Bayanların Çalışması??

Bayanlar; Çalışmak ister misiniz?

• Evet kesinlikle! çalışmam beni daha "özgüvenli" kılar

Oy: 23 14.9%
  • Hayır! Evde annelik yapmam gelecek için daha iyi bir yatırımdır.

Oy: 54 35.1%
  • Zarurete göre değişir!

Oy: 77 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    154

ummuhan

Kıdemli Üye
sayın a-matrax (ummuhan) :)

soru sormak bir sanattır.. anket yapmak bambaşka bir sanattır bu durumda bendeniz sanatçı oluyorum (müteviziyimdir boşuna ikrar etmeyin) :)

bir kişiye salaklığını kabul ettirmek "evdekiler salak olduğunu biliyorlar mı" sorusundan geçer... :) yani sorunun sonucu ne olursa olsun ulaşmak istediğimiz yere götürür bizi...

şimdi diyecem ki sanat benim zaten "evet" şıkkımda sonra kandırılmış hissine kapılacaksınız bu da şık durmayacak :) öyle ya o kadar ağır abla neredeyse tarikat büyüğü muamelesi gören forum kızları tarafından çok sevilen siz böyle bir şeye müstahak değilsiniz :) (sopa inceydi abla fırsatı değerlendirmediniz :) )

Zaten benim sorunum da o ya... radyodaki psikopat psikolog çalışmanın bağımsızlık ve özgüven kazandıracağını dolayısı ile kadın evli ise eşinin baskılarından kurtulacağı ve aldatmaların da minimize edileceği tarzında bir tez sürüyordu...

aslında bu iki ucu açık bir paradox gibi... ulaşmak istediğim sonuca gidiyom her durumda :)

(gülmeyin çok gülmek iyi değildir :O )

İşte matrax bu!

:clap2::clap2::clap2:

Yok bu ara forumun karşısına -yeminle- hem abdestli, hem Kur'an, hem de tesbihle oturuyorum...
malum çok gülmek kalbi karartır hafazallah :(

green

Üye
ya öööle şeyler oluyo ki bu dünyada çalışsan vay çalışmasan vay...
ben tekstil mühendisi bi bayanım....
ilk başlarda okurken feminist düşüncelere sahiptim ama şimdi....
yani ortamlar...insanlar hayat sizi öööle yerlere sürüklüoki...artık ne yapacağınızı şaşırıosunuz....
ama şunu sööööliiim....herne kadar özgür bi hayatı savunsam da karşımda ki erkek adam gb bana bakarsa beni mutlu ederse neden çalışayım ki deli miyim ben...
çünki tekstil ortamı zordur.....çalışma hayatı zaten kurtlar sofrası...o nedenle bence görev burda erkeklere düşüo....gençlik dönemlerinde kız peşinde koşmadan kendilerine saygı duyup ilerdeki hayatta hem din adına hem de dünya gerçekleri adına bi takım zaferler elde etmek istiolarsa adam gb çalışıp ya okusunlar yada adam gb iş öğrensinler....bayanlar da çalışmak zorunda kalmasın...ve iyi bi baba ve eş olsunlar... bizde onlar için herşeyimizi verelim olmaz mı?......greeeeeeen :D hadi Rabbim hepimizin yardımcısı olsun...inş

yıldız_y

Üye
Kişi illa geçim kaygısından çalışmak istemez veya ekonomik sepeplerden .
ideallleri vardır ,çok iyi bir doktor ,öğretmen veya yazar olmak ister mesela .
Evde oturmak onu mutsuz kılar ,bunun için çalışmak ister .
tamamen kişinin kendi isteğine kalmış birşey ,bir bayan çalışmasa bile sokağa çıkıyordur herhalde o vakit sokağa çıktığında da günahkar olur öyle ya .
tesettür niçin var sosyal ortamlarda kadının kendisini koruması için o halde bir kadın tesettürü var ve kendine mukayyet ise ( ki büyük ihtimal öyledir ) çalışabilir .
Evde oturmak onu mutsuz kılar,o yüzden çalışmak ister demişsiniz.insan kendini her mutlu eden şeyi yapmaya kalkarsa nasıl olur sizce?müslümanız çok şükür.ve eğer islamı kabul ettik diyorsak,o ne dediyse,nasıl yaşayın,nasıl davranın dediyse onu kabul etmiş oluyoruz.ve bu anlamada aslında bizim ne düşündüğümüzden,nasıl mutlu olduğumuzdan çok,islamın bu konuda ne dediği ve rabbimizin nasıl davranmamızdan mutlu olacağı önemli.unutmayalım biz kuluz,kulluğun gereğini yapmaya çalışırız..
ve dinimiz diyor ki,zevc,zevcesinin bütün dünyevi ihtiyaçalarını karşılamak zorundadır.eğer durumu buna müsait olmazsa ve başakalarına muhtaç duruma düşülürse o zaman zevce,zevcinin izniyle,harama ve fitneye düşmeyecek şekilde çalışabilir.
yani "tesettürü var ve kendine mukayyetse çalışabilir" hükmünü vermek pek doğru gelmedi bana.Allahın hükmümü, şahsi hükmünüz mü????
zaten rabbimiz kadını erkeğe göre daha hassas,daha hisli,daha alıngan,kırılgan,daha nazik yaratmış.iş ortamının yükünü,stresini çekmek aslında kadına eziyettir.kesinlikle özgürlük olduğunu düşünmüyorum.maddi özgürlük belki...ama hangi erkek,eşinin kazandığı parayı kendi keyfine göre harcamasından razıdır sizce?
yinede çalışan arkadaşlarımız alınmasın.tabiki herkesin kendi tercihi ve herkes kendinden mesul.kimin rabbimizin katında daha hayırlı iş yaptığını ancak rabbimiz bilir..
ama islamın emirleri,kuralları ortada...
çok şükür...

ibrahimi

Has Uşak
Hayırdır Alice bayanların psikolojisini mi inceliyorsun?
Türban konusu,çalışma mevzusu :))) Hayr olsun inşaAllah...

sniper

Üye
allah bayan kardeşlerimi çalışma helede islama ayklırı ortamlarda çalışmak zorunda bırakmasın ihtiyacı olmadığı halde çalışmak ve rüştünü ispatlamak derdinde olan kardeşelerede allah akıl fikir ve şuur versin

reklamci1

Üye
bence çalışmamalı kardeşlerim
neden diyecek olursanız sebebi bayanların otobus ve şehirmerkezleri ve ulaşım açısından dnimizce çok sakıncalar arzetmektedir atalarımız ne demiş taş yerinde agırdır kadının yeri evive bu vatana yetiştirecegi evlatlardır unutmayalım çalışalım faydalı olalım derken evindeki çocuklar ellerinden kayıyo unutmayalım

kebîkec

İhvan Forum Üye
Çalışa çalışa fakir, okuya okuya cahil olduktan sonra. Bence erkeklerde çalışmasın.;)

kasvetli

Asistan
yemek yemek için mi yaşıyoruz yoksa yaşamak için mi yemek yiyoruz desem ne dersiniz .çalışmaya olayına gelincede bazı bayanlar kendilerine güvenir bana bir şey olmaz ben çalışırım der ama bu bile bile kendini ateşe atmaktır çünkü böyle bir şey yani bana bir şey olmaz olayı yanlış sen kendine güvenebilirsin ama diğer insanlara güvenilmez bu devirde insan yavaş yavaş değişir değiştiğinin de farkına varmaz şeytan o kadar sabırlıdır ki bunu elbetteki tahmin edemeyiz bana göre bayanlar evinin hanımı olmalıdır ama zaruri haller hariç (büyük konuşmamak lazım )
illede çalışmak istiyorum diyen evli hanımlarda bence hiç çocuk düşünmesinler nasıl olsa annem babam bakar diye çocuk yapmasınlar yani çünkü ille ki çevremizde görmüşüzdür annesi ve babası çalışan ların büyük kesiminde bazı manevi sorunlar meydana geliyor benim görüşüm.
selametle

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
arkadaşlar genelde anne ve babası calışan cocukların durumu nasıl sizce hiç o tür kişilerle tanıştınızmı veya arkaşalık kurdunuzmu.

çok ortam gördüm en iyi dedikleri yerde bile bişeyler cıkıyor bayana güvenmeselesi degil bu cevreye ortama güven meselesi

ben çalışmasından yana degilim illede calışacagım dersede ne diye bilirsin yuvanımı yıkacaksın....

tevekkülcü

Paylaşımcı
yok kardeşlerim ne calışması yahu,herkes görevini bilsin,bu olaya şiddetle karşıyım ,kadını calıştırıp sırtında para yemek,aman aman allah muhafaza eylesin ,hiç dayanamam bu duruma

Biggest_love

Paylaşımcı
Ben eşimin çalışmasını açıkçası istemem çünkü bir bayanın en asli en öncelikli görevi kocasını kendisinden razı bırakabilmesidir.Eğer koca bayanın çalışmasını istemezse bayanın ona itaat etmesi zorunludur.Benim de böyle bir sorunum var şu an.Evlenmek istediğim kişiyle aynı sınıftayım(sınıf öğr. 4. sınıf) ve bu konu yüzünden bi ara ayrılma noktasına geldik.Ben eşimin başı açık çalışmasından razı olmam hatta ona okulu bırak beni bekle dedim onu da yapamadı o yüzden eş seçerken erkeklerin buna çok dikkat etmesi gerekir.Hangi zamandayız nasıl geçiniriz demek çok yanlış.İslam dini zamana göre değişmez zaman ona göre değişmek zorundadır ya da sen şer'i kurallara uymak zorundasın.Zaten hangi bilinçli müslüman eşinin başı açık çalışmasını ister ki??Tabi eşe göre sorun olmasa bile bu çalışma meselesi,kadının başını açmadan ve mahremi olmayan erkeklerin olmadığı bir şekilde çalışması en uygunu olur...

Biggest_love

Paylaşımcı
Allah bayan kardeşlerimi çalışma helede islama ayklırı ortamlarda çalışmak zorunda bırakmasın ihtiyacı olmadığı halde çalışmak ve rüştünü ispatlamak derdinde olan kardeşelerede Allah akıl fikir ve şuur versin

ARKADAŞLAR ALLAH YAZARKEN DİKKAT İSME HÜRMET EDELİM LÜTFEN...

süveybee

Üye
bayanların çalışma taraftarı olan biri değilim.bence bayanlara en uygun meslek öğreticiliktir.bu da ilkokul öğretmenliği,kur'an kursu hocalığ,özel ve güvenilir biryerde görev yapmak gibi olabilir.bunun dışında bayanlar her alanda dikkat çektikleri için istemeseler bile bazı sorunlarla karşılaşırlar.ama bayanların ellerinde yapabilecekleri bir meslekleri olmalı,bunu da çok fazla ihtiyaç duymadıkları sürece kullanmamalılar.bie bayan isterse evde daha öğretici,geliştirici ve yararlı olabilir.kişinin özgüveni de yaptığı işe değil,gerektiğinde neler yapabileceğine bağlıdır.bence herşey kendini bilmekten geçiyo.böyle bir konuya değindiğiniz için teşekkürler.SELEM VE DUA İLE...

MERSA2000

Üye
Açıkçası bi bayanın güzel şekilder icra edebileceği meslekler var ama diğer mesleklere de el atmaları benim zoruma gidiyor. ben devlet dairesine gidiyorum sırada bekliyorum ama hanfendi ağzında çiklet afedersiniz gır gır ondan bundan konuşuyor.demek ki bi bayanın yapması gereken meslekler belli. onun çalışma saatleri hem az olcak hemde işine motive olabilecek. mesela k.kursu hocalığı doktorluk vb. gibi meslekler. bi doğumhaneye gidiyorum bir tane bi le kadın yok. bu ne iştir anlayamıyorum. ha bir de evde durmak modernizme aykırıymış demeye başladılar artık. of yaaa bunu da tarışacak hale geldik ya ne diyeyim Allah akıl fikir versin. ama bazı arkadaşların yorumlarını çok beğendim itiraf edeyim. onlara teşekkür ettim zaten..:):)

öggeş

Asistan
calışmamaları daha iyidir

Kadının çalışması yada çalışmaması, bu neden tartışma konusu yapılmış anlayamadım. Asıl tartışılması gereken konu, şer'i çerçevede çalışıyormu yoksa tersimi. Allahın rızası dahilinde olunca tabikide çalışır, yada çalışmaması Allahın rızasına olacaksa çalışmaz.

asyaaa

Üye
dar düşünüyorsunuz

nedense hiç evet diyen yok ilginç şeklinde açıklam yapan arkadaşlar var.burası dini bi site onun için tabiki hayır oyu daha çok olacak bunu ilginç şeklinde tanımlaman ilginç aslında.çalışan her insanın bir amacı vardır bazısı idealleri için bazısıda ihtiyacı olduğu için.başka bi sitede bu konu açılsaydı hayır çalışmamalı oy larına büyük tepkiler doğradı bi kere sadece bu sitededki yorumları dünya görüşüymüş gibi göstermeyin.herkes bu erkek içinde kadın içinde geçerli adabıyla çalıştıktan sonra hiçbir sorun yok nie erkekler çalışrken çok mu dürüst çalşiorlar kadınlar dikkat eziliyorsunuz ve onaylıyorsunuzz!:mad:

Yağmur...

Üye
s.a.

ben zarurete göre değişir dedim ama....şuan kafamdaki benzer sorulardan dolayı üniversite mezunu bi ev kızıyım...şimdi de elhamdülillah hayatımdan memnunum ama...sanki çalışsam herşey daha güzel olacakmış gibi geliyor...dışarda hayat zor ve farklı şeylerle karşılaşmak insanı yorar ve yıpratır belki ama...HAYAT ÇOK ZOR...HELEKİ O'NA LAYIK Bİ KUL OLABİLMEK...RABBİM HAYIRLISINI EYLESİN İNŞALLAH HEPİMİZ İÇİN....

SiNeM

Piss'a!
bu fıtrata göre değişen bir durum.bazı kadınlar vardır evcildir,çalışmak zor gelir,ev hanımı olmak ona hitab eder.özetle kim ne şekilde nasıl mutlu ise,onu yapsın.dip not vermeden geçemeyecem. yine de her kadının bir uğraşı olmalı.erkeklere güven olmaz ;)