Başörtülüler Dağa Çıksın!(mı?)

başörtülüler dağa çıksın mı?

• evet

Oy: 3 42.9%
  • hayır

Oy: 2 28.6%
  • çıksalarda fayda etmez

Oy: 2 28.6%
  • bir fikrim yok

Oy: 0 0.0%
  • kararsızım

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    7

ibrahimi

Has Uşak
Açılımı show haline dönüştürenler kendi adlarına siyasi arenada büyük bir zafer kazandılar. Seslerini duyurabildiler.

Senelerdir çözülemeyen başörtüsü sorunu da çözülebilmesi için başörtülüler de dağa mı çıksın kapanım(!)(açılım) için?

talib

Kıdemli Üye
Başörtüsünü kullanmakta pek mahir olan siyasetçilerimiz evvela bir çıksınlar, oğullarını, kızlarını çıkarsınlar, sonra çıkış hareketi başlar. Malum dağa çıkmak da bir kado işidir.

durruyekta

Üye
fayda etceğini bilsek çıkcazda malesef etmez.
bu ülkede başartüsü terörden daha tehlikeli görülüyo rabbim ıslah etsin diyorum bizlerinden yardımcısı olsun.amin

AynAlı

Kıdemli Üye
Allah için türban takanlar dağa çıkıpta Allah içinmi adam öldürecek yoksa .hey Allah'ım ankete bak..

.şüheda.

depresif polyanna
:yn:

konu dışı msjlar silinmiştir.
lütfen anketi karşılıklı atışmaya çevirmeyin.

Geçen gün İngilterede yaşayan iki Pakistanlı arkadaşla karşılaştık, Arkadaşlar zahmet etmişler gezi maksadıyla ülkemize yollarını düşürmüşler. Arkadaşlarımızın görünümleri klasik Pakistanda yaşayan oranın yerli halkından farksız değildi. İlk bakıştaki nazar itibariyle İngiltereden geldiklerini kestirebilmek ne mümkün. (tabi daha sonradan tek taraflı olarak sadece bizim bakış açımızla olaya baktıgımızı hissetiğimde ne kadar yanıldığımın farkına vardım) Arkadaşların görünümleri, sakallı, başlarında takke gayet iyi bir şekilde islamı yaşamaya çalışan insanlar gibiydi.

Muhabbetin bir bölümünde olay ister istemez bu bağlamda ülkelerin yasakları, bizdeki başörtü sorunu üzerine geldi. Dini özgürlükler noktasında bizdeki sorunları bildiklerini söylediler. Bizde kendilerinin varsa bu noktada İngiliterede karşılaştıkları sorunları sorduk. Ama herhangi bir sorundan bahsetmeyi geçin İngiltere’nin kendi halkına bu noktada tanıdıkları özgürlüğün sınırsızlığından bahsettiler. Arkadaş öğretmen olduğunu, gayet rahat bir şekilde takkesiyle, cübbesiyle sakalıyla öğrencilere ders verebildiğini bu noktada kendisine karşı herhangi bir olumsuz durumun olmadığını belirtti. Yani buradanda İngiltere’nin aslında devletin varlık amacının sadece devlet olmadığını o vatan içerisinde yaşayan insanların haklarını gözetmek olduğunu, özgürlüklerini genişletemek olduğunu, farklılıklarına saygı duymak olduğunu öğrenmiş olduk. Kısacası devlet devlet için değil, devlet o topraklarda yaşayan insanlar içindir. Devletin asıl varlık amacı budur…

Birgün belki bizde devlet olarak insana değer vereceğimiz bir zamanda bu tür sorunlardan bahsetmiyor olacağız. Ama ilk önce bunu gerçekleştirebilmemiz için heybemizde biraz saygı biraz sevgi biraz da hoşgörü olması gerekecek…

Saygılarla…

bad-ı saba

Asistan
çıksalarda fayda ediceğini sanmıyorum Türkiye de başörtülülere özgürlük yok! Güya çağdaş eğitim düzeyine çıkmaya çalışan bir toplumuz ama daha evrensel bildirgede yer alan din ve vicdan özgürlüğünden haberimiz yok.

reis

Kıdemli Üye
Başörtülüler dağa çıkar mı bilemem ama Çankaya'ya çıkan Başörtülü olduğunu biliyorum.

:glm

aricev

Paylaşımcı
bozgunculuk çıkarmak isteyenler, dağa çıkaracak birilerini bulurlar, bize düşen onların oyuncağı olmamak.

muhabbet

Asistan
Çıksalar da bir faydası olmaz.
Hatta bu durum da zorla açılım yaptırırlar heralde...

Erkam.

Kıdemli Üye
Kızlar evlerinde otursunlar üniversiteyi de liseyide okumasınlar. O zaman başörtü sorunu diye bir sorun da olmaz. Kızların okumasına kesinlikle karşıyım. Ne zaman ki sadece kızların okuduğu ve hocaları sadece bayan olan bir okul çıkarsa o zaman kızlar okusun. O zaman çarşafıyla da okur hanımlar. Ama bu dönemde kızlar okuyamaz, okumamalılar.

