"Başkanlık Sistemi" Haramdır

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Anlayışın temsilcisi siz iseniz soru size. Admin üyelerin tamamını taniyamaz ki. Oturup çay ictiklerim dışında kimseyi tanımıyorum zaten :)
öyle olsun.Demokratik sistemin yan ürünü parlementer sistem, başkanlık sistemi hepsi birdir, doğru olan sistem belli rasülün kurduğu, halifelerin devam ettirdiği, ve vaad olunan; Raşidi Hilafet.

Enes

İhvan Forum Üye
öyle olsun.Demokratik sistemin yan ürünü parlementer sistem, başkanlık sistemi hepsi birdir, doğru olan sistem belli rasülün kurduğu, halifelerin devam ettirdiği, ve vaad olunan; Raşidi Hilafet.
Halife adayiniz kim? Var mı öyle tertemiz ve yiğit bir adam? Yoksa kim olduğu önemli değil mi? Liyakat konusunu ne yapacağız?

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
ümmet hilafete yol açınca adaylar, bir değil birden çok olur merak etmeyin, ama önce hilafet konusunda ümmetin kanaat önderlerinin, nusret ehlinin rasul zamanında olduğu gibi nusret etmesi gerekir bunun içinde tebanın bu konuda baskı yapması kamuoyu yapması gerekir.

cahid

Kıdemli Üye
Eğer iman edenlerden iki topluluk çarpışırlarsa, onların arasını düzeltin. . . Eğer onlardan biri diğerine karşı haddi aşıp tecavüz ederse, o tecavüz edenle, Allâh'ın emrine dönünceye kadar savaşın! Eğer dönerlerse, adaletle aralarını bulun. Muhakkak ki Allâh, her şeyin hakkını verenleri sever.

Nusret cephesi ile Türkiye karşı karşıya gelirse silahı ilk sıkan haddi aşmış olur ve ben onunla savaşırım.

Peki ilk silah sıkmayan fakat diğer tarafa karşı Abd-İsrail gibi ülkelere doğrudan ya da dolaylı olarak destek verenlere uyarıp netice alamaması sonucu ilk silahı sıkan tarafa karşı tutumun ne olur?

çelebiler

Kıdemli Üye
Halife nasıl seçilecek?

Hakperest

Kıdemli Üye
ümmet hilafete yol açınca adaylar, bir değil birden çok olur merak etmeyin, ama önce hilafet konusunda ümmetin kanaat önderlerinin, nusret ehlinin rasul zamanında olduğu gibi nusret etmesi gerekir bunun içinde tebanın bu konuda baskı yapması kamuoyu yapması gerekir.

sosyal siyasal mezhepsel meşrepsel bir sürü tefrika var
bunlara çare üretmeden bir arpa boyu yol gidemezsiniz
hilafeti gündemde tutmak bunlara çözüm üretmez

slogan iyidir ama çözüm üretmez
bence sorunlara eğilip analiz ederseniz
çözüm reçeteleri üretseniz
bu reçetelere yapabildiğiniz kadar uysanız daha iyi

lafons7275

Kıdemli Üye
Peki ilk silah sıkmayan fakat diğer tarafa karşı Abd-İsrail gibi ülkelere doğrudan ya da dolaylı olarak destek verenlere uyarıp netice alamaması sonucu ilk silahı sıkan tarafa karşı tutumun ne olur?

Sorunu anlayamıyorum, nusret cephesi üzerinden olayı örneklendirerek sorunu sorar mısın?

Dua Nur

Kıdemli Üye
konu başlığı demokrasi haram ve içeriği tağut sisteminden genel olarak bahsetseydi art niyet aramazdık
ama başlık ve içerik maalesef aksini düşündürüyor

Muhalefet hem uzanamadığı ciğere pis diyor, hem kaybettiği seçimi kedilere bağlıyor. Çalışın, kazananı kedi bile engelleyemez:)))

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
sosyal siyasal mezhepsel meşrepsel bir sürü tefrika var
bunlara çare üretmeden bir arpa boyu yol gidemezsiniz
hilafeti gündemde tutmak bunlara çözüm üretmez

slogan iyidir ama çözüm üretmez
bence sorunlara eğilip analiz ederseniz
çözüm reçeteleri üretseniz
bu reçetelere yapabildiğiniz kadar uysanız daha iyi
islam'ın meselelere çözümleri bellidir, hiç bir mesele yoktur ki onda açık olsun! ancak ümmet tek bir halife üzerine odaklaşırsa, ve halifesini seçerse dediğin meseleler kökten çözülür. eğer dediğiniz sorunları islam çözemiyecek ise hangi ideoloji çözebilir ki!!! müslümanlar yeterki kendi ideolojilerine sarılsınsar, demokrasiymiş, sosyal adaletmiş, vs batıl ve fasit fikirlerden uzaklaşsınlar.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Yorumu okuyunca aklıma başka bir konu geldi belki alaka bile yoktur bilmiyorum
Başörtü sorun haline getirildiğinde binlerce kız bu mantıkla okula devam etti ödün vererek
sonuç : içi boşaltılmış başörtüsü ve tesettür oldu...

