Başı kapalı kız arıyorlarmış!...

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Bu sözü duyanlar olmuştur muhakkak kapalı arkadaşlardan... Bana da birkaç defa rasgeldi... Çok itici, hoş olmayan bir söz... "Kapalı kız arıyorlar!!!"... Kim arıyor!? Arasın banane! Kapalı kızın hakkını verebilecek mi bu arayanlar??? ....... "Kapalı kız" ne ifade ediyor önce onu bir düşünmek lazım... Birileri kapalı kızı bir simge gibi mi görüyor? Sessiz sakin, ensesine vur iş yaptır mı? Kapalı kız istemek moda mı? Kız kapalı olunca herşey tamammı? Kapalı kız neden böyle görülüyor?! Acaba böyle görenlerin varlığı yüzünden mi insanlar "kapanmayın sizde ezilirsiniz kadının başı açık olursa yolu da açık olur" diyor?!?!?!? Acaba kapalı kızlar eziliyor mu hakikaten? Ve bu ifadeyle kız aramanın arkasında yatan neden nedir??? Biz mutaassıp bir aileye benzemesekte kapalı kız arıyoruz mudur? Aile mutaassıpsa kız arıyoruz demeleri yetmiyor mu, onlara dansöz mü getirecek görücü?!? Kimse kusura bakmasın ama bu ifade çok aşşağılayıcı geliyor bana... Yani çekirdeksiz üzüm aramak gibi, fransız malı olmayan şampuan aramak gibi birşey... Sıfatla kız mı aranır??? Ne bu? Vasıfsız eleman değil, vasıflı arıyoruz mu? Evlenirken karşısındakine böyle şartlar sürmeli mi kişi??? Eve besleme mi alıyorsun??? Belki ben su-i zan yapıyorumdur diyorum ama her defasında söyleyenlerin yüzündeki o ifadeyi görünce kızıyorum ne yapayım?! Yani kız aramanında, kız almanında bir usulü yokmudur???? İşin suyunu çıkardık... Görücü! Görücülük... Bİlmeyen o işe de el atmasın lütfen... Varsa böyle annesi, teyzesi olan... Uyarın... Öyle söylemekle bitmiyor o iş... Vebali de var... Sıkıntısı da... Bilemiyorum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda... Nedir bunun usulü?... Bu dahi bir islami yaşantı yansıması değil midir?

parantez

Üye
peygamber efendimiz s.a.v. bir sözlerinde kadın dört şey için istenir ya soyu ya zenginliği veya zenginliği yada dindarlığı için. fakat siz dindar olanı tecih ediniz. baş örtülü olmak dindar olmanın göze çarpan ilk alametidir.

tüm ihvan kardeşlerimin günü hayırlı olsun cumaları mübarek olsun.

ibrahimi

Has Uşak
bence şekle biraz takılmışsınız ustam.
tabiki dindar denilse daha iyi olabilir.kapalılık dindarlık simgesi olduğu için en azından temsil edebilenler hala var :))) ondan.
art niyetle kapalı arayanları bilemem tabi.

Ama unutmayalım Rabbim zerreyi zerreden ayırandır.Herkesin gönlüne göre versin inş. ;)

mvardar968

Paylaşımcı
Web sitesi
ismarsiv.sitemynet.com
:eek:fftp: gözüm mesajların yazıldığı saate takıldı. yazmadan duramadım. tam dua saatinde sizin bilgisayar başında vaktinizi harcamanıza üzüldüm. :uzgunum[1]:

metin29

Üye
walla arkadaşlar sewinin öyle bişe warsa
başınız kapalıysa tamamdır desene . ii walla .
bayan arkadaşlara adına sewindim .
ama erkes kapalı aramıyo ki
güzellik önemli değil mi yaw

U

ummuhan

Guest
Başı kapalı dindarlığın vasıflarından ve en önde görüneninden belirleyici bir özellik olduğundan dindarlık konusuna çok vakıf olmayan saf anneler teyzeler tarafından literatüre eklenmiş bence zararsız bir tanım :))) daha beteri var mesela bana bizzat söyleyenlerden -şöle eli yüzü düzgün güzelll yeşil gözlü öğretmen bir kız olsun biz gibi düşünsün ama başı açık olsun çünkü oğlanın kariyerine engel olmasın v.s- bu durum çok safça gelmiyor daha incitici oluyor mihrimah kardeş...

ibrahimi

Has Uşak
Başı kapalı dindarlığın vasıflarından ve en önde görüneninden belirleyici bir özellik olduğundan dindarlık konusuna çok vakıf olmayan saf anneler teyzeler tarafından literatüre eklenmiş bence zararsız bir tanım :))) daha beteri var mesela bana bizzat söyleyenlerden -şöle eli yüzü düzgün güzelll yeşil gözlü öğretmen bir kız olsun biz gibi düşünsün ama başı açık olsun çünkü oğlanın kariyerine engel olmasın v.s- bu durum çok safça gelmiyor daha incitici oluyor mihrimah kardeş...

:(
ağlanacak halimiz :(

metin29

Üye
"şöle eli yüzü düzgün güzelll yeşil gözlü kız olsun "
walla buna kim hayır diyebilir ama en fazla lise mezunu olsun üniwersite okuyanlar biraz garip oluyolar hani bilmişlik taslamalar filan yani

MiHRiMaH

Son gülen... :/
O saatte bilgisayar başında olmamın birkaç sebebi vardı tabii... Şimdi açıklaması uzun sürer... Duanın benim için bir saati yoktur kardeş!:uzgunum[1]: , ben yatarken, otururken, yürürken, koşarken, dururken dua ederim biiznillah!...

Benim kasdettiğim şey, şekille alakalı değil... Gördüğüm kadarıyla erkek üyelerden cevap gelmiş... Bir bayan için(herkesi tabii ki katamam, ama etrafımdaki kapalı arkadaşlarımla uzun süredir mevzusunu yaptığımız bir olaydır bu) bu hoş bir durum değil kardeşler... Şahıslara indirgemeden bakmak lazım olaya... Başörtüsü tabii ki bir dini semboldür buna da itiraz olamaz... Ancak kasdettiğim daha doğrusu izahını yapmaya çalıştığım düşünce kapalı kızı almanın kolay olmadığı veya olmaması gerektiğidir... Etrafımdaki evliliklere baktığımda, kapalı kız alan insanların o kızları sömürdüğünü görüyorum hep!!! Çok ciddiyim!... Aileler, kendileri yaşamıyor dahi olsalar kızı bu şekilde istiyorlar! Aileler bu konuda dikkat etmeli, böyle kız soruşturulmaz kusura bakmayın... Herşeyin bir edebi, adabı olduğu gibi bununda vardır... Kapalı kız bir iffet temsilidir anlaşılır bir hal, fakat bu temsili göstermelik almak isteyenler var... Bir kardeşin de dediği çok doğru, şekilcilik de o zaten, benim anlatmak istediğim faydalanmak için ve de bencilce bir görüşle bu yapılıyor... Yani yeşil göz, uzun boy,... bunlar olabilir, o şahsın beğenisidir... Ama başörtüsü bir tercih sebebi olmamalı... Başörtüsü takmış bir genç kız için bu söz söylenmemeli... İmanlı bir kız, dindar bir kız... Bu ifadeler çok daha güzel... Şekilciliği ben değil, kızı isteyenler yapıyor... Ve bu da o başörtüsünü basitleştiriyor... "Her eve lazım" gibi birşey... Hani hep diyoruz ya, mümin gibi yaşamıyoruz, güzel ahlaklı, hakiki mümin ahlakında olamıyoruz... Bİr bakın bakalım, büyükler, mübarekler böyle mi hitap ederlermiş, böyle mi ifade ederlermiş dindar kız aramalarını?!... Evlilik mühimdir... Bİr kız dindar olduğu için alınır... Görmek lazım etrafımızı biraz... Zahire göre hareket etmeyelim...Başörtüsünü sadece aile baskısıyla takan da var, güzel görünüyor diyen de, veya imanlı olup da güzel ahlaka sahip olmayan da... Unutmayın bizler feraset sahibi değiliz... Baktık mı kalbine kadar bakamıyoruz... Güzel ahlaktır, mühim olan...

Bir not... Bu yazıyı, bu bölüme kendi düşüncelerim olduğu için ve de paylaşım amaçlı yazdım... ilk yazım da bu da tamamen şahsi görüşlerim ve gözlemlerimdir... Düşüncelerinizde haklısınız fakat bir de işin bu yönüyle bakın... Erkekler için bu işler daha kolay ama bayanlar için maalesef öyle değil!...

O saatte bilgisayar başında olmamın birkaç sebebi vardı tabii... Şimdi açıklaması uzun sürer... Duanın benim için bir saati yoktur kardeş!:uzgunum[1]: , ben yatarken, otururken, yürürken, koşarken, dururken dua ederim biiznillah!...

Benim kasdettiğim şey, şekille alakalı değil... Gördüğüm kadarıyla erkek üyelerden cevap gelmiş... Bir bayan için(herkesi tabii ki katamam, ama etrafımdaki kapalı arkadaşlarımla uzun süredir mevzusunu yaptığımız bir olaydır bu) bu hoş bir durum değil kardeşler... Şahıslara indirgemeden bakmak lazım olaya... Başörtüsü tabii ki bir dini semboldür buna da itiraz olamaz... Ancak kasdettiğim daha doğrusu izahını yapmaya çalıştığım düşünce kapalı kızı almanın kolay olmadığı veya olmaması gerektiğidir... Etrafımdaki evliliklere baktığımda, kapalı kız alan insanların o kızları sömürdüğünü görüyorum hep!!! Çok ciddiyim!... Aileler, kendileri yaşamıyor dahi olsalar kızı bu şekilde istiyorlar! Aileler bu konuda dikkat etmeli, böyle kız soruşturulmaz kusura bakmayın... Herşeyin bir edebi, adabı olduğu gibi bununda vardır... Kapalı kız bir iffet temsilidir anlaşılır bir hal, fakat bu temsili göstermelik almak isteyenler var... Bir kardeşin de dediği çok doğru, şekilcilik de o zaten, benim anlatmak istediğim faydalanmak için ve de bencilce bir görüşle bu yapılıyor... Yani yeşil göz, uzun boy,... bunlar olabilir, o şahsın beğenisidir... Ama başörtüsü bir tercih sebebi olmamalı... Başörtüsü takmış bir genç kız için bu söz söylenmemeli... İmanlı bir kız, dindar bir kız... Bu ifadeler çok daha güzel... Şekilciliği ben değil, kızı isteyenler yapıyor... Ve bu da o başörtüsünü basitleştiriyor... "Her eve lazım" gibi birşey... Hani hep diyoruz ya, mümin gibi yaşamıyoruz, güzel ahlaklı, hakiki mümin ahlakında olamıyoruz... Bİr bakın bakalım, büyükler, mübarekler böyle mi hitap ederlermiş, böyle mi ifade ederlermiş dindar kız aramalarını?!... Evlilik mühimdir... Bİr kız dindar olduğu için alınır, hadis yazan arkadaşa hitaben yazıyorum bu açıklamayı da... Kız alırken imanlı olmasına bakılmalı, kapalı olmak iman göstergesi olmamalı... Görmek lazım etrafımızı biraz... Zahire göre hareket etmeyelim...Başörtüsünü sadece aile baskısıyla takan da var, güzel görünüyor diyen de, veya imanlı olup da güzel ahlaka sahip olmayan da... Asıl başörtüsüne iman göstergesidir demek yanlış olur!... O zaman pazar yerlerinde çarşafla hırsızlık yapan kadınları da o gruba dahil etmek gerekir!!! İmanlı insan olmak ayrıdır, uygulama ayrıdır... Unutmayın bizler feraset sahibi değiliz... Baktık mı kalbine kadar bakamıyoruz... Güzel ahlaktır, mühim olan...

Bir not... Bu yazıyı, bu bölüme kendi düşüncelerim olduğu için ve de paylaşım amaçlı yazdım... ilk yazım da bu da tamamen şahsi görüşlerim ve gözlemlerimdir... Düşüncelerinizde haklısınız fakat bir de işin bu yönüyle bakın... Erkekler için bu işler daha kolay ama bayanlar için maalesef öyle değil!...

Bacım işiniz zor. Tam deve misali sizin haliniz. "Bir kız dindar olduğu için alınır." Ne güzel değil mi? Pazardan armut alıyon sanki. Uydur uydurabildiğin kadar.

Şimdi gidin sorun bütün islam büyüklerine (gerçi çoğunun daha ziyade göbeği ve dili büyük): "Hocam, efendim, şeyhim. Acep kadın erkek eşit midir?" Alacağınız cevap: "Elbet eşittir. Ancak......." Sonuna ekle babam ekle. "Ancak kocasının emrinden çıkmadığı sürece... Ancak evinden dışarı çıkmadığı sürece... Ancak sabahın köründe kalkıp yatana kadar eşşek gibi çalışıp kocasını mutlu ettiği sürece... Ancak..."

Of anam of. İşiniz zor.

Ben bir ülkede kadın-erkek eşitliğinin ne boyutta olduğunu meclislerine bakarak yorumlarım. Şu an en demokrat ülkelerde bile meclislerde sayıları çok düşük.

Yani bu sorun sadece bize ait değil gibi.

Olayın bir de şu yönü var ki; ashab-ı kiram: "Biz rasulullaha kadınlarımız hakkında soru sormaya çekinirdik. Zira ne zaman sorsak hep onların lehine cevaplar alırdık." diyorlar. Artık varın gerisini siz doldurun.

metin29

Üye
Şimdi gidin sorun bütün islam büyüklerine (gerçi çoğunun daha ziyade göbeği ve dili büyük): "Hocam, efendim, şeyhim. Acep kadın erkek eşit midir?" Alacağınız cevap: "Elbet eşittir. Ancak......." Sonuna ekle babam ekle. "Ancak kocasının emrinden çıkmadığı sürece... Ancak evinden dışarı çıkmadığı sürece... Ancak sabahın köründe kalkıp yatana kadar eşşek gibi çalışıp kocasını mutlu ettiği sürece... Ancak..."
yaw bunları yazan nasıl bir erkek olabilir
kardeşim eşitlik yok tabiiki de eşitlik isteyen bizleriz
sömürülen bizleriz akşama kadar sen çalış didin o kadar adamla uğraş hanfendi akşama kadar ense yapsın
hiç kusura bakmayın alacaz hakkımızı

yaw bunları yazan nasıl bir erkek olabilir
kardeşim eşitlik yok tabiiki de eşitlik isteyen bizleriz
sömürülen bizleriz akşama kadar sen çalış didin o kadar adamla uğraş hanfendi akşama kadar ense yapsın
hiç kusura bakmayın alacaz hakkımızı

Hakkın olanı; gecenin üçünde kalkıp 65 dakika beşik sallayıp aha uyudu artık dedikten 15 dakika sonra 40 dakika daha sallayıp sonra sabah namazına kalktığında (kılıyorsun varsaydım) alacaksın.

metin29

Üye
yaw yapacak tabi
işte bu yüzden oluyo bunlar
sizin gibilerden yüz alıyolar sonra kabak bizim başımıza patlıyo
arkadaşlar kendinize gelin yaw siz erkeksiniz üstün warlıklarsınız
anlayın artık değerinizi

yaw yapacak tabi
anlayın artık değerinizi

Bekarsın anlaşılan. (Aklın varsa evliliği iyi düşün. Hatta hiç düşünme diyecem ama hanım duyar muyar şimdi... :O )

metin29

Üye
ama abi sen de ipleri tamamen kaptırmışsın yaw bu kadar da olmaz ki
silkelen kendine gel biraz abi
kötü örnek olma gözünü sewim sonra olanlar bize olacak yaw

ama abi sen de ipleri tamamen kaptırmışsın yaw bu kadar da olmaz ki
silkelen kendine gel biraz abi
kötü örnek olma gözünü sewim sonra olanlar bize olacak yaw

Yok kardeş, bunlar espiri. Evlilik güzel hele çocuk bir başka güzel. Eşler anlaştımı herşey güzel. Ama çocuk gerçekten çok farklı birşey. Hadis-i şerifte çocuğun cennet nimetlerinden olduğu bildirilmiş. Ben bu nimeti tattıktan sonra cennetin ne kadar muhteşem bir şey olduğunu bir cihette kendi çapımda tahayyül ettim.

Nasip olursa ne demek istediğimi sen de anlarsın inşallah.

Azbuçuk hoşgörü oldumu evlilik gayet güzel yürüyor. Zira gerisi artık kadere havale.

Evlenmeden önce o kadar çok düşüncelerim vardı. Hanımla ilk görüşmemizde hepsini sildim ve o an bunu tamamen kadere havale ettim. Zira bu kesinlikle kaderle ilgili. Dünyanın en güzel, en zengin, en soylu, en dindar insanıyla evlenirsin; meğer gece uyurken horlarmış, o zaman görürsün dünyanın kaç bucak olduğunu (güzel bir örnek olmadı ama neyse amaç maksat hasıl olsun).

metin29

Üye
ewet doğru abi çocuk başka bişedir heralde yaw
hele kız çocukları daha bi sewimli oluyo abi
kız çocukları başka be abi
onlar işin espirisii be abi
allah hayırlı we güzel bi eş nasip eder inşallah

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
yaw yapacak tabi
anlayın artık değerinizi

aman arkadaşım allahtan sonunda espiriydi demişsin...

bize yakışmaz öyle şeyler....

eğer ALLAH yolunda gidiyorsan birçok şey olabilir....

selametle....