Hasan

Kardeşiniz
Zahmet etmesinler ben her hafta çıkıyorum bi işe yaramıyo,isterlerse örtü de takarım nasılsa kimse görmez.:O:glm

eylül

Veled-i kalbî
Zahmet etmesinler ben her hafta çıkıyorum bi işe yaramıyo,isterlerse örtü de takarım nasılsa kimse görmez.:O:glm

mesele görünmek değil mi zaten... siz yürüyün ben arkanızdan geliyorum, der gibi:)

açılımın arkasından, madem öyle başörtülülerde dağa çıksın düşüncesi ibraz oluyorsa; yine çıldırmak elde değil vehmine kapılıyorum..

Üstadın mısrası geliyor gözümün önüne;

mazi albümde hayal, istikbal kalbde vehim...

Çankaya'ya çıkan başörtülüler var diyor ya Reis, istikbal kalpte vehim olmaktan çıksa mı artık, ne dersiniz?

Hasan

Kardeşiniz
Esasında iyi fikir:confused1:
Protesto için erkeler takıcan örtüyü gezicen sokaklarda bakalım ne dicekler.
Müslümanın silahı sabırdır,biz sabrettikçe onlar delirecek.

Ya sabır.

Bîçâre

Profesör
Kürt halkına yönelik yapılan "demokrasi atılımı"nı sadece "dağdan inenler" olarak görmek yanlış bir tespittir.

Konuda ki ironi bir yönüyle güzel, fakat çözüm bu kadar kolay değil. Bu ülkede akan suların başını tutan monşerler mevcut, 411 oy ile serbestliğe kavuşan başörtüsü bildiğiniz gibi 11 adamın önünden geri dönmüştü. 50 milyon insanın iradesi, 11 insana yenik düşmüştü. Oysa Kürt açılımı daha konuşulmaktan öteye gitmemiştir, hadiseyi bu açıdan yorumlamak daha faydalı olacaktır.

Şu da var ki bugün Kürt halkının temsilcisini DTP zannedenler, dindarlığıyla meşhur Kürt halkını oruç tutmayan, namaz kılmayan, Müslüman olduklarından şüphe duyulan bir siyasi oluşuma entegre etmiş, ortaya işte temsilciler bunlardır gibi bir zân koymuşlardır. Türk halkının temsilcisi nasıl ki DTP'yle benzer şovenist mentaliteye sahip MHP değilse, Kürt halkının da temsilcisi DTP ve dağdan inenler olamaz.

Başörtülüler hakkında haberlerim maalesef kötü. Türkiye'de 411 kolay kolay ulaşılacak bir rakam değil, belki bir gün suyun başını tutan bürokrat, yargı ve siyasetçiler yerlerinden edilir ve tekrar günümüz hükümeti gibi "muhafazakâr cenahı" temsil eden çok sesli bir hükümet gerçekleşir. Ama bana zor geliyor, görünen o ki geleceğin hükümetleri bu kadar iyi olmayacak...

Başörtüsünü zerre kadar düşünmeyen ve oy hesabı yapan MHP; mimlenmiş ve hükümete geldiği anda kapatılması kesin SP; İslâm'a kafadan karşı CHP; Ergenekon'un sağ yuvası DP...

Bunlar başörtüsü sorununu değil çözmek, çözmeye teşebbüs dahi etmez. AB, Ermeni, Alevi, Kıbrıs, Kürt, Başörtüsü sorunları... 50 yılda gündeme dahi zor gelen bu problemler 7 yılda çözüm noktalarına yaklaştı, lakin karşıda bir duvar var ve duvarı tutan cahil milyonlar. Bir gün bu duvar yıkılır, suyun başını tutan bürokrat, yargı ve siyaset adamları yok edilir ve adaleti savunan başka bir hükümet gelirse bu iş olur.

30 yıldır çözümü meclise taşımadığı halde, taşıyanları başörtüsünü kullanıyor addedenler ise ancak kapatılmaya mahkumdur. Bir diğer mahkum cenah ise bu meseleyi dava olarak görmeyen ve bu davaya yeterince sahip çıkmayan başörtülüler, bunların eşleri, anaları, oğulları, kardeşleridir. Bizlerizdir...

2011 hükümeti ihtimalle koalisyon olacak, bundan sonraki cumhurbaşkanı muhafazakar olur, 2015 hükümeti de tek başına olursa (bu ülkede tek başına iktidar olabilecek tek görüş bellidir bkz. 1950, 2002) o sene bu mesele çözülür. Neyseki 2015'te Tayyip Erdoğan olmayacak, bu belki birilerinin içinin yağını eritir. 40 yıldır koltuktan inmeyenleri düşününce bu adamın bazılarınca neden nefrete değer olduğunu anlıyorum. :)

İroni güzel, yorum uzun kusura bakmayın... ;)