Başakşehir FK’yı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kurduğu iddiası

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Başakşehir FK’yı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kurduğu iddiası

Recep Tayyip Erdoğan'ın Başakşehir FK'yı İBB başkanlığı döneminde kurduğu iddiası doğru değil. Kulüp, 1990 yılında dönemin SHP'li belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adıyla kuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2019’da TRT’de katıldığı “Cumhurbaşkanı Özel” isimli programda, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nü belediye başkanlığı döneminde kendisinin kurduğunu iddia etti. Serdar Karagöz ve Sermin Baysal Ata’nın sorularını cevaplandıran Erdoğan, “Başakşehir şu anda çok çok başarılı gidiyor. Tabii onla da övünüyorum çünkü kurduğum takım. Başakşehir’i belediye başkanlığım döneminde kurduk ve oradan tırmandı ve taa buralara kadar geldi” ifadelerini kullandı.

erdogan-basaksehir.png

Ancak, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı sırasında kurduğu iddiası doğru değil. Söz konusu kulüp 1990 yılında dönemin Sosyaldemokrat Halkçı Partili (SHP) belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adıyla kurulmuş. Erdoğan ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına 1994 yılında seçilmişti.
Kulüp 1990 yılında SHP’li Nurettin Sözen tarafından kurulmuş

Konu hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün resmi internet sitesinde bazı bilgiler bulunuyor. İnternet sayfasında yer alan “Tarihçemiz” başlıklı bölümde kulübün kurulmasındaki ilk adımın 15 Haziran 1990’da belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından atıldığı ifade ediliyor.

dernekizin.jpg

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürütülen yazışmaların sonunda ise kulübün resmi olarak 29 Ağustos 1990’da kurulduğu anlaşılıyor. Buna ek olarak internet sitesinde kulübün kuruluşuna dair kararın da yayımlandığı fark ediliyor.

tescil.jpg

Dernekler kanununa göre kurulan kulübün internet sitesinde derneğin ilk tüzüğü de yayınlanmış. Tüzüğün 4. maddesinde kulübün kurucularının sıralandığı fark edilebiliyor. Buna göre kurucular arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın adına rastlanmıyor. Kurucu listesinin ilk sırasında ise Nurettin Sözen yer alıyor. Buna ek olarak sitede kulüp tarihinde başkanlık yapan isimlere de yer verildiği anlaşılıyor. Erdoğan 1994 ila 2000 yılları arasında kulübün üçüncü başkanı olarak belirtiliyor.

ibb-baskanlar%C4%B1.png

../..

Başakşehir FK'yı Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde kurduğu iddiası - teyit.org

alanyali07

Kıdemli Üye
"İstanbul'la övünüyorum çünkü fethettiğim şehir" dese bile inanan çıkar bence :D

talib

Kıdemli Üye
"İstanbul'la övünüyorum çünkü fethettiğim şehir" dese bile inanan çıkar bence :D

Aksine, dert yakınıyorlar :) İşin garibi kimden şikayetçiler o meçhul. İstanbul yıllardır onlarda. Şehirleşme kötü oldu, yatay değil dikey şehirleşme, şehri perişan etti diyorlar :)

Ahh bu dış güçler!

alanyali07

Kıdemli Üye
Aksine, dert yakınıyorlar :) İşin garibi kimden şikayetçiler o meçhul. İstanbul yıllardır onlarda. Şehirleşme kötü oldu, yatay değil dikey şehirleşme, şehri perişan etti diyorlar :)

Ahh bu dış güçler!

her söylemleri çelişki ..
bir bakarsın istanbul'a belediyeciliği biz getirdik, , istanbul bizim sayemizde kaliteye kavuştu derler.. (alkışş alkışşş)
bir bakarsın istanbula biz ihanet ettik derler.. (vay be samimiyete bak, alkışş alkışşşş)

ihvanistanbul

AkhenAton
Erdogan resmi kurulusundan bahsetmiyor para akitilip tesis kurulusundan ve kadrosundan bahsediyor sanirim ki bunu kimse inkar edemez.

Bu mesajim burada dursun basaksehiri once birine peskes cekip akabinde araplara satacaklar.
Sampiyon olursa seneye olamazsa bir sonraki sene muhtemelen.

alanyali07

Kıdemli Üye
Bu mesajim burada dursun basaksehiri once birine peskes cekip akabinde araplara satacaklar.
Sampiyon olursa seneye olamazsa bir sonraki sene muhtemelen.
evet bunu geçen gün bi arkadaş sohbetinde konuşmuştuk.. muhtemelen böyle bir durum var işin içinde..
futboldaki tatlı parayı keşfedince rantı biraz da biz yiyelim dediler..
para güzel yere gitse iyi deriz de yine birilerinin cebine gidecek malesef..

kebîkec

İhvan Forum Üye
red menşeli haberler gam yükünün kervanından alınma olduğu için pek dikkatli okumuyordum . Bunu da dikkatli okumadım. Sadece Nurettin SÖZEN İmzali belge dikkatimi çekti. Orada 1990 yılında başakşehir takımı kurulduğuna dair ibare oluşturulmuş.( Veya başakşehir takımının 1990 da kurulduğu imasına dayanak hazırlanmış )

Benim bildiğim 2008 yılına kadar Başakşehir denen bölge Altın şehir ve Güvercintepe Kayaşehir, Şamlar gibi mahallelerden oluşuyordu ve neredeyse tamamı Küçükçekmece ilçesi olarak anılıyordu. Başakşehir Kaymakamlığının resmi sayfasındaki ilçe tarihi de bu bilgiyi doğruluyor.

İlçemizin Tarihçesi

Şimdi 2008 yılında adı konulan bir ilçenin takımı 1990 yılında nasıl kuruluyor anlayamadım. Bilen biri izah edebilir mi.

Son düzenleme:

alanyali07

Kıdemli Üye
Şimdi 2008 yılında adı konulan bir ilçenin takımı 1990 yılında nasıl kuruluyor anlayamadım. Bilen biri izah edebilir mi.

asıl sorgulaman gereken, Başakşehiri 2008de kuruluyor kabul edeceksen, Erdoğan nasıl "benim belediye başkanlığım döneminde kurdum" diyebiliyor ;)
2008de erdoğanın belediye başkanlığı varsa söyle de biz de bilelim :D

kebîkec

İhvan Forum Üye
asıl sorgulaman gereken, Başakşehiri 2008de kuruluyor kabul edeceksen, Erdoğan nasıl "benim belediye başkanlığım döneminde kurdum" diyebiliyor ;)
2008de erdoğanın belediye başkanlığı varsa söyle de biz de bilelim :D

İkisi de yalan o zaman. Demekki Ege göl bile değilmiş...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

başakşehir İLÇE olmadan önce başakşehir semti, mahallesi vs. yok muydu?

2008 yılında ilçe olmuş, 2008 yılından öncesini yok mu sayacağız?

Ankarada çalışkanlar spor kulübü var ama çalışkanlar ilçesi yok, yıllardır top oynuyorlar, yarın çalışkanlar mahallesi ilçe olsa çalışkanlar kulübü de ilçenin takımı olmaz mı?

Kulüp kurulduğunda ilçe yoktu yalannnnn mı diyeceğiz?

Fenerbahçe diye Galatasaray diye de ilçe yok ama yarın fenerbahçe diye bir ilçe kurulsa fenerbahçe kurulubünün daha öncesini yok mu sayacağız? :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
başakşehir İLÇE olmadan önce başakşehir semti, mahallesi vs. yok muydu?

2008 yılında ilçe olmuş, 2008 yılından öncesini yok mu sayacağız?

Ankarada çalışkanlar spor kulübü var ama çalışkanlar ilçesi yok, yıllardır top oynuyorlar, yarın çalışkanlar mahallesi ilçe olsa çalışkanlar kulübü de ilçenin takımı olmaz mı?

Kulüp kurulduğunda ilçe yoktu yalannnnn mı diyeceğiz?

Fenerbahçe diye Galatasaray diye de ilçe yok ama yarın fenerbahçe diye bir ilçe kurulsa fenerbahçe kurulubünün daha öncesini yok mu sayacağız? :)

O mantıkla bakarsan 39 ilçenin ortalama 20 mahallesi olsa ve her biri takım kursa 780 tane takım yapar. Bir büyükşehir belediye başkanı İstanbulun herhangi bir mahallesinde niye takım kursun ? Bir önemli bağlantı olmalı. Bu takımla ilgili olarak sormalı Nedir o bağlantı...

Eğer Sayın Cumhurbaşkanımız kurduysa İlçe olduktan sonra ve birinci ligdekilerle yarışarak alternatif olması mantığıyla kurulmuş olması daha muvafıktır. Aksi takdirde Kasımpaşa spor daha tercih edilir görünüyor.

Nurettin SÖZEN açısından düşünürsek solcuların veya Sivaslıların veya başka bir ortak özellikteki insanların yoğun olduğu bir yerde takım kurması daha mantıklı değil mi ?

Gerçi birileri için mantığın önemi yok. Tayyip ERDOĞAN a saldırmak olsun konu, mantık önemli değil. Nurettin Sözeni bile baş tacı ederler :) Hoş Chp ye koltuk değneği olmayı içine sindirenlerin Nurettin Beyi evliya ilan etmeleri bile şaşırtıcı olmaz :)

alanyali07

Kıdemli Üye
Ahh Muallim Ahh.. hala mantık diyebiliyorsun..
mantıklı olacaksan biraz yukarda "ikisi de yalan o zaman" diyebilen mantığını çalıştır.. :)

birileri tayyip erdoğana saldırmak amaçlı konuşuyorsa, birileri de sürekli tayyip erdoğanı aklamak temize çıkarmak masumlaştırmak amaçlı konuşuyor..
birtürlü dengeyi sağlayamadınız gitti..

erdoğan'ın benim belediye başkanlığım dönemimde ben kurdum iddiası doğru değildir..olay bu..

belgeler tarihler erdoğanın doğru olmadığını ortaya koyuyor..

demekki erdoğanı birileri yine yanlış bilgilendirip yanlış demeçler verdiriyor erdoğan hakkaten kendisinin kurduğunu zannediyor..

çok ahaber izleyen bir danışmanı falan varsa muhtemelen odur..
"Başkanım başakşehiri siz kurdunuz valla büyük adamsınız" demiştir,
erdoğan "valla mı, dur bundan bahsedelim" diye cevap mı vermiştir acaba :) olabilir mi olabilir..

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ahh Muallim Ahh.. hala mantık diyebiliyorsun..
mantıklı olacaksan biraz yukarda "ikisi de yalan o zaman" diyebilen mantığını çalıştır.. :)

birileri tayyip erdoğana saldırmak amaçlı konuşuyorsa, birileri de sürekli tayyip erdoğanı aklamak temize çıkarmak masumlaştırmak amaçlı konuşuyor..
birtürlü dengeyi sağlayamadınız gitti..

erdoğan'ın benim belediye başkanlığım dönemimde ben kurdum iddiası doğru değildir..olay bu..

belgeler tarihler erdoğanın doğru olmadığını ortaya koyuyor..

demekki erdoğanı birileri yine yanlış bilgilendirip yanlış demeçler verdiriyor erdoğan hakkaten kendisinin kurduğunu zannediyor..

çok ahaber izleyen bir danışmanı falan varsa muhtemelen odur..
"Başkanım başakşehiri siz kurdunuz valla büyük adamsınız" demiştir,
erdoğan "valla mı, dur bundan bahsedelim" diye cevap mı vermiştir acaba :) olabilir mi olabilir..

Erdoğanın doğru söylemediğini sahte belgeyle mi ispatlıyorlar.

ihvanistanbul

AkhenAton
Abi neyi tartisiyorsunuz erdogani kasti acik. Basaksehir erdoganin destegiyle basaksehir oldu. Yoksa bi halt olacagi yoktu. Parayi kaynagi, tesisi, akittilar. gerekli talimatlarida verdiler. Sampiyonluga oynuyor simdi. Niye siirt koy hizmetleri, kars spor yada feneri yenen umraniye degilde basaksehir sampiyonluga oynuyor?