Haramlar soframızda olduğu sürece hastalık hanemizden çıkmayacak...

yazdiklarimdan tesettüre - basörtüsüne bilhassa 90 li yillarda yasananlara bagladiginizi mantiken izah bulamadim
lakin baskanlik sistemi ile basörtüsünü kiyaslamanizi son derece hatali buldum

netice itibari ile tesettür Allahin emri ile sabittir ve elbette hic bir sekilde bu emirden sapmayi caiz görmek / göstermek dinen kabul edilemez
baskanlik sistemi ise, halkin su an ki mevcud iktidardan daha iyi yönetilmesi icin elzem olan siyasi bir sistemdir. ve idari konularda
sistemin nasil olacagina dair hic bir ayet yoktur. halk ile istisare ise hem ayette hemde hadiste tavsiye edilmistir.

halifelige gelince, 100 sene önce halifelik kaldirildiginda aramiza öyle bir nifak ve münafiklar yerlestirilmis ki, halifelige sip diye dönmemiz - geri getirmemiz
asla mümkün degildir . su secim sirasinda bile basörtülü bayanlara ve dogu anadoluda ki halk sirf akp yi destekledigi icin malum partilerin sempatizanlari
tarafindan saldiriya ugradilar hatta mektuplar ile tehdit edildiler. kisacasi bu secimde bile islama ve basörtüsüne hosgörüsü olmayan odaklarin
hilafete "evet" demelerini bekleyemezsiniz ! böyle bir tesebbüse ise dis güclerin tavri ne derece sirretce olacagini da tahmin edebiliyorsunuzdur herhalde

kaldi ki savasta köpek , at , esek gibi eti haram olan hayvanlarin etini yemek CAIZDIR - yani haram olan bir sey her zaman haramdir !? diyemezsiniz

yukarida da bahsettigimiz gibi baskanlik sisteminin haram oldugunu iddia edenler, halifelik sistemi ile baskanlik sistemi arasinda ki fark ;
halifelikte ser´i kanunlara göre - baskanlik sisteminde ise "demokratik" kanunlara göre hüküm verilir

baskanlik sistemi ile yönetilen ülkeler ;

Afganistan
Amerika Birleşik Devletleri
Arjantin
Azerbaycan
Belarus
Bolivya
Brezilya
Dominik Cumhuriyeti
Endonezya
Ermenistan
Ekvator
El Salvador
Filipinler
Guatemala
Güney Kore
Haiti
Honduras
İran
Kazakistan
Kenya
Kıbrıs
Kolombiya
Kosta Rika
Liberya
Meksika
Nikaragua
Nijerya
Panama
Paraguay
Peru
Seyşeller
Sierra Leone
Sri Lanka
Sudan
Surinam
Şili
Tanzanya
Türkmenistan
Uganda
Uruguay
Venezuela
Zambiya

gördügünüz gibi bir cok müslüman ülkede baskanlik sistemi var ! sizlerin iddia ettigi gibi islama aykiri olsaydi bu ülkelerde neden var ?

spesifik

آزادی قید و بند
syn @Mahpeyker ben bağlantı kurmadım aklıma geleni söyledim
mesele haram meselesi... Bu minvalde yazdıklarımı okuyun inş..
ayrıca savaş zamanı bir zaruriyet şimdi ki zamanla kıyası yanlış...
ölüm anında ki cevaz ile yasa çıkarıcı lider seçimi aynı minvalde değerlendirilmez.
İsterse tüm coğrafya öyle yönetilsin ona bakılırsa hiç bir ülkede üni için sınava girilmiyor ama tr de giriliyor
biz ülkeleri değil Nebiyi örnek almak zorundayız...
hayatımızdan rükünler çıkarıldı haramlara hoş bakar olduk
görmezden gelir olduk günahları mühim olan bu...

Ahter

Kıdemli Üye
Taassupla kafasını kuma gömerek yazanlara ne yazsan boş! Sizin gibilere cevabı İbn-i Kesir (r.h.) vermiş zaten. Timur kimdir neler yapmıştır hiç araştırdınız mı ? Yok.

http://egeweb2.ege.edu.tr/tid/dosyalar/XXIII-1_2008/TIDXXIII-1_2008-10.pdf

İddia 1- Erdoğan ve ekibi @Ahter'e göre ilgâ görevini yürütüyor. Soru 1: Böyle bir görevi yürüten kimse mevcut bozuk sistemini İslam'a göre anayasa yapmaya çalışan Mısır v.b. ülkelere tavsiye eder mi? (Laiklik ihracı) Bu da mı maslahattır sizce? Kafasına silah dayayıp böyle bir açıklama yapmaya zorlayan oldu da bizim mi haberimiz yok!!!

İddia 2 - Erdoğan ve ekibi @Mahpeyker'e göre İslamî bir düzenin tohumlarını atıyor. Soru 2: Böyle bir görevi yürüten kimse domuzu kasaplık hayvan statüsüne alır mı? Soru 3: Abd'ye üslerini kullandırıp müslümanların üzerine bomba yağdırılmasına âlet olur mu? Soru 4: İslam'a göre açıkça küfür olan sözleri sarfeden vekilleri çatısı altında bulundurur mu?

