bayanların pantolon giymeleri dinimizce uygunmudur?

kadem

Profesör
bayanların pantolon giymeleri dinimizce uygunmudur?
Bugün giyim kuşamda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Ne erkek ne de kadın giyimi geçmişteki gibi net ve tam ayrılmış değildir. Bunu şunun için arz ediyorum.

Gerçekten de hanımların giyim kuşamında birinci ölçü tesettür ise, ikincisi de erkek giyimi olmaması, erkek giyimine benzememesidir.

Efendimizin ikazı da bunu açıkça ifade etmektedir.

– Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyerek karşı cinse benzeyenlere.. diye başlayan hadiste lanet bedduası vardır.

Bu ikazı unutmayan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak ta erkeğe benzememeyi esas alırlar. Kimliklerini korumak isterler. Toplumun böyle bir kimlik korumasına ihtiyacı da kesindir. Cinsiyet karışımı söz konusu olacak nerdeyse.

Ancak bugün erkek giyimi eskisi kadar kesin belirlenmiş değildir. Pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir.

Nitekim Suudi Arabistanlı erkeklerin de kadın giyimine benzeyen entarilerle dolaştıkları bilinmektedir. Demek ki sabit bir erkek giyimi, tartışmasız mevcut değildir.

Bence bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.

Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.

Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:

– Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.

Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir. Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır

M

Murat Sâki

Guest
normal karşılanıyor kadının pantolun giymesi medeniyet belirtileri her halde...

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Bence bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.

Burdaki "Bence" den kasıt kim? Bu yazıyı kim yazmış?

Bedrin_Aslanı

Profesör
zınar' Alıntı:

Kadının pantolon giymesi normal. Ama şalvar cübbe ve sarıklı dolaşmak abartılı ve gereksiz günümüzde!. Biz islamın özünü alacakmışız kıyafetlerini değil! Avrupaya benzemeye devam edelim.

Ya gerçekten çok komik bir konu, kadınlar pantolon giyse bile bunu bizler bilmemeliyiz. Dışarıdan görülmemeli. Tesettür açısından giyilmemesi gereken bir şeyi, erkek giysisimi kadın giysisimi diye düşünerek yorum yapmak bile yanlış.

Ancak bugün erkek giyimi eskisi kadar kesin belirlenmiş değildir. Pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir.

Kadınların büyük çoğunluğu bunu giyiyor diye bu kadın giysisi olmaz. Pantolonun kimseye garip gelmemesinin nedeni birçok kişinin giymesi ve beyin bunu normalmiş gibi karşılıyor. Yakın bir zamanda bir çok müslüman içki içmeyide normal karşılayacak, hatta öyle olan yerler dolu.
Allah C.C zamanın getirdiği kötülüklerden bizi uzak tutsun. Haramlardan bizi soğutsun inş.

zerefşan

sustum...
Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır

peki tesettürlü bayanlarımızın kaçıı şalvar tarzı pantolon giyiyor...
bende dahil giydiğimiz pantolonlar genelde şalvar boolluğunda deil...acı ama gerçek...en acısıda bunu bilerek giymek...

valla diyecek bişey bulamıyorum...Rabbim affetsin....

inteus

Üye
olaya haram helal gözüyle bakarsanız abartmış olursunuz kanaatimce.kişi ne şekilde rahat hissidiyorsa sınırlar ve gücü nispetinde giyinmelidir.çağdaşlık,çagda bulunan özne ve nesneler çağdaştır lakin çağın tanımının yapılması gerekir. çağ, kendine has özellikler taşıyan zaman parçasıdır. öyleyse bir çağınn içinde birden fazla çağ vardır. bir kişi hem evlenme çağında hem atom çağında hem şiirlerin artık kafiyeli yazılmadığı çağda ve sair çağlarda yaşıyor olabilir. o halde çağdaş olmak kime göre neye göre belirlenir?bunu topyekün anlamak için değişimi yaşamak gerekiyor misalen çağdaş yaşamı destekleme derneği hangi çağınn hangi yaşam biçimlerini desteklemek üzere kuruludur?

zerefşan

sustum...
inteus' Alıntı:
olaya haram helal gözüyle bakarsanız abartmış olursunuz kanaatimce.kişi ne şekilde rahat hissidiyorsa sınırlar ve gücü nispetinde giyinmelidir.çağdaşlık,çagda bulunan özne ve nesneler çağdaştır lakin çağın tanımının yapılması gerekir. çağ, kendine has özellikler taşıyan zaman parçasıdır. öyleyse bir çağınn içinde birden fazla çağ vardır. bir kişi hem evlenme çağında hem atom çağında hem şiirlerin artık kafiyeli yazılmadığı çağda ve sair çağlarda yaşıyor olabilir. o halde çağdaş olmak kime göre neye göre belirlenir?bunu topyekün anlamak için değişimi yaşamak gerekiyor misalen çağdaş yaşamı destekleme derneği hangi çağınn hangi yaşam biçimlerini desteklemek üzere kuruludur?

