bir bilginiz var mı

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Meyyit kardeşim, ilmihal bilgileri bu kadardı konuyla alakalı... Hepsini aldım o bölümden... Belki gözümden kaçmıştır diye tekrar okuycam o bölümü... Ben de saçların uzun olup, hanımın vefatında göğüs hizasında olması gerektiğine dair bir ifadeyi duydum ama yazılı olarak rastlamamıştım... Dediğim gibi bakarım tekrar ama konu hakkında bilgisi olan birileri varsa çok iyi olur inşallah bu konuyu güzelce anlayabileceğimiz bir kaynak buluruz...

erkeklere benzetmemek şartı ile, kulak yumuşağına kadar kesmesi caizdir.

diye bir cümle kullanmışsın bayanlar öldüklerinde saçlarının gögüslerini kapatması gerekiyor deniliyor bu konuda bir bilginiz var mı
kadınların saclarını kesebilmesi husunda hiçbir kesin hüküm bulunmuyor .peygamber hanımlarından yada sahabi hanımlarından da hiçbir örnek yok.takva sahibi bir tanıdıgımın diz kapaklarına kadar saclarının geldigini ve ruhsat olmadıgı için kesmedigini biliyorum.haram oldugu da hiçbir kaynakta yoktur.fitne zamanında olmamız ve dısarıda erkekleri cezbedici birçok kadın oldugundan bir erkek kısa,boyalı sac seviyorsa veya hanımının evin içinde dısarıdaki kadınlar gibi giyinip makyaj yapmasını istiyorsa o sekilde giyinip süslenmesinde ,sacını erkege benzemeyecek kadar kısaltıp,siyah hariç istedigi renge boyatmasında beis olmadıgını ve hatta eşinin gönlünü hoş etmesi hasebiyle sevap kazanacagını biliyorum. biliyorum derken arkadaşlar tabii ki bu ictihatları ben vermiyorum.bugün yüzlerce kadın evde robalı elbiseyle dolasıp(robalı elbise giymek bugün takdire sayan bir seydir bence sünnet oldugu için ona bi lafım yok)ellerinde tesbih,yatarken bile melek girmeyecek diye cıkartmadıkları basörtülerle,mutfak kokulu elbiselerle eşlerini karsıladıkları için eşlerini maalesef dısarıdaki bakımlı kadınlara kaptırabiliyorlar.bu yönden bakılırsa bu ictihat çok yerinde.zaten rasulullah da kızı fatımaya hz ali için süslenmesini,onu güler yüzle karsılayıp,o eve gelmeden sürmelenmesini istememiş mi... baki selamlar

meyyit

Üye
yani hocam benim burdan anladığım bir bayan eşinin isteği üzerini şaçlarını kesmesin de (erkeklere benzememek şartıyla )bir sakınca bulunmuyor diyorsunuz aslında şöyle düşününce anlattıklarınız banada cazip geldi ama isteyen bir eş de olsa önce islamın kuaraları gerekmezmi

islamveinsan

Doçent
s.a

Kadınların saçlarını kestirmeleri erkeğe benzemeyecek kadar uzun olmasıyla yakından alakalıdır... Saç kestirildiğinde en az omuzlara kadar uzun olması gereklidir... Hastalık ve özel haller olursa daha kısa da olabilir...

selametle...

yani hocam benim burdan anladığım bir bayan eşinin isteği üzerini şaçlarını kesmesin de (erkeklere benzememek şartıyla )bir sakınca bulunmuyor diyorsunuz aslında şöyle düşününce anlattıklarınız banada cazip geldi ama isteyen bir eş de olsa önce islamın kuaraları gerekmezmi
ben demiyorum sevgili kardeşim,ictihat alimleri diyor.haram olduguna dair bir delil olsaydı kimse aksıni söyleyemezdi.zamana göre ictihatlar degisebilir,kadınların mahremsiz 90 km aşımamaları hususunda bile kesin delil oldugu halde ictihatla bazı degişiklikler yapılmıstır.sac konusunda neden yapılmasın?baki selamlar

meyyit

Üye
tamam siz demiyorsunuz ama alimler bu konuda cazide diyemiyor ben bu budurumda ne yapmamız gerekiyor diye soruyorum

ve şu 90 km hususunda bir değişik olduğunu sannetmiyorum bildiğim kadarıyla hala aynı