@lafons7275 Erdoğan'ın öncesi sonrası ve İslam'a göre hükmünün ne olduğu beni ilgilendirmiyor. Yarın Suriye'de İslam devleti kurulsa ve Abd terörist ilan etse (lâik gruplar dışındakileri ediyor zaten) bu grup mevcut Türkiye'ye savaş açsa sen de destek versen sana göre hükmün ne olur?
@Ahter'in tezine tekrar gelirsek bugüne kadar oy kullanmaya delil olarak demokrasi ile İslam'ı getirmek iddiası sunuldu. Gelinen noktada bu delil kendi kendini yok etmiş oldu söylediğine göre. Mısır'da gerçekleşti. Türkiye'de de o yöne doğru bir ilerleme olsun aynı şeyler burada da sergilenir. Sözünü ettiğin kanunu ve ilk 3 maddeyi değiştirmeye kalkarsan varacağın yer darağacıdır..

@Ahter'in tezine tekrar gelirsek bugüne kadar oy kullanmaya delil olarak demokrasi ile İslam'ı getirmek iddiası sunuldu/

benim böyle bir tezim olmadı..Dediğim kısaca şu: Oy kullanmanın haram veya küfür olmasına dair islami bir delil yoktur.Getirilen deliller neo haricilerin dediklerinin tekrarından ibaret olup, merduddur.Önceki yazımı alıntılayım:

Kimse şeriat getirsin diyee AKP ye oy vermez.Böyle düşünen varsa, akıl sağlığı yerinde değildir.AKP kemalist sistemi tasfiye etsin, müslümanların İslamı teb liğ de önündeki takozlar (mesela 5816 sayılı kanun gibi)kaldırılsın bizce yeter!!Ne Erdoğanı nede AKP yi sınıırsızca yüceltir, nede yerin dibine batırırız...Erdoğan ve ekibi, bizce mevcut sistemi tasfiye edecek işe memurdur, islami sistemi inşa edecek vazifeleri yoktur.O iş büyük zatların görevidir..Allah her iş için birini yaratmıştır.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
ahter bey islami deliller sizin aklınıza hitap etmiyor diye delil yoktur diyemezsiniz?! delil vardır ve siz bu delilleri görmezden geliyorsunuz, sebep maslahat! halbuki, kur'an, sünnet, icma, kıyas sıralama budur...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
syn @Mahpeyker ben bağlantı kurmadım aklıma geleni söyledim
mesele haram meselesi... Bu minvalde yazdıklarımı okuyun inş..
ayrıca savaş zamanı bir zaruriyet şimdi ki zamanla kıyası yanlış...
ölüm anında ki cevaz ile yasa çıkarıcı lider seçimi aynı minvalde değerlendirilmez.
İsterse tüm coğrafya öyle yönetilsin ona bakılırsa hiç bir ülkede üni için sınava girilmiyor ama tr de giriliyor
biz ülkeleri değil Nebiyi örnek almak zorundayız...
hayatımızdan rükünler çıkarıldı haramlara hoş bakar olduk
görmezden gelir olduk günahları mühim olan bu...

Degerlendirilir kardesim ! Haram her zaman haramdir - diye kat'i bir sekilde hukum veremezsiniz ! Buna sizin ilmi yetkiniz yetmez ! Once bunu duzeltmis olalim

Erdogani halife-i muslimin olarak kabul etmeyecegimiz ortada. Lakin bu, baskanlik sistemine karsi oldugumuz anlamina da gelmez / gelemez. Cunku erdoganin gorevi turk boylarini bir cati altinda toplamak. Bu masal degil, alaya ve hafife alinacak husus hic degil !

21.yuzyil insallah islamin ve muslumanlarin olacak. Allahin vaadi bu yuzyilda gerceklesecek. Bunun dogum sancisini cekiyor islam alemi. Ve bu yolda onderligi turkiye ve erdogan yapiyor.
Baskanlik sistemin gelnesi erdoganin ebediyyen o makamda kalmasini gerektirmiyor herhalde degil mi ? Bu asamadan sonra planlari ve nicin baskanlika adim atilmak istendigini herkes dusunerek anlayabilir.
Sadece on yargisiz olaylari degerlendirmek ve devamini dusunmek gerekir

Baskanlik sistemi mevcud durumda ehveni elzemdir !!!

spesifik

آزادی قید و بند
Degerlendirilir kardesim ! Haram her zaman haramdir - diye kat'i bir sekilde hukum veremezsiniz ! Buna sizin ilmi yetkiniz yetmez ! Once bunu duzeltmis olalim

!
Bu meseleyi konuşmak manasız
yalnız biz kafamızdan uydurmuyoruz
böyle düşünen ulemaya tabiyiz...

çelebiler

Kıdemli Üye
hangi ulema
benim ulema ingilize tabi değil ki
Belli bir kişiyi kast etmiyorum.
Ulemaya tabi olmanın nasıl bir sakınca doğuracağına dikkat çekmek istiyorum.

Tarihte bunun kötü örnekleri Osmanlı ve başka devletlerde de görülmüş değil mi?