Bayanların Çalışması??

Bayanlar; Çalışmak ister misiniz?

• Evet kesinlikle! çalışmam beni daha "özgüvenli" kılar

Oy: 23 14.9%
  • Hayır! Evde annelik yapmam gelecek için daha iyi bir yatırımdır.

Oy: 54 35.1%
  • Zarurete göre değişir!

Oy: 77 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    154

Enes

İhvan Forum Üye
Bu doğrultuda forumda bazı konular var...

mesela : eşinizin çalışmasını izin verir miydiniz? anketi burada

Bu konu bu yönde bir konu değil... yani benim ulaşmak istediğim sonuç şu: Bayanlar çalışma ortamlarının güvenilirliğine ne kadar inanıyorlar...

Hiçbir baskı altında kalmadan kendi fikirleri ne olurdu?

Yani "Sizce günümüzde ortamlar bayanların çalışması için ne kadar müsait"

Ankete gelince: Bayanlar çalışma hakkında ne düşünüyorlar...

Bu gün bir psikologun bu yönde bazı telkinlerine şahit oldum... anketin akıbetine göre ben de fikrimi söyleyeceğim...

ayşirin

Şairane
bence bayanlar çalışmamalı yalnız belli başlı kadına ihtiyac duyulan mesleklerin dışında tabi...bunu yazmayı unutmuştum ...ve bu sene daha iyi anladım bir bayan için en güzeli en güvenlisi evi tabi zaruri birşey gerektirmiyorsa hayatında çalışmamalı...

günümüzde daha doğrusu ülkemizde bayanların rahatlıkla çalışabileceği ortamlar yok....malesef...olsaydı bayanların çalışmasıda iyi olurdu tabi...

bazı çalışma ortamları dışında bir bayan çalışması uygun olmayan bir ortamda ahlaki değerlerinide zamanla yitirebiliyo göz yumuyo yada ona artık doğal gelmeye başlıyor herşey ve kendiside bir parçası oluyor...giderekte özdeğerlerinden ahlakından yavaş avaş bişeyleri gidebilir...tabi her çalışma ortamı için değil bu cümleler ama genel olarak artık bay-bayan beraber çalıştıkça arada ki samimiyet artıyor ve her türlü kötü sonuçları doğuruyor.. ....hatta bayanlar çalışmaya başladıkça erkeklerde işsizlik oranıda bir nevi arttı:) bayan olarak itiraf edebiliirm...

tommy

Profesör
....hatta bayanlar çalışmaya başladıkça erkeklerde işsizlik oranıda bir nevi arttı:) bayan olarak itiraf edebiliirm...

aysirin soylediklerin cok guzel ama aci bi gercek var, kadinlara dunya genelinde erkeklere odenen paranin 78% si odeniyor diye okudum bi yerde ayni isi yapsalar bile , evet bu haksizlik, bu acimasizlik, hatta insanlik sucu bana sorarsan ama gercek :( , yani "sonuc"lar yaniltici olabilir , o yuzden "neden"lerde onemli. :)

"türkiye’de çalışan kadınların ücretleri erkeklerinkinden düşüktür. genel olarak dünyada kadınların ücretleri erkeklerin % 78’i kadardır. devlet istatistik enstitüsünün 1996 yılı verilerine göre, okuryazar olmayan kadınların saatlik kazancı erkeklerin kazancının % 62’si kadardır. bu oran ilkokul mezunu kadınlarda % 41, lise mezunu kadınlarda % 59 ve yüksek okul mezunu kadınlarda % 59’dur. yine, çeşitli meslek gruplarına göre de kadınlarla erkekler arasında ücret farklılığı bulunmaktadır. die’nin 1996 verilerine göre, en büyük kazanç farkı tarım sektöründedir. hizmet sektöründe bu oran % 56; idari sektörde ise % 80’dir. yalnızca kamu alanında çalışan kadınların kazancı erkeklerin kazancına yakındır. "

CENDEL

Asistan
Web sitesi
www.cendel.blogcu.com
Kadınlar yaratılış gereği zayıf ve duygusal olduklarından, yaşadıklarından çabuk etkilenebiliyor. Bu doğrultuda kadın evinden dışarı çıktığında hayat şartları onu yavaş yavaş dejenere ediyor ve kendisi bile bunun farkına varmıyor.

