Bâtınîlik, ezoterizm, sembolizm...

Mugalata

Kıdemli Üye
böyle bir alan var. bütün dinlerde bir hâricîler, bir de bâtınîler oluyor. din kitaplarında ve mitolojilerde yazılı bilgilerin dış anlamlarının yanı sıra görünmeyen gizli anlamları da olduğunu ileri süren bir anlayış. tarih boyunca olmuş. ciddi bir külliyat oluşmuş bu konuda.

şu aralar bu konuya yoğunlaşmış durumdayım. ama bilgilerim ve kaynaklarım sınırlı. bilgilendikçe burada paylaşmak ve tartışmak istiyorum. bilen forumdaşlardan katkı gelirse sevinirim.

forumda şimdiye kadar böyle bir konu açılmamış olmasını da ilginç buldum. demek bu konu artık pek ilgi çekmiyor. benimse nedense ilgimi çekti. aslında ilgimi çeken daha çok sembolizm kısmı oldu. dilin içindeki gizli dil yani.

ama konu bununla sınırlı değil. çok daha geniş.

adams77

Kanalizasyoncu
batınilik hakkında neler biliyorsunuz?

Mugalata

Kıdemli Üye
batınilik hakkında neler biliyorsunuz?

dinî kitaplarda ve mitolojik hikayelerde görünenin altında bir de gizli mesajın olduğunu savunan bir akım olduğunu biliyorum. fazla da bilgim yok şimdilik. ama ilgimi çekti doğrusu.

adams77

Kanalizasyoncu
dinî kitaplarda ve mitolojik hikayelerde görünenin altında bir de gizli mesajın olduğunu savunan bir akım olduğunu biliyorum. fazla da bilgim yok şimdilik. ama ilgimi çekti doğrusu.

İlgini çeken nedir?

adams77

Kanalizasyoncu
öncelikle sembolizm kısmı. ayrıca eğer doğruysa kutsal kitaplarda ve mitolojilerde gizli bir dil olması da ilginç. kitabı bitirdikten sonra burada bazılarına değinebilirim.

Ben gizli bir dil görmedim :) merak ettim doğrusu şimdi kutsal kitaplarda nasıl bir gizli dil var

Mugalata

Kıdemli Üye
yunus emre'den, mevlana'ya, nesimî'den hallac-ı mansur'a kadar pek çok kişinin bu yolun yolcusu, önce müridi, sonra ise mürşidi olduğu anlatılıyor.

Ahi Evran

Profesör
bütün dinlerde bir hâricîler, bir de bâtınîler oluyor.

Bütün düşüncelerde bir materyalizm/zahirilik/yahudilik, bir de idealizm/batınilik/hristiyanlık vardır!

Bir de bunların ortası var, işte İslam, hem maddi gerçekliği kabul eden, hem de ideal hedefler gösteren, iki görüşü vahiy, akıl ve risalet/nübüvvet ile cem eden gerçek din...

Bugün batı diyalektiği materyalizm/idealizm sentezi ve eklektizmidir, modernizm bu diyalektiğin çarkıdır...

Verda

Gales
böyle bir alan var. bütün dinlerde bir hâricîler, bir de bâtınîler oluyor. din kitaplarında ve mitolojilerde yazılı bilgilerin dış anlamlarının yanı sıra görünmeyen gizli anlamları da olduğunu ileri süren bir anlayış. tarih boyunca olmuş. ciddi bir külliyat oluşmuş bu konuda.

şu aralar bu konuya yoğunlaşmış durumdayım. ama bilgilerim ve kaynaklarım sınırlı. bilgilendikçe burada paylaşmak ve tartışmak istiyorum. bilen forumdaşlardan katkı gelirse sevinirim.

forumda şimdiye kadar böyle bir konu açılmamış olmasını da ilginç buldum. demek bu konu artık pek ilgi çekmiyor. benimse nedense ilgimi çekti. aslında ilgimi çeken daha çok sembolizm kısmı oldu. dilin içindeki gizli dil yani.

ama konu bununla sınırlı değil. çok daha geniş.