ilk cümlenizde ne dediğinizin farkındamısınız...peki sizce neye göre bkmalıyız olaya...çağdaşlığa göremi

Bedrin_Aslanı

Profesör
Avrupaya uymak, onun giydiklerini giymek, onların yaşadığı gibi yaşamak çağdşlık değildir. Biz müslümanlar Kuran ahlakıyla ahlaklanmak isteyen kişileriz ve bunu yapabilmek için önümüzde mükemmel bir örnek var. Kuran ahlakıyla ahlaklanmış olan Efendimiz S.A.V. Biz onun sünnetlerini yapmadıkça bunu başaramayız.

Bizlerin değişip çağa ayak uydurmak gibi bir durumumuz olamaz. Kuran 1400 yıl önceki zamana inmiş bir kitap değil, kıyamet kopana kadar geçerli olan çağdaşlığın doruk noktası.

İslamdan gayrı ne varsa çağ dışıdır. Ülkemizde avrupayı örnek alan ve çağdaş!! olan herkese sorun, okullarda karma eğitim olmalımı olmamalımı diye? Vereceği cevaplar: öyle şey mi olur hangi devirde yaşıyoz bilmemne. Ama bakın Avrupa ve ABD ye Kuranın 1400 yıl önce yasakladığı birşeyi uygulamaya geçiyorlar. Tek tip eğitime... Biz hala karma eğitimle çağdaş olduğumuzu zannedelim. Kurandan ve ehli sünnetten başka her ne yol varsa insanı helaka götürür.

inteus

Üye
ehli sünnetten başka her ne yol varsa insanı helaka götürür.

ne kadar emin konuşuyorsun sen öyle.ne tür helak bu?inanç beşeri hayatın ya da beşer hayatının anlamının öğrenilmesidir. o sayede insanın kendi varlığına kastetmeyip yaşamını sürdürdüğü şeydir. inanç, hayatın gücüdür, eğer insan yaşıyorsa imanından kaynaklanıyordur ve bir şeylere karşı mutlaka inancı vardır. eğer inanca inanmasa ya da sonra bir şeylerin yaşamayı emrettiğine inanmasa o zaman yaşayamaz ve hayatta kalamaz..görülüyorki bu inanç senin yolunda yok.çünkü herzaman birilerini,birşeyleri eleştirerek kendine inanç biçemezsin.giyim kuşamada saygı bir inançtır;ötesi bir anlayıştır.sen batıyı ve avrupayı ne kadar tanıyorsun?şimdi onlar helaktalarmı.gördüğüm kadarıylada cok mutlular.onlarında inançları var..inandığım gibi yaşamamam inançlarımın yanlış olduğu anlamına gelmez diyorsan o birazda önyargılarına delalet eder

kul emir

Profesör
çok güzel diyorsunuz fakat giyimede kuranda bir ölçü biçilmiş bunların dışına çıkmak kuana inanmamak değilmidir yani ianaç ölçüeriniz nedir sizin bilemem ama benim inanç ölçülerim kuran diyor

Bedrin_Aslanı

Profesör
inteus' Alıntı:
ehli sünnetten başka her ne yol varsa insanı helaka götürür.

ne kadar emin konuşuyorsun sen öyle.ne tür helak bu?inanç beşeri hayatın ya da beşer hayatının anlamının öğrenilmesidir. o sayede insanın kendi varlığına kastetmeyip yaşamını sürdürdüğü şeydir. inanç, hayatın gücüdür, eğer insan yaşıyorsa imanından kaynaklanıyordur ve bir şeylere karşı mutlaka inancı vardır. eğer inanca inanmasa ya da sonra bir şeylerin yaşamayı emrettiğine inanmasa o zaman yaşayamaz ve hayatta kalamaz..görülüyorki bu inanç senin yolunda yok.çünkü herzaman birilerini,birşeyleri eleştirerek kendine inanç biçemezsin.giyim kuşamada saygı bir inançtır;ötesi bir anlayıştır.sen batıyı ve avrupayı ne kadar tanıyorsun?şimdi onlar helaktalarmı.gördüğüm kadarıylada cok mutlular.onlarında inançları var..inandığım gibi yaşamamam inançlarımın yanlış olduğu anlamına gelmez diyorsan o birazda önyargılarına delalet eder

Ehli sünnet yolundan hariç ne varsa insanları helaka götürür diyorum. Bununda sonuna kadar arkasındayım. Ehli sünnet yolunu terk ederek mutlu olunabilir diyorsan sen öyle davran. Canının istediği gibi yapabilirsin.

???İnteus kardeş yazdıkların ve kelimeleri yuvarlayıp yuvarlayıp birçok şey yazışın ama aslında hiçbir şey yazmayışın ve yaklaşım tarzın, bana bir arkadaşı hatırlatıyor. ???:D

Ehli sünnet yolu Efendimiz S.A.V yoludur. Efendimiz S.A.V yolu Allah C.C youdur. Kim onun izinden ayrılırsa helak olur. Nasıl bir helak dersen en uzun süreç olarak kıyamet gününe kadar bekle derim. En kötü ihtimalle insan kendi kıyametinde nasıl helak olacağını veya mükafatlanacağını görür. Allah C.C inşa'Allah bizi ehli sünnetten ayırmaz. Kalplerimizi dini üzerinde sabit kılar ...

zerefşan

sustum...
Limriemvrm' Alıntı:
Ehli sünnet yolundan hariç ne varsa insanları helaka götürür diyorum. Bununda sonuna kadar arkasındayım. Ehli sünnet yolunu terk ederek mutlu olunabilir diyorsan sen öyle davran. Canının istediği gibi yapabilirsin.

???İnteus kardeş yazdıkların ve kelimeleri yuvarlayıp yuvarlayıp birçok şey yazışın ama aslında hiçbir şey yazmayışın ve yaklaşım tarzın, bana bir arkadaşı hatırlatıyor. ???:D

Ehli sünnet yolu Efendimiz S.A.V yoludur. Efendimiz S.A.V yolu Allah C.C youdur. Kim onun izinden ayrılırsa helak olur. Nasıl bir helak dersen en uzun süreç olarak kıyamet gününe kadar bekle derim. En kötü ihtimalle insan kendi kıyametinde nasıl helak olacağını veya mükafatlanacağını görür. Allah C.C inşa'Allah bizi ehli sünnetten ayırmaz. Kalplerimizi dini üzerinde sabit kılar ...

YESS MASTER SMILI YOKMU YAF......
BANADA BİRİNİ HATIRLATTII...:D :O :O :O :O

Bedrin_Aslanı

Profesör
Ben daha fazla yorum yapmıyorum bu konuda Allah C.C herşeyi görür ve bilir.
:O :O :O

ibrahimi

Has Uşak
Yazara katılmıyorum artı karşısındayım :)
Her zaman derim;

MODA MODA CEHENNEMDE BİR ODA :)
Ayrıca Pantolonu İslam adına verilen bir taviz olarak düşünüyorum.Bugün pantolon zaten başörtüsü de teferruat bazılarına göre bakın zincirin halkaları birbirine ekleniyor.Valla bilmiyorum çok mu karamsarım ama bu olay en sonunda benim kalbim temiz olayına kadar gidecek gibi Allahu Alem.Dilerim Rabbimden inş. yanılıyorumdur.

kelebek

Üye
hatırlanan her kimse epey komik biri anlaşılan!! yüzünüzü güldürdüğüne göre. ciddi konularda tartışan yorum yapan insanlar olarak kınıyorum sizi..

S

Sidar

Guest
zınar' Alıntı:

Zınar'ım doğru söyLüyor , medeni bi üLkede yaşıyoruz ya :)

Medeniyet dediğin açmaksa bedeni ,
Dağdaki hayvan senden daha medeni ... :)

zerefşan

sustum...
kelebek' Alıntı:
hatırlanan her kimse epey komik biri anlaşılan!! yüzünüzü güldürdüğüne göre. ciddi konularda tartışan yorum yapan insanlar olarak kınıyorum sizi..

kınaaaaaaaaaaa..........

kelebek

Üye
sizin için önemli olmadığı belli!!!!! yorumlarınızı da o kadar dikkate alsın bence forumdakiler!!!

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
pantolon var pantolon var... yani pantolondon pantolona fark var. :)

bir de erkeklerin pantolon giymeleri dinimizce uygun mudur diye düşünmek lazım bu soruyu düşünürken...

ha bir de "iskoç müslüman erkekleri nasıl giyinmeli?"... "pantolon giymeleri uygun mudur?" soruları üzerinde de düşünülmeli.