Batı Şeria'da yine cami saldırısı

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,169
Puanları
113
Filistin ile İsrail arasındaki dolaylı görüşmelerin yakında başlaması beklendiği bir dönemde Batı Şeria'nın Nablus kentinde bir cami daha yandı.
Filistinliler, Yahudi yerleşimcileri suçladı. İsrail ise yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini belirtti.


Batı Şeria'nın Nablus kenti yakınlarındaki Libban el Şarkiyye köyünde bir cami dün sabah saatlerinde çıkan yangın sonucu tamamen yandı. Filistinliler yangını Yahudi yerleşimcilerin çıkarmış olabileceğini öne sürerken, İsrail polis kaynakları bu yönde bir delile ulaşamadıklarını, yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini iddia ediyor.


Filistin kaynakları muhtemel Filistin-İsrail dolaylı görüşmelerinden rahatsız olan Yahudi yerleşimcilerin daha önce de benzer teşebbüs ve eylemlerde bulunduklarına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz ay yine Nablus yakınlarındaki Hawara köyü yakınlarında bir camiye saldırı düzenlenmiş, Filistinlilerle Yahudi yerleşimciler arasında gerginlik yaşanmıştı. Aynı şekilde geçtiğimiz yıl aralık ayında da bir camiye iki kez saldırı yapılmıştı. Filistin kaynakları, geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yerleşimciler tarafından Filistinlilere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda önemli artışlar olduğunu öne sürüyor.


Öte yandan dolaylı görüşmeler öncesi İsrail'in Filistin Yönetimi'ne bir jestte bulunarak Kudüs'e bağlı Ebu Dis kasabasının kontrolünü Filistin polisine vermeyi planladığı öne sürüldü. Kudüs'e bağlı olmasına rağmen İsrail'in ördüğü güvenlik duvarlarının arkasında kalan Ebu Dis ve benzeri birkaç kasabaya karşılık olarak İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki yeni yerleşim birimi inşaatlarını sürdürmek istediği de iddia ediliyor. Bölgeye yeniden gelen ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell, İsrail ve Filistinli taraflarla bir araya gelerek dolaylı görüşmeleri başlatmaya çalışıyor. 12 bin nüfuslu Ebu Dis, Osmanlılar zamanında Selahattin Eyyübi'nin torunlarının iskân edildiği bir yer olarak biliniyor.

Zaman
 
Üst