Sözün özü; Kadının yeri evidir. İşide en başta çocuklarına iyi bir islami eğitim vermektir. İhmale gelmez.

urban

Paylaşımcı
Aslında bayanlara sorulmuş bir soru ama tutamadım kendimi:)ekonomik açıdan nasıl olur orası ayrı konu.ben olsam ne yapardım sanırım çalışmak isteyene ZORLA engel olmazdım ama biriyle konuşurken şu örneği vermişti bir bayan kocaman bi şirketin patronu mini eteğiyle işe geliyor ve ona kapısını açan kapıcısı sadece onun bayan olmasından ötürü mevkisi o an önemli değildir kapıyı açtıktan sonra arkasından şöle bi bakıyor .o yüzden bu devirde bayanların çalışma ortamları çok zor demiştii.

Bence haklıydıda belki oda öle gezmesin diye düşünebiliriz ama şeytan her zaman her yerde unutmamak gerek.

fakiri

Kıdemli Üye
İslâm Dini'ne göre bir zevc'le nikâh yapmış olan bir zevce'nin (kadının) bütün nafakası ve dünyevi ihtiyaçları erkeğin üzerine vaciptir. Şayet geçim zorluğu çekiliyorsa ve bir aile bu noktada başkalarına muhtaç hale girerse zaruret hasıl olabilir ve kadının da çalışması gündeme gelebilir. İşte bu noktada kadın erkeğinin de müsadesiyle harama ve fitneye sebep olmadan bir işte çalışabilir. Buna cevaz verilmiştir. Bunun haricinde birşey bilmiyoruz.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Bir bayanın fitneye ve de günaha sebep olması için illa ki çok açık olmasına da gerek yok... Hanımın sesi dahi bu konuda riskli elemanlardandır... Neredeyse hepimiz sokaklarda dolaşmaya alıştığımız için bazı fıkhi mevzularda kabullenmelerimiz de zorlaşıyor fakat hanımın yeri evidir...

talha

Üye
tubitak'ın yaptığı araştırma aklıma geldi.çalışan kadınlar çalışmayan kadınlara nazaran daha çok dayağa maruz kalıyormuş.
ilginç...
şuan türkiyede çalışan kadınların işine son verilip onların yerine eve ekmek götürme zorunluluğu olan erkekler işe alınsa türkiyede bir tane aç ev kalmaz...
şahsi fikrim.

Savm

Profesör
Şahsen çalışmalrına karşıyım Ayeti kerimedede geçer Zaruri bir şey olmadıkça peygamber hanımlarına söyle dışarı çıkmasınlar ayeti kerimesinde Mevlam herşeyi anlatıyor kardeşlerim biz hanımların yerinin neresi olduğunu ...evlerimizde de faydalı olabiliriz eşlerimize tutumlu olarak ta üreterekte hertürlü faydalı olabiliriz diye düşünüyorum şahsen ...tüm fikirlere Saygım sonsuz ...

Selam ve Dua ile...

Hasan

Kardeşiniz
Yaaav hanımlar çalışmasın tamam ama yine evde durmuyolar ki ,fellik fellik günlere gezmelere gidiyolar.:D

Hayat zor ,yaradılış icabı evcil olan hanım zarureten dışarı çıkabilir iş için ekmek için ama özgürlük filan değil daha çok yıpranıyorlar.En zaruri olan şey islam tabanlı bu toplumun aile yapısını bir bütün halinde tutmasıdır ve bu faktörleri birbirine yapıştıran eleman hanım-anne-bayan dır.O yüzden mümkünse lütfen bayanlar ev hayatını tercih etsinler hem hem memlekete hayırlı evlar hem bir mümin erkeğe iyi bir mümişne eş hemde kendi ahiret leri için bir kale.

Hani derler ya BİR TAS AŞIM AĞRISIZ BAŞIM işte sırf bu sebepten bile dışardaki ortamda cebelleşmeye değmez.AMA lazımsa çalışmak hhaaaa ozamanda hanımlar hiçbişeyden aşşağı kalmıyolar maaşşaallaah,haklarını vermek lazım.

hasret-yolcusu

Asistan

"... Kadin, ailenin geciminden mes´ul tutulmamistir. Tutulsaydi, bu, onun hakkinda bir eziyet ve mesakkat olurdu. Cünkü yaratilisi, ruhi ve bedeni olarak hayat mücadelesine göre degildir. Ona öncelikle, bu beraberlikten hasil olacak cocuklarin dogumu ve dogumundan itibaren acizlik devrelerinde bakilip korunmalari gibi hissiligi gerektiren ilahi bir vazife yüklenmistir.
Ancak imkan ve sartlar elveriyorsa, yaratilisina uygun, mesru ve kadinliga ait bir hizmet mesleginde calisabilr.
Kiz Kur´an kursu hocahanimligi ve emsalleri gibi..."

(Alinti: Dünyadaki Cennet; Huzurlu Aile yuvas/Osman Nuri TOPBAS)

Gülçehre

Asistan
zarurete göre değişir..çalışadabilir çalışmayadabilir,ama şu mağazalarda çalışan yılışık kızlardan nefret ediyorum..o kadar çalışacaksan insan gibi çalış insan.

Enes

İhvan Forum Üye
Henüz "Evet" oylayan olmamış...

ilginç :)

türkü

Kıdemli Üye
müslüman bayanlar çalışmak istiyor
nefsi bişi bu aslında ekonomik özgürlük,her istedigini alabilme..vss sebeplerden.
kendine güveni perçinleyen bir duygu için dahi olsa da ister.
sadece hazmedemiyor dışarıyı
hazmı zor,büyük lokma yediriyor hayat çünkü. :D

ayşirin

Şairane
evet bayanlar çalışmamalı diyor birçok erkek ama iş evlenirken eş seçme durumuna gelince nedense çalışan bayanları tercih ediyorlar hani bayanların yeri eviydi hani ?
ve üstelikte adamın kendisinin dolgun maaşı hem kendine hemde evine yetecek kadar olmasına karşın evhanımı yerine çalışanı tercih ediyor bu yüzden bayanlar çalışmamalı diyen birtakım erkekleri ben açıkcası samimi bulmuyorum....

birçok dindar, cematlerde hizmet etmiş hacc görevini tamamlamış bekar erkeklerimizinde çalışan ve çalışmasa bile açık bir bayanla izdivac gerçekleştirmeside var ve buna daha geçenlerde şahit oldum...çok üzüldüm ne diyeyim..sonrada tesettürlülerin tesettürü hakkında ahkam kesmeleri var önce kendinize bakın hayatta kimlerle neleri seçtiğinize...

ama elbette samimi olarak hanımının çalışmasını istemeyen ve bu konuda oldukça samimi olanlara sözümüz yok ....

ferda

Üye
ayşirin kardeşimizin fikrine katılmaktayım.Özellikle kız bakmaya giderken kızınız çalışıyormu vs.. sözler.( Kızınız çalışmadığınız için almıyoruz.Ama teyze iş müracatım vardı cv vermiştim yarın öbürgün girerim değerlendirmeye alırsanız sevinirim :)) )

Bayanlarımızın çalışmasını uygun görmemekteyim zaruret hali dışında tabi.Hanımlarımızca çalışmak ekonomik özgürlük diye nitelendiriliyor ama malesef ki tam tersi bütün özgürlüğü kısıtlanan çalışan bayanlardır.Dikkat ediniz evinde oturan hanımlarımız ailesine, dostlarına ,sevdiklerine bolca zaman ayırabilmektedir ama çalışan bayanlarımız tam tersi kendilerine bile ayıracak zamanları çok çok nadir . Alınan paranın bile bereketi olmuyor , evdeki hanımlarımız cebi daha dolu .Bunun neresi özgürlük halen anlamamaktayım.Maddi özelliğini geçtim bayan fıtratı bile zamanla değişmekte o masumca duyguların yerini yavaş yavaş erkeksi özellik kaplıyor .Birde evli olupta çalışma zorunluluğu olan hanımlar Allah cc onların yardımcı olsun hem ev hizmeti hem dışarıda çalışmak çok zor.

parya

.Nar-ı ATEŞ.
Kadının yeri elbetteki evidir,yuvasıdır..Müslüman kadın evinde eşine,çocuğuna gereken ilgiyi sorumluluğu göstermelidir..

Kendi ailemde yaşıyorum bu durumu, görümcem çalışıyor ve çocuğuna annesi bakıyor.Anne elbetteki çocuğa gereken alakayı gösteremiyor sadece maddi olarak hediyelerle,hafta sonu gezmeye götrmelerle avutuyor.Bu sefer meydana menfaate dayalı bir anne çocuk ilişkisi çıkıyor.Bu durum ilerde nasıl bir hale dönüşür Allah bilir..

umeyme

...'SessizLik'...
bazı alanlarda bayanlara ihtiyaç oluyor ama,mesela,doktorluk

bende çalışılmasından yana değilim çünkü uygun ortam yok.

ihtiyaç için edebiyle çalışanada saygım sonsuz..

ancak bayanların her yönden kendilerini geliştirmesi taraftarıyım,en önemliside "iyi bir anne nasıl olunur" konusunda :)

reis

Kıdemli Üye
Bayanların bir takım yerlerde çalışmaları İslami açıdan mutlaka gereklidir. Bütün mesele ölçüyü tutturmakta.

Çalışılması gereken yerlerde çalışılacak, çalışılmaMAsı gereken yerlerde de çalışılmayacak.

Bu kadar basit..