Tasavvuf konularında ziyadesiyle tartışılmıştır, yardım isterseniz biz burdayız =)

Takiyüddin

Yasaklı
çoğu zaman kimse hiçbiryere bir sembol koymaz fakat zamanla kültür içinde eriyen cevherler, farklı taşlar üstünde zaman zaman kendi metalik rengiyle parıldar. birileri de çıkar işte bu altın, bu gümüş bu bakır. yok beya. bildiğin taş. sadece üstünde birkaç cevherin izi okunuyor... çoğu zaman vaziyet bu...

benzer şekilde çok defa farklı kişilerce, okunan mesajdan fazlasının veya azının var olduğuna inanılır (kuruntusuna girilir)..... bu derin tarihi kültürel geçmişe sahip kelimeler, kavramlar, özlü deyişler, eşyalar, simgeler için (zenginliklerinden dolayı) gayet mümkündür.

bunnla beraber "bütün dinlerde bir hâricîler, bir de bâtınîler oluyor" kısmı gerçekten ilginç. varlık, dil kültür din farketmez, benzer serüvenlerden geçtiğinden birbirleriyle benzerlik arzeden odaklara sahip olabiliyor. bu karşılaştırma inceleme açısından hassas davranılırsa, kuruntuya hevesli olunmazsa faydalı da olabilir... harici, batıni, vs. hatta farklı farklı ideolojilerin farklı toplum ve tarihlerde benzerlikleri vardır bu ortaklıkları hatta farklılıkları belirlemek düşünceyi, eleştiriyi geliştirmek için faydalı olabilir..

Mugalata

Kıdemli Üye
Tasavvuf konularında ziyadesiyle tartışılmıştır, yardım isterseniz biz burdayız =)

arama yaptım ama bulamadım. tek bir yerde açılmış ama pek tartışılmadan kapanmış konu. o nedenle ayrı konu olarak açtım.

katkılarınızı bekliyorum. :)

adams77

Kanalizasyoncu
Ben nisa kelimesine kadınlar manası vermiyorum ben diyorum ki nisa=üretkenliktir bu yüzden bana batıni diyorlar. Sen ne dersin mugalata

adams77

Kanalizasyoncu
dün sordun, unutur muyum! :)

şaka bir yana, sen de batınî yorumlar yapıyorsun. bilmeden batınîsin sen de sanırım. biraz da olsa öyle görünüyor.

tedebbür etmiyormuyum? Batıni olmam için dilini bilmem gerekmez mi? oysa ben bilmiyorum öyle bir dil!!

Kelimelerin kökünü incelemek yada neden niçin bu kelimenin verildiğine bakmak batınilik olmasa gerek :)

Mugalata

Kıdemli Üye
tedebbür etmiyormuyum? Batıni olmam için dilini bilmem gerekmez mi? oysa ben bilmiyorum öyle bir dil!!

Kelimelerin kökünü incelemek yada neden niçin bu kelimenin verildiğine bakmak batınilik olmasa gerek :)

yok, sen kitabın dilini, kelimelerini dış anlamlarının ötesinde anlamak istiyorsun. bu arayış da seni birazcık batınî yapıyor sanırım. :)

tabii fazla bilmiyorum, okuyup öğrenme aşamasındayım ama sanırım batınîliğin de farklı türleri var. hurufîlik de bir tür batınîlik oluyor, sembolizm de.

adams77

Kanalizasyoncu
yok, sen kitabın dilini, kelimelerini dış anlamlarının ötesinde anlamak istiyorsun. bu arayış da seni birazcık batınî yapıyor sanırım. :)

tabii fazla bilmiyorum, okuyup öğrenme aşamasındayım ama sanırım batınîliğin de farklı türleri var. hurufîlik de bir tür batınîlik oluyor, sembolizm de.

peki madem böyle bir konu açıldı kolları sıvayalım :)

kelimelerin dış anlamlarının östesinde anladığım bir tane örnek kelime istiyorum.

ŞİRK kelimesini nasıl anlamam gerekli bunu bana izah edermisin.

Mugalata

Kıdemli Üye
peki madem böyle bir konu açıldı kolları sıvayalım :)

kelimelerin dış anlamlarının östesinde anladığım bir tane örnek kelime istiyorum.

ŞİRK kelimesini nasıl anlamam gerekli bunu bana izah edermisin.

şirk (ortaklık, allah'a ortak koşma) konusunu nasıl anlaman gerektiğini bu açıdan izah edemem ama kelimeleri dış anlamlarının ötesinde nası anladığına bir örnek verebilirim.

cehennem konusunu tartışmaya açmıştım ve sen de orada benim yorumuma yakın yorumlar yazmıştın. orada cehennemi alevler vb ile değil, insanların dünyadaki hayatlarında işlediği büyük veya küçük hataları, suçları veya kötülükleri nedeniyle (bunların herkes tarafından bilinecek olmasının da etkisiyle) utanç içine girecekleri bir yer olarak ele